Ајвар

Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Листам низ форумот, гледам нема тема за Ајвар!
Добро на никој не му текнало да отвори тема за најдобриот специјалитет на македонските домаќинки или ве потплатиле словенците па молчите?:raz:




И ти велам така, шетам јас низ маало гледам комшијата цепи дрва. Од позадина гледам чад... и одеднаш ете го тој препознатлив мирис на пиперки. Ајвар да ти правеле комшиите....

Знаеш со тек на времето полека ја исфрлуваме оваа традиција. Се откажуваме од еден од најстарите и најпрочуени балкански специјалитети. Прво не претркаа словенците па сеа сме должни да употребуваме (Е) АјвЕр наместо Ајвар, па после пиперките ги поскапеа па дрвата, па домаќинките немале време да прават ајвЕр пошто биле на презентација на новата крема на Авон. Ми недостига мирисот на свежо печени пиперки, на палењето на ќумбето, на чистењето семки... на теглите ''Хелманс'':pos:

И шо сеа?
Со шо ќе го мачкам јас лепчето оваа зима... а?:(
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
зедов една тегла од дома...да пејт оџата сеа ко ке му влезам мх мх мх мх..
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ајвар сакам ама пиперките да бидат излупени убо ич лушпи да нема. Семка минимум и да не се многу црвени пиперките, на портокалево да мава бојата. Убо да е испржен салам и мала работа да љути. Е таков сакам!

Којма дома ваков нека кажи му ом на гости и Фета нека спрема сирење за отстрана. Ќе јам ко будала!
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Дој кај мене да виш дали не се прај ајвар..Досеа лупев пиперки..рацете ми потекоја:):)
Иначе, во право си за то дека традицијата полека исчезнува..За 10 години ќе се заборај..Луѓеееее шо ќе прајме без ајваарррррррррр?:)
 
Д

Демијан

Гостин
ajvar ama da e lut!!! so sirenje i nekoe ubavo toplo lepce!!!leleeeee!!!!!!mmmm!!nemojte vakvi temi ke se mrdnam!!!
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Да беше барем најмалку здрав, можеби и ќе јадев ајвар. Вака, дали имам пола намачкано лепче изедено целиов ми живот.:icon_lol:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ајвар сакам ама пиперките да бидат излупени убо ич лушпи да нема. Семка минимум и да не се многу црвени пиперките, на портокалево да мава бојата. Убо да е испржен салам и мала работа да љути. Е таков сакам!

Којма дома ваков нека кажи му ом на гости и Фета нека спрема сирење за отстрана. Ќе јам ко будала!

Море ти пребирлив бее..Вака сакам, така сакам..Нејќам многу црвени, сакам зелени, да не бидат жолти по можност накај кафеаво..АЈвар е бе мајко му стараааааааааааааааааааааааа..каков таков пак убав ќе биди доколку е убо испржен!
А за таков ајвар ти како шо сакаш, Сам да си напрајш!разбра!?А?А?А?:):baeh:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
@Тамарче: Доста мори ти не јам јас шогоде.

Ееееее ваков бараф ко на сликата. Уште Фета ако имаш, идам ич не тебам. :pos2:

Абаман Скул и ти сеа влегвање, не бил здрав. Шојма врска битно убав е за јадење. Да излезиш надвор да ти прдни некој во близина поголема штета на организмо ќе ти напрај, отколку една тегла ајвар да изедиш.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Мх мх мх овај Појол са форес ми напрај..
Синдикат, на ракометно една тегла од мојот ќе ти донесам
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин

Абаман Скул и ти сеа влегвање, не бил здрав. Шојма врска битно убав е за јадење. Да излезиш надвор да ти прдни некој во близина поголема штета на организмо ќе ти напрај, отколку една тегла ајвар да изедиш.
ОМГ ОМГ ОМГ :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Ајвар.... МмМмМмМм ... Нема ништо подобро од топол авјав во зима со бијано сирење ... Мх, мх, мх!
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69


Абаман Скул и ти сеа влегвање, не бил здрав. Шојма врска битно убав е за јадење. Да излезиш надвор да ти прдни некој во близина поголема штета на организмо ќе ти напрај, отколку една тегла ајвар да изедиш.
Поентата ми е што не ми е ни вкусен. Да речеш здрав да беше, сосила ќе го јадев ама вака не иде.:)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Најдоброто и највкусното нешто од Македонија.
За жал изгледа годинава нема да правиме. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom