Атеистички мудрости

Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
All thinking men are atheists.
Ernets Hemingway

Teach your children how to think, not what to think.
Anon.

The philosophers has never killed any priests, whereas the priest has killed a great many philosophers.
Denis Diderot
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
И не познати атеисти можат да кажат/напишат мудрости.
Јасно, ма да може тоа да се вика Цитати на атеисти и да оди под тоа име, и онака се вртат истите работи. Сеедно, онака ми текна во моментот дека имаше слична тема.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
„Кога бев малечок секоја вечер се молев за нов велосипед. Потоа сватив дека Бог не работи така, па украдов еден и го замолив да ми прости.“
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Good people will do good things, bad people will do bad things, but only with religion do good people do bad things.

не сум сигурен за авторот, некој физичар мислам дека беше.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
I refuse to believe in a god that would send me to hell just for not believing in him.
Science flies people to the moon, religion flies people into buildings.-Buddha
God is Santa for adults...
 
Член од
12 април 2005
Мислења
47
Поени од реакции
24
Тоа не е цитат, а интервју но според мене вреди да се прочита (оригиналот на бугарски од http://www.capital.bg/light/lica/2012/05/11/1825110_az_sum_tainata/)
Псевдонимот на Хусеин Фарахани се раѓа при посебни околности: двајца од с'студентите на холандско-иранскиот писател се егзекутирани пред неговите очи.Тие се викаат Кадер и Абдола. Точно тогаш тој завршува првата книга против ајатоласите во Иран. Но, бидејќи не може да ја потпише со сопственото име, тој става оние на двајцата пријатели на насловната и така се раѓа Кадер Абдола.
Авторот претстави бестселерот си "Куќата на џамијата" во Софија, Пловдив, Бургас и Стара Загора, на покана на издавачката куќа "Жанет 45".
Абдола е роден во 1954 година во Иран, а за време студиите по физика соработува со нелегалното лево политичко движење кое се бори со диктатурата на шаха, а подоцна и со онаа на ајатоласите. Во 1988 година е принуден да ја напушти Иран засекогаш и се утврдува како политички бегалец во Холандија. Таму пишува вкупно 17 книги, меѓу кои романи, зборници со раскази и авторски превод на Коранот."Куќата на џамијата" е избрана за вториот најголем роман на холандската литература по отворено гласање на читателите.
За човек, прогонуван и репресирани, присуствувал на егзекуции, поминал години на улица во странски земји, Абдола емитува неприродни оптимизам. Животот не само што не го скрши - тој е вљубен во неа и само неколку негови зборови можат да те заразиле со таа љубов. Зборуваме со писателот за големата тајна и за верата, без да си верник.
За прв пат Дали сте во Бугарија?Всушност не. Кога избегав од Иран пред 25 години, сакав да одам во Москва и поминав во Бугарија. Поминав два дена во Софија, но на третиот ме уапсија. Им рече: "Јас сум ваш другар. Имам лозинка која докажува дека сум ваш другар."Учествував во левата отпор во Иран и ми беа рекле: "Ако покажеш оваа лозинка на бугарската полиција, тие ќе те пуштат во земјата." Но ништо не се случи, воопшто не ме слушнаа, натикаха ме во еден џип и ме вратија во Турција. Однесе ме на границата и ми рекоа: "Оди!" Можеби, ако сретна овој милиционерите денес, треба да му се заблагодарам.
Зошто?Тоа смени текот на мојот живот, кој тргна во сосема поинаква насока. Во Турција бев никој - немав пари, немав иднина, живеев една и пол година на улица во Истанбул. Комунизмот се беше урна во мојот ум. Конечно властите ме испратија во Холандија. Ако немаше пари за лажен пасош - гонеа тие во Холандија. Никој не сакаше да оди таму: студено, дождливо, јазикот тежок ...
Разбрав дека сте го учеле по 18 часа на ден ...Бев 33-годишен. Сонував да станам писател. Плашев дека е премногу доцна.Знаев дека со персискиот нема да бидам писател. И решив да пишувам на холандски. Беше толку тешко! Плачев над секој збор и се научив сам со детски книги. Во почетокот пишував со илјадници грешки - тоа не беше холандски, но беше мојот холандски. Мислам дека силата на персиската култура и литература ми помогна да пишувам на нов јазик. Стар глас во нова култура. Денес, 25 години подоцна, имам друг Јас - многу побогат од претходниот. Ако не бев напуштил Иран, немаше да можам да напишам книгите. Носам најважно од персиската литература во телото, но и многу од јазикот и културата на Холанѓаните. Нивниот начин на размислување ме променил радикално. Дури начинот на кој сакам, се променил.
Како?Персиското девојка е како висока гора - треба да ја достигнеш, треба да раскажуваш приказни, да направиш многу работи за да отвориш оваа тајна.Бидејќи тоа е тајна - не ти се дава доброволно. Голем предизвик е да ја натера да ги отвори душата и телото. Додека со Холанѓанка не е така - кај неа работите се многу едноставни.
Критичарите велат дека пишувате со фино и природна леснотија. Јазикот ви е исклучително едноставен, но сепак креирате силна атмосфера. Можеби тоа има врска со холандската и Персискиот во вас?Така е Во Персија мало пишување е уметност. Ако можеш да пишуваш лесно за сложени нешта, си уметник. И јас земав за овој пат во литературата. Пишувам малку, но не е лесно.
Која е тајната ви?Тајната се крие прво во персиската книжевност, но најголема заслуга за таа леснотија носи ... татко ми. Тој беше глухонјам. Не можеше да зборува, не можеше да чита - беше неписмени. Тогаш во Иран немаше јазик глухонеми и не треба да си измислиме свои знаци. Бев најстариот син во семејството и требаше да преведувам на својот татко. Јас бев неговата врска со големиот свет. И требаше точно и јасно да му предавам се со неколку знаци. И третата причина да пишувам со леснотија е образованието ми - учел сум физика. Таа е многу важна за мене заедно со математиката, бидејќи тие учи да пишуваш точно, само и збиен. Првите години на Универзитетот бев несреќен, но кога почнав да разбирам физиката, беше одлично! Таа зборува за најважните работи во животот: светлината, земјата, месечината, водата ... А тие се многу важни за еден писател.
Има еден познат цитат од Хајзенберг дека првата голтка од чашата на науката те прави атеист, но на дното те чека Бог. С'лгасен Дали сте?Мислам дека светот космосот е една голема тајна. И убавината на човечкото суштество е да му се доближува на оваа тајна, без да може да ја открие. Но може да се доближи до неа - секој пат може да е со чекор поблиску. Може да се обиде да ја објасни, но објаснувањето ќе биде лага. Ибрахим, Мојсеј, Исус, Мухамед - сите тие се многу паметни луѓе кои се обиделе да најдат одговор на големиот прашање - "Која е тајната". И за да се доближат до неа, се создале Бог, создале се голема света книга, напишана од илјадници други луѓе. Создале се Алах и Куран, за да објаснат тајната. Но објаснувањето им е старо. Убаво е поетски е, но е старо - веќе не работи.
Затоа критикува ајатоласите во Иран, дека сметаат Куранот за закон, а тој всушност е само убава книга.Точно така! Тоа се законите на антиката, денес Куранот е еден поетски, историски текст. Не мора да веруваш во Коранот, за да го прочиташ. Мислам дека секој треба да го прочита. Според мене 99% од муслиманите никогаш не читале Коранот. Никој не го прави, бидејќи е многу тешко. Треба да си професор, за да го разбереш. Тој е објаснување на 2000 години. И ако се користи како закон денес, се станува толку грдо и опасно. Но постојат многу луѓе кои се уплашени - тие не се ниту писатели, ниту научници, и имаат потреба од објаснување, би направиле се за него. Религијата може да биде корисна за луѓето по еден здрав начин, бидејќи тие немаат потреба од наука и литература, имаат потреба од нешто едноставно што да ги крепи. Религијата е добро средство, но за жал политичарите ја користат за сопствени цели и ја уништуваат.
Во Куранот се вели дека инспирацијата е Божјо откровение. Духот буквално пренесува информации од Бог во умот на индивидуата. Дали верувате во тоа?Тоа е интерпретација на Мохамед. Мохамед е писател, возачот, поет, кој сакал да го промени светот. Сметал е дека нема да успее. Тогаш сфатил дека има потреба од еден Бог, од една книга, и создал и двете.
Создал е Бог?Создал е Алах. Немало Алах. Но тој зборувал, зборувал, зборувал и Бог и Куранот се родиле. Но тие се плод на неговото имагинација. Ми се допаѓа Мохамед како човечко суштество. Тој бил сонувач. Обидел да даде одговор на големите прашања: Што е Бог? Зошто има љубов? Зошто има секс? Обидувал се е да си објасни светот, да се објаснат тајната. Не знаел дека причината за сенката е сонцето и верувал дека тоа е душата на дрвото. Тоа е грешка, но убава грешка.
Мислите ли дека еден ден мистиката и физиката ќе се сретнат?Да. Бидејќи мистици зборуваат за работите кои се, но не можат да бидат видени. А денес научниците го прават токму тоа. Не гледаме Големиот Бенг, но знаеме дека го имало. Ако малку размислите, Големиот Бенг е мистерија. Теорија е, но мистеријата е теорија. Зашто и физиката, и мистиката знаат дека одговорот им никогаш не е доволен. Секогаш е погрешен. Следниот секогаш е точно. Но тоа е убаво! Бидејќи мојата задача е да најдам нов одговор. Убавината е во предизвикот. Бидејќи поради него имаме нов одговор. Ако нема предизвик, нема развој.
Тоа е драмата на уметноста.Не, тоа е љубовта, суштината на животот.
Имате цела книга за Мухамед како човечко суштество. Како мислите дека тој би реагирал сега, ако види во што станаа неговите идеи?Би бил многу тажен. Но и многу среќен што по 1400 години имагинацијата му уште има влијание. Можеби сепак би с'жалил за некои извадоци од книгата: за непријателите, за другите религии, за Евреите, за хомосексуалноста и за жените ...Но ако живееше денес, Мохамед сигурно ќе беше открил микроскоп или интернет.(Се смее)
Мислите ли дека ајатоласите сфаќаат дека Куранот е измислица?Да, сигурно знаат дека сите овие нешта - Куранот, Алах - се плод на имагинацијата.Знаат дека тие не се Божјото Слово. Тие се паметни луѓе. Но сепак користат религијата, бидејќи таа им даваат власт. Во Иран има 20 илјади верници. И тие не веруваат само во исламот, тие веруваат во парите. Иран е богата земја и верниците добиваат работа, дом, се - како за време на комунизмот овде.
Може ли уметноста да го ублажи конфликтот меѓу политиката и верата?За мене литературата е најважно уметност, која може да го промени светот. Кино е исто така важно, но преку литературата вие се шетате во други светови. Земете "Куќата на џамијата" - јас ве држам за рака и ве водам во еден сосема непознат свет. Медиумите покажуваат само грдо лице на исламот, а јас сакам преку литературата да покажам дека нормалните луѓе во Иран мразат насилството радикализма и ајатоласите. Но силата на оваа книга не е во исламот, а во литературата. Литературата е вечна. Музиката исто така може речиси религиозен начин да те утеши, но литературата е поинаква. Писателот не е само амбасадор или возачот, тој е многу повеќе: тој е творец. Куќата на џамијата постои во вистинскиот живот, но јас создавам друга куќа.
Една од работите кои ми направија впечаток во "Куќата на џамијата", е дека Ага Жанг останува чудно мирен и рамнодушен кон целиот превирања околу себе. Тој е повеќе набљудувач, сведок.Да, тој прикажува персиската мудрост. Тој е токму сведок, кој покажува убавината на религијата.Тој е верник.
Вие верник Дали сте?Не сум верник. Но верувам во убавината на животот. Мислам дека има нешто големо и убаво, што не можеме да откриеме и разбереме. Но треба да се обидеме да го доближи. Тоа е тајната. Ние сме тајната. Јас сум тајната. Ти си тајната. Ти си животот. Зашто ти си најубавата дел од целиот Космос. Човекот е најубавите нешто што Вселената е создадено.

 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
There are comments and there are comments, and Luca Biason from Canberra, Australia, was kind enough to refer us to an open letter that, as it relates to the fading-in-the-distance Manny Pacquiao same-sex marriage imbroglio, is out of this world. Everything of course depends upon which world one is living in. But if you happen to live in our world, or a semblance thereof, where there are stops signs, traffic lights, restraint and common sense, you might find this as amusing, and as elucidating, as we did.

A tongue-in-cheek note to Manny:

“In her radio show, Dr Laura Schlesinger said that, as an observant Orthodox Jew, homosexuality is an abomination according to Leviticus 18:22, and cannot be condoned under any circumstance.

The following response is an open letter to Dr. Laura, written by a US man, and posted on the Internet. It’s funny, as well as informative:

Dear Dr. Laura:

Thank you for doing so much to educate people regarding God’s Law. I have learned a great deal from your show, and try to share that knowledge with as many people as I can. When someone tries to defend the homosexual lifestyle, for example, I simply remind them that Leviticus 18:22 clearly states it to be an abomination ... End of debate.

I do need some advice from you, however, regarding some other elements of God’s Laws and how to follow them.

1. Leviticus 25:44 states that I may possess slaves, both male and female, provided they are from neighboring nations. A friend of mine claims that this applies to Mexicans, but not Canadians. Can you clarify? Why can’t I own Canadians?

2. I would like to sell my daughter into slavery, as sanctioned in Exodus 21:7. In this day and age, what do you think would be a fair price for her?

3. I know that I am allowed no contact with a woman while she is in her period of Menstrual uncleanliness - Lev.15: 19-24. The problem is how do I tell? I have tried asking, but most women take offense.

4. When I burn a bull on the altar as a sacrifice, I know it creates a pleasing odor for the Lord - Lev.1:9. The problem is my neighbors. They claim the odor is not pleasing to them. Should I smite them?

5. I have a neighbor who insists on working on the Sabbath. Exodus 35:2 clearly states he should be put to death. Am I morally obligated to kill him myself, or should I ask the police to do it?

6. A friend of mine feels that even though eating shellfish is an abomination, Lev. 11:10, it is a lesser abomination than homosexuality. I don’t agree. Can you settle this? Are there ‘degrees’ of abomination?

7. Lev. 21:20 states that I may not approach the altar of God if I have a defect in my sight. I have to admit that I wear reading glasses. Does my vision have to be 20/20, or is there some wiggle-room here?

8. Most of my male friends get their hair trimmed, including the hair around their temples, even though this is expressly forbidden by Lev. 19:27. How should they die?

9. I know from Lev. 11:6-8 that touching the skin of a dead pig makes me unclean, but may I still play football if I wear gloves?

10. My uncle has a farm. He violates Lev.19:19 by planting two different crops in the same field, as does his wife by wearing garments made of two different kinds of thread (cotton/polyester blend). He also tends to curse and blaspheme a lot. Is it really necessary that we go to all the trouble of getting the whole town together to stone them? Lev.24:10-16. Couldn’t we just burn them to death at a private family affair, like we do with people who sleep with their in-laws? (Lev. 20:14)

I know you have studied these things extensively and thus enjoy considerable expertise in such matters, so I’m confident you can help.

Thank you again for reminding us that God’s word is eternal and unchanging.

Your adoring fan.

James M. Kauffman, Ed.D. Professor Emeritus,
Dept. Of Curriculum, Instruction, and Special Education
University of Virginia
PS (It would be a damn shame if we couldn’t own a Canadian)”

http://www.boxing.com/dear_dr._laura.html
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
"You are not created for any purpose. And it is good that you are not created for any purpose; otherwise you would be a machine."
--- надополнето: 19 мај 2012 во 17:54 ---
"You are not created for any purpose. And it is good that you are not created for any purpose; otherwise you would be a machine."
Oh my God.....сум ја утнал темата, мислев дека е мудрости од познати личности.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom