Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Препорака да си ја симнете апликацијата SkyView на мобилните, многу добро ги опишува ѕвездите и соѕвездијата на небото што ги гледаме... одлична е ако некој ви досаѓа со "а која е таа ѕвезда?" тип на прашања :D
И Stellarium ти е добра апликација исто за позицијата на ѕвездите на небото (real time). :cool:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.434
Поени од реакции
19.636
И Stellarium ти е добра апликација исто за позицијата на ѕвездите на небото (real time). :cool:
Апликација ти е... за мерак. (y)
Еве ја шарајки по небо на апликацију,дозна дека на соѕвездие Урса Мајорис,најсредишна ѕвезда се вика... Мерак хаха.
Викам овој сто посто Арапи су кумови и прогугла и глеам стфарно.Мерак на арапски значи грб,бедро или слабина. Па и не е толко далеко овај ѕвезда, "само" 79 и нешто сфетлосни године.
Еве Ви сликовито.

Screenshot_2024-02-11-00-06-58-576_com.noctuasoftware.stellarium_free.jpg
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.651

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.434
Поени од реакции
19.636
Една од поомилени ѕвезде на небо ми е Алтаир.Соѕвездие Орел.Претпознатлива на небо зшто трепка и трепери у разни бое,а не е пулсар.На небо ке гу најдете увек појужно од Голему Мечку,још појужно од добро познату ѕвезду Вега.(Кој знае и прати знае).
Една од најразиграни и најблиски ѕвезде.
Еве кој сака нека прочита поголемо инфо.



Screenshot_2024-04-03-02-15-14-752_com.noctuasoftware.stellarium_free.jpg

Ps. Ја прату и знам ептен.
Знам за име и положбу на преко сто ѕвезде на наше огромно небо.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Една од поомилени ѕвезде на небо ми е Алтаир.Соѕвездие Орел.Претпознатлива на небо зшто трепка и трепери у разни бое,а не е пулсар.На небо ке гу најдете увек појужно од Голему Мечку,још појужно од добро познату ѕвезду Вега.(Кој знае и прати знае).
Една од најразиграни и најблиски ѕвезде.

Ps. Ја прату и знам ептен.
Знам за име и положбу на преко сто ѕвезде на наше огромно небо.
Алтаир е една од трите ѕвезди на Летниот триаголник, заедно со ѕвездите Вега и Денеб, затоа е многу лесно на се најде на небото во лето.


ПС. Дојди на гости на југ, ќе научиш уште многу други соѕвездија и ѕвезди, а ќе ги видиш и Големиот и Малиот Магеланов облак
ППС. Ако дојдеш на 22 јули 2028 добиваш и бонус, ќе уживаш во целосното затемнување на сонцето ;)
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.434
Поени од реакции
19.636
Запознаен сам за сфе овој што ми га напиша.А не си сфесан колко сакам да га виду јужно небо.Не си сфесан колко сакам да га виду и Австралис Бориелис.

Шибалба,дали Хунахпу и Ишбаланке су јоште тамо доле и га браниф андерворлд од демони?

Ми што знаемо за небо и ѕвезде,знаемо много повише од људи што знаеф само за доле. Глеајте нагоре! Зшто само гледајки нагоре се гледа у бесконечност!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom