Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Дали овде има некој/а заинтересиран/а за пишување на постови од областа на астрономија?
Jас, само касно те прочитав... Ако сеуште ти треба, тука сум.

Секако пишувам по проекти, блогови, статии..
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Очекувам утрешното лансирање на SpaceX да го удостоите со некој издржан текст. Идеите на Elon Musk се нешто што одамна ни требаше као цивилизација. @Нuкола
 
P

Patience

Гостин
Дечки, дали може да ми препорачате книги/автори од областа на астрономијата?
Ја читав Cosmos од Carl Sagan и ептен ми беше интересна и разбирлива. (y) Спуштив во пдф Introduction to astronomy, from darkness to blazing glory од Jeffrey Wright Scott (исто многу разбирлива) и The universe in a nutshell (ама заглавувам во оваа, потешка ми е, преголем залак, ја оставив). :confused:
Ако може нешто да се најде и по книжарнициве супер, би сакала да имам некоја дома. Побарав во ТОПЕР, имаат оскудни детски енциклопедии и во МАТИЦА само Космос и Кратка историја на времето.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Дечки, дали може да ми препорачате книги/автори од областа на астрономијата?
Ја читав Cosmos од Carl Sagan и ептен ми беше интересна и разбирлива. (y) Спуштив во пдф Introduction to astronomy, from darkness to blazing glory од Jeffrey Wright Scott (исто многу разбирлива) и The universe in a nutshell (ама заглавувам во оваа, потешка ми е, преголем залак, ја оставив). :confused:
Ако може нешто да се најде и по книжарнициве супер, би сакала да имам некоја дома. Побарав во ТОПЕР, имаат оскудни детски енциклопедии и во МАТИЦА само Космос и Кратка историја на времето.
Lawrence Krauss побарај го. Јас ги нарачувам на ebay неговите книги.[DOUBLEPOST=1520024335][/DOUBLEPOST]@Patience заборавив прееска...има доста литература на темава (на англиски, се надевам не ти е проблем) во англиската книжара во Градски ѕид спроти министерство за финансии.
Цените...тоа е друга приказна, ама можеш да седнеш на раат да разгледаш, па ако нешто ти фати око, да си купиш.
 
Последно уредено:
P

Patience

Гостин
Ти благодарам @Almeida ќе проверам таму, не се сетив на таа книжара. Не е англискиот воопшто проблем, се снаоѓам.
А цените, знам што да очекувам знаејќи веќе колку чинат овие во претходниот мој пост, ама верувам ќе најдам некоја прифатлива книга за почеток.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
„Бог да го прости“.
Со каква болест живееше дури и оваа возраст е чудо што ја доживеа. Се надевам на порталот дека ќе имаа достоен текст како сеќавање.
Сигурен сум дека уште долго време ќе се разговара за неговиот лик и дело.

https://edition.cnn.com/2018/03/14/health/stephen-hawking-dead/index.html?sr=fbCNN031418stephen-hawking-dead0408AMStory


Stephen Hawking, renowned scientist, dies at 76

Stephen Hawking, the brilliant British theoretical physicist who overcame a debilitating disease to publish wildly popular books probing the mysteries of the universe, has died, according to a family spokesman. He was 76.

Considered by many to be the world's greatest living scientist, Hawking was also a cosmologist, astronomer, mathematician and author of numerous books including the landmark "A Brief History of Time," which has sold more than 10 million copies.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ај да ја живнеме темава...

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-44527672

President Donald Trump has ordered the US military to establish a sixth branch of its armed forces - a "space force".

The US president said on Monday it would bolster national security and the economy with the creation of jobs.

"It is not enough to merely have an American presence in space. We must have American dominance in space," Mr Trump said at the White House.

He also promised that the US would "return Americans to the Moon" and would eventually send people to Mars.

"I'm hereby directing the Department of Defense and Pentagon to immediately begin the process necessary to establish a space force as the sixth branch of the armed forces," Mr Trump announced, moments after he discussed US and German approaches to immigration .

Уште еден линк.

https://www.cbsnews.com/news/trump-space-force-pentagon-create-military-space-force-national-space-council-meeting-2018-06-18/

Воопшто не се работи за никакви пари одвоени за вселенски истражувања, туку за армиски огранок кој ќе го регулира делот од таканаречената „ниска орбита“ кој е веќе преполн со сателити, каде што сакаат да „воспостават ред“. Од ваков затуцан претседател во 21 век што може да се очекува нормално.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Дечки има некој тука што има слушано настава на ПМФ - Астрономија и Астрофизика (додпипломски или магистерски) да каже дали вреди да се запишува тоа или само трошење време е
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992

Livestream од слетувањето на американската InSight сонда на Марс.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Оваа фотографија беше објавена веднаш по слетувањето вчера.
Според мене, изненадувачки брзо.
Ок, не е невидена работа. На Марс веќе има два ровери ако не се лажам, ама сепак, ова Е некакво случување на темава, па редно е да се одбележи.

46825912_2402978333051574_5431591680346161152_o.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Vo prenosot kako da razbrav deka ovie točkive se nalepena prašina na objektivot.....no ne sum siguren
 

Kajgana Shop

На врв Bottom