Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Sagan, 14 април 2006.

 1. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  2.078
  Допаѓања:
  1.695
  After all, this will be the FIRST total solar eclipse visible in the United States in nearly four decades that will take place on Aug. 21, 2017. This will be called the Great American Total Solar Eclipse, the 70-mile-wide shadow cast by the moon will darken skies from Oregon to South Carolina. Most solar eclipses, the moon takes just hides a tiny bit of the sun, but this will be a rare total solar eclipse.

  Believe it or not, this August event will go down as the FIRST total solar eclipse whose path of totality stays completely in the United States since 1776 when the American Revolution took place. The 1776 Eclipse was a total eclipse of the Moon which occurred on Wednesday July, 31st, 1776. The Declaration of Independence was presented on July 1, 1776, and on the following day 12 of the 13 colonies voted in favor of Richard Henry Lee’s motion for independence. The delegates then spent the next two days debating and revising the language of a statement drafted by Thomas Jefferson.
  Then on July 4th, Congress officially adopted the Declaration of Independence. However, it was nearly a month before the actual signing of the document took place. First, New York’s delegates didn’t officially give their support until July 9th, which many have long since viewed the ”New Yorkers” as moving to a different beat, which is why red lights are optional in the city for pedestrians. Then it took two weeks for the Declaration to be “engrossed” which meant written on parchment in a clear hand. Most of the delegates then signed the Declaration of Independence actually on August 2nd, 1776 two days after the eclipse, which some said also was an omen. :D
   
  На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.800
  Допаѓања:
  2.672
  Следниот пат провери што пишува пред да залепиш тука или во главата.
  Текстот убаво прочитај го ако ништо друго.
  Еднаш вели за затемнување на Сонцето за во следната реченица да пиши за затемнување на Месечината.
  Никакво затемнување на Сонцето не било видливо од САД, ниту од било кое друго место на планетава на 31 Јули, 76та, бидејќи Месечината била токму на спротивната страна.
   
 3. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  2.078
  Допаѓања:
  1.695
  И сега откако се изнајаде лајна ќе го прочиташ текстот уште еднаш внимателно, па провери:
  - во 1776 имало или немало, не мора да се извинуваш :kuracc:
  - во 1979 имало или немало
  - И каде тоа пишува затемнување на месечината :cautious:

  Ова ти е за 4 декади:
  The last total solar eclipse viewed from contiguous United States was on Feb. 26, 1979 whose path passed through the northwestern U.S. states of Washington, Oregon, Idaho, Montana, North Dakota, and Canadian provinces of Saskatchewan, Manitoba, Ontario and Quebec.

  А овие ако лажат за 1776 и јас лажам јбг :P

  https://www.cbsnews.com/pictures/solar-eclipses-in-history/2/
  http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/234225
  http://time.com/4907357/total-solar-eclipse-2017-america/
   
  Последно уредено: 22 август 2017
 4. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.800
  Допаѓања:
  2.672
  Лажат.
  И манипулираат, а ти си нивна жртва.
  Листа на сите затемнувања на Сонцето во 18 век.
  Попрегледна листа.
  Не лажат само за ова, за многу други работи исто.
  Не знам дали може да се нарече лажење, бидејќи ова е просто непроверување на информации. Не секое теле со назнака новинар знае да напиши точна вест. Особено таблоидите.
  Да се случиле неколку затемнувања на Сонцето таа година како и секоја година, но никое на 31 јули не биле тотални уште помалку видливи од САД.
  Провери следен пат.
  --- Споено дупло мислење, 23 август 2017 ---
  Внимавај што јадеш. ;)
   
 5. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  2.078
  Допаѓања:
  1.695
  http://moonblink.info/Eclipse/eclipse/1776_07_15

  И пак сега земи внимателно прочитај го текстот, за да сфатиш суштината. Дури ни јас не те сфатив за што противречиш :P
  Збори за тотално "помрачење". Акцентот е ставен на зборот Тотално бидејќи до сега сите биле делумично , дали сонце дали месечина ;)
  На 31.07.1776 имало тотално затемнување на месечината на територија на САД.

  Од 1ви Септември ќе внимавам со јадењето. Последниве 2-3месеци претерав :D
   
 6. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.800
  Допаѓања:
  2.672
  Прво, првиот текст беше хаос. Тој што го пишувал зел испомешал соларна со лунарна еклипса.
  Второ, во вторите линкови што ги постира се тврдеше дека имало тотално затемнување на Сонцето видливо од САД.
  Трето, покрај што е делумно, затемнувањето на 15 Јули не било видливо од САД.

  Значи споредбите и паралелите со затемнувањето во Понеделникот им беа тотално промашување на сите цитирани медиуми од твоја страна. No offense. :)

  Ти си знаеш. ;)
   
 7. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  3.805
  Допаѓања:
  7.657
  Вселенска уметност од Касини, орбитерот околу Сатурн

  This view from the Cassini spacecraft shows a wave structure in Saturn's rings known as the Janus 2:1 spiral density wave. Resulting from the same process that creates spiral galaxies, spiral density waves in Saturn’s rings are much more tightly wound. In this case, every second wave crest is actually the same spiral arm which has encircled the entire planet multiple times. At this location, ring particles orbit Saturn twice for every time the moon Janus orbits once, creating an orbital resonance. The wave propagates outward from the resonance (and away from Saturn), toward upper-left in this view. The small, bright spots in the image are places where radiation or cosmic rays have interfered with the camera sensor. This image was taken on June 4, 2017. Learn more: go.nasa.gov/2gM4vjT

  FB_IMG_1504731087825.jpg
   
  На Human и Branchez им се допаѓа ова.
 8. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  3.805
  Допаѓања:
  7.657
  Уште два дена до крајот на Касини. Еве два линка, ако нешто ве интересира повеќе.

  https://saturn.jpl.nasa.gov/mission/saturn-tour/where-is-cassini-now/
  https://saturn.jpl.nasa.gov/mission/grand-finale/cassini-end-of-mission-timeline/

  Се очекува утре на 14-ти септември да ја испрати последната слика, најблиску до површината на Сатурн, а веќе заутре да согори во атмосферата (не знам посоодветен збор) на гасниот гигант.

  Околу научниот дел, оваа мисија треба да ја коментира некој постручен. Во април некаде НАСА објави дека Касини успеал да направи фотографии од површината на Енцеладус, сателит на Сатурн, кој наводно има тектоника и потповршински океани (кои може имаат услови за развој на некаква форма на живот во нив). Мене лично, многу ми праи кеиф оваа вселенска уметност која Касини ја испрати на Земјата - фотографиите од овие мртви светови.
  Штета што нема кој да го снима согорувањето :(
   
  На Нuкола, Human и Branchez им се допаѓа ова.
 9. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  3.805
  Допаѓања:
  7.657
  Неверојатното име (кратенка) на австралиската вселенска агенција. :D

  [​IMG]
   
  На Kornet и #samurai# им се допаѓа ова.
 10. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.156
  Допаѓања:
  4.808
 11. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.800
  Допаѓања:
  2.672
  До Сатурн може да се вадат со соларни панели, за подалеку тешка работа.
  И онака во фокусот е Марс и истражување со астронаути на Месечината(SLS), а моментално не е планирана ниедна мисија подалеку од Јупитер. Секој развој на една таква мисија од нејзиниот зачеток до лансирањето ќе помине околу 1 деценија.
  Изгледа Уран и Нептун ќе чекаат подобри времиња.
   
  На Шкорпион и Almeida им се допаѓа ова.
 12. BlackArrow

  BlackArrow

  Член од:
  7 август 2010
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  25
  Дали овде има некој/а заинтересиран/а за пишување на постови од областа на астрономија?
   
  На Нuкола му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.123
  Допаѓања:
  7.273
  Со 86 страни на темава, мислам има доста што се заинтересирани да пишуваат постови на тема астронoмија :D


  Just kidding. Мислам дека знам за што прашуваш само немаше потенцирано.

  If so ... *raises two hands*
   
 14. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  262
  Откриена пештера на Месечината, идеална за изградба на база.

   
  На Human му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.389
  Допаѓања:
  9.411

Сподели преку: