Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Sagan, 14 април 2006.

 1. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.683
  Допаѓања:
  2.346
  Ova satelitče dosta dobra rabota završi.....kako retko koj pred nego( Kako toj što go spuštija na Titan)
   
 2. Con Artist

  Con Artist the man with the key

  Член од:
  1 мај 2012
  Мислења:
  2.947
  Допаѓања:
  6.386
  https://vimeo.com/207076450

  "The anaglyph images of Mars taken by the HiRISE camera holds information about the topography of Mars surface. There are hundreds of high-resolution images of this type. This gives the opportunity to create different studies in 3D. In this film I have chosen some locations and processed the images into panning video clips."
  - Jan Fröjdman, Finnish filmmaker

  Прејако видео! Обавезно гледајте го во висока резолуција. :cuc:

  Овие астрономски суми за воени буџети што се трошат секоја година, да се вложуваа досега во наука и вселенски истражувања, Грујо ќе бараше плацови на Марс, не на Водно, а на Црпко слоганот ќе му беше За живот на Марс, наместо За живот во Македонија.

  Се надевам ќе го доживееме денот кога човечка нога ќе стапне на Марс, или уште подобро, ќе открие жив свет надвор од планетава, па макар тоа било и на микро ниво.
   
  Human, Ashburton Grove, gjoko-mkd и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.645
  Допаѓања:
  2.597
  Дали некој друг вчера, околу 5:30, неколку минути пред изгрејсонце (дневна светлина) го забележа големиот метеор што се распадна на неколку делови и беше проследен со не толку силна експлозија?
   
  На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.091
  Допаѓања:
  7.236
  :(

  Tell me more!

  Некаде на вести нешто, не спомнаа?
   
 5. Almeida

  Almeida оф-лајн

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  2.929
  Допаѓања:
  5.631
  Во кој дел од небото? Буден бев, ама не слушнав такво нешто, ако за Скопје зборуваш.
   
 6. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.645
  Допаѓања:
  2.597
  Не, чекав, но никаде досега немаат спомнато или објавено.
  Метеорот патуваше од запад накај исток гледано кон јужна страна. Околу 50 степени над хоризонтот, можеби повеќе. Сонцето беше пред изгревање, а беше многу светол, се распаѓаше како што согоруваше. Го помина цело небо за 5-6 секунди. После неколку минути се слушна слаба експлозија, најверојатно од влезот во атмосферата. Да беше сат порано во темнината, најверојатно ќе го осветлеше цело небо.
   
  На EDCer, bookfan, Шкорпион и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. The_Red1

  The_Red1

  Член од:
  18 септември 2009
  Мислења:
  4.140
  Допаѓања:
  4.726
  Нешто договор, собиранка, организирање, a, у, викендов за персидите како претходни години, или послабо?
   
 8. Almeida

  Almeida оф-лајн

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  2.929
  Допаѓања:
  5.631
  До кога се персеидите? Цел август?

  Инаку @The_Red1 за викендов временската прогноза не е баш за набљудување небо.
   
 9. The_Red1

  The_Red1

  Член од:
  18 септември 2009
  Мислења:
  4.140
  Допаѓања:
  4.726
  Утре вечер ќе се најинтензивни.

  Знам, месечината заебава, ама до кај 11-12 ќе може да се види нешто. Да е надвор од град или осветлено место ќе се гледа ама далеку е Козјак. :D
   
 10. Almeida

  Almeida оф-лајн

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  2.929
  Допаѓања:
  5.631
  Месечината е скоро полна, да, ама и облачно време е најавено. Тоа мислев.
   
 11. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.442
  Допаѓања:
  6.402
  Каде може да се видат? Накај североисток? Оти сум скаран со ориентација, небо и соѕвездија нешто :(
   
 12. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.645
  Допаѓања:
  2.597
  Било каде. ;)
  Само излези од град, заради осветлувањето.
   
  На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
 13. The_Red1

  The_Red1

  Член од:
  18 септември 2009
  Мислења:
  4.140
  Допаѓања:
  4.726
  Вечерва слабо, вратот ми се укочи за жални 3-4 метеорчиња. Тибам облаците. :(
   
  На Almeida и Bafra им се допаѓа ова.
 14. Almeida

  Almeida оф-лајн

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  2.929
  Допаѓања:
  5.631
 15. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  652
  Допаѓања:
  487
  Decki kolku sto doznav ke ima eklipsa na 17ti, najmnogu ke je fati Amerika neznam dali tuka ke ima nesto. Po taa animacijata ke fati i kaj nas ama pred zaogjanje na sonceto, nemam podetalni informacii razgledano, ova go vidov na (krajot od) najnovoto video na Vsause na YT.
   

Сподели преку: