Астрална проекција

Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
кој е тој човек од струмица..од кое село?
Ne ti treba casovi ne frlaj pari za dzabe, se mozes da najdes na net bidi uporen i vezbaj, vezbaj... Na pocetokot moze ke treba i mnogo poveke od 3 dena, no odkoga ke ja usovrsis tehnikata i za edna sekunda ke mozes da vlezes u ap. Ishranata postot se mnogu bitni faktori vo ovoj proces, vezbanje na 5te elementi isto taka imaat golema uloga. Mnogu e bitno koga sakate da vlezete vo ap da se istusirate predhodno so topla voda za otvaranje na cakrite bidejki energijata treba da kruzi balansirano isto taka na pocetokot e bitna i oblekata da bide lesna ili najdobro da bides gol
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ne ti treba casovi ne frlaj pari za dzabe, se mozes da najdes na net bidi uporen i vezbaj, vezbaj... Na pocetokot moze ke treba i mnogo poveke od 3 dena, no odkoga ke ja usovrsis tehnikata i za edna sekunda ke mozes da vlezes u ap. Ishranata postot se mnogu bitni faktori vo ovoj proces, vezbanje na 5te elementi isto taka imaat golema uloga. Mnogu e bitno koga sakate da vlezete vo ap da se istusirate predhodno so topla voda za otvaranje na cakrite bidejki energijata treba da kruzi balansirano isto taka na pocetokot e bitna i oblekata da bide lesna ili najdobro da bides gol
Зошто е потребна лесна облека? Астралното тело е материјално и облеката му тежи или?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Ne ti treba casovi ne frlaj pari za dzabe, se mozes da najdes na net bidi uporen i vezbaj, vezbaj... Na pocetokot moze ke treba i mnogo poveke od 3 dena, no odkoga ke ja usovrsis tehnikata i za edna sekunda ke mozes da vlezes u ap. Ishranata postot se mnogu bitni faktori vo ovoj proces, vezbanje na 5te elementi isto taka imaat golema uloga. Mnogu e bitno koga sakate da vlezete vo ap da se istusirate predhodno so topla voda za otvaranje na cakrite bidejki energijata treba da kruzi balansirano isto taka na pocetokot e bitna i oblekata da bide lesna ili najdobro da bides gol
Колку топла треба да биде водата затоа што за мене топло е она што за другите е млако.
 
D

Daedalus

Гостин
Tresesh gluposti prijatele
Treba godini i godini trening za da vlezes vo astralot,a ne malku poveke od 3 dena
A bashka Ishranata nema dopirna tocka so ovoj chin
http://www.theastralworld.com/dreams/astral-projection-techniques.php

nekoi od tvoite kolegi ne se slozuvaat so tebe. Te molam prosvetli me so informacii za astralot prijatele, ili uste potacno, sto te uverilo vo postoenjeto na istiot, OSVEN tvoeto subjektivno iskustvo! Evidencija druze, toa sto ti si dozivuval vo son ili meditacija, odamna e objasnato, astralna proekcija moze da se inicira so odredeni aparati i e rezultat na abnormalna funkcija na mozokot kako i gubenje na cuvstvoto na orientacija pri disaktiviranje na centrite za istata. Kraj na muabetot, pomirete se so toj fakt, ili...ponudete dokaz nekoj....ako voopsto znaes sto e toa xD
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Човеку каков доказ бараш за астралното искуство кога тоа е индивидуално искуство, не може да се измери со некаков апарат освен може да се спомне карлиновата фотографија која може да го слика и сними посуптилното околу нас, значи не барај докази туку земи ја како хипотеза и ако толку те интересира пробај на своја кожа ама пробај без предрасуди и ке видиш ако се деси нешто тоа ке ти биде самиот доказ а ако не се деси ништо и тоа ке ти биде доказ ама и едниот и другиот се само твои докази. Така да помалку зборење повеќе искуства.(y)
 
D

Daedalus

Гостин
Човеку каков доказ бараш за астралното искуство кога тоа е индивидуално искуство, не може да се измери со некаков апарат освен може да се спомне карлиновата фотографија која може да го слика и сними посуптилното околу нас, значи не барај докази туку земи ја како хипотеза и ако толку те интересира пробај на своја кожа ама пробај без предрасуди и ке видиш ако се деси нешто тоа ке ти биде самиот доказ а ако не се деси ништо и тоа ке ти биде доказ ама и едниот и другиот се само твои докази. Така да помалку зборење повеќе искуства.(y)
не е карлинова туку е кирлианова фотографија. Ме мрзи да го објаснувам феноменот 100 пути, нажалост повеќето од вас не ги интересира физика туку кул љу ејџ толкувања.
http://www.skepdic.com/kirlian.html

збориш со човек кој со години медитирал, астрално се "проектирал", бил скиентолог, верувал во вонземјани, реинкарнација итн......твоето лично или моето лично искуство не се секогаш приказ на реалноста.......Постојат феномени како халуцинации предизвикани од многу фактори.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
не е карлинова туку е кирлианова фотографија. Ме мрзи да го објаснувам феноменот 100 пути, нажалост повеќето од вас не ги интересира физика туку кул љу ејџ толкувања.
http://www.skepdic.com/kirlian.html

збориш со човек кој со години медитирал, астрално се "проектирал", бил скиентолог, верувал во вонземјани, реинкарнација итн......твоето лично или моето лично искуство не се секогаш приказ на реалноста.......Постојат феномени како халуцинации предизвикани од многу фактори.
Извини човеку, штом со години си медитирал, астрално проектирал и што ти ја знам ти до сега си требал да ја согледаш суштината на реалноста а не да бараш факти и научни докази за се нешто, не дека сум против нив туку не секогаш се битни фактите научните докази кои и онака се само релативно присутни на сцената на науката додека некој дург доказ не се одткрие кој го негира првиот и така натаму , освен за некои клучни научни закони или поточно природни закони како гравитација итн...
А за халуцинации се сложувам со тебе, но сепак ќе напоменам доколку станеш целосоно свесен, тотално во моментот без никаква мисла или емоција, само тишина која праовладува од внатре не се мошни никакви халуцинации, се додека работиш со умот(не мислам на целиот мозок) можни се ако не и сигурно халуцинации најчесто според она што ти е најмоќно потиснатво во потсвеста.
 
D

Daedalus

Гостин
Извини човеку, штом со години си медитирал, астрално проектирал и што ти ја знам ти до сега си требал да ја согледаш суштината на реалноста а не да бараш факти и научни докази за се нешто, не дека сум против нив туку не секогаш се битни фактите научните докази кои и онака се само релативно присутни на сцената на науката додека некој дург доказ не се одткрие кој го негира првиот и така натаму , освен за некои клучни научни закони или поточно природни закони како гравитација итн...
А за халуцинации се сложувам со тебе, но сепак ќе напоменам доколку станеш целосоно свесен, тотално во моментот без никаква мисла или емоција, само тишина која праовладува од внатре не се мошни никакви халуцинации, се додека работиш со умот(не мислам на целиот мозок) можни се ако не и сигурно халуцинации најчесто според она што ти е најмоќно потиснатво во потсвеста.

Lets keep it simple..Тоа што човекот го искусува како реалност, поради неговото его, го толкува како вистина. Какви нивоа на свест и да доживуваш, друг не ги доживува, трет халуцинира, четврт доживува друго нешто што го вика ниво на вистина, некој слуша метал и вика дека турбо фолк е срање, некој џез, некој слуша турбо фолк и е убеден дека металот е срање, некој мисли дека Аеродром/Македонија е најдобра населба/држава затоа што тој е аеродромец/македонец. Некој има визии со Харе Кришна, друг со Сатаната, трето со Самаел, некој гледа вонземјани, друг сукубуси....итн итн.......варијабилноста и различитоста на човечките искуства покажува дека тие не се релевантен фактор за вистината. Сите овие луѓе се убедени дека нивното искуство е приказ на надворешна емпириска вистина. Гупта мисли дека постигнува длабоки нивоа на свесност а Дејвид Ајк мисли дека све тоа е илузија и дека чакри не постојат туку тоа е матрикс. Но, луѓето се склони кон самозалажување. Затоа твоите ниту ничии искуства, како и моите не се релевантни во споредва со научниот метод кој се базира на индиферентни обзервации.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Вака можда и целиот тој астрален свет кој може да се искуси е само халуцинација, но тогаш не е ли и сето ова што го нарекуваме живот само халуцинација на некој вид, нешто што одминува и не трае вечно туку во дел од секундата дури и побрзо веке е нешто друго, константно се менува, јас зборев за она што не се менува, наречи го свест или како сакаш, она нешто што вечно набљудува и ја рефлектира реалноста во дадениот момент, дали било тоа светот кој го нарекуваме реален или научен или било да е тоа некоја халуцинација не е битно, тоа ти е само како некоја игра, вечна игра која константно се менува а само свеста останува онаква каква што е, мислам за свеста која е само сведок без никакво влиание надворешно или внатрешно од никој фактор, свес која е вечна бидејки е основа на се што постои било живо или неживо. Свест која сега во овој момент можеш да ја приметиш ако се ставиш во состојба на внатрешна тишина барем за момент тогаш ти и јас не сме оделени иако не се знаеме и имаме различни ставови на форумов(y) Добра ноќ
 
D

Daedalus

Гостин
Вака можда и целиот тој астрален свет кој може да се искуси е само халуцинација, но тогаш не е ли и сето ова што го нарекуваме живот само халуцинација на некој вид, нешто што одминува и не трае вечно туку во дел од секундата дури и побрзо веке е нешто друго, константно се менува, јас зборев за она што не се менува, наречи го свест или како сакаш, она нешто што вечно набљудува и ја рефлектира реалноста во дадениот момент, дали било тоа светот кој го нарекуваме реален или научен или било да е тоа некоја халуцинација не е битно, тоа ти е само како некоја игра, вечна игра која константно се менува а само свеста останува онаква каква што е, мислам за свеста која е само сведок без никакво влиание надворешно или внатрешно од никој фактор, свес која е вечна бидејки е основа на се што постои било живо или неживо. Свест која сега во овој момент можеш да ја приметиш ако се ставиш во состојба на внатрешна тишина барем за момент тогаш ти и јас не сме оделени иако не се знаеме и имаме различни ставови на форумов(y) Добра ноќ

ехее отиде....измеша многу теми. Од све е илузија и сон до коментирање за работи како "константност на свест". Феноменот кој го нарекуваш свест и интелигенција е резултат на многу неуролошки и биохемиски реакции. Ај држи ја твојата свест константна ама немој да јадеш, пиеш, не внесувај кислород во организмот....Ќе умреш. Луѓето се био компјутери и нема ништо мистично во феноменот свест. Имаш еволуциона биологија, генетика и неуробиологија ако си заинтересиран за свеста. Да се задржиме на астрална проекција темата....
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
834
Поени од реакции
1.470
ехее отиде....измеша многу теми. Од све е илузија и сон до коментирање за работи како "константност на свест". Феноменот кој го нарекуваш свест и интелигенција е резултат на многу неуролошки и биохемиски реакции. Ај држи ја твојата свест константна ама немој да јадеш, пиеш, не внесувај кислород во организмот....Ќе умреш. Луѓето се био компјутери и нема ништо мистично во феноменот свест. Имаш еволуциона биологија, генетика и неуробиологија ако си заинтересиран за свеста. Да се задржиме на астрална проекција темата....

компјутерите и роботите може да имаат и не знам колку напредна интелегенција, но никогаш нема да имаат свест, барем не без некаква напредна биомеханика во иднина (можеби). неуролошките и биохемиските реакции може да го објаснат функционирањето на мозокот, но не го објаснуваат феноменот на доживување, перцепирање, чуствување. Пак, не хемиските процеси кои се случуваат при тие работи - туку како/каде се „проектираат“ тие за тоа што се случува го доживиш. дека нема ништо мистично, не е баш така... можеби мистично не е прав збор, ама далеку од тоа дека е нешто објасниво во рамките на сегашната наука. феноменот на свеста сеуште е светиот грал во неурологијата и веројатно секогаш и ќе биде, никој ја нема објаснето и никој научник не може да ја објасни - просто затоа што не е материјален чин, туку спиритуален, духовен, над - материјален - како сакаш земи го тоа. свеста е неделиво и непроменливо нешто, составен дел на целиот универзум, основа без која не би постоеле живите суштества, или не би доживувале, со што би биле само роботи. ама ние не сме роботи-ние доживуваме и имаме слободна воља (врз која повеќе-помалку влијаат хемиски процеси) и барем секој за себе го знае тоа, иако никој не може да докаже дека некој друг е свесен - тоа го земаме како претпоставка. вистински доказ дека некој доживува, а не е само робот, не може да има.

oчигледно е, самото твое постоење е доказ за тоа. не ти треба книги, научни факти и истражувања за да се ориентираш дали постоиш или не, дали стварно доживуваш или не. можеш да сфатиш многу лесно ако ги ставиш настрана твоите обиди за суптилно исмевање на се што не влага во рамките на научните докажани факти и докази. заслепен од науката не го гледаш она што ти е пред очи.

ме потсетува на еден цитат:
"The only thing that interferes with my learning is my education." - Алберт Ајнштајн
 
D

Daedalus

Гостин
компјутерите и роботите може да имаат и не знам колку напредна интелегенција, но никогаш нема да имаат свест, барем не без некаква напредна биомеханика во иднина (можеби). неуролошките и биохемиските реакции може да го објаснат функционирањето на мозокот, но не го објаснуваат феноменот на доживување, перцепирање, чуствување. Пак, не хемиските процеси кои се случуваат при тие работи - туку како/каде се „проектираат“ тие за тоа што се случува го доживиш. дека нема ништо мистично, не е баш така... можеби мистично не е прав збор, ама далеку од тоа дека е нешто објасниво во рамките на сегашната наука. феноменот на свеста сеуште е светиот грал во неурологијата и веројатно секогаш и ќе биде, никој ја нема објаснето и никој научник не може да ја објасни - просто затоа што не е материјален чин, туку спиритуален, духовен, над - материјален - како сакаш земи го тоа. свеста е неделиво и непроменливо нешто, составен дел на целиот универзум, основа без која не би постоеле живите суштества, или не би доживувале, со што би биле само роботи. ама ние не сме роботи-ние доживуваме и имаме слободна воља (врз која повеќе-помалку влијаат хемиски процеси) и барем секој за себе го знае тоа, иако никој не може да докаже дека некој друг е свесен - тоа го земаме како претпоставка. вистински доказ дека некој доживува, а не е само робот, не може да има.

oчигледно е, самото твое постоење е доказ за тоа. не ти треба книги, научни факти и истражувања за да се ориентираш дали постоиш или не, дали стварно доживуваш или не. можеш да сфатиш многу лесно ако ги ставиш настрана твоите обиди за суптилно исмевање на се што не влага во рамките на научните докажани факти и докази. заслепен од науката не го гледаш она што ти е пред очи.

ме потсетува на еден цитат:
"The only thing that interferes with my learning is my education." - Алберт Ајнштајн
тоа што ти го нарекуваш доживување, чувствување и перцепирање, како и свест, е феномен кој е збир од неуролошки процеси. А кафанските муабети не ја гледаш "вистината пред тебе" заслепен од науката, што и да подразбираш под поимот вистина е друг муабет и тоа што се држиш како слеп за стап затоа што најверојатно немате доволно аргументи за да си го оправдате ставот. Јас пак тврдам дека ти, слеп од твоите илузорни верувања за "надприродното", слеп си пред вистината која е пред вас посакувајќи да биде тоа ти што го фантазираш. Твојата фантазија те спречува да сфатиш дека тоа е илузија и дека леташ во облаци. Мојот збор против твојот така?. Арно ама момче мое исто како и спиритуалците тука на форумов, длабоко во себе знаеш дека концептите за свест, астрална проекција итн, се резултат на работи кои си ги читал првенствено со фантазирал па после си "доживеал" одредени искуства и сите минати искуства си ги интерпретирал како да се феноменот во кој ти сакаш да веруваш. Дури и науката да немаше ништо откриено за мозокот и свеста и како функционира(што не е случај), ниеден научник нема да биде вообразен да тврди дека знае, за разлика од вас мистиците, кои тврдите дека имате длабоки духовни знаења за вистината на универзумот и сте доволно вообразени да мислите дека феномените кои вие ги доживувате се резултат на нешто реално, само затоа што ВИЕ го доживувате тоа. ТИ поседуваш телекинеза, патуваш астрално и имаш способности за кои длабоко во себе веруваш дека ќе те направат помоќен и слично. Еден концепт кој сето тоа ќе ти го фрли во вода како невалидно и како еден детски сон, е тежок да се прифати, тешко е цел тој свет на фантазија да го снема како измислица, сите надежи и сеќавања на тој убав астрален план во луцидниот сон......

знаеш на кој цитат ме потсетува мене ова
The fact that a believer is happier than a skeptic is no more to the point than the fact that a drunken man is happier than a sober one.
не гледам основ да дебатирам кога сите работи за кои до сега зборевме и сите одговори од наша страна ги земаш како невалидни, иако и сам си свесен за аргументите кои ги даваш се слаби, поводите од кои веруваш во гугл бугл работите се емотивни, и дебата е бесмислена....рационалноста заминува кога на врака чука емотивноста....АМИН :)
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
834
Поени од реакции
1.470
свесен си дека неуролошките процеси не го објаснуваат феноменот на свеста, така?

во нашите верувања нема никаква емотивност ниту пак некој ја негира науката - напротив. го сфаќам филмот твој кај што цело време пробуваш да не исмееш и да направиш „фантазери“, луѓе со „илузорни“ верувања, трагачи по надприродно, личности без способност за расудување - не знаеме што гледаме, не знаеме што доживуваме, и дека се е тоа резултат на на наше погрешно интерпретирање на сеќавањата...

самото тоа што свеста ја сведуваш на ниво на механички процес на материја е смешно, само што не го сфаќаш тоа поради твојата „рационалност“, и што не сакаш малце да излезеш "out of the box" од тоа што си го утврдил како твое сфаќање за нештата, физиката и хемијата. бараш аргументи за субјективно искуство... па побогу... сигурен си дека доживуваш? кај ти е доказот? ти треба научно истражување?

Премногу ги гледаш работите како би изгледање „на хартија“. Бараш факти на погрешни места. Бараш факти за спиритуалност-доживување. Арогантно ти е тоа мислење дека „летаме во облаци“ само поради твоите закоравени сфаќања или тоа спиритуално си го сфатил погрешно (мое мислење, не ми барај аргументи).

нека биде твојата реалност: роботи сме, не доживуваме, се е во материјата - свеста е механички процес и ништо повеќе, цел универзум и цел интелегентен живот е резултат на неверојатна случајност, нема ништо „спиритуално“ и нема никаква виша интелегенција, се затоа што не можеме да објасниме дека има нешто повеќе со цврсти факти (y)
некој ден можеби ќе сфатиш чива „реалност“ била пореална, засега се согласувам дека е бесмислено да дебатираме, кога све се сведува на вонсериски зборови со лејм убедувања дека ги следиме нашите „детски сништа“ и не сакаме да се разбудиме од сонот :LOL:

п.с. пред еден век рационално мислење било дека времето и просторот се апсолутни, и сеуште за многу е така неможејќи да си го замислат тоа, така да рационалноста е релативна ствар
 

Kajgana Shop

На врв Bottom