Археолошки истражувања за Гинис - Македонија и се е можно!

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Од летово Стоби е осветлен за ноќни прошетки и искрено, тоа е ФАНТАЗИЈА, јас сум воодушевен... и ви препорачувам летно време на зајдисонце или пред зајдисонце да појдите во Стоби... и да останите подолго време таму... има и продавница за сувенири што е доволно опремена и со литература и со маици и со артефакти....

Со дооткривање на Стоби зш како што праев муабет со туристичкиот водиќ таму стоби е откриен околу 40% тоа ќе биде атракција ипол... ама не само да се открие требе да се обнови да се направи се... да се реконструира амфитеатарот и сега ФОРУМОТ кои е фасцинантен...

Јас сум за не 20 милиони туку 100 милиони да се дадат за ископување и археологија

Незнам сега како е , секако дека ќе го посетам кога ќе си идам во МК...
Јас тоа што го знам го читав во еден Туристички Водич за Македонија , напишан од една Германка...
Која токму тоа го спомнуваше, ОГРОМНОТО богатство кое не е приспособено за Туризам а ниту доволно истражено...
Воглавном во книгата Македонија е позитивно представена, најголема забелешка има за лошо организираниот туризам, неискористеноста на потенцијалите , инфраструктурата и нечистоќата...
Инаку нејзино мислење е дека Македонија има многу потенцијал, најмногу поради археолошките наогалишта...
Јас исто така би бил среќен кога и за промоција и заштита на ПЕШТЕРИТЕ некој би се заангажирал...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Grcija godisno vadi okolu 16-20 MILIJARDI evra od turizam.

Ajde ke receme najgolem del otpagja na moreto, no sigurno 1/4 na arheoloskite lokaliteti locirani vo zemjata.

Za nas bi bilo premija dokolku na segasniov drzaven budzet od 2-3 milijardi evra dodademe uste 1 milijarda od turizam.

Sto spored mene e mnogu vozmozno.

No za da bide vozmozno prvin potrebna e investicija koja podocna ke se vrati.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Значи, треба инфраструктура за да можат туристите да дојдат и да посетат природни убавини, археолошки локалитети, пештери, езера итн, потоа од парит еи приходите од таквиот туризам, потпомогнат со средства од буџетот да се продолжи со работа на изнаоѓање нови и подобрување на старите наоѓалишта, убавини итн.

Нели.

Ама, пак ќе повторам, не во предизборие. Или ич или постојано!
 

Kloshar

Kloshar
Член од
23 јануари 2009
Мислења
115
Поени од реакции
8
си шпекулираш онака нели колку да се каже нешто контра ... тоа е проблемот кај нас ... не е важно дали е нешто добро или не ... важно е да се плукаме меѓу себе ... ц ц ц
само контра само да се плукаме..прво сум а-партиски не ме интерсира нашата внатрешна политика...едноставно во 18 год сум разочаран..20000000000000000000000 проекти и сите завршија со корупции крадење перење и уште што не со државни пари ...шпекулирам префрлам..или сум реалист...
во Македонија само тоа знаат да прават со политиката кради кради кради и уште повеќе кради додека си на власт ..бидејќи незнеш што те чека утре...позиција или опзиција...и не е проблем дали нешто е добро или не...едноставно има многу многу повеќе кај што тие пари требаат во моментов во Македонија..за народот се работи јас мислам на народот...не е дека ќе се најдат артефакти и ќе се докаже нешто..пак еладиијцине ќе кажат а пак нешто наше најдовте би сакале да го имаме и ние ...додека не се решат многу прашања во Македонија додека нашата економија не достигне одредено ниво ..џабе се вакви проекти...18 год будали ли беа другите или едноставно овие се попаметни ...што знам мене лично ми е глупо сега баш сега во време на избори да се фрлаат пари што би можеле да помогнат и да бидат вложени за други цели ..плодни цели ..гледам 18 го 100000 археолошки локалитети станаа бум за нашата економија нешто невидено :kesa:
Не само за да се каже нешто ...прво заработи доволно..па после финансирај проекти....
А ако сакаат вистински да инвестираат во нешто такво ..барај од УНЕСКО така ќе стане атракција бидејќи цел свет ќе дознае..и ќе исчекува некое големо откритие ...реклама само така на интернационално ниво..инаку џабе фрлени пари ..
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Значи, треба инфраструктура за да можат туристите да дојдат и да посетат природни убавини, археолошки локалитети, пештери, езера итн, потоа од парит еи приходите од таквиот туризам, потпомогнат со средства од буџетот да се продолжи со работа на изнаоѓање нови и подобрување на старите наоѓалишта, убавини итн.

Нели.

Ама, пак ќе повторам, не во предизборие. Или ич или постојано!
Не во предизборие? КОГА.... секоја година има избори.... ил на 35ти мај да почнат ...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Е па да ги ебам, не е секој месец предизборие и кампања.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ама, пак ќе повторам, не во предизборие. Или ич или постојано!
Предизборие...голем кур.
Битни се резултатите од тие ископувања кои ќе имаат позитивно значење за ЦЕЛИОТ Македонски народ (освен за сдсм и соросидите).

И јас пак ќе повторам. 2 години континуирано се вршат археолошки ископувања.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Е па да ги ебам, не е секој месец предизборие и кампања.
Добро знаеш дека кампања почнува со завршување на тековни избори... дај плс не сме мали даца....

ГЛАВНО: позитивно е од повеќе аспекти...

Негативно е тоа што во Македонија многу се проневеруваат парите... така да ако тие 20 милиони се потрошат за тоа ќе биде фантастично ако пола се украдат ....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Предизборие...голем кур.
Битни се резултатите од тие ископувања кои ќе имаат позитивно значење за ЦЕЛИОТ Македонски народ (освен за сдсм и соросидите).

И јас пак ќе повторам. 2 години континуирано се вршат археолошки ископувања.
А бе од преголем кур и не биѓаа....:)
 
P

Princ

Гостин
Битно е дека 2000 луѓе ќе носат по една солидна плата дома. Секако дека ќе се набават и материјали и опрема за ископувањата и истражувањата, значи пак од и преку наши македонски фирми, секако дека и еден дел ќе оди на експропијација на земјишта каде треба да се истражува, и тие пари ќе одат кај нажи државјани. Во овие кризни времиња ова е еден од добар потег, наместо тие пари да се делат како некои социјални помоши на луѓе кои ќе седат дома (или ќе ја земаат помошта и ќе работаат на црно) вака ќе се види резултат од дадените пари, ќе се обезбедат за еден период поголем број семејства, ќе се направи промет по наши фирми, и ќе излези на видело нашата историја.
Од каде 2000 копачи и за какви наши материјали зборуваш? Како грчките бајраци? Едно по едно можеш да ми одговориш на двеве прашања.

Да дополнам: иако и јас и ти знаеме дека 2000 луѓе нема да бидат ангажирани на ископувањава, јас ќе вработам ДОЛГОРОЧНО 2000 лица доколку владата ми додели 15.000.000 евра. Значи со тие пари ќе вработам и ќе им платам пензиско и здравствено осигурување најмалку 3 години на најмалку 2000 вработени. Со 5.000.000 евра нека копаат низ земјава цела година. Не се малку пари да ги онаквувам у онакво, 1 лопата е 1 евро.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Од каде 2000 копачи и за какви наши материјали зборуваш? Како грчките бајраци? Едно по едно можеш да ми одговориш на двеве прашања.
према проект со кој сум запознаен, на еден локалитет ќе има околу 500 копачи, за нивни потреби треба да се направат бараки, да се набават казми, мотики, колички, лопати, да се постават санитарни јазли да се донеси вода, да се набави опрема за внес на податоци, да се извршат геодетски премерувања, да се организира транспопрт на работници до и од локалитет.
Голема работа, многу луѓе вклучени.
За сега странци немам на повидок.
 
P

Princ

Гостин
Спрема проектот со кој јас сум запознаен (пред малку ме запознаа) 500 копачи нелогично е да работат на една површина. Зборуваме за археологија, не за берење круши со 500 аргати. Казми, мотики, колички, лопати не чинат многу. Еден санитарен јазок колку може да те чини? 1000 евра? 5000 евра? 10.000??? Секако не едно милионче. Пази со секоја буква што ќе ја напишеш, зборуваме за АРХЕОЛОГИЈА и за 20 МИЛИОНИ ЕВРА. Многу важно е да не се заборави тоа во ниту еден момент.
Како и сите останати проекти на владава, и овој ми мириса на големо перење на пари и само перење на пари. Вториот момент е лошиот менаџмент со пари, ама тој е многу важен да биде таков за да се исполни првиот.
Ќе ве потсетам на еден детал, не многу тесно сврзан со темава, ама сепак... Пред неколку години, кога СДСМ беше на власт, во време на избори, планиравме да гласаме за ДПМНЕ, демек да ги подберат СДСМ за сите нивни кражби и пустошење на народните пари. Вториве, новиве, истото го прават. Кого ќе одбереме за да ги подбере нив? Пак СДСМ? Мамата.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Резултатите од големиот к.. и самата ќе ги видиш кон крајот на ова година.
А бе од преголем кур и не биѓаа....:)
Чим единствено фалусот ви падна у очи од постот, држете си се за/до него.

Јас би сублимирала:

1. Дел од парите за ископувањата ќе одат во рацете на археолизите, физичките работници и останатите соработници, како и во фирмите кои ќе обезбедат соодветна опрема и сл.

Значи се работи за една широка мрежа на луѓе кои ќе работат на овој проект, и кои ќе имаат материјална корист од истиот.
Еве ви социјална димензија.

(патем, како дополнително инфо: две лета по ред, тимот на Паско бира студенти од ФЛУ, кои работат скици и некои слични споредни, помошни работи на терен и за истите ги плаќа некои 250 евра од месец...Значи збориме за минорна асистенција...Па сега пресметајте колку би чинел само целиот тим, кој во вакви истражувања е секогаш гломазен, односно броен)

2. Ова не е изолиран случај на вакви истражувања, туку истите се спроведуваат контиунирано 2 години, значи не само во предизбориево.

А и ако ова е дел од предизборен маркетинг, ирелевантно. Неговата корист е далекусежна, трајна и се однесува на сиот Македонски народ.

3. Поради она наведено под 2. не постои погрешен или правилен момент за ваква акција. Секој момент е добредојден.


Од каде 2000 копачи и за какви наши материјали зборуваш? Како грчките бајраци? Едно по едно можеш да ми одговориш на двеве прашања.
Не 2000, но сигурно прилична бројка.
Само на еден локалитет, за изолирано истажување, работи тим од по 50/100 луѓе, а во целиот процес биваат инволвирани и по 500. И секој од нив има одредена материјална корист, односно добива пари за својот удел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom