Апчиња (Витамини)

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Здраво,
Внимателно ги читав коментарите на тема Витамини. Имам неколку прашања:
1. Дали може да се направи предозирање со одредени витамини односно читам дека нарачувате б-комплекс, мултивитамини итн. Колку време може тие да се пијат? Како човек со сигурност може да знае дали правилно ги употребува и дали има недостаток/потреба од одредени витамини?
2. Кој е соодносот при комбинирање на куркума во прав/ѓумбир со бибер? Која е потребната дневна доза и колку време се зема?
Ви благодарам.
Б витамини сем ако не си анксиозен/анксиозна нема гајле

Ѓумбир 1 грам, куркума 1, 3x/ден на почеток на оброк

Се зима 1 месец па недела пауза и пак исто, мада не мора пауза.[DOUBLEPOST=1516648483][/DOUBLEPOST]
Добар е овај омега3, или препорачајте нешто, и некој мултивитамин 500-1000 денари?
http://www.alkaloid.com.mk/content/Proizvodi/BioKrill.png
http://www.iherb.com/California-Gold-Nutrition-CGN-OCur-Omega-3-Curcumin-Complex-with-Black-Cumin-Seed-Oil-Boswellia-Ginger-30-Fish-Gelatin-Softgels/73598?rcode=GDV536
 
Член од
21 ноември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
2
Б витамини сем ако не си анксиозен/анксиозна нема гајле

Ѓумбир 1 грам, куркума 1, 3x/ден на почеток на оброк

Се зима 1 месец па недела пауза и пак исто, мада не мора пауза.[DOUBLEPOST=1516648483][/DOUBLEPOST]

http://www.iherb.com/California-Gold-Nutrition-CGN-OCur-Omega-3-Curcumin-Complex-with-Black-Cumin-Seed-Oil-Boswellia-Ginger-30-Fish-Gelatin-Softgels/73598?rcode=GDV536
Благодарам.
 
Член од
24 јануари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
Луѓе здраво :)

Јас прво нарачав од iherb и после ја најдов темава па да прашам нешто ако може..

Значи имам проблеми со лицево, сега не до тој трагичен степен како порано али сепак лицево знае толку многу да ми се исфрли периодично со акни, а не сум тинејџер имам 27 години и дојдов до точка во животов кај што ми се смачи од фрлање пари за медицинската козметика што е достапна кај нас ( за дерматолози не сакам ни да зборам) па решив малку поинаку да му пристапам на проблемот.

Читав доста и решив да имплементирам неколку суплементи во мојава исхрана и да почнам со ниацинамид ( за разлика од ниацин не предизвикувал flush ефект) , селен, цинк и омега 3.

Дали ми е изборот соодветен за проблемот кој го имам или има место да се уфрли уште нешто? Читав нешто за куркума и плус уште некој додаток...
Да знам да си нарачам со време па да направам комбинација и така овие не сум почнала уште да ги земам

Користев ниацинамид 10% +цинк 1% во форма на серум и имав многу солидни резултати, дури изненадувачки меѓутоа сепак акните треба да се лечат и од внатре, да се делува на причината за појава и да се доведе во ред организмот вака не ја бива...

Работиве ги нарачав на 6ти овој месец, денес ми стигнаа, прилично брзо, некој погоре прашуваше дали стигале стварите од iherb, така да стигаат без гајле.

Фала за одговорите и извинете за долгиот пост. Поздрав





Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Луѓе здраво :)

Јас прво нарачав од iherb и после ја најдов темава па да прашам нешто ако може..

Значи имам проблеми со лицево, сега не до тој трагичен степен како порано али сепак лицево знае толку многу да ми се исфрли периодично со акни, а не сум тинејџер имам 27 години и дојдов до точка во животов кај што ми се смачи од фрлање пари за медицинската козметика што е достапна кај нас ( за дерматолози не сакам ни да зборам) па решив малку поинаку да му пристапам на проблемот.

Читав доста и решив да имплементирам неколку суплементи во мојава исхрана и да почнам со ниацинамид ( за разлика од ниацин не предизвикувал flush ефект) , селен, цинк и омега 3.

Дали ми е изборот соодветен за проблемот кој го имам или има место да се уфрли уште нешто? Читав нешто за куркума и плус уште некој додаток...
Да знам да си нарачам со време па да направам комбинација и така овие не сум почнала уште да ги земам

Користев ниацинамид 10% +цинк 1% во форма на серум и имав многу солидни резултати, дури изненадувачки меѓутоа сепак акните треба да се лечат и од внатре, да се делува на причината за појава и да се доведе во ред организмот вака не ја бива...

Работиве ги нарачав на 6ти овој месец, денес ми стигнаа, прилично брзо, некој погоре прашуваше дали стигале стварите од iherb, така да стигаат без гајле.

Фала за одговорите и извинете за долгиот пост. Поздрав





Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk
1. Резултат од последна крвна слика у пп ако не ти е фрка.

2. Диета, килажа, спорт, други симптоми сем кожа?

3. Линкови од суплементите?
 
Член од
24 јануари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
1. Резултат од последна крвна слика у пп ако не ти е фрка.

2. Диета, килажа, спорт, други симптоми сем кожа?

3. Линкови од суплементите?
Ќе ти пратам за кратко :) фала ти

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.292
Б витамини сем ако не си анксиозен/анксиозна нема гајле

,,,,,si napishal deka pacient vo anksiozna sostojba treba da ima gajle i da ne zima vitamini od grupata B,,,
,,,ne tresi gluposti,,,osobeno B-kompleks deluva blagoprijatno na celiot nerven sistem,,,
,,,a B6 poedinechno vo porcija deluva kako neuroteansmiter i zatoa e preku potreben za vakva sostojba,,,
,,,rekov ne ti repliciram, no tvoite pishuvanki po osnov na terapiski celi mozhat da bidat shtetni i pogubni po chlenivite shto baraat medicinski sovet,,,zatoa vnimavaj shto im sovetuvash,,,
,,,patem kazhano apche e i aspirin,,,taka da vo start ti e utnat naslovot na temata,,,a vitamini mozhat da bidat vo bilo koja forma,,,ne samo kako apoi,,,
,,,ajt pozzz,,,
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Б комплекс содржат големи количини на b6 кој после континуирана употреба прави контра ефект, кога се зима како комплекс има помала шанса да се случи тоа ама се случува, изолиран b6 - видно зголемување на симптими на анксиозност кај 5 од 5 што пробале до сеа, и тоа само 5 mg 5p5....(pyridoxal phosphate)

Меч со 2 острици, вишок = анксиозност
Недостаток = анксиозност
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.292
Б комплекс содржат големи количини на b6 кој после континуирана употреба прави контра ефект, кога се зима како комплекс има помала шанса да се случи тоа ама се случува, изолиран b6 - видно зголемување на симптими на анксиозност кај 5 од 5 што пробале до сеа, и тоа само 5 mg 5p5....(pyridoxal phosphate)

Меч со 2 острици, вишок = анксиозност
Недостаток = анксиозност
,,,,vo medicinata koga se odreduva terapija ne postoi vishok ili nedostatok,,,
,,,pistoi tochno odredena doza prepishana od lekar,,,
,,,vidno poremetuvanje pri bilo koja dijagnoza postoi koga pacientot zima odredeni lekarstva na svoja raka ili slusha soveti od nesoodvetno struchno osposobeni lichnosti,,,,
,,,,apropo isneseniot stav deka B6 pri konkretnata dijagnoza kaj 5/5 deluva sprotivno od terapiskite celi e tvoe lichno nestruchno mislenje i nebuloza ,,,,
,,,sosema sprotivno od tebe i tvoite lichni stavovi i minirno mislenje okolu ovaa problematika pozhelno e da se primenuvaat struchni nasoki,
,,,,gledaj da se drzhish do brokula morkovi zelki i takvi raboti, ,,,ok,,,sepak zdravjeto na chlenovite predi se,,,
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
,,,,vo medicinata koga se odreduva terapija ne postoi vishok ili nedostatok,,,
,,,pistoi tochno odredena doza prepishana od lekar,,,
,,,vidno poremetuvanje pri bilo koja dijagnoza postoi koga pacientot zima odredeni lekarstva na svoja raka ili slusha soveti od nesoodvetno struchno osposobeni lichnosti,,,,
,,,,apropo isneseniot stav deka B6 pri konkretnata dijagnoza kaj 5/5 deluva sprotivno od terapiskite celi e tvoe lichno nestruchno mislenje i nebuloza ,,,,
,,,sosema sprotivno od tebe i tvoite lichni stavovi i minirno mislenje okolu ovaa problematika pozhelno e da se primenuvaat struchni nasoki,
,,,,gledaj da se drzhish do brokula morkovi zelki i takvi raboti, ,,,ok,,,sepak zdravjeto na chlenovite predi se,,,

Зголема доза на B6, т.е. дисбаланс може да предизвика надостаток на б1, б2, и б3, затоа што B6 е нивни антагонист, затоа кога се зима како компелкс е подобра опција, исто така може и да предизвика преголема стимулација и со тоа да предизвика анксиозност. Немој да тресеш зелени, не постои начин на кој што може ефикасно да се одреди ниво на B6, затоа што од ден на ден левелите драстично варираат во зависност од диетата, и многу други фактори, не се работи за хормони.

Мојата стручност или недостатокот од неа, се одразува кај луѓето кои ги примениле советите, и имаат одлични резултати. Ти и другите доктори по темиве, кои глумите експертиза, заради која илјадници луѓе страдаат со години по клиниките, (вклучувајќи ме и мене на времето а и дел од мојата фамилија) можете да продавате знаење кај обични пациенти кои не ја знаат разликата од аналгетик до антибиотик, земи прочитај некоја нова мета анализа , или некој нов труд, книгите од времето на Тито кои ги применуваш можеш да си избришеш гз со нив, не тука да труеш со твојата одвратна латиница и запирки, ајт.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.292
Зголема доза на B6, т.е. дисбаланс може да предизвика надостаток на б1, б2, и б3, затоа што B6 е нивни антагонист, затоа кога се зима како компелкс е подобра опција, исто така може и да предизвика преголема стимулација и со тоа да предизвика анксиозност. Немој да тресеш зелени, не постои начин на кој што може ефикасно да се одреди ниво на B6, затоа што од ден на ден левелите драстично варираат во зависност од диетата, и многу други фактори, не се работи за хормони.

Мојата стручност или недостатокот од неа, се одразува кај луѓето кои ги примениле советите, и имаат одлични резултати. Ти и другите доктори по темиве, кои глумите експертиза, заради која илјадници луѓе страдаат со години по клиниките, (вклучувајќи ме и мене на времето а и дел од мојата фамилија) можете да продавате знаење кај обични пациенти кои не ја знаат разликата од аналгетик до антибиотик, земи прочитај некоја нова мета анализа , или некој нов труд, книгите од времето на Тито кои ги применуваш можеш да си избришеш гз со нив, не тука да труеш со твојата одвратна латиница и запирки, ајт.
,,,za golema zhal ti gi truesh pacientite,,,
,,,,i celiot problem ti proizleguva shto se tretirash spored tvojot sluchaj,,,i site gi poistovetuvash so tebe ili ti imash potreba da bidesh kako site,,,ednostavno si egocentrik,,,
,,,,upatenite navredi kon mene i celata fela nema da ja komentiram oti ne vredish za komentar a sepak kaj mene ne ama kaj nekoj moj kolega sepak tamu ke ti bide mestoto,,,
,,,,ako ti prechat zapirkite ti ednostavno preskokni gi i chitaj toa shto ti sovetuvam najprijarelski,,,
,,,,izmesha mnogu nebitni raboti Psy,,,,i aj sega zemu nekoj sedativ na bilkarska osnova,,,
,,,ajt pozzz/ i ne me kopiraj,,,izmisli neshto drugo,,-:)/,,,,
,,,,arogancijata samo ti shteti,,,
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Некој суплемент да препорачате или билка за намалување на крвниот притисок колку и како да се користи и некој општо што е добар за срцето?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom