Апчиња (Витамини)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
и?????????????
која е храната што треба да се јаде?????????
каде е тоа бета глукан јист бејкерс???????????????????????
КАЈ Е БЕСТ ФУДОТ ШТО ТРЕБА ДА ГО ЗИМААТ ДЕЦАТА ЗА ДА ИМААТ 2 ПАТИ ПОМАЛИ ШАНСИ ДА НАСТИНАТ А АКО НАСТИНАТ 3 ПАТИ ПОМАЛКУ ДА ИМ ТРАЕ?
6 минути го слушав како тропа за на крај да треба да гуглам во кој ФУД да го најдам тоа бета куртен?
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
и?????????????
која е храната што треба да се јаде?????????
каде е тоа бета глукан јист бејкерс???????????????????????
КАЈ Е БЕСТ ФУДОТ ШТО ТРЕБА ДА ГО ЗИМААТ ДЕЦАТА ЗА ДА ИМААТ 2 ПАТИ ПОМАЛИ ШАНСИ ДА НАСТИНАТ А АКО НАСТИНАТ 3 ПАТИ ПОМАЛКУ ДА ИМ ТРАЕ?
Уште под видеото напишал
Г А З Е Њ Е :pos:

Сигурно му е фетиш да го слуша овој што збори нема друго објаснување да ги слушаш "тврдењата" на тој од видеото. А гласот толку ме нервира што одвај издржувам до крај да го слушам.

Биле болни им дале пола лажичка и оздравеле :pos:
г а з е њ еееее од смеење
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
А гласот толку ме нервира што одвај издржувам до крај да го слушам.
Не си единствен.
Најиритантен му е гласот кога нешто бомбастично треба да се каже. Мења високи и ниски тонови, Адел не му е рамна.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Леле за жалење.....не знаеле што е тоа ; (

Пивски квасец се вика....има бета глукан и во печурки[DOUBLEPOST=1510197492][/DOUBLEPOST]
Уште под видеото напишал
Г А З Е Њ Е :pos:

Сигурно му е фетиш да го слуша овој што збори нема друго објаснување да ги слушаш "тврдењата" на тој од видеото. А гласот толку ме нервира што одвај издржувам до крај да го слушам.

Биле болни им дале пола лажичка и оздравеле :pos:
г а з е њ еееее од смеење
Тоа е, после веќе години од постирање на тој канал, уште не сфативте дека тој канал не е псевдонаука булшит како оние кои ги пратите, него се користи со метода на пресликување на студии кои НЕМААТ ДОПРИНА точка со самиот канал, или ставот на нараторот, значи уште еднаш - се што гледаш во видеото, не е тврдење на нараторот него на студиите - науката, и тоа рандомизирани дупло слепи студии - златниот стандард во науката, ама за да го знаеш тоа треба малце да те интересира.

Уствари кога ќе размислам на вас не ви сметаат информациите од самото видео на вас ви смета тоа што каналов е контра многу работи во кои верувате т.е. ви ги уништува вашите фантазии дека вашата омилена диета е здрава, па така се што ви останува е хејт.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Уствари кога ќе размислам на вас не ви сметаат информациите од самото видео на вас ви смета тоа што каналов е контра многу работи во кои верувате т.е. ви ги уништува вашите фантазии дека вашата омилена диета е здрава, па така се што ви останува е хејт.
Уствари кога ќе подразмислам, ти ги сакаш информацииве од каналов, зашто се во согласност на твоите ВЕРУВАЊА и фантазии. Така да се друго спротивно за тебе е богохулење.

Доброто е што советиве од каналот не предизвикуваат штета како од типичните докторски совети, па не е страшно :pipi:

Најди некој што има помало его и попријатен глас ;)

 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Моите верувања не постојат, тоа е поентата уствари, постојат за други аспекти од општеството - како и кај секоја друга индивидуа, уствари постоеа порано кога бев average couch potato, сега моите верувања = наука, јас немам став кога се работи за здравје, затоа што ставовите не се предмет на дискусија кога се работи за истото, исто така и теориите и булшит трендовите кои се менуваат секоја декада се занемарливи, она што е битно е наука базирана на докази и квалитетни студии, е сега вие тоа не можете да го сварите затоа што ќе искочи дека не сте у право, па така си барате некој друг да ви го каже она што го сакате за да си го задовлите егото. Знаеме дека во денешно време кога сите се butt hurt страшно е да искочи дека си погрешил нели, иначе јас лично си јадам сирење и кашкавал од време на време, ама до сега не гледам да сум се убедувал со некого како тие се здрави или било што, или да сум тврдел дека се ок.....истото може да се каже и за сите форми на лебови и пченици, нив не ги препорачувам а пази вегански се? замисли еј!

Иначе што праиме што и твојот омилен YT гуру препорачува plant based диети во неколку негови видеа? еве Мајкл батали го, батали ги студиите, батали ги огромниот дел од начници и биохемичари, батали ги сите канцер и здруженија за кардиоваскуларни заболувања, батали ги 10-та до сега кои се нафатија и буквалнo се преродија ги знам лично и ги гледам често - што правиме со John Bergman? во едно од неговоите видеа да го цитирам рече: "you can eat animal based foods as well, but you will achieve less", plant based is better"
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Практично го лажат имуниот систем со бета глукан, нешто што личи на патоген, за да го држат имуниот систем "на штрек" во период на настинки.[DOUBLEPOST=1510221420][/DOUBLEPOST]
бета куртен?
:pos:[DOUBLEPOST=1510222229][/DOUBLEPOST]
Индијциве најчесто се комплетна измама. Субартарој стајл. Уште ако ставил чалма на глава и глуми светец бегај подалеку. А тек ако почне да тврди надчовечки способности демек чудотворец! Втора минута во видеото вели дека послеедните 25 години спиел само 2 часа дневно..
Индиец чек
Чалма чек
Глуми светец чек
Тврди чуда чек
Слободно гаси
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Моите верувања не постојат, тоа е поентата уствари, постојат за други аспекти од општеството - како и кај секоја друга индивидуа, уствари постоеа порано кога бев average couch potato, сега моите верувања = наука, јас немам став кога се работи за здравје, затоа што ставовите не се предмет на дискусија кога се работи за истото, исто така и теориите и булшит трендовите кои се менуваат секоја декада се занемарливи, она што е битно е наука базирана на докази и квалитетни студии, е сега вие тоа не можете да го сварите затоа што ќе искочи дека не сте у право, па така си барате некој друг да ви го каже она што го сакате за да си го задовлите егото. Знаеме дека во денешно време кога сите се butt hurt страшно е да искочи дека си погрешил нели, иначе јас лично си јадам сирење и кашкавал од време на време, ама до сега не гледам да сум се убедувал со некого како тие се здрави или било што, или да сум тврдел дека се ок.....истото може да се каже и за сите форми на лебови и пченици, нив не ги препорачувам а пази вегански се? замисли еј!

Иначе што праиме што и твојот омилен YT гуру препорачува plant based диети во неколку негови видеа? еве Мајкл батали го, батали ги студиите, батали ги огромниот дел од начници и биохемичари, батали ги сите канцер и здруженија за кардиоваскуларни заболувања, батали ги 10-та до сега кои се нафатија и буквалнo се преродија ги знам лично и ги гледам често - што правиме со John Bergman? во едно од неговоите видеа да го цитирам рече: "you can eat animal based foods as well, but you will achieve less", plant based is better"
o_O
Најчесто сам си се опишуваш во постовите јасно ти е тоа нелиии ....
Кој ти противречи на тврдењата да се јаде повеќе зеленчук и овошје :toe:
Јас се смеев на видеото што го постави, биле болни, земале лажичка квасец и оздравеле. Ај сега смени зборот квасец со апче и нели исто звучи како обичен доктор :D


Индијциве најчесто се комплетна измама. Субартарој стајл. Уште ако ставил чалма на глава и глуми светец бегај подалеку. А тек ако почне да тврди надчовечки способности демек чудотворец! Втора минута во видеото вели дека послеедните 25 години спиел само 2 часа дневно..
Индиец чек
Чалма чек
Глуми светец чек
Тврди чуда чек
Слободно гаси
Најчесто - убаво кажано... е после почна да генерализираш :neetaka:
Го ислуша видеото или како Psyside :nesumjas: се си знаете.
Знаеш кој е човекот на видеото, си слушал од него интервјуа, мислења, објаснувања, каде се не бил, ШТО се прави во животот... или типично колку само да се каже и да се биде интересен :D .
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
o_O
Јас се смеев на видеото што го постави, биле болни, земале лажичка квасец и оздравеле. Ај сега смени зборот квасец со апче и нели исто звучи како обичен доктор :D

Нема да се замарам да трошам време за обвинувањата горе бидејќи и јас и ти знаеме дека се смешни.

Сега, за смешното видео, што е поточно смешно? објасни убаво, ова што го напиша не гледам како е смешно.

Абе цел свет се клања на видеата на NF, повеќе допринел човекот од пола YT заедно - само на вас ви се глупи затоа што нараторот има различен извор на информации (науката во најдобрата форма) од вас, тоа е како да ти кажам патетично......наместо да се натегате овде на темиве, повели собери тим од 20-на доброволци, чешлај ја цела литература цели денови, сортирај ги студиите по валидност и кредибилитет, барај да ти праќаат детално инфо за нив самите научници кои ги правеле и фокусирај се на двојни слепи студии и фино лепо прати им мејл со кој ќе ги демантираш нивните видеа - нивниот одговор постирај го тука да видиме колку се нивните видеа погрешни.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Твојот дефанзивен механизам си прави алтернативна реалност.
Што ме има нападнато во конкретниов случај за да се крене мојот дефанзивен механизам?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Што ме има нападнато во конкретниов случај за да се крене мојот дефанзивен механизам?
Различните ставови на каналите (не докази поткрепени од наука) во видеата кои ги гледаш, во споредба со оние на каналот на NF.
 
B

Bafra

Гостин
Коментарот беше за естроген - машки цицки. По трети пат, во науката личните ставови и теории не се важат, за среќа.

[DOUBLEPOST=1511405054][/DOUBLEPOST]
:icon_lol:
Ах ти Богу на нутриционизмот и следбеник на науката :cuc::cuc:

Дај Боже да имаш машки деца или внуци и од почеток па до 10 години САМО со млеко од соја да ги храниш (и така нели обичното млеко е штетно), после тоа викни и ќе ти платам целата количина млеко што си им ја давал на машките деца.
Уште кога ќе се земе фактот дека Сојата најчесто е ГМО што да кажам од убаво до поубаво.

Иди малку прочитај зашто порано сојата ја чувале и ферментирале и до 1-2 години.
Среќа ова твоево ниту е поврзано со наука ниту некој го важи.
Иди прочитај што е наука и за некое правило да го земеш здраво за готово треба во 100% од случаевите да важи, а не за Петко важи за Тошо не важи тој од Марс е и има други органи во телото, за Трајанка таа женско е итн итн
Далеку си ти од НАУКА и ДОКАЗИ.
По незнам кој пат, среќа што советите им ги делиш на другиве немаат штетни последици па до некаде те подржувам.

Нормално кога го слушнав гласот на тој од видеото одма ОФФ, денеска е убав ден не ми треба одбивни гласови :cenzura:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Пулмологот Докиќ на Телма спомна дека најновите истражувања и сознанија говорат дека земањето на витамини и минерали во облик на суплементација, со исклучок на витаминот Ц, нема некаков бенефит за организмот. Штета што тоа не беше темата на неговото гостување и што не даде поопширни информации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom