Апчиња (Витамини)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Веднаш отидовте со 200 различни сугестии за пациентот а ниту го прашавте колкав е притисокот, кога е мерен, со што е мерен, колку години има, кој пол е, колку време трае ова... Иако пациентот прашува за апчиња/билки, не му посочивте дека број еден е вежбањето.
... концизно се одговара тоа што се прашува нели? инаку за хипертензија ...широко и надолго може да се коментира, нели?[DOUBLEPOST=1517165088][/DOUBLEPOST]
Го крева притисокот, и лутото, и какаото.
не ме убеди... кажи како? јас велам го спушта покачениот крвен притисок ако не се знае причината (есенцијална)! :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
... концизно се одговара тоа што се прашува нели? инаку за хипертензија ...широко и надолго може да се коментира, нели?[DOUBLEPOST=1517165088][/DOUBLEPOST]
не ме убеди... кажи како? јас велам го спушта покачениот крвен притисок ако не се знае причината (есенцијална)! :)
На хартија треба да намалат, во реалност знаат да зголемат...поготово ако земеш поголема количина.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Не сум експерт, се водам од она што го читам. Овие на ФармаВитал имаат Lutein, Q10 и горе доле околу 100%пдв. Овие од LifeExtension имаат енормна експанзија особено на Б витамини до дури 12000%пдв. Дали е тоа нормално? Вреди ли 3 пати поскапо?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Долга тема е, на кратко вреди и тоа без размислување. Замисли си дека 2 те се сок, ама дали исто ќе се хидрираш од лимонада наспроти кока кола? Б витамините и сите други супстанци кои ги споредуваш се исти само од аспект на генерички назив - како ефект во телото се скроз различни, различна подгрупа се.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Го крева притисокот, и лутото, и какаото- На хартија треба да намалат, во реалност знаат да зголемат...поготово ако земеш поголема количина.
... па зборуваме за такви (нормални) количини, во поголема количина и од вода може да се умре иако е неопходна, ако се пие за кратко време, нели реков да се зачести навиката тоа не значи поголеми количини? оти во поголеми количини пред да ни се покачи артеријалниот крвен притисок ќе не „отепа“ желудникот од преголема количина на љута пиперка (капсаицин алкалоид) и какао (танини)....
- какао со своите флавоноидите му помага на телото да го намали стресниот хормон како чест кривец за хипертензија, се препорачува за замена на кафето(невромедијатор дофамин) се мисли за второто, трето или четвртото кафе....оти првото утринско кафе е препорачливо ем диуретски делува, освежувачки на нашиот психофизички утрински мамурлок!
- љута пиперка ги шири крвните садови со што протокот на крвта е послободен, па оттука се намалуваат крвниот притисок и притисокот на ѕидовите на артериите и доколку сум во хотел на забава и во моментот чувствувам дека имам покачен притисок па ме боли глава и немам апче со мене нарачувам една љута пиперка и ефектот брзо се чувствува, за да не мавнам една црна чоколада богата со какао ... финта Г6 :D
што мислиш зошто народот вели- јади љуто да не те стрефне инфаркт ! ;)
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
.оти првото утринско кафе е препорачливо ем диуретски делува, освежувачки на нашиот психофизички утрински мамурлок!
Ako bez kafe nemozish na sabajle da izlezish od mamurlok znachi nesto ne e vo red.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Ako bez kafe nemozish na sabajle da izlezish od mamurlok znachi nesto ne e vo red.
не реков дека „не можам да излезам од мамурлок“ мислев веќе кога си на работа и го почнуваш работниот ден со кафе, а мамурлокот се мисли мрзата од сабајле додека профункционира турбо организмот !
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Дали е штетен why protein, deka vo nego ima aspartame и дали има whey без aspartame?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Дали е штетен why protein, deka vo nego ima aspartame и дали има whey без aspartame?
ова поради некој бодибилдинг препарат? аспартам е засладувач (еден од замените на шеќерот) и се состои од два протеина acid aspartic & phenylalanine, а casein & whey се протеини на млекото ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
ова поради некој бодибилдинг препарат? аспартам е засладувач (еден од замените на шеќерот) и се состои од два протеина acid aspartic & phenylalanine, а casein & whey се протеини на млекото ?
И сега да пие или да не пие? Човекот праша дали е штетно, а во твоево образложение не гледам одговор дали треба или не треба да го пие, како и по обичај само препишана дефиниција од wikipedia.[DOUBLEPOST=1517694831][/DOUBLEPOST]
Дали е штетен why protein, deka vo nego ima aspartame и дали има whey без aspartame?
Само стевиа од засладувачите може да ја конзумираш, останатите избегнувај ги (аспартам, сукралоза, цикламат..).
Имаш и без аспартам, обично поскапичките, голд веј од оптимум мислам дека нема, сепак прочитај го составот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
И сега да пие или да не пие? Човекот праша дали е штетно, а во твоево образложение не гледам одговор дали треба или не треба да го пие, како и по обичај само препишана дефиниција од wikipedia.
... јас поставив прашање за што се интересира, неговото прашање е без целосно образложение, тој не прашува дали да користи аспартам (нели,од википедија читано) или (аспартам, сукралоза и цикламат што ТИ ги знаеш разбирасе напамет) ниту прашува за протеин whey конкретно, прашува за нивна комбинација? и сега јас го прашав ВО КОЈ ПРЕПАРАТ ја бара комбинацијата за што прашува дали смее да ја пие?
затоа што едно значи да пие аспартам еднаш неделно, а друго да го внесува секој ден ЗАВИСИ ШТО - КОЈ ПРЕПАРАТ го пие, и колку што читам темата е за „апчиња и витамини“ најмалку за протеини или бодибилдинг суплименти, така да не сум Ванѓа да знам што мисли и логички е да прашам ! нормално без твојот цинизам кој овде не е потребен ! (n)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom