Апчиња (Витамини)

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.154
Поени од реакции
17.474
Сакам да наручу витамин Д за мои, около 50 године су и гледам купуев некои Jamieson витамини ама много скупо ги плаќав, над 1200 денара им искача. Подобри ли су тија или овија од iherb како California Gold, NOW? Кое е подобро да им зему, 1000, 2000, 5000?

И ако имате препоруке за Омега3, Б6.

Еве ти
одличен микс поготово за цената.
 
Член од
7 декември 2020
Мислења
11
Поени од реакции
5
Треба да земам железни таблети. Но, повеќето железни таблети мирисаат лошо и чувствуваат гадење по нивното земање. Дали има апчиња од железо без овој лош вкус и мирис?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.389
Поени од реакции
39.056
Дали вредат овие хрватските таблети?
Ми требаат за мали деца.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.246
Поени од реакции
14.667
Јас чисто железо не би земал ни за себе, фолна со б12, евентуално и б1+б6.
@Psyside ако сретнал подобра комбинација за железо може да ме дополни.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.154
Поени од реакции
17.474
Јас чисто железо не би земал ни за себе, фолна со б12, евентуално и б1+б6.
@Psyside ако сретнал подобра комбинација за железо може да ме дополни.
+1 железо се зима само ако има документирана, и долготрајна анемија која не е од нутритивен карактер, за се друго зголемување внес на какао, цвекло, леќа, црвен грав, сусам, спанаќ, како и соодветнa суплементација.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.224
Поени од реакции
14.888
Дали вредат овие хрватските таблети?
Ми требаат за мали деца.
- Не! ова не би било препорачливо за возрасни, а не пак за деца! Зошто?
види го „попратниот состав“ освен железото и Витамин С:лимунска киселина (конзерванс лимонтус E330 ?) киселост, а регулатор на таа киселост би бил натриев хидроген кабонат, арома, бои наранџаста и црвена како дополнителни хемикали, сладило? (натриев цикламат E952 + натриев сахаринат E954 ) ова комбинација на сладило е контраиницирано („натреен+сахарин“) или барем да се избегнуваат посебно кај децата!


... итн,
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
10.552
Поени од реакции
4.154
Дали некој знае, кога се пие витамин цинк, дали треба да има два саати поминато ако си конзумирал кафе или млечни производи!?
Една аптекарка така ми кажа и ме збуни, што врска има, всушност што штета може да настане во организмот!?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.154
Поени од реакции
17.474
Дали некој знае, кога се пие витамин цинк, дали треба да има два саати поминато ако си конзумирал кафе или млечни производи!?
Една аптекарка така ми кажа и ме збуни, што врска има, всушност што штета може да настане во организмот!?
Никаква штета. Ако е цитрат, глицинат, или пиколинат пример - нема никаков проблем, само за секој случај чекај 1-2h ако зимаш медикаменти.

Со оброк, сабајле или со вечера.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
66
Поени од реакции
24
Дали некој знае, кога се пие витамин цинк, дали треба да има два саати поминато ако си конзумирал кафе или млечни производи!?
Една аптекарка така ми кажа и ме збуни, што врска има, всушност што штета може да настане во организмот!?
Гледај да е пиколинат, пошо таа форма е најдобро апсорбирана. Пред некое време читав една студија каде тестираат глуконат, пиколинат и не знам уште една форма и пиколинатот испадна најдобар.Дури имаше и ситуација каде суплементација со цинк глуконат всушност ја намалил концентрацијата на цинк во крвта. Инаку не треба да го земаш ако си внел храна со калциум или суплемент мин 1-2 часа.
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2020
Мислења
66
Поени од реакции
24
Дали некој знае над која сума се плаќа царина за нарачки? Благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom