Апчиња (Витамини)

Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Зимам цинк како додаток во исхраната бидејќи сум физички активен .Секој ден по 20 мг.Дали е океј или треба да направам пауза?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.802
Зимам цинк како додаток во исхраната бидејќи сум физички активен .Секој ден по 20 мг.Дали е океј или треба да направам пауза?
...таман си е, ама не дека си физички активен туку ќе ти помогне со проблематичната кожа (акни)!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.802
ice_screenshot_20210312-171300.jpeg

... твојата доза од 20 мг е многу послаба според препорачлив внес имајќи во предвид и Цинкот од исхрана во твојата моментална состојба на присутни акни, барем најмалку три месеци да тераш токму со таа јачина која нема да ти наштети!

ice_screenshot_20210312-171240.jpeg
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
@Psyside гуглав за бор (boron) во македонија па твој пост ми искочи. Генерално сакам да зголемам FT нивоа. Еве и крва слика:
Screenshot_20210517-154757_Drive.jpg

Ако добро читам нивото на SHBG ми е доста покачено. Читав дека боронот успешно ги намалува нивоата на схбг во крвта. Од други релевантни суплементи пијам цинк 25, витамин д 2400.

Прашањето ми е:
1. Дали има каде да се набави бор во мк? Ако нема, од каде да набавам од нет.
2. Дали имаш и други сугестии за суплементација?

Може и други да одговорат, псајд го тагнав бидејќи он имаше пишано за бор пред некоја година.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
44
@Psyside гуглав за бор (boron) во македонија па твој пост ми искочи. Генерално сакам да зголемам FT нивоа. Еве и крва слика:
Прегледај го приврзокот 295465

Ако добро читам нивото на SHBG ми е доста покачено. Читав дека боронот успешно ги намалува нивоата на схбг во крвта. Од други релевантни суплементи пијам цинк 25, витамин д 2400.

Прашањето ми е:
1. Дали има каде да се набави бор во мк? Ако нема, од каде да набавам од нет.
2. Дали имаш и други сугестии за суплементација?

Може и други да одговорат, псајд го тагнав бидејќи он имаше пишано за бор пред некоја година.
За бор:
Инаку борот (боронот) го зголемува нивото на слободен тестостерон индиректно, преку зголемување на апсорпцијата на магнезиум и витамин Д, така да обавезно и нив да си ги вклучиш во суплементацијата додека пиеш бор.
Е сега за дозата малце е проблематично. Обично за зголемување на слободниот тестостерон (колку поголем SHBG, толку помал слободен тестостерон) во студиите, учесниците земале 10 мг/ден, значи мин. 3 капсули. Исто така би ти препорачал екстракт од коприва (барај Divanil, ова другото е ветар и магла).Тоа ти е за суплементите. Исто така за намалување на SHBG се препорачува храна богата со протеини (животински). Разгледај го линкот подолу.


ПС. Цинк пиколинат. Сите други соли на цинкот се слабо биорасположиви.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.952
Триптофан е l-tryptophan амино-киселина, телото го користи за серотонин...заедно со ГАБА Gamma aminobutyric acid која има боља апсорбција заедно со нитро оксид...го има во сок од цвекло да речеме, или L-citruline можеда го користиш за таа работа, за производство на нитро оксид( https://www.healthline.com/nutrition/nitric-oxide-supplements#muscle-soreness )
Фстаци јади...има мелатонин во нив повеќе од било која храна.
Многу е 9мг не пиј толку....има еден slow release од 3 мг....тој користи го.
https://www.iherb.com/pr/Natrol-Melatonin-Time-Release-3-mg-100-Tablets/22708 овој на пример, имаше еден на life extention тој сестра ми го пиеше time release 3мг.
5- HTP од Solgar, заедно со магнезиум, B6, валеријана, и секако, 100 мг 5HTP во една капсула. Неолексанот форте има 150 мг, и е поефтин, но мислам дека Solgar е многу квалитетна фирма. Не треба повеќе од една недела за да се осети ефектот. Не сум истражувал колку навистина го крева серотонинот, во проценти, но пак ќе кажам, се осеќа итекако и тоа за кратко време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom