Апчиња (Витамини)

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Psyside, 25 февруари 2010.

 1. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.905
  Допаѓања:
  15.371
  Gaba ќе помине, 5-HTP не е баш безбеден суплемент, Tryptophan е подобар избор ако веќе тоа го таргетираш, Оние што ти ги посочив се генерално најдобар избор.
   
  На sleekmakeup му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.814
  Допаѓања:
  4.227
  ...ве читам, блазе си ви како конзумирате витамини и суплименти:shook:
  ...,,не е баш безбеден суплимент“ ..,,се шират незгодни гласини“...„ова е подобар избор“ ...„генерално најдобар избор“ :несвест:
   
  На Ilumious, Lurtz и Anon им се допаѓа ова.
 3. sleekmakeup

  sleekmakeup Queen of the South

  Член од:
  14 ноември 2014
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  23
  Бијонс се јави! Навистина се јави!:vozbud:

  Уште во оваа тема се немаше појавено да морализираш. :facepalm:
   
  На AAbrat му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  10.236
  Допаѓања:
  15.203
  Постот на бијонс е супер но кој како ќе го сфати.
  Суплементи ретко на кој му требаат и ретко на кој вистински ќе му помогнат, а она што најчесто се добива од нив се скратени финансии, камења во бубрег и слични (а некогаш и полоши) состојби.
   
  На bijons и Lurtz им се допаѓа ова.
 5. AlternativeF

  AlternativeF госпожата од втори

  Член од:
  1 мај 2006
  Мислења:
  4.427
  Допаѓања:
  6.158
  Бијонс е целосно во право, се клукате со секакви “витамини” од нејасно потекло и барате препораки без да споделите медицинска историја. Кога ќе си направите беља после Цацко ќе ви биде крив. Ги оставам мислењата заради демократија, не затоа што се сложувам.
   
  bijons, Roy Fokker, Ilumious и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.905
  Допаѓања:
  15.371
  Си конзумираме да.

  Да, 5-HTP има повеќе несакани ефекти него другите суплементи кои се користат за таа намена.

  Се шират гласини за производителот на суплементи, кој еден член сакаше да го проба, не зборев за одреден суплемент, него за фирма која стои позади тие суплементи.

  Генерално најдобар избор за нејзината кондиција во недостаток на детални информации за нејзината состојба, сите суплементи кои ги посочив во линкот се супер безбедни и користени глобално со минорни и многу ретки несакани ефекти, ама можда е подобро прво да ја пратиме на психијатар, што викаш?

  Иначе што си по професија, фармацевт или доктор? ако си второто, не знам што бараш на темава, има теми за антибиотици, аналгетици, и медикаменти - дискутирај таму.
  Нити си информирана а најмалце од се едуцирана за суплементи, па така твоите коментари за нив се генерички и базирани на click bait артикли кои тестираат антички форми на суплементи ин витро, а после тоа го пласираат како сензационализам и демонизација на супер потребни и безбедни со докажан ефект суплементи како витамин д, омега 3, б комплекс, магнезиум итн.

  Една од "најдобрите" студии од типот на тие кои ги читатe - е онаа која доведе до НАМАЛУВАЊЕ на камења во бубрези од конзумација на 10г на ден витамин ц, а беше пласирано дека витамин ц создава камења во бубрези, е така доаѓа до митовите кои ги ширите.   
  Последно уредено: 11 јули 2019
  На Bodhidharma и sleekmakeup им се допаѓа ова.
 7. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.814
  Допаѓања:
  4.227
  ...што се нервозираш? јас сум член на форумов како ТИ, или ја имаш овде дадено дипломата нострифицирана како што, па секој мора да иде таму каде „му е местото“ како тема на форумов? мислам ејјј во кој филм си?
  ....ај опушти се, ти кажувај свое мислење, јас мое...трет свое... тој што ќе чита нека одбере што е добро и корисно што не е.... нема потреба од фрустрации или „јас знам повеќе од тебе“ или ТИ од мене ... имаш аргументи дај ги...јас имам ќе ги дадам ...така ќе се надградуваме... но немој да ми кажеш дека ...цитирам ,,..сите суплементи кои ги посочив во линкот се супер безбедни и користени глобално со минорни и многу ретки несакани ефекти...,, до кога ? до утре кога ќе се смени поради пријавени несакани дејства пу пу не важи? што пак корист од посочени видео линкови од таму некои позитивни искуства, кога овде ги имаме во пракса од мирно седење хаотично пореметен метаболизам на млади особи кои веќе се пациенти? само затоа што е модерно да нашата НЕ_дисциплина и моментална здравствена ситуација како последица од тоа ја прекриваме со вештачки внес на секакви суплименти, витамини недокажано дека имаме недостаток на истите, отвори уста, лапни, голтни немај гајле ?
  комерцијален ефект ОК, егото ОК, нутрицистички маркетинг ОК, доминација?
  ама брат ова е форум... тејк изи ;)
   
  Последно уредено: 11 јули 2019
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.905
  Допаѓања:
  15.371
  Не се нервозирам, глупост е да се мешате каде што немате информации. Не споредувајте суплементи од тука со тие на iherb, не се воопшто исти.

  А така реагирав затоа што се обиде со извртување на моето мислења да наведеш дека зборувам конфузно и не знам што сакам да кажам, иако бев скроз јасен што мислев, твојот цитат сугерираше скроз друго.

  Повторно, има една страна се вика pubmed, обично студиите се отворени за читање, тие што НЕ СЕ имате sci-hub, таму може да ги отклучите они кои се плаќаат. Имате и examine, страна која е збир од двојно слепи студии, контролирани студии од метаболични установи, и строго студии на луѓе, без ин витро, со линкови посебно за ефект на одреден суплемент, негов потенцијален сајд ефект, како се пие, како и квалитет на докази позади истиот. Кога ќе посветите неколку недели/месеци на нив, после може да се дискутира со факти, се до тогаш е заплашување заради сензационализмот кој се користи низ светот кога се работи за додатоци во исхрана.

  Да те прашам, зошто грото ортопеди препорачуваат витамин Д, магнезиум, колаген, к2? нели опасни се? Да ги изгледаше видеата ЌЕ сфатеше дека не се работи за неколку позитивни искуства, него студии на стотици/ијладници испитаници - двојно слепи.

  Ефектот на суплементите е најголем кога ќе бидат вклучено во здрава диета, и спорт, бидејќи грото од луѓе тоа не го можат, остануваат суплемените како НАЈБЕЗБЕДНА опција за секој кој сака нешто да промени без притоа да пие сериозни медикаменти, да менува диета, или да вежба.

  И уште нешто, како ќе докажеш дека немаш недостаток на б витамини, и магнезиум? можеш да ми кажеш да си проверам?
   
 9. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.814
  Допаѓања:
  4.227
  ... второто, во посовремени биохемиски лаборатории!

  [​IMG]
  [​IMG]

  или со цена околу 120 ден,

  [​IMG]
  [​IMG]

  еве и некои други интересни моменти што е добро да се знае!

  [​IMG]
   
 10. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.905
  Допаѓања:
  15.371

  1. Не гледам никаде б витамини.


  2. Ова е серумски тест, истиот е бескорисен за детекција на статус на магнезиум, тестот кој е релевантен се вика RBC магнезиум, (интрацелуларен) не серумски. Доколку немаме доволно магнезиум во ткивата/клетките/серум се црпе од коските, истото важи и за калциумот и така доаѓа до остерпороза, која е предизивикана од недостаток на магнезиум и витамин Д, далеку повеќе него од недостаток на калциум. Па така, кога и да направиш серумски тест, резултатите ќе бидат ок, иако на клеточно ниво си во голем дефицит.

  3. Токму заради ова ти кажувам да не се мешаш
   
  Последно уредено: 11 јули 2019
  На Bodhidharma му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.814
  Допаѓања:
  4.227
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Вит Б12, SitiLab

  [​IMG]
  фолна киселина или Витамин Б9

  [​IMG]

  Вит Б5, EuroLab, SitiLab

  [​IMG]

  Вит Б1 , SitiLab

  Вит Б6 SitiLab

  ...Б комплекс како комплекс од повеќе Витамини од Б група :
  Б1-(Tiamin), Б2-(Riboflavin) или Вит Г, Б3-(Niacin) или Вит П, Б4-(Adenin), Б5-(Pantotenska kiselina) , Б6-(Piridoksin), Б7-(Biotin) или Вит Х , Б9- (Folna kiselina) или Вит М, Б12- (Cijanokobalamin) , Б15- (Pangamic acid) , Б17 - (laetril) или Amygdalin !
   
 12. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.905
  Допаѓања:
  15.371
  B12 е невозможно да се детекира прецизно, без да се тестира Хомоцистеин, повторно не си го губи времето. Тиамин тестот е екстремно скап, а се тестираат заедно, тиамин пирофосфат, заедно со транскетолазна активност, повторно ова не е достапно во МК, Хомоцистеин да бидам искрен имаат, но не спаѓа под б витамин тестирање (кај нив во ценовникот) а според тоа нити еден обичен човек нема да го направи и нема да знае дали има доволно или не, него ќе направи генерички тест за б12, кој ќе покаже добро нив, а хомоцистеин во облаци или на кратко, џабе е.
   
 13. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.814
  Допаѓања:
  4.227
  ...види, кога човек навива за мечката, џабе е ! и влакно во јајце да бараш џабе е! во медицината секогаш не е 1+1 = 2 ...така да ... :neetaka: добра ноќ!
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sleekmakeup

  sleekmakeup Queen of the South

  Член од:
  14 ноември 2014
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  23
  Vitamin A (50% [3,750 IU] as Vitamin A acetate and 50% [3,750 IU] as beta carotene) 7,500 IU 150%
  Vitamin C (ascorbic acid) 120 mg 200%
  Vitamin D3 (as cholecalciferol) 1,000 IU 250%
  Vitamin E (as d-alpha tocopheryl succinate) 100 IU 333%
  Vitamin K1 (as phytonadione) 100 mcg 125%
  Thiamin (Vitamin B1) 25 mg 1,667%
  Riboflavin (Vitamin B2) 25 mg 1,471%
  Niacin (as niacinamide) 50 mg 250%
  Vitamin B6 (as pyridoxine HCl) 40 mg 2,000%
  Folic Acid 800 mcg 200%
  Vitamin B12 (as cyanocobalamin) 100 mcg 1,667%
  Biotin 325 mcg 108%
  Pantothenic Acid (as D-calcium pantothenate) 40 mg 400%
  Calcium (from Aquamin calcified mineral source Red Algae Lithothamnion sp. [whole plant]) 200 mg 20%
  Iron (as ferrous fumarate) 18 mg 100%
  Iodine (as potassium iodide) 150 mcg 100%
  Magnesium (as magnesium oxide and from Aquamin calcified mineral source Red Algae Lithothamnion sp. [whole plant]) 100 mg 25%
  Zinc (as zinc oxide) 15 mg 100%
  Selenium (as sodium selenate) 250 mcg 357%
  Copper (as copper sulfate) 2 mg 100%
  Manganese (as manganese sulfate) 5 mg 250%
  Molybdenum (as sodium molybdate) 75 mcg 100%
  Orchard Fruits / Garden Veggies Powder Blend
  Blueberry, Orange, Carrot, Pomegranate, Plum, Strawberry, Apple, Beet, Pear, Cherry, Tomato, Cauliflower, Raspberry, Banana, Cranberry, Pineapple, Pumpkin, Acai, Asparagus, Broccoli, Brussels Sprout, Cabbage, Cucumber, Grape, Pea, Spinach 60 mg **
  Cardio Blend:
  Hawthorn (berry), Japanese Knotweed (root) standardized to 50% resveratrol (1 mg), Coenzyme Q10 (ubiquinone) 20 mg **
  Citrus Bioflavonoid Complex (from orange, grapefruit, lemon, lime, tangerine) providing: Hesperidin, Naringin, Narirutin, Eriocitrin, Flavonols and Flavones 20 mg **
  CranRx Cranberry fruit solids standardized to proanthocyanidins 20 mg **
  Daily Greens Blend providing Amino Acids
  Spirulina, Kelp, Alfalfa (leaf, stem), Barley Grass, Blessed Thistle (stem, leaf, flower), Blue Green Algae (Aphanizomenon flos-aquae), Chlorella, Cilantro (leaf), Dandelion (leaf), Lemon Balm (leaf), Lemon Grass, Nettle (leaf), Plantain (leaf), Wheat Grass 20 mg **
  Digestive Enzyme Blend:
  Concentrated enzyme formula (Protease I, Protease II, Amylase, Lactase, Peptidase, Cellulase, Invertase, Alpha Galactosidase, Lipase), Betaine HCl, Bromelain, Papain 20 mg **
  Flax Lignan/Fiber Blend:
  Flax Lignan Fiber (seed), Flax Lignan Extract (seed hulls) standardized to 20% secoisolariciresinol diglycoside (SDG) lignan (0.4 mg) 20 mg **
  Hair, Skin & Nails Blend:
  Horsetail Grass (aerial parts), MSM (methylsulfonylmethane), Tru-OPCs Grape Seed Extract standardized to 65% oligomeric procyanidins (1.3 mg) 20 mg **
  Organic Mushroom Mycelium Defense Blend
  Reishi (Ganoderma lucidum), Shiitake (Lentinula edodes), Oyster Hiratake (Pleurotus ostreatus), Enokitake (Flammulina velutipes), Maitake (Grifola frondosa), Yamabushitake (Hericium erinaceus), Agarikon (Fomitopsis officinalis), Chaga (Inonotus obliquus), Himematsutake (Agaricus brasiliensis/blazei), Kawaratake (Trametes versicolor), Mesima (Phellinus linteus), Zhu Ling (Grifola umbellata) 20 mg **
  Choline (as choline bitartrate) 10 mg **
  Inositol 10 mg **
  Rutin (Sophora japonica) flower bud extract 5 mg **
  Lutein (from Aztec marigold) 500 mcg **


  https://www.iherb.com/pr/Nature-s-W...-Ultra-Potency-Multi-Vitamin-60-Tablets/39614

  Добра е фирмава?
   

Сподели преку: