Апчиња (Витамини)

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
А овие ГАБА и 5-HTP, чинат или не?

@Psyside околу симптомите во кратки црти би рекла дека сум агорафобична... Тоа ми е најизразено. :mad:
Gaba ќе помине, 5-HTP не е баш безбеден суплемент, Tryptophan е подобар избор ако веќе тоа го таргетираш, Оние што ти ги посочив се генерално најдобар избор.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
...ве читам, блазе си ви како конзумирате витамини и суплименти:shook:
...,,не е баш безбеден суплимент“ ..,,се шират незгодни гласини“...„ова е подобар избор“ ...„генерално најдобар избор“ :несвест:
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
...ве читам, блазе си ви како конзумирате витамини и суплименти:shook:
...,,не е баш безбеден суплимент“ ..,,се шират незгодни гласини“...„ова е подобар избор“ ...„генерално најдобар избор“ :несвест:
Бијонс се јави! Навистина се јави!:vozbud:

Уште во оваа тема се немаше појавено да морализираш. :facepalm:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Бијонс се јави! Навистина се јави!:vozbud:

Уште во оваа тема се немаше појавено да морализираш. :facepalm:
Постот на бијонс е супер но кој како ќе го сфати.
Суплементи ретко на кој му требаат и ретко на кој вистински ќе му помогнат, а она што најчесто се добива од нив се скратени финансии, камења во бубрег и слични (а некогаш и полоши) состојби.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Бијонс се јави! Навистина се јави!:vozbud:

Уште во оваа тема се немаше појавено да морализираш. :facepalm:
Бијонс е целосно во право, се клукате со секакви “витамини” од нејасно потекло и барате препораки без да споделите медицинска историја. Кога ќе си направите беља после Цацко ќе ви биде крив. Ги оставам мислењата заради демократија, не затоа што се сложувам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
...ве читам, блазе си ви како конзумирате витамини и суплименти:shook:
...,,не е баш безбеден суплимент“ ..,,се шират незгодни гласини“...„ова е подобар избор“ ...„генерално најдобар избор“ :несвест:
Си конзумираме да.

Да, 5-HTP има повеќе несакани ефекти него другите суплементи кои се користат за таа намена.

Се шират гласини за производителот на суплементи, кој еден член сакаше да го проба, не зборев за одреден суплемент, него за фирма која стои позади тие суплементи.

Генерално најдобар избор за нејзината кондиција во недостаток на детални информации за нејзината состојба, сите суплементи кои ги посочив во линкот се супер безбедни и користени глобално со минорни и многу ретки несакани ефекти, ама можда е подобро прво да ја пратиме на психијатар, што викаш?

Иначе што си по професија, фармацевт или доктор? ако си второто, не знам што бараш на темава, има теми за антибиотици, аналгетици, и медикаменти - дискутирај таму.
Нити си информирана а најмалце од се едуцирана за суплементи, па така твоите коментари за нив се генерички и базирани на click bait артикли кои тестираат антички форми на суплементи ин витро, а после тоа го пласираат како сензационализам и демонизација на супер потребни и безбедни со докажан ефект суплементи како витамин д, омега 3, б комплекс, магнезиум итн.

Една од "најдобрите" студии од типот на тие кои ги читатe - е онаа која доведе до НАМАЛУВАЊЕ на камења во бубрези од конзумација на 10г на ден витамин ц, а беше пласирано дека витамин ц создава камења во бубрези, е така доаѓа до митовите кои ги ширите.


 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Си конзумираме да.Да, 5-HTP има повеќе несакани ефекти него другите суплементи кои се користат за таа намена.
Се шират гласини за производителот на суплементи, кој еден член сакаше да го проба, не зборев за одреден суплемент, него за фирма која стои позади тие суплементи. Генерално најдобар избор за нејзината кондиција во недостаток на детални информации за нејзината состојба, сите суплементи кои ги посочив во линкот се супер безбедни и користени глобално со минорни и многу ретки несакани ефекти, ама можда е подобро прво да ја пратиме на психијатар, што викаш? Иначе што си по професија, фармацевт или доктор? ако си второто, не знам што бараш на темава, има теми за антибиотици, аналгетици, и медикаменти - дискутирај таму. Нити си информирана а најмалце од се едуцирана за суплементи, па така твоите коментари за нив се генерички и базирани на click bait артикли кои тестираат антички форми на суплементи ин витро, а после тоа го пласираат како сензационализам и демонизација на супер потребни и безбедни со докажан ефект суплементи како витамин д, омега 3, б комплекс, магнезиум итн.Една од "најдобрите" студии од типот на тие кои ги читатe - е онаа која доведе до НАМАЛУВАЊЕ на камења во бубрези од конзумација на 10г на ден витамин ц, а беше пласирано дека витамин ц создава камења во бубрези, е така доаѓа до митовите кои ги ширите.



...што се нервозираш? јас сум член на форумов како ТИ, или ја имаш овде дадено дипломата нострифицирана како што, па секој мора да иде таму каде „му е местото“ како тема на форумов? мислам ејјј во кој филм си?
....ај опушти се, ти кажувај свое мислење, јас мое...трет свое... тој што ќе чита нека одбере што е добро и корисно што не е.... нема потреба од фрустрации или „јас знам повеќе од тебе“ или ТИ од мене ... имаш аргументи дај ги...јас имам ќе ги дадам ...така ќе се надградуваме... но немој да ми кажеш дека ...цитирам ,,..сите суплементи кои ги посочив во линкот се супер безбедни и користени глобално со минорни и многу ретки несакани ефекти...,, до кога ? до утре кога ќе се смени поради пријавени несакани дејства пу пу не важи? што пак корист од посочени видео линкови од таму некои позитивни искуства, кога овде ги имаме во пракса од мирно седење хаотично пореметен метаболизам на млади особи кои веќе се пациенти? само затоа што е модерно да нашата НЕ_дисциплина и моментална здравствена ситуација како последица од тоа ја прекриваме со вештачки внес на секакви суплименти, витамини недокажано дека имаме недостаток на истите, отвори уста, лапни, голтни немај гајле ?
комерцијален ефект ОК, егото ОК, нутрицистички маркетинг ОК, доминација?
ама брат ова е форум... тејк изи ;)
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
...што се нервозираш? јас сум член на форумов како ТИ, или ја имаш овде дадено дипломата нострифицирана како што, па секој мора да иде таму каде „му е местото“ како тема на форумов? мислам ејјј во кој филм си?
....ај опушти се, ти кажувај свое мислење, јас мое...трет свое... тој што ќе чита нека одбере што е добро и корисно што не е.... нема потреба од фрустрации или „јас знам повеќе од тебе“ или ТИ од мене ... имаш аргументи дај ги...јас имам ќе ги дадам ...така ќе се надградуваме... но немој да ми кажеш дека ...цитирам ,,..сите суплементи кои ги посочив во линкот се супер безбедни и користени глобално со минорни и многу ретки несакани ефекти...,, до кога ? до утре кога ќе се смени поради пријавени несакани дејства пу пу не важи? што пак корист од посочени видео линкови од таму некои позитивни искуства, кога овде ги имаме во пракса од мирно седење хаотично пореметен метаболизам на млади особи кои веќе се пациенти? само затоа што е модерно да нашата НЕ_дисциплина и моментална здравствена ситуација како последица од тоа ја прекриваме со вештачки внес на секакви суплименти и витамини недокажано дека имаме недостаток на истите, отвори уста, лапни, голтни немај гајле ?? комерцијален ефект ОК, егото ОК, нутрицистички маркетинг ОК, ама брат ова е форум... тејк изи ;)
Не се нервозирам, глупост е да се мешате каде што немате информации. Не споредувајте суплементи од тука со тие на iherb, не се воопшто исти.

А така реагирав затоа што се обиде со извртување на моето мислења да наведеш дека зборувам конфузно и не знам што сакам да кажам, иако бев скроз јасен што мислев, твојот цитат сугерираше скроз друго.

Повторно, има една страна се вика pubmed, обично студиите се отворени за читање, тие што НЕ СЕ имате sci-hub, таму може да ги отклучите они кои се плаќаат. Имате и examine, страна која е збир од двојно слепи студии, контролирани студии од метаболични установи, и строго студии на луѓе, без ин витро, со линкови посебно за ефект на одреден суплемент, негов потенцијален сајд ефект, како се пие, како и квалитет на докази позади истиот. Кога ќе посветите неколку недели/месеци на нив, после може да се дискутира со факти, се до тогаш е заплашување заради сензационализмот кој се користи низ светот кога се работи за додатоци во исхрана.

Да те прашам, зошто грото ортопеди препорачуваат витамин Д, магнезиум, колаген, к2? нели опасни се? Да ги изгледаше видеата ЌЕ сфатеше дека не се работи за неколку позитивни искуства, него студии на стотици/ијладници испитаници - двојно слепи.

Ефектот на суплементите е најголем кога ќе бидат вклучено во здрава диета, и спорт, бидејќи грото од луѓе тоа не го можат, остануваат суплемените како НАЈБЕЗБЕДНА опција за секој кој сака нешто да промени без притоа да пие сериозни медикаменти, да менува диета, или да вежба.

И уште нешто, како ќе докажеш дека немаш недостаток на б витамини, и магнезиум? можеш да ми кажеш да си проверам?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
И уште нешто, како ќе докажеш дека немаш недостаток на б витамини, и магнезиум? можеш да ми кажеш да си проверам?
... второто, во посовремени биохемиски лаборатории!




или со цена околу 120 ден,




еве и некои други интересни моменти што е добро да се знае!

 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
... второто, во посовремени биохемиски лаборатории!




или со цена околу 120 ден,



еве и некои други интересни моменти што е добро да се знае!



1. Не гледам никаде б витамини.


2. Ова е серумски тест, истиот е бескорисен за детекција на статус на магнезиум, тестот кој е релевантен се вика RBC магнезиум, (интрацелуларен) не серумски. Доколку немаме доволно магнезиум во ткивата/клетките/серум се црпе од коските, истото важи и за калциумот и така доаѓа до остерпороза, која е предизивикана од недостаток на магнезиум и витамин Д, далеку повеќе него од недостаток на калциум. Па така, кога и да направиш серумски тест, резултатите ќе бидат ок, иако на клеточно ниво си во голем дефицит.

3. Токму заради ова ти кажувам да не се мешаш
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678





Вит Б12, SitiLab


фолна киселина или Витамин Б9



Вит Б5, EuroLab, SitiLab



Вит Б1 , SitiLab

Вит Б6 SitiLab

...Б комплекс како комплекс од повеќе Витамини од Б група :
Б1-(Tiamin), Б2-(Riboflavin) или Вит Г, Б3-(Niacin) или Вит П, Б4-(Adenin), Б5-(Pantotenska kiselina) , Б6-(Piridoksin), Б7-(Biotin) или Вит Х , Б9- (Folna kiselina) или Вит М, Б12- (Cijanokobalamin) , Б15- (Pangamic acid) , Б17 - (laetril) или Amygdalin !
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
B12 е невозможно да се детекира прецизно, без да се тестира Хомоцистеин, повторно не си го губи времето. Тиамин тестот е екстремно скап, а се тестираат заедно, тиамин пирофосфат, заедно со транскетолазна активност, повторно ова не е достапно во МК, Хомоцистеин да бидам искрен имаат, но не спаѓа под б витамин тестирање (кај нив во ценовникот) а според тоа нити еден обичен човек нема да го направи и нема да знае дали има доволно или не, него ќе направи генерички тест за б12, кој ќе покаже добро нив, а хомоцистеин во облаци или на кратко, џабе е.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
...види, кога човек навива за мечката, џабе е ! и влакно во јајце да бараш џабе е! во медицината секогаш не е 1+1 = 2 ...така да ... :neetaka: добра ноќ!
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Vitamin A (50% [3,750 IU] as Vitamin A acetate and 50% [3,750 IU] as beta carotene) 7,500 IU 150%
Vitamin C (ascorbic acid) 120 mg 200%
Vitamin D3 (as cholecalciferol) 1,000 IU 250%
Vitamin E (as d-alpha tocopheryl succinate) 100 IU 333%
Vitamin K1 (as phytonadione) 100 mcg 125%
Thiamin (Vitamin B1) 25 mg 1,667%
Riboflavin (Vitamin B2) 25 mg 1,471%
Niacin (as niacinamide) 50 mg 250%
Vitamin B6 (as pyridoxine HCl) 40 mg 2,000%
Folic Acid 800 mcg 200%
Vitamin B12 (as cyanocobalamin) 100 mcg 1,667%
Biotin 325 mcg 108%
Pantothenic Acid (as D-calcium pantothenate) 40 mg 400%
Calcium (from Aquamin calcified mineral source Red Algae Lithothamnion sp. [whole plant]) 200 mg 20%
Iron (as ferrous fumarate) 18 mg 100%
Iodine (as potassium iodide) 150 mcg 100%
Magnesium (as magnesium oxide and from Aquamin calcified mineral source Red Algae Lithothamnion sp. [whole plant]) 100 mg 25%
Zinc (as zinc oxide) 15 mg 100%
Selenium (as sodium selenate) 250 mcg 357%
Copper (as copper sulfate) 2 mg 100%
Manganese (as manganese sulfate) 5 mg 250%
Molybdenum (as sodium molybdate) 75 mcg 100%
Orchard Fruits / Garden Veggies Powder Blend
Blueberry, Orange, Carrot, Pomegranate, Plum, Strawberry, Apple, Beet, Pear, Cherry, Tomato, Cauliflower, Raspberry, Banana, Cranberry, Pineapple, Pumpkin, Acai, Asparagus, Broccoli, Brussels Sprout, Cabbage, Cucumber, Grape, Pea, Spinach 60 mg **
Cardio Blend:
Hawthorn (berry), Japanese Knotweed (root) standardized to 50% resveratrol (1 mg), Coenzyme Q10 (ubiquinone) 20 mg **
Citrus Bioflavonoid Complex (from orange, grapefruit, lemon, lime, tangerine) providing: Hesperidin, Naringin, Narirutin, Eriocitrin, Flavonols and Flavones 20 mg **
CranRx Cranberry fruit solids standardized to proanthocyanidins 20 mg **
Daily Greens Blend providing Amino Acids
Spirulina, Kelp, Alfalfa (leaf, stem), Barley Grass, Blessed Thistle (stem, leaf, flower), Blue Green Algae (Aphanizomenon flos-aquae), Chlorella, Cilantro (leaf), Dandelion (leaf), Lemon Balm (leaf), Lemon Grass, Nettle (leaf), Plantain (leaf), Wheat Grass 20 mg **
Digestive Enzyme Blend:
Concentrated enzyme formula (Protease I, Protease II, Amylase, Lactase, Peptidase, Cellulase, Invertase, Alpha Galactosidase, Lipase), Betaine HCl, Bromelain, Papain 20 mg **
Flax Lignan/Fiber Blend:
Flax Lignan Fiber (seed), Flax Lignan Extract (seed hulls) standardized to 20% secoisolariciresinol diglycoside (SDG) lignan (0.4 mg) 20 mg **
Hair, Skin & Nails Blend:
Horsetail Grass (aerial parts), MSM (methylsulfonylmethane), Tru-OPCs Grape Seed Extract standardized to 65% oligomeric procyanidins (1.3 mg) 20 mg **
Organic Mushroom Mycelium Defense Blend
Reishi (Ganoderma lucidum), Shiitake (Lentinula edodes), Oyster Hiratake (Pleurotus ostreatus), Enokitake (Flammulina velutipes), Maitake (Grifola frondosa), Yamabushitake (Hericium erinaceus), Agarikon (Fomitopsis officinalis), Chaga (Inonotus obliquus), Himematsutake (Agaricus brasiliensis/blazei), Kawaratake (Trametes versicolor), Mesima (Phellinus linteus), Zhu Ling (Grifola umbellata) 20 mg **
Choline (as choline bitartrate) 10 mg **
Inositol 10 mg **
Rutin (Sophora japonica) flower bud extract 5 mg **
Lutein (from Aztec marigold) 500 mcg **


https://www.iherb.com/pr/Nature-s-Way-Alive-Once-Daily-Women-s-Ultra-Potency-Multi-Vitamin-60-Tablets/39614

Добра е фирмава?
 
Член од
3 август 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, прочитав негде дека диазепам (Valium), помага при анксиозност.
Сакам да знам дали може да се земе од аптека без рецепта?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom