Апчиња (Витамини)

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
77
Поени од реакции
25
Здраво, прочитав негде дека диазепам (Valium), помага при анксиозност.
Сакам да знам дали може да се земе од аптека без рецепта?
Нормално дека не! Треба да се консултира со стручно лице прво, не се земаат вакви дроги на своја рака.

Темава е за витамини, бдв... А Валиум е далеку од витамин.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
633
Поени од реакции
554
Порачка од iHerb на витамини и суплементи во износ од 33.17$ +поштарина 14.17$(којашто не ја пишува на пакетот).На декларацијата од iHerb на којашто ги има овие податоци залепена друга на којашто ги има само моите податоци.Пакетот отворен на царина и направена пресметка(не ми е јасно од каде) дека сите работи коштаат 2913 д. и пресметано за плаќање на давачки како што гледате на сликата.Што можи да се направи во овој случај?Дали ако ги платам давачките потоа ќе може да си повратам барем дел од парите? НЛБ ми има наплатено 2638ден. со се поштарина.Ке ми заврши ли работа за поврат на средствата налогот од НЛБ и плус screenshot од нарачката од iHerb кадешто е наведено колку кошта секој производ?
 

Attachments

Последно уредено:

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
77
Поени од реакции
25
Порачка од iHerb на витамини и суплементи во износ од 33.17$ +поштарина 14.17$(којашто не ја пишува на пакетот).На декларацијата од iHerb на којашто ги има овие податоци залепена друга на којашто ги има само моите податоци.Пакетот отворен на царина и направена пресметка(не ми е јасно од каде) дека сите работи коштаат 2913 д. и пресметано за плаќање на давачки како што гледате на сликата.Што можи да се направи во овој случај?Дали ако ги платам давачките потоа ќе може да си повратам барем дел од парите? НЛБ ми има наплатено 2638ден. со се поштарина.Ке ми заврши ли работа за поврат на средствата налогот од НЛБ и плус screenshot од нарачката од iHerb кадешто е наведено колку кошта секој производ?
Преку ДХЛ да не имаш нарачано? И дали беше голем пакет, или мал?

Јас месециве имав околу 5 нарачки од Ајхерб, 30-40$, и не ми се случило вакво нешто... Не си требала да го примиш пакетот.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
633
Поени од реакции
554
Преку ДХЛ да не имаш нарачано? И дали беше голем пакет, или мал?

Јас месециве имав околу 5 нарачки од Ајхерб, 30-40$, и не ми се случило вакво нешто... Не си требала да го примиш пакетот.
Не,пакетот не ми е примен,уште е во пошта само го сликав заедно со документите за да најдам чаре како да постапам во ваков случај.Пакетот е мал и не преку ДХЛ.Како што кажав,декларацијата од iHerb е покриена со лепенка од Германска пошта на која што ги има само моите податоци и ништо друго?Ако знеш што треба да се направи во ваков случај сподели.
Не сум од Скопје инаку ќе одам да прашам во Царина во пошта-2.Најдов бројче на интернет,им звонев но никој не се јавува.Утре ќе вртам пак.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
77
Поени од реакции
25
Не,пакетот не ми е примен,уште е во пошта само го сликав заедно со документите за да најдам чаре како да постапам во ваков случај.Пакетот е мал и не преку ДХЛ.Како што кажав,декларацијата од iHerb е покриена со лепенка од Германска пошта на која што ги има само моите податоци и ништо друго?Ако знеш што треба да се направи во ваков случај сподели.
Не сум од Скопје инаку ќе одам да прашам во Царина во пошта-2.Најдов бројче на интернет,им звонев но никој не се јавува.Утре ќе вртам пак.
Јас не би го примила пакетот.
Од авион се гледа дека е кражба!

За пакет од 75$ од iherb, платив 1500 ден. царина. Најверојатно на твојот пакет нема лепенка со цените на продуктите, или е покриена, затоа си направиле нивна проценка.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
633
Поени од реакции
554
И да го примиш и да не го примиш,во загуба си:toe:
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
633
Поени од реакции
554
Со сигурност не знаат,ниту можат да потврдат колку е вистинската цена на пакетот и си ставаат нивна цена како му одговара!Па каде го има ова не ми е јасно?!Има на пакетот бројче може слободно да се јават и да ми побараат доказ( скенирана нарачка од сајтот или налог од банка) за тоа колку кошта пакетот и да го царинат или не според доказот.Овака ем не знаат колку точно коштаат производите ем е на границата според некои нивни проценки ем се дрзнуваат да не прашаат и те царинат за 150 ден што надминуваат од тие 45евра.:facepalm:
Автоматски споено мислење:

Повеќе си во загуба ако го примиш. :mad:
Стварно се идиоти.
Мислиш ли дека ќе ми ги вратат парите од iHerb?не верувам....
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2014
Мислења
633
Поени од реакции
554
Некој да сподели ако има добиено пакет од iHerb после 17 Август и да каже дали можеби декларацијата со производите коишто ги содржи не му била залепена на кутијата(што беше пример во сите претходни нарачки од моја страна) а истата прикачена од страната на пакетот(како на сликата) или можеби ставена внатре во самата кутија,а на кутијата залепена само лепенка со адреса и име на примачот.
20190823_165008.jpg
Моја претпоставка е дека декларацијата била прикачена на овој начин но кога пристигнал пакетот во Македонија истата е извадена и пошто и самата кутија е отворена,после проверката е ставена внатре во кутијата со производите бидејќи јас таму ја најдов а на самиот пакет имаше залепено само налепница со мои податоци.
qw.JPG
Ова е декларацијата којашто се состои од две страни.На првата страна ја пише целата сума од производите и поштарината а на втората само цената на производите.Кога ги отвориле документите на царина,нормално во обзир ја земале вкупната сума и на таа сума пресметале давачки.
Сега ме интересира дали има некаква промена кај iHerb во однос на тоа како ги испраќаат пакетите затоа што јас за прв пат се среќавам со ваков случај кадешто наоѓам ваква декларација во самиот пакет.Обично на самиот пакет ја има залепено 2та страна од декларацијата на сликата(само цената на производите) и секогаш внатре во пакетот се наоѓаат само производите и ништо друго.
Дали има промени кај iHerb или мојот случај е изолиран?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.470
Поени од реакции
15.489
Ти увалиле фејк.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
77
Поени од реакции
25
@redbox87 Јас имав ваков пакет јунито, кој ми беше царинет. Но не го пишуваше износот на шипингот.
Од тогаш имам нарачано уште 5 и не беше вака. Само налепницата со износот беше залепена на пакетот.

Си прават изгледа како ќе им текне со налепнициве. Еве баш денес добив пакет, само 2-та страна ја имаше.

2600 царина за само 3 продукти :place:

Имав и пакет од 99$, среќа не ми го уловиле од царина, па не платив ништо. :свиркам:
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2014
Мислења
633
Поени од реакции
554
Најлошото во мојов случај е тоа што iHerb за шипинг ми имаат наплатено 14,26д. а на декларацијата е напишано 16,44д тоа се 2.18д плус и ако од 2913д одземиш 120ден.(2.18$x55ден.)(во случајов 1$=55ден така ја имаат земено вредноста на доларот од царина) излегува 2793ден и кога оваа сума ке ја поделиш со 61.5(незнам точно како го рачунаат еврото,ова јас што си правам претпоставка) излегува 45.41евро :) можеби и ќе ми прогледале низ прсти.
Сега единствено што ми останува е да се жалам на iHerb и да им кажам дека имаат грешка во сумата наплатена за шипинг и онаа што е наведена на декларацијата и најголем кривец за тоа што сум царинет 944 ден тс се на се 1009 ден или 18долари :).Ќе им посочам и за тоа зошто на декларацијата не ја пишуваат вистинската сума којашто ја плаќаме за производите(јас имав бонус од 3.35долари и соодветно ми имаат наплатено 33.17 долари а не 36.52д).

payment.JPG
 

Attachments

Последно уредено:
На врв Bottom