Апчиња (Витамини)

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Од тука или од iherb дајте предлог за спирулина? И дали навистина вие што користите сте осетиле значително подобрување на имунитетот?
iherb денес имаат некој попуст од 20% на спирулината, е сега има еден куп брендови таму, има во апчиња, прашок, хавајска, сино-зелена алга .....
Наместо да си губиш време со Спирулина, која е една од најконтаминираните суплементи, органска или не, земи си екстракт од зелен чај (EGCG) и пиј го со паузи, за имунитет е далеку подобар. Исто така ретинол кој чини само 3$.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Спирулина имаш и во Биокосмос, пишува дека е органска.
http://www.biocosmos.mk/spirulina-vo-prav-organska-100g ја гледав оваа, ама кога видам земја на потекло Кина и органско не ми одат во иста реченица
Автоматски споено мислење:

Наместо да си губиш време со Спирулина, која е една од најконтаминираните суплементи, органска или не, земи си екстракт од зелен чај (EGCG) и пиј го со паузи, за имунитет е далеку подобар. Исто така ретинол кој чини само 3$.
Екстрактот од зелен чај се наоѓа низ Скопје?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
http://www.biocosmos.mk/spirulina-vo-prav-organska-100g ја гледав оваа, ама кога видам земја на потекло Кина и органско не ми одат во иста реченица
Автоматски споено мислење:


Екстрактот од зелен чај се наоѓа низ Скопје?
Види у Зегин или Тримекс ако не се лажам се викаа, oд Now бренд.

Пауза после 2 недели EGCG, немој нон стоп.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Ова е деталниот состав на Олиговит витамините.
Screenshot_20191024-154720.png

Мене тука еден момент не би е баш јасен. Како може да содржат молибден 200% од препорачаната дневна доза, а цинк и магнезиум само 15%, имајќи предвид дека молибденот е широко распространет во секојдневната храна и не познавам некој да имал недостаток од молибден, а додека недостаток на магнезиум и цинк е доста почеста појава и знае да покаже проблеми со здравјето...?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Добредојде во светот на ѓубре суплементи од МК

Па уште и како грамови запишале...
Галеника ги произведува овие, не се наши...
Туку конкретно прашање поставив и ме интересираа мислења...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Добредојде во светот на ѓубре суплементи од МК

Па уште и како грамови запишале...
Не само мкд и од странство мултивитамините ретко се со состав како што треба, обично најголеми превари и филери имаш во нив.
Ова е деталниот состав на Олиговит витамините.
Прегледај го приврзокот 220322

Мене тука еден момент не би е баш јасен. Како може да содржат молибден 200% од препорачаната дневна доза, а цинк и магнезиум само 15%, имајќи предвид дека молибденот е широко распространет во секојдневната храна и не познавам некој да имал недостаток од молибден, а додека недостаток на магнезиум и цинк е доста почеста појава и знае да покаже проблеми со здравјето...?
Магнезиум оксид е капак на овој состав и тоа што го ставиле е фушарија.
Автоматски споено мислење:

Наместо да си губиш време со Спирулина, која е една од најконтаминираните суплементи, органска или не, земи си екстракт од зелен чај (EGCG) и пиј го со паузи, за имунитет е далеку подобар. Исто така ретинол кој чини само 3$.
EGCG нема во Зегин, ниту од now ниту од други фирми, има во капсули зелен чај ама со назнака за слабеење и како благ диуретик.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не само мкд и од странство мултивитамините ретко се со состав како што треба, обично најголеми превари и филери имаш во нив.

Магнезиум оксид е капак на овој состав и тоа што го ставиле е фушарија.
Автоматски споено мислење:


EGCG нема во Зегин, ниту од now ниту од други фирми, има во капсули зелен чај ама со назнака за слабеење и како благ диуретик.
Да, ако не се од доверливи брендови може да биде фрка.

Ќе мора да порачаш, пиши ако ти треба нешто, јас ќе праам ордер наскоро.
Автоматски споено мислење:

Галеника ги произведува овие, не се наши...
Туку конкретно прашање поставив и ме интересираа мислења...
Кој сака нека ги произведува, чим е тој состав канта, може да поминат ако не се пие ништо друго, и корисникот има доста лоша диета.

За соодносот, повторно ѓубре/генерички суплемент, не барај соодветна распледелба на минерали/витамини, за квалитет iherb, и по нешто во Тримекс/Зегин од Now/Swanson/Nutrex бренд.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Тоа на сликата од Блонди, наместо грамови се микрограми μg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.811
Ова е деталниот состав на Олиговит витамините.
Прегледај го приврзокот 220322
Мене тука еден момент не би е баш јасен. Како може да содржат молибден 200% од препорачаната дневна доза, а цинк и магнезиум само 15%, имајќи предвид дека молибденот е широко распространет во секојдневната храна и не познавам некој да имал недостаток од молибден, а додека недостаток на магнезиум и цинк е доста почеста појава и знае да покаже проблеми со здравјето...?
:neetaka:

Добредојде во светот на ѓубре суплементи од МК Па уште и како грамови запишале...
:neetaka:

Галеника ги произведува овие, не се наши...
Туку конкретно прашање поставив и ме интересираа мислења...
... еве исто направив и јас и мене ми излезе поинаку „деталниот состав “ на Олиговит!

1572275435577.png

„ АД Галеника “ е прва фабрика во околината и пошироко за производство на лекови,антибиотици, дентални производи, фармацевтски производи,суплименти, ветеринарни производи и адитиви основана уште во 1945 год,

1572275708420.png 1572277336351.png


со сертификати за проверка на ова компанија со меѓународни стандарди со ISO 9001:2015 и HACCP систем и GMP сертификат и многу генерации ги користат нивните лекови, дентални производи и други медицински и диетески производи со што воопшто не е фер вакви коментари од тип на ,, на свет за ѓубре суплименти во МКД“, си има ПДФ документ јавно на НЕТ !

1572276668075.png

...е сега дали затоа што е Галеника фабрика од Србија, па мешаме политички задачи и емоции со бенефит за општо човечко здравје, тоа е друга работа од тоа се оградувам, но не е во ред вакви визуелни скриншот деинформации да би се деградирала една реномирана компанија која се грижи за човечкото здравје,

1572279768044.png 1572279806897.png

но да оставам мала резерва, ме заинтегрира што им е ова „ Vit Up“ и зашто некаде го има Јодот, а некаде го нема, морам да ја разгледам ова ситуација, дали како диететски производ се разликува !
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не зборев за фирмата, него за составот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
... а што му фали на составот? помогни, објасни :toe:
Му фали добар сооднос на минерали витамини, и истите да бидат во соодветни форми/соединенија.

Магнезиум малат, или глицинат наместо оксид
Цинк цитрат или глицинат наместо оксид
Холекалциферол наместо ергокалциферол
Метилкобаламин наместо цијанокобаламин
Пиридоксал 5 фосфат наместо пиридоксин
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
... а што му фали на составот? помогни, објасни :toe:
Се согласувам и јас дека Галеника е компанија со добра репутација и има доста позитивни искуства токму со овие Олиговит таблети...
Но, во составот има малку нелогичности, опишав и погоре и конкретно за тоа ми требаат и други постручни мислења...Значи, зошто токму молибден има во 200% од дневна препорачана доза, а магнезиум и цинк со 15 и 16%...
Молибденот е широко распространет во секојдневните намирници, а цинкот и магнезиумот се катализатори за стотици ензими и едни од клучните минерали за правилен метаболизам...И токму овој момент не ми е јасен...
И плус магнезиум подобро е да би бил во форма на цитрат отколку оксид...
Што е поентата со молибденот ме занима...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom