Апсинт

  • Креатор на темата Nephthys
  • Време на започнување
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Вие мора да сте се правеле попара штом сте земале да шетате по ливади и да се смеете на исклучен телевизор. :)

Јас не пијам многу, речиси воопшто, но претпоставувам такви ефекти можеш да постгнеш со речиси секој пијалок ако се летвосаш со по литар+ испиен ликер.

Туку дај не зезајте, не смее да се пие толку многу, не џабе умира маса народ од алкохолно труење секоја година. Добро е за штимунг 2-3 чаши да се густираат, ама литар, два, ... немој да се играме играчки.


За 600 денатри сигурно било апсент она шо смрди на узо :) и узото има тревки :) и се разбира 50 % е така да ако се препиеш ќе се ломосаш, инаку правилниот апсинт е толку горчлив шо без шеќер тешко да го пиеш и е премногу густ, баш сакам да пробам од тој што кажа Мисирков да видам шо апсинт е.
Значи на вас уствари ви продаваат узо само што му ставиле зелена боја и малку пелин за да горчи, така ми изгледа работата со тоа тоа чудото што го нарекле апсент. :) :)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Вие мора да сте се правеле попара штом сте земале да шетате по ливади и да се смеете на исклучен телевизор. :)

Јас не пијам многу, речиси воопшто, но претпоставувам такви ефекти можеш да постгнеш со речиси секој пијалок ако се летвосаш со по литар+ испиен ликер.

Туку дај не зезајте, не смее да се пие толку многу, не џабе умира маса народ од алкохолно труење секоја година. Добро е за штимунг 2-3 чаши да се густираат, ама литар, два, ... немој да се играме играчки.




Значи на вас уствари ви продаваат узо само што му ставиле зелена боја и малку пелин за да горчи, така ми изгледа работата со тоа тоа чудото што го нарекле апсент. :) :)
Не верувам ова да е така за секој алкохолен пијалок, барем од лично искуство не сум доживеал халуцинации. А за апсинтот (со б или со п се пишува бе?на англиски е absinthe :smir:) се вели дека навистина создава халуцинации.
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Abe dosta lazhete, nitu ima halucinogeni efekti, nitu nishto.
Sum probal od Praga originalen (72%, zelen, dosta skap). Premnogu e jak alkoholot, ima posebna procedura (i aparatura) za pienje. Ama deka ima halucinacii? Ne e tochno, i sekoj shto kje vi kazhe taka ve lazhe (wannabedrugaddict).
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Abe dosta lazhete, nitu ima halucinogeni efekti, nitu nishto.
Sum probal od Praga originalen (72%, zelen, dosta skap). Premnogu e jak alkoholot, ima posebna procedura (i aparatura) za pienje. Ama deka ima halucinacii? Ne e tochno, i sekoj shto kje vi kazhe taka ve lazhe (wannabedrugaddict).
Абе ти си пробал, ама веројатно за халуцинации треба едно 5-6 чаши да испиеш, да се направиш летва со други зборови.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Не верувам ова да е така за секој алкохолен пијалок, барем од лично искуство не сум доживеал халуцинации. А за апсинтот (со б или со п се пишува бе? на англиски е absinthe :smir:) се вели дека навистина создава халуцинации.
Значи дилемата е Љупчо или Љубчо? :wink:

На македонски се пишува Апсинт, да не завлегувам сега во граматички правила.

Да разгрничиме нешто: тие што пијат апсинт велат дека апсинтот остава подруг (појак) односно подлабок ефект отколку ако се опијат со други алкохолни пијалоци. Тоа не значи дека тие луѓе доживуваат фатаморгани или такви некои крајни ефекти, но дека има некаков малку подруг ефект - има. Демек прави повеќе штимунг, а уметниците го фалат бидејќи им дава потстрек, инспирација ли, идеи ли, не знам.

Е сега ако се направиш камен, што никако не препорачувам, не знам какви ефекти има тогаш.:)

Исто така не значи дека секој може да ги доживее такви реакции од пиење апсинт, посебно не ако се напиеш 1-2 чаши.

Со еден збор, не е за секого пијалоков.:helou:


P.S. Тие што ве интересираше, ви праќам информација за човекот во Македонија.
 

апец

Јувентус фан
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.083
Поени од реакции
60
imam pieno dva pati, ama go mesavme so mnogu voda i seker i imase vkus na uzo.
A za Halucinacii deka sozdava neznam, vistinskiot apsint e od praga i e 72% alkohol.
ako sakas da probas nesto slicno na apsint zemi pola litro bela rakija 60% i staj i nekoe lazice seker, i haucinacii i se ke vidis
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
imam pieno dva pati, ama go mesavme so mnogu voda i seker i imase vkus na uzo.
A za Halucinacii deka sozdava neznam, vistinskiot apsint e od praga i e 72% alkohol.
ako sakas da probas nesto slicno na apsint zemi pola litro bela rakija 60% i staj i nekoe lazice seker, i haucinacii i se ke vidis


Точно и јас пиев апсинт и има исти вкус како узо беше мислам 60%алхохол ако не се лажам..и ни халуцинации ни ништо..Пијам прва чашка баш ништо ја испив и од другарками(таа не можеше)и пак ништо и порачав уште еден го испив а келнерот ми се чудеше и тоа што порачав втор а камоли да знаеше дека ми е трет ама не знам зошто се чудеше:toe:..и од третиот можда ме фати малку како обичен алхохол а ако се земе дека пред тоа пиев ликерче,после апсинтот,коњак ќезаклучам и дека дејството ми беше од коњакот..Значи апсинт овде ветар во магла..
Ама сега другарка ми можеби ќе донесе 70% па ако има некое дејство ќе пишам..:pipi:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ама сега другарка ми можеби ќе донесе 70% па ако има некое дејство ќе пишам..:pipi:
70%.... а да не се мачиш да чекаш.... трк до аптека земај медицински шпиритус, ефекти ќе има во секој случај :smir:

:pos: сега незнам дали ќе бидат во боја ефектите...
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Де бе толку ли е лош.Имам во фрижидерот брат ми го донесе од пред некој ден пиеле со другарите пинав малку убав на вкус а за пост ефектите незнам. Само знам дека кога дојде брат ми дома не знаеше за себе:cug:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Го имам само пробано (една чашка), ете така со мешање со шеќер и вода и немаше некој посебен вкус, ниту пак ефекти отпосле, па не можам многу да искоментирам.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.737
Поени од реакции
11.219
Абсинт е најтоп работа што ја имам пробано :)
Купувавме едно време (еден Германски, Мистер Џекил мислам се викаше - светло зелена боја) од Библиотека на Партизанска, ама прекинавме поради тоа што се опуштивме ептен а тоа кошташе, јбг :pos:
Си го пукавме чист по 2-3 чашки и партали бевме!
Башка мислам и дека овој шо е кај нас има малце трефки у садржај наспроти тие шо се вакви онакви, а имам пробано и еден парче Абсинт од Шпанија (плава боја) лом беше пијачката, ми дојде топ филинг, уствари кој не пробал до сеа нека не чека, тие што стварно пробале знаат :helou:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Една чашка апсинт и после лета пивото:helou:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
9
Поени од реакции
1
Jas sum redoven konzument na apsint, ama nekade go pravat pojak nekade poslab( go mesaat so voda)
Sovet za da vidite kolku e cist apsintot, zapalete go so Zapalka ili kibrit, i ako godi ima soliden procent na alkohol, ako ne ve zaebal konobarot :D
p.s. ako go palite napravete go vo temnica oti na dnevna svetlina ne se gleda plamenot (uste edno od cudata na Apsitot) ;)
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
15
Неееее! Прави дупки во помнењето, и тоа за свежи настани :nesum:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Jas sum redoven konzument na apsint, ama nekade go pravat pojak nekade poslab( go mesaat so voda)
Sovet za da vidite kolku e cist apsintot, zapalete go so Zapalka ili kibrit, i ako godi ima soliden procent na alkohol, ako ne ve zaebal konobarot :D
p.s. ako go palite napravete go vo temnica oti na dnevna svetlina ne se gleda plamenot (uste edno od cudata na Apsitot) ;)
Не е то то , вистинскиот абсинт можи само да е помалку горчлив или повеќе, и стандард се пие со запален шеќер , се друго е апсент и има разлика голема :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom