Апсинт

  • Креатор на темата Nephthys
  • Време на започнување
N

Nephthys

Гостин
Римјаните го нарекувале аbsinthium(absinthial - lat.),a Грците apsinthion што значи "непиток".
Artemisia absinthium (pelin), билка посветена на божицата Артемида во медицината се користи повеке од 3500 години.
Апсинт е ликер кој се произведува од анис,пелин и шекер,а содржи и до 72% алкохол.Наводно прв пат го направил доктор Pierre Ordinaire во 1792 година а својот "лек" го нарекол Artemisia Absinthium.Напитокот набрзо ке го добие името "La Fée Verte" или "зелена вила",поради својата специфична боја.Апсинтот многу брзо станува омилен пијалок помеѓу француските војници во Африка,кои на апсинтот додавале малку анис да му се поправи вкусот.

Врвот на популарноста апсинтот го достигнал измеѓу 1880 и 1814 година,кога станува симбол на боемскиот дух на Париз.
Французите во 1874 година испиле 700.000 литри од овој пијалок.а до 1910 година потрошувачката на овој пијалок се накачила на 36 милиони литри во година.Апсинтот бил омилен пијалок помеѓу уметниците од тоа време,освен Оскар Вајлд го пиеле и Ернест Хемингвеј,Пабло Пикасо,Артур Римбауд и Шарл Бодлер.
Најголем почитувач на апсинт-културата бил Ван Гог.Во лудило предизвикано од апсинтот изел неколку свои слики и си го отсекол увото.Ернест Хемингвеј ја напишал ‘‘За кого бијат камбаните“ под дејство на апсинт.
Конзумирањето на апсинт претставува посебен ритуал.За тоа се користи посебна лажица,перфорирана,долга.

Она се става на врвот на чашата во која се наоѓа густ,смарагдно зелен апсинт.На лажицата би стоела коцка шеќер врз која внимателно би се истурала вода која во капки би паѓала во пијалокот.
Шеќерот би ја ублаќил горчината,а секоја капка вода би предизвикало претопување од зелена во боја на опал,што предизвикува многу атрактивна визуелна сензација.

Денеска е можно да се купат повеќе видови на апсинт.Од најрафинирани како “Logan Fils”,чија цена е некаде околу 200 евра,па се до стандардни кои чинат околу 100-150 евра за литар,во чие производство се прескочени некои фази на дестилација.
Претерано конзумирање на апсинт може да предизвика мамурлак,грчеви или епилептични напади посебно кај млади луге.

Дали некој до вас има пробано апсинт..и кои се вашите искуства.:cug:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Imam probano so obzir na toa shto sakav da trguvam so Apsint. Mnogu gorchi , ima pelin vo nego, no odreden segment lugje ne mozhat da zhiveat bez apsint. Tie se poseben svet, ne deka se eksponiraat preku apsintot, tuku pijalokot sozdava takov krug na obozavateli, posebna grupa si se. So sigurnost ne e pijalok koj masovno se upotrebuva kako pivoto shto se pie na primer.

Bidejkji vistinskiot apsint mnogu gorchi, mnogumina praktikuvaat da stavat sheker -- ima cel ritual za toa, nekoi stavaat na lazhichka pa go podgrejuvaat so zapalka, pa potoa stavaat apsint na lazhickata i go goltaat i duri potoa pijat apsit od chasha.

Apsint e eden od retkite vrvni kvalitetni proizvodi od Makedonija koi vodati vo svetot!!! Drugi proizvoditeli se: Francija, Cheshka, i Bugarija.

Ako se pie vo golemi kolichini i ako e mnogu jak, apsintot sozdava halucinacii (bidejkji odredeni bilki vo apsintot imaat molekuli slichni na marihuanata) - imeno zatoa bil kulten pjalok na boemite. Mnogu svetski remek dela se napishani ili naslikani pod vlijanie na apsint. Na primer knigite na Dzek London... Zabraneto e vo nekoi drzhavi da se konzumira apsint.

Francuskiot apsint za pazarot na Zapadot e dosta razvodenet za da ne bide zabranet i cenata mu e mnogu padnata (mora da bide pod odreden procent alkohol i gustina na bilki, a ne kako shto go pravele porano da e prejak). Inaku chistiot apsint znae da bide mnogu skap, vo prosek $20+ po shishe od 1 litar se do ekskluziven apsint koj e deset pati poskap.

Shto se odnesuva do kvalitetot, Cheshkiot e nekade na sredina, negovata boja e "metalno"-zelena, t.e. neprirodno zelena kako techni preparati za plaknenje usta, a ne kako taa boja na chashata pogore.

Jas dobiv podarok apsint od eden moj prijatel chija shto zhena raboti vo Cheshka ambasada, i go chuvam na polica kako "suvenir" -- site komentiraat kako navieni koga kje go vidat (nikogash ne razbrav zoshto). Apsintot pobuduva chuvstva, sozdava drug svet.....no sepak ne e "moj" pijalok.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Тука е забранет оди како лесна дрога и го нема освем на црно. Имам пробано еднаш во Копенхаген и гооорчеше , жив пелин и толку од моето пиење абсинт , жими еднаш...
 
N

Nephthys

Гостин
ragazza напиша:
Тука е забранет оди како лесна дрога и го нема освем на црно. Имам пробано еднаш во Копенхаген и гооорчеше , жив пелин и толку од моето пиење абсинт , жими еднаш...
Не е забранет го има скоро секаде,јас лично имам пиено во New Age..
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
7
Имам многу испиено и секогаш на запиено. После 5 се губиш, има лек халуциногенен ефект.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Go ima vo biblioteka po neznam koja cena sum piel da se sloknes od negoviot opoiliv vkus.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Nephthys напиша:
Не е забранет го има скоро секаде,јас лично имам пиено во New Age..
Toчно, го има во повеќе кафичи во Скопје.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Птичји Грип напиша:
Имам многу испиено и секогаш на запиено. После 5 се губиш, има лек халуциногенен ефект.
И јас го имам пиено неколку пати ама не сум приметил некој друг ефект освен тој од алкохолот што е присустен во пијалокот....
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Interesno, interesno ne sum piel. BI sakal, tuku da ve prasam: Ste videle deka na Net se naogaat recepti za absint? Neso u vodka stavas bla bla, pa go ostavas da skisne...So znam. Nekoj probal da napravi?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
ja ne znam za toj u new age, nekako mi beshe porazlichen od toa shto go piev vo Praga, ali batooooo...toa dzudzeto epten beshe car, koi filmovi praeshe :):)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
241
Поени од реакции
3
Имам пробано апсинт, многу добар пијалок, 75% алкохол. Многу тешко се наоѓа по кафулињава, многу луѓе незнаат ни што е тоа, ама сепак се наоѓа. И многу е добро чувството додека се пие :) Осеќаш како полека ти гори во грлото :)
 

Cool

Untouchable
Член од
21 февруари 2006
Мислења
467
Поени од реакции
9
Јас првиот пат кога пробав Апсинт се осетив малку хај. Зимава брат ми донесе две флаши од Прага така да и дома си пијуцкав. Искрено чист многу ми е јак ама затоа со шеќерче и водичка супер е.
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
jas sakam da kupam sea sise, znaes ke se najde za po sobiranki po doma
 

Kajgana Shop

На врв Bottom