Апликации за штедење на батеријата

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Deka sum pretezno nov so Androidive,cel zivot sum so klasicnive mobilni pa me interesira dali e normalno telefonot(Xperia Sola) da se polni da receme sekoi 24 saata,znaci wi-fi e isklucen i sve,po potreba vlagam na net moze 15-20 minuti dnevno sto e nisto.
Denes instalirav aplikacija Juice Defender,kao spored komentari vikaat deka za 30% ke ti traela baterijata poveke,e sega me interesira dali radi taa aplikacija Wi-Fi mora da mi e non stop na ON ili ne.
 
T

The Blob

Гостин
Батуле ако апликацијата МОРА да има нон стоп WiFi или 3G, тешко да ќе ти ја штеди батеријата, баш напротив. Ти препорачувам да ставиш некоја task killer апликација и да ги исклучиш непотребните процеси, за на тој начин да уштедиш батерија, покрај основните работи (исклучено WiFi, 3G, GPS...)
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
P
Батуле ако апликацијата МОРА да има нон стоп WiFi или 3G, тешко да ќе ти ја штеди батеријата, баш напротив. Ти препорачувам да ставиш некоја task killer апликација и да ги исклучиш непотребните процеси, за на тој начин да уштедиш батерија, покрај основните работи (исклучено WiFi, 3G, GPS...)
Pa toa mi e prasanjeto,dali ona moze da raboti bez wi-fi?Plus ja nema nikade kako ikona,kako i site klasicni aplikacii.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Deka sum pretezno nov so Androidive,cel zivot sum so klasicnive mobilni pa me interesira dali e normalno telefonot(Xperia Sola) da se polni da receme sekoi 24 saata,znaci wi-fi e isklucen i sve,po potreba vlagam na net moze 15-20 minuti dnevno sto e nisto.
Denes instalirav aplikacija Juice Defender,kao spored komentari vikaat deka za 30% ke ti traela baterijata poveke,e sega me interesira dali radi taa aplikacija Wi-Fi mora da mi e non stop na ON ili ne.
Не.
Тоа е и поентата на juice defender автоматски да го гаси wifi,3G,GPS кога ке го исклучиш телефонот. И провери да не ти е вклучено GPS, Bluetooth, 3G цело време, не е нормално да ти се празни на еден ден ако не користиш wifi...
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
не ставај ниедна апликација за штедење батерија пошто и самата апликација го пали телефонот и не му дава да биде у мирување. Инсталирај Betterbaterystatistic, greenify, wakelock detector, CPU Spy, GSam battery monitor. Сите овие апликации ке ти помогнат да видиш дали телефонот оди во мирување и што ја троши батеријата Greenify e посебно добра затоа што ги става апликациите во мирување штом се угасне екранот...
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Секогаш сум бил против такви апликации како таск килер и батери сејвер.
Го кочат телефонот,бидејќи нон стоп работат и сите апликации што се во позадините ги убиваат и истите повторно ќе почнат да работат со што телефонот ќе кочи на секое.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Па нема многу јака батерија твојот телефон, ама сепак малку е 24 со умерено користење. Провери да не имаш вклучено нешто што ти ја троши батеријата и намали ја светлината на екранот. Ако играш игри многу исто ти ја трошат батеријата.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
499
Поени од реакции
381
Deka sum pretezno nov so Androidive,cel zivot sum so klasicnive mobilni pa me interesira dali e normalno telefonot(Xperia Sola) da se polni da receme sekoi 24 saata,znaci wi-fi e isklucen i sve,po potreba vlagam na net moze 15-20 minuti dnevno sto e nisto.
Denes instalirav aplikacija Juice Defender,kao spored komentari vikaat deka za 30% ke ti traela baterijata poveke,e sega me interesira dali radi taa aplikacija Wi-Fi mora da mi e non stop na ON ili ne.
http://forum.kajgana.com/threads/Како-да-го-продолжите-времетраењето-на-батеријата-на-еден-Андроид-Смарт-телефон.68068/
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
не ставај ниедна апликација за штедење батерија пошто и самата апликација го пали телефонот и не му дава да биде у мирување. Инсталирај Betterbaterystatistic, greenify, wakelock detector, CPU Spy, GSam battery monitor. Сите овие апликации ке ти помогнат да видиш дали телефонот оди во мирување и што ја троши батеријата Greenify e посебно добра затоа што ги става апликациите во мирување штом се угасне екранот...
Greenify Root li e taa?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Easy Battery Saver ми работи одлично. Имам воочливо подобрување :)
И Juice Defender не ми беше лоша, задоволен бев.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom