Антиматерија

Амебиасис

Alchemist
Член од
23 март 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Dante, antimaterija se spomnuva uste vo alhemijata, se smeta deka lugjeto uste togas uspejale da sozdadat nekoja suptanca koja go pravela covekovoto telo vo prasina, se smeta deka pricina zosto dolgo vreme ne bila otkriena grobnicata na faraonot Tutankamon bilo tokmu poradi postoenje na nekoja antimaterija koja dejstvuvala mnogu agresivno kon site sto se priblizuvale kon grobnicata...:nesvest: :vozbud: ...........No se ovaa ostanuva edna nedokazana hipoteza........
Antimaterija teoretski pretsktavuva oblak od protoni i elektroni koi megu sebe se inertni, no kon tugi jadra i elektronski obvivki na atomi (atomi na materijata),se mnogu agresevni, megusebno se unistuvaat, pritoa oslobuduvajki golema kolicina na radioktivno zracenje, kvantitetot na antimaterijata ne moze da se odredi.........
Sekako pozdrav do site sonuvaci.........:salut: :kesa: [MEDIA][/MEDIA]

Како прво НЕ Е МОЖНО антиматеријата да биде создадена од алхемичарите бидејќи за нејзино создавање се потребни строго лабораториски услови вклучувајќи и суфистицирана технологија. Антиматеријата во никој случај не може да биде причината неоткривањето на гробницата на Тутанкамон бидејќи таа не може сама по себе да опстанува во гробницата. Што сакам да кажам: за да се одржува антиматеријата потребно е таа да не биде во контакт со било каква друга материја(па дури и воздух), а во гробницата тешко што би ја одделувало од другите материи и би ја се создал некаков вакуум.

ОБЈАСНЕНИЕ: Уште со создавањето на универзумот како резултат на Големата експлозија се создала материјата и како спротивна на неа антиматеријата. Материјата се состои од јадро(протони[позитивно наелектризирани], неутрони[неутрални]) електронска обвивка(електрони-негативно наелектризирани). Атиматеријата е сосема спротивно на материјата и овде Јадрото се состои од антипротони(негативни) антинеутрони и елек.обвивка се состои од позитрони-позитивно наелектризирани честички. Кога материјата и антиматеријата би се судриле и двете исчезнуваат а притоа се ослободува огромна енергија во вид на фотони (што значи дека немаме ослободување на радијација како претходно си спонал друже). Антиматеријата може да се создаде при судир на два протони(кои имаат огромна кинетичка енергија) при што се ослободува големо количество енергија кое се концентрира во одреден простор и почнува да се создава антиматеријата. За да се одржи таа во живот потребно е да се изолира од околната материја. Тоа ќе го постигнеме кога би ја ставиле во вакуум помеѓу два магнета чии што полиња заемно си дејствуваат. На овој начин антиматеријата би лебдела и би се избегнал контактот со било која друга материја.

Уште еден податок: Антиматеријата е толку моќна што доволни се само неколку грама на антиматерија и еден од најголемите светски градови една недела би имал обезбедено доволно количество на електрична енергија.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
910
mislam deka antimaterija imaat nasa najdeno vo eden rudnik vo makedonija, cudno ime imase..
 

Амебиасис

Alchemist
Член од
23 март 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
хахахаха за што ја користел!? За ИСПАРУВАЊЕ на Персијците!? :tapp::tapp:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Уште еден податок: Антиматеријата е толку моќна што доволни се само неколку грама на антиматерија и еден од најголемите светски градови една недела би имал обезбедено доволно количество на електрична енергија.
Вака, значи антиматеријата не е моќна, :smir: туку, кога ќе се соединат материјата и антиматеријата, нуклеоните се ослободуваат од енергијата што ги држи на куп, а таа самата енергија е огромна, и како што кажа, многу мало количество дава огромна енергија.
 
Г

Господ

Гостин
kazi im tie mislat ja od pamet zboram
Тресеш зелени.
Секој контакт на анти-материја со материја значи нивно уништување така да нема никакви ама баш никакви шанси како прво да го нашле во рудник и како второ Александар да го мачка на штитовите поради тоа што одржување на антиматерија во вакуум е единствен начин да таа се одржи на планетава затоа што и самиот воздух е изграден од материја.
 

Амебиасис

Alchemist
Член од
23 март 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
kazi im tie mislat ja od pamet zboram
Го користел лорандитот не антиматеријата..:nesum:

Вака, значи антиматеријата не е моќна, :smir: туку, кога ќе се соединат материјата и антиматеријата, нуклеоните се ослободуваат од енергијата што ги држи на куп, а таа самата енергија е огромна, и како што кажа, многу мало количество дава огромна енергија.

Благодарам за надополнувањето :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom