Антиматерија

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.073
Поени од реакции
4.721
А бил некој таму во центарот на галаксијата се уверил сам или приказни за мали деца се?


Значи уште еднаш единица мерка за антиматерија има или нема, ако има од кои единици мерки е изведенa и во кои лабараториски услови?
Докажано е, со научни методи.

А како мислиш единица мерка?! За што?
Антиматеријата преставува спротивно на материјата, т.е. протонот кај антиматеријата е негативно наелектризиран, а електронот позитивно.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Докажано е, со научни методи.

А како мислиш единица мерка?! За што?
Антиматеријата преставува спротивно на материјата, т.е. протонот кај антиматеријата е негативно наелектризиран, а електронот позитивно.
хмм ?

теорија е .. докажано јок ...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.073
Поени од реакции
4.721
хмм ?

теорија е .. докажано јок ...
Во ЦЕРН пред неколку години се произведени неколку протони - со негативен полнеж, т.е. антиматерија.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
7.789
Докажано е, со научни методи.

А како мислиш единица мерка?! За што?
Антиматеријата преставува спротивно на материјата, т.е. протонот кај антиматеријата е негативно наелектризиран, а електронот позитивно.
Види сега ние луѓето ти сме чудни суштества најмногу во што веруваме е во нашето сетило за вид кое често може да не излаже.
Порано гледале дека чашата стои на масата и ако премине преку работ дека ќе падне и ќе се скрши, така да планетата земја била рамна плоча се додека не сме ја заобиколиле со бродови и се докажало дека е топка сфера а не рамна плоча. Немој да мислиш дека и тогаш не било научно докажано дека планетава е плоча. Денес ние преку телескопи гледаме разни чудесии супернови антиматерии ама ние никогаш не сме отишле таму за стварно да се увериме што е што.



Е сега единица мерка за што па за се, пример ние кај материјата можеме се да измериме волумен, плоштина, температура итн. во зависност од нашите потреби и тоа го можеме на сета материја. Ама дали можеме тоа да го направиме на таа наречена антиматерија.

Еве ќе ти набројам неколку материи за кои што секој ќе се согласи дека постојат: Вода, земја, воздух, нашите човечки тела, животните итн.
Ајде ти кажи ми барем една антиматерија која што постои ја има таква?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.073
Поени од реакции
4.721
Види сега ние луѓето ти сме чудни суштества најмногу во што веруваме е во нашето сетило за вид кое често може да не излаже.
Порано гледале дека чашата стои на масата и ако премине преку работ дека ќе падне и ќе се скрши, така да планетата земја била рамна плоча се додека не сме ја заобиколиле со бродови и се докажало дека е топка сфера а не рамна плоча. Немој да мислиш дека и тогаш не било научно докажано дека планетава е плоча. Денес ние преку телескопи гледаме разни чудесии супернови антиматерии ама ние никогаш не сме отишле таму за стварно да се увериме што е што.



Е сега единица мерка за што па за се, пример ние кај материјата можеме се да измериме волумен, плоштина, температура итн. во зависност од нашите потреби и тоа го можеме на сета материја. Ама дали можеме тоа да го направиме на таа наречена антиматерија.

Еве ќе ти набројам неколку материи за кои што секој ќе се согласи дека постојат: Вода, земја, воздух, нашите човечки тела, животните итн.
Ајде ти кажи ми барем една антиматерија која што постои ја има таква?
Правиш грешна споредба тука... ок, мислам во право си за теориите за нашите предци па и за сегашните, Биг Бенгот и сл, но ова не е теорија... тоа што сакам да ти кажам е дека во ЦЕРН пред неколку години успешно се прозиведени антипротони.

А сега за антиматеријата и тоа што може да произлези од нејзе...па сигурно хемиските реакции не би биле различни од тие на материјата (ако се случуваат само во антиматерија)... сигурно кога би постоеле езера, воздух, вода и тие би биле исти како овие на материјата - но со спротивни знаци...најверојатно ќе изгледаат исти...е ова е теорија оти не е докажано.:helou:

страшни Википедиа научници имаме на форумов ... :toe:
http://en.wikipedia.org/wiki/Antimatter
го прескокна делот за Artificial production :wink:
Не сфаќам што сакаш да кажеш со ова. Јас за тоа имам читано далеки пред да знам за Википедија.:wink:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
7.789
Правиш грешна споредба тука... ок, мислам во право си за теориите за нашите предци па и за сегашните, Биг Бенгот и сл, но ова не е теорија... тоа што сакам да ти кажам е дека во ЦЕРН пред неколку години успешно се прозиведени антипротони.

А сега за антиматеријата и тоа што може да произлези од нејзе...па сигурно хемиските реакции не би биле различни од тие на материјата (ако се случуваат само во антиматерија)... сигурно кога би постоеле езера, воздух, вода и тие би биле исти како овие на материјата - но со спротивни знаци...најверојатно ќе изгледаат исти...е ова е теорија оти не е докажано.:helou:
Конфузен си ми или јас не можам да те разберам погоре викаш дека не е теорија туку дека е докажано нешто (антипротони ЦЕРН), а три реченици подолу викаш дека е теорија. Е сега не ми е јасно кое е твоето мислење нешто докажано е или е само обична теорија?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.073
Поени од реакции
4.721
Конфузен си ми или јас не можам да те разберам погоре викаш дека не е теорија туку дека е докажано нешто (антипротони ЦЕРН), а три реченици подолу викаш дека е теорија. Е сега не ми е јасно кое е твоето мислење нешто докажано е или е само обична теорија?
Докажано е дека постои антиматерија.
Теорија е како би изгледале езерата, воздухот од антиматерија.
Појасно?:helou:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
7.789
Докажано е дека постои антиматерија.
Теорија е како би изгледале езерата, воздухот од антиматерија.
Појасно?:helou:
Читај за појасно: Неандарталец застанува над извор со вода и се гледа самиот себе па помислува дека е некој друг :icon_lol:.
Антиматеријата е само огледало рефлексија на материјата затоа и не е можно да се докаже, ама со тек на време ќе го разберат тоа и ќе им помине сега засега добро нека се забавува народот со чудесиите на антиматеријата :helou:.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.073
Поени од реакции
4.721
Читај за појасно: Неандарталец застанува над извор со вода и се гледа самиот себе па помислува дека е некој друг :icon_lol:.
Антиматеријата е само огледало рефлексија на материјата затоа и не е можно да се докаже, ама со тек на време ќе го разберат тоа и ќе им помине сега засега добро нека се забавува народот со чудесиите на антиматеријата :helou:.
Твое мислење....антиматеријате ич не е чудна, само ја нема во природата...
Во светот на физиката, антиматеријата си постои, докажано е нејзиното постоење со експерименти, но далеку е од комерцијална употреба и далеку е од тоа да се користи како извор на енергија...сега колку ти веруваш или сакаш да веруваш твој проблем.:smir::wink:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
7.789
Твое мислење....антиматеријате ич не е чудна, само ја нема во природата...
Во светот на физиката, антиматеријата си постои, докажано е нејзиното постоење со експерименти, но далеку е од комерцијална употреба и далеку е од тоа да се користи како извор на енергија...сега колку ти веруваш или сакаш да веруваш твој проблем.:smir::wink:
Чекај сега антиматеријата си постои во физиката, а ја нема во природата. Тоа добро ама мене лично не ми е јасно физиката беше опшествена или природна наука?


И за крај не знаев дека антиматеријата е религиозно нешто па да се верува или не во тоа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.073
Поени од реакции
4.721
Чекај сега антиматеријата си постои во физиката, а ја нема во природата. Тоа добро ама мене лично не ми е јасно физиката беше опшествена или природна наука?
Кој како ќе ја сфати....во природата (наша блиска околина) нема антиматерија, арно ама тоа физичарите во ЦЕРН во ВЕШТАЧКИ пат да ти создале мало количество антиматерија...

И за крај не знаев дека антиматеријата е религиозно нешто па да се верува или не во тоа.
Е па штом постојат чуда, можи да е религиозно нешто...:toe::smir:
нека се забавува народот со чудесиите на антиматеријата :helou:.
 

Амебиасис

Alchemist
Член од
23 март 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Аман бре! Додека ги читав постовите на Хјуман и Буцо нервите ми ги искинаа.. Буцо, Хјуман не е конфузен.. Ти си тој конфузниот..:pos2:
 
S

smart ass

Гостин
Чекај сега антиматеријата си постои во физиката, а ја нема во природата. Тоа добро ама мене лично не ми е јасно физиката беше опшествена или природна наука?


И за крај не знаев дека антиматеријата е религиозно нешто па да се верува или не во тоа.
:pos2::pos2::pos2:

Бучо...антиматерија ИМА!!

Чуваат убаво строго контролирано под специфични услови...оти ако се утне....биче интересантно:toe:

Еве ќе ти набројам неколку материи за кои што секој ќе се согласи дека постојат: Вода, земја, воздух, нашите човечки тела, животните итн.

Бучо:vozbud:

Абе ако одиме по твоиве дефиниции имаме милијони материи...абе и поливинилхлорид-от е нова Материја(Креираме Дури!!)...:pos2:

Се што наброја горе е МАТЕРИЈА ЕДНА.

Конкретно еве водата е Соединение...и еј нема една земја(почва де),имаме и Хумусна(оваа е Плодна)....инаку многу земји имаме(и држави),а животот...па има многу форми на живот(и амебите) но тоа не значи дека има толку МАТЕРИИ!!

Сума сумарум бучо прегледај го Периодниот систем на Елементите:)



ОД ТЕБЕ ЗАВИСИ!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom