Антиматерија

Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Чекај сега антиматеријата си постои во физиката, а ја нема во природата. Тоа добро ама мене лично не ми е јасно физиката беше опшествена или природна наука?


И за крај не знаев дека антиматеријата е религиозно нешто па да се верува или не во тоа.
Aнтиматеријата постои од самото создавање на универзумот.Веднаш после биг бенгот се создадени материјата и антиматеријата.Материјата и антиматеријата почнале да се судираат меѓу себе,а при судирот тие експлодираат и испуштаат енергија (за ова не сум сигурен)еквиваллента на 10Kt TNT.Но затоа што антиматеријата не била стабилна таа се распаѓала и затоа останало малку материја односно материјата што ја има денес во универзумот.Сето оваа е теорија (освен делот дека при судир меѓу материја и антиматерија доаѓа до експлозија) но според мене има логика.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
910
Aнтиматеријата постои од самото создавање на универзумот.Веднаш после биг бенгот се создадени материјата и антиматеријата.Материјата и антиматеријата почнале да се судираат меѓу себе,а при судирот тие експлодираат и испуштаат енергија (за ова не сум сигурен)еквиваллента на 10Kt TNT.Но затоа што антиматеријата не била стабилна таа се распаѓала и затоа останало малку материја односно материјата што ја има денес во универзумот.Сето оваа е теорија (освен делот дека при судир меѓу материја и антиматерија доаѓа до експлозија) но според мене има логика.
greshka si, antimaterijata postoela pred nastanuvanjeto na univerzumot zosta taa ne e vremenski ogranicena
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не сум грешка.Бидејќи пред да настане универзумов (според теоријата која мене ми е доста логична) било само енергија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom