Анксиозност

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
Vaka sea mi treba nekoj so iskustvo a dobro bi mi dosol sekoj sovet i PODDRSHKA.
Znaci sum anksiozna skoro 15g.momentalno na terapija sum seroxat i heleks. I pokraj terapijata pak si imam po nekoj simptom.
E sega vadime viza za mm i ke zaminuvame Avstralija. NO mene me faka panika sto ako vo avion dobijam panicen napad sto ako tamu ne mi bidi dobro sto ako mi se vlosi situacijata sto ako tamu nema seroxat i red drugi raboti.
Ve molam nekij sovet ako ima nekoj da zaminal stranstvo so ovaa sostojba bi Vi bila blagodarna da mi pisite
Што год да ти се случи ќе имаш крајно непријатни сензации, ама нема да има штета како резултат од тоа. Досега си имала? Се влошило? А што ако налеташ таму на стручно лице кое ќе ти помогне за навек? Што ако поради промена на средина анксиозноста се намали или целосно исчезне?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
За волја на вистината општеството никогаш не било стабилно, а и според твојава логика не би требало да има депресивни и анксиозни лица во високо развиените земји. Проблемот лежи во хиперсензитивноста и неспособноста(или неискуството) на човекот да се справи со тешки предизвици што ги создава животот.
da toa kazi im go na tie u Siria
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Рационализации, теории, комплицирање, кружење, на тоа се сведуваат сите теми во подфорумиве за здравје.

Видево по 3-пат го постирам, девојката која е наратор, е начуник - биохемичар, и една од најдобрите во своето поле, има работено и работи со врвни истражувачи/научници и воедно професори како Bruce Ames.

Па така еве ви, нешто кое мора да го сфатите малце по сериозно, не ги отфрлајте одма сознанијата само затоа што без трошка труд и поминато време во согледување на вашиот проблем одма влагате со ставот "не е тоа" потрошете малце повеќе време во биолошкиот аспект на една особа како функционира телото и што му треба за да функционира нормално, нема да ви падне чинот..


За крај, направете тест за дијабет, 2h ПОСЛЕ оброк богат со гликоза, мед, урми, бел шеќер, компири.
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Sekako deka ima depresija to est depresivni luge i vo razvieni i sredeni opstestva znaeme deka najbogati luge se imaat ubieno nego toa ne e razlog sega ovde kaj nas koi sme utepani rabotis ne ti stiga ni za tekovni troskovi da se povikuvame pa snajdi se .kako da se snajdes koga ne mozes. Zatoa dadov primer so zemji utepani od vojna kako da se snajdat tie luge gi bombardiraat od gore ni zivotot ne mozat da go zacuvaat sto se vika pokraj suvoto gori i sirovoto. Vladata neka napravi da bide platata ko vo Avstrija na primer, neka se resi nevrabotenosta pa togas neka kazat ete gledate i tamu ima narkomani, belo robje, kriminal no sega ne moze da se vadat na toa.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
da toa kazi im go na tie u Siria
Тие во Сирија немаат време за анксиозност. Они немаат фобија од „лавот“, туку „лавот“ е присутен и ги брка. Кај нив со реална причина се активира она fight or flight.
Она што кај нив може да се активира е посттрауматско растројство.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Сигурна сум дека имам анксиозност, не знам само до кој степен. Многу поизразено ми е во последниве три месеци откога почнав да имам болки во стомак и половина, па се гњавев цело време по прегледи и доктори зашто не можеа да утврдат од каде иде точно болката. Гинеколози, уролози, ехо неколку пати, крвни слики еден куп, накрај ми лупнаа антибиотици. Па накрај кога почна повеќе кичма да ме боли и на ренген ме пратија, иницијална дископатија, па заклучивме дека можно е да е се од кичма.
Пред месец дена кога се дешаваше ренген и ова со кичма, имав 5-6 дена стегање во гради и болка назад во горен грб, тахикардија, па и ЕКГ ми правеа, кое излезе ок. Матичната ме утеши многу фино со тоа дека треба да се мажам и деца да иам, па ќе сум немала време тогаш за да си барам болки само. Стегањето во гради ми било од недостаток на железо, според неа. Серумското железо ми е стварно ниско, последен пат ми беше 8. Оттогаш баталив и доктори и се, иам тапа болки и низ стомак и низ кичма, но решив да не се замарам повеќе, зашто мислев дека ќе се мрднам од неизвесност од што би можело да ме боли. Има денови кога осеќам болки, има денови кога се минимални. Не знам дали ми се од кичма, или од психа, но ме прават да сум благо депресивна. Епизодата со тахикардија и стегање се нема повторено оттогаш. Имам некои мисли дека сама кога сум надвор ќе се онесвестам и ќе нема кој да ми помогне, па нозе ми се сечат во тие моменти. Не сум анксиозна во друштво, напротив, се расположувам, нити кога сум сама дома, но ако сум сама надвор ме тепаат некои глупи мисли. Не е дека барам совет, само сакав да си пишам, реално осеќам дека на сите околу мене им станувам досадна со муабетов.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
Сигурна сум дека имам анксиозност, не знам само до кој степен. Многу поизразено ми е во последниве три месеци откога почнав да имам болки во стомак и половина, па се гњавев цело време по прегледи и доктори зашто не можеа да утврдат од каде иде точно болката. Гинеколози, уролози, ехо неколку пати, крвни слики еден куп, накрај ми лупнаа антибиотици. Па накрај кога почна повеќе кичма да ме боли и на ренген ме пратија, иницијална дископатија, па заклучивме дека можно е да е се од кичма.
Пред месец дена кога се дешаваше ренген и ова со кичма, имав 5-6 дена стегање во гради и болка назад во горен грб, тахикардија, па и ЕКГ ми правеа, кое излезе ок. Матичната ме утеши многу фино со тоа дека треба да се мажам и деца да иам, па ќе сум немала време тогаш за да си барам болки само. Стегањето во гради ми било од недостаток на железо, според неа. Серумското железо ми е стварно ниско, последен пат ми беше 8. Оттогаш баталив и доктори и се, иам тапа болки и низ стомак и низ кичма, но решив да не се замарам повеќе, зашто мислев дека ќе се мрднам од неизвесност од што би можело да ме боли. Има денови кога осеќам болки, има денови кога се минимални. Не знам дали ми се од кичма, или од психа, но ме прават да сум благо депресивна. Епизодата со тахикардија и стегање се нема повторено оттогаш. Имам некои мисли дека сама кога сум надвор ќе се онесвестам и ќе нема кој да ми помогне, па нозе ми се сечат во тие моменти. Не сум анксиозна во друштво, напротив, се расположувам, нити кога сум сама дома, но ако сум сама надвор ме тепаат некои глупи мисли. Не е дека барам совет, само сакав да си пишам, реално осеќам дека на сите околу мене им станувам досадна со муабетов.
Апла анксиозност. Ќе шеташ сама што е можно повеќе.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Апла анксиозност. Ќе шеташ сама што е можно повеќе.
Апла, а? :)
Читав и за симптоми, па и за панични напади, не можев да си класифицирам, нити да си дефинирам дали сум стварно или си замислувам нешто. Не е дека секогаш ме фаќа страв, но кога почнувам да размислувам, тогаш си се вртам ко во зачаран круг. Па, во последно време гледам да не мислам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@MAJA 345, од продавница за билдинг опрема и суплементи набави таурин. Од зегин ќе земеш б комплекс од крка - и магнезиум цитрат (Now foods)

Ќе пиеш по 1 до 2 грама таурин на ден, и по 400 мг магнезиум, насабајле на гладно срце со таурин, 200 мг и навечер 1h пред спиење. Б комплекс, 2 таблети после доручек.

Пробај го ова ќе ти помогне осетно. Друго, прочитај го постот малце погоре.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
Апла, а? :)
Читав и за симптоми, па и за панични напади, не можев да си класифицирам, нити да си дефинирам дали сум стварно или си замислувам нешто. Не е дека секогаш ме фаќа страв, но кога почнувам да размислувам, тогаш си се вртам ко во зачаран круг. Па, во последно време гледам да не мислам.
Нема да мислиш, ама секогаш кога ќе почувствуваш страв да не се онесвестиш надвор сама, излези сама за инат. Не ми делува како анксиозност во понапредна фаза, ама победи го стравот пред да прерасне во нешто друго.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Апла, а? :)
Читав и за симптоми, па и за панични напади, не можев да си класифицирам, нити да си дефинирам дали сум стварно или си замислувам нешто. Не е дека секогаш ме фаќа страв, но кога почнувам да размислувам, тогаш си се вртам ко во зачаран круг. Па, во последно време гледам да не мислам.
Имаш проблем со црни мисли и negative overthinking. Зголеменото негативно размислување се прекинува со изложување на физичка работа, каде што телото физички се истрошува и мозокот нема време да се занимава со сопствената негативна енергија. Гледај периодов работата да ти е повеќе физичка, а помалку мисловна. Покрај физичката работа, секоја друга физичка активност е добродојдена - трчање, пешачење, возење велосипед, пливање, теретана ...

Една работа ќе ти кажам :

Одморено тело = уморен мозок
Изморено тело = одморен мозок
 

Sweet2

Be Happy :)
Член од
23 октомври 2013
Мислења
9
Поени од реакции
4
Имам огромна потреба од совет...
Анксиозна сум долго време и моите панични напади се отсликуваат со гадење. Колку толку во последно време успевав да ги контролирам ама денес кога излегов да се видам со пријателите после 2-3 месеци добив напад и не можев никако да го сопрам многу ми беше лошо. Се чуствувам многу глупо којзнае што мислат сега, сигурно ме сожалуваат а што е најтрагично се обесхрабрив. Зарем можам без стручна помош да го пребродам ова и како...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Имам огромна потреба од совет...
Анксиозна сум долго време и моите панични напади се отсликуваат со гадење. Колку толку во последно време успевав да ги контролирам ама денес кога излегов да се видам со пријателите после 2-3 месеци добив напад и не можев никако да го сопрам многу ми беше лошо. Се чуствувам многу глупо којзнае што мислат сега, сигурно ме сожалуваат а што е најтрагично се обесхрабрив. Зарем можам без стручна помош да го пребродам ова и како...
Неколку поста погоре.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
Неколку поста погоре.
Ај сега овака... Да, било каква нерамнотежа во телото, дали хормонална, дали недостаток на витамини, дали неправилно држење на телото, па дури и банална причина како кандида може да предизвика анксиозност. Тука се согласуваме. Ама ти ја занемаруваш психичката страна, она што личноста го претрпела во животот... Дали ќе му речеш „неколку поста погоре“ на човек кој бил во војна и страда од посттрауматско растројство?
Те прашувам затоа што не ја знаеш историјата на луѓето што пишуваат овде и не можеш да им ветиш дека урамнотежена исхрана е лекот. Тоа ќе помогне многу, ама во некои случаи стручно лице треба да работи на нивната психа.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Причината не е битна

Битно е што ги контролира проблемите, нај ефикасни се таурин, магнезиум, активен б комплекс и ашваганда. Пак може да имаш потресни моменти но многу помали

Стручно лице??? Како ќе му помогне со дијазепам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom