Анксиозност

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Тоа се што наведов мора константно да го суплементираш ако сакаш резултат, иначе 1 у недела и кога како никаков ефект нема да има

Б6 без ништо друго создава анксиозност
 
Член од
4 мај 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Тоа се што наведов мора константно да го суплементираш ако сакаш резултат, иначе 1 у недела и кога како никаков ефект нема да има

Б6 без ништо друго создава анксиозност
Не баш напротив мислам дека б6 ме смируваат.. секој ден по едно пијам
 
Член од
4 мај 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Леле луѓе таман мислев дека ја надминав аксиозноста и не.... Денеска во школо пак напад добив.. Најпрвин сакам да кажан дека воопшто не бев наспана денес и така во школо почна тахикардија да иам и се вознемирив од друга страна тироиднава ме стегаше и испаничив и бев доле кај обезбедувањето .. жената е искусна со аксиозноста и ме смируваше и одеднаш почна да ме пецка кај срцето и на се помислив и уше поеќе испаничив а таа стоеше и ми се смееше велејќи дека истово и на неа и се случувало коа била на моја возраст и дека тоа пецкање не ми е срцето пошо срцето не пецка и не боли туку стресот .. ама џабе е на глуп човек не му се докажува иако и самата сум свесна знам дека пак да почне да ме пецка пак ќе збеснам од страв.. :( :(.. каква несреќничка оф...како западнав во волку тешка состојба сега тешко да се излечам..
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Може ли некој да објасни повеќе за withdrawal effect? Бидејќи веќе 2 недели како ја намалив асентрата на половинка таблета и малку осеќам како некои симптоми благо да ми се враќаат.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.792
Поени од реакции
7.012
Чудно ми е да признаам, ама мислам дека многу од симптомите за анксиозност ги препознавам кај себе. Сите убави нешта што ги нуди животот ми пропаѓаат заради анксиозни напади. Немам енергија за ништо.Дури, немам веќе енергија за немање енергија.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Чудно ми е да признаам, ама мислам дека многу од симптомите за анксиозност ги препознавам кај себе. Сите убави нешта што ги нуди животот ми пропаѓаат заради анксиозни напади. Немам енергија за ништо.Дури, немам веќе енергија за немање енергија.
Читни ги последни 4-5 страни.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ziveeme vo nezdravo opstestvo, tranzicija, nevrabotenost nesigurnost i besperspektivnost. Ne treba da se sramime sto sme frustrirani depresivni i na antidepresivi koga zatvoreni sme vo ovaa zemja i ne mozeme bez pari koi gi nemame nikade da izbegame toa e toa.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
Ziveeme vo nezdravo opstestvo, tranzicija, nevrabotenost nesigurnost i besperspektivnost. Ne treba da se sramime sto sme frustrirani depresivni i na antidepresivi koga zatvoreni sme vo ovaa zemja i ne mozeme bez pari koi gi nemame nikade da izbegame toa e toa.
За волја на вистината општеството никогаш не било стабилно, а и според твојава логика не би требало да има депресивни и анксиозни лица во високо развиените земји. Проблемот лежи во хиперсензитивноста и неспособноста(или неискуството) на човекот да се справи со тешки предизвици што ги создава животот.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Може ли некој од психолошки аспект да објасни како е можно депресијата да се манифестира со чуство на тежина, за подоцна да почне да се манифестира со чуство на празнина? Бидејќи гуглав и двете чуства (чуство на тежина и чуство на празнина), иако навидум спротивни се дел од иста состојба - депресија.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Може ли некој од психолошки аспект да објасни како е можно депресијата да се манифестира со чуство на тежина, за подоцна да почне да се манифестира со чуство на празнина? Бидејќи гуглав и двете чуства (чуство на тежина и чуство на празнина), иако навидум спротивни се дел од иста состојба - депресија.
Anxiety Disorders are characterized by a sense of doubt and vulnerability about future events. The attention of anxious people is focused on their future prospects, and the fear that those future prospects will be bad. Anxiety Disorders are characterized by a variety of symptoms involving anxious thoughts, unexplained physical sensations, and avoidant or self protective behaviors.

Depression

A person whose primary problem is depression, rather than anxiety, generally doesn't show the same fear and uncertainty that people do with anxiety disorders. Depressed people are not so preoccupied with worrying about what might happen to them in the future. They think they already know what will happen, and they believe it will be bad, the same bad stuff that's happening to them now.
Да не образложувам многу.....ќе го разбереш ова горе ископирано лесно, и нормално дека прво ќе предизвика тежина ....не е лесно да се прифати дека нема спас, се е отидено у курац. А после самото помирување дека е се тоа неизбежно нормално е да паднеш во некое сивило....чуство на празнина.
Ова околу појавите што ги предизвикува депресијата...не е нешто толку битно, она што е битно е каде е лекот?

Не знаеш доволно за да се секираш и да мислиш дека се ќе заврши неубаво и се е лошо и....што би рекол Теренс Мекена
Worry is preposterous :)
Погледни го ова ->
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
За сите анксиозни што имаат проблем со overthinking - топло го препорачувам видеово. Бидете истрајни и постепено чекор по чекор ослободувајте се од преоптовареноста на умот со мисли и проблеми.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
За волја на вистината општеството никогаш не било стабилно, а и според твојава логика не би требало да има депресивни и анксиозни лица во високо развиените земји. Проблемот лежи во хиперсензитивноста и неспособноста(или неискуството) на човекот да се справи со тешки предизвици што ги создава животот.
Не е баш така.
Општеството денес е индивидуалистичко и конзумеристичко.
Фамилијарната средина исчезна како фактор за зацврстување на емоционалната стабилност кај огромен дел од луѓето, а потоа доаѓаат разочараноста и неможноста да се реализираат конзумеристички потреби кои им се наметнуваат на новите генерации.
Има депресија и во западните земји, но генерално луѓето се многу позадоволни и посреќни.

За сите анксиозни што имаат проблем со overthinking - топло го препорачувам видеово. Бидете истрајни и постепено чекор по чекор ослободувајте се од преоптовареноста на умот со мисли и проблеми.
Да, тоа е објаснување за добро познатата изрека дека:

hjdjhsjdh87873he.jpg
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
4
Vaka sea mi treba nekoj so iskustvo a dobro bi mi dosol sekoj sovet i PODDRSHKA.
Znaci sum anksiozna skoro 15g.momentalno na terapija sum seroxat i heleks. I pokraj terapijata pak si imam po nekoj simptom.
E sega vadime viza za mm i ke zaminuvame Avstralija. NO mene me faka panika sto ako vo avion dobijam panicen napad sto ako tamu ne mi bidi dobro sto ako mi se vlosi situacijata sto ako tamu nema seroxat i red drugi raboti.
Ve molam nekij sovet ako ima nekoj da zaminal stranstvo so ovaa sostojba bi Vi bila blagodarna da mi pisite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom