Анксиозност

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Како не е битна причината? И те како е битна, битно е дали потекнува од некакво пореметување во организмот или е производ од некакви надворешни фактори кои довеле до пореметување на психата. Ако некоја девојка била силувана, ти ќе ја лечиш со таурин?

Дијазепамот и медикаментите се повремени решенија, има разни начини за справување со нечии трауми кои се изучуваат во стручна литература и не можат да бидат напишани во еден пост. Не сите стручни лица нудат медикаменти, во психологијата има повеќе гранки и повеќе решенија, на пример когнитивно бихевиоралната терапија.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Причината не е битна

Битно е што ги контролира проблемите, нај ефикасни се таурин, магнезиум, активен б комплекс и ашваганда. Пак може да имаш потресни моменти но многу помали
Заеби таурини , магнезиуми. Јас тебе кога те читам на темава излегувам од депресијата. :D
 
Член од
21 март 2017
Мислења
19
Поени од реакции
7
На темава на фемина форумот сум активна веќе 4та година, не ни знаев дека има и тука.
Преемотивна сум, секад сум била, малтретирање во школо ко дете почетно, поситнма бев од други, имав психо учителка што очигледно ептен ме понижуваше, оддамна уништена самодоверба така растев..во принцип сум весела и сакам да се забавувам сакав да уживам секад, во пубртет и тинејџерски години улава бев излегување шетање пиење сакање све да се проба.. дроги не сум испопробала фала богу не навлегов толку пошто верувам уште бетер ќе имав анкс од тоа.. битно, после тоа секоја љубов со некои трауматични стресни дешавки и раскинувања, почнав на факс и уште една врска од 4 години со мн стрес и притисок, а дополнително и испити на 2 места истовремено..мнн стрес, и ми се деси напад на паника прв пат во Скопје во стан на 22 години.. сеа сум 26 од пред месец дена.. После нападот, анскиозност еден куп, страв нормално не заев што е, па сите ракови болести ги фатив све испитав хахах, па после ај полудувам во депресија сум..секакви чувства.. читав многуу и многу ми помогна читањето, почнав полека да се извлекувам за на крај да заклучам и дека морам и тогашната врска да ја прекинам пошто ко рак ја осеќав.. почнав после тоа нова врска одма, со нов дечко мислев се ќе е супер мнн се надевав мн ме промени тоа и ми помогна, поради врската се сменив многу некако ми се вратија сите желби самодоверба и све.. се повратив мн, дојдов до момент што година дена ја се простив од анксиозност од страв, од се, буквално од се.. нула. Почнав дури и силна да сум, во врската се десија за жал и покрај тоа што не сум сретнала поемотивен дечко и се, се десија ситуации пишеше со бивша му, фатив муабети, дека не си ги знае чувствата сеуште не знаел што осеќа, се изразочарав ама го поднесов мн храбро ни паника ни ништо дури се изненадив..дадов шанса, пак се деси истото..дадов пак шанса, пак истото. Пак бев стабилна и решив дека ќе раскинам, мн молеше и се колеше мн ми беше жал, дадов шанса иако тоггаш бев и со самодоверба и средено можев да раскинам.. сеа се деси Да се напнувам во врската почнав да ја осеќам ко товар... коо да ме питиска ко да не е тоа што сакам, ко да сум оладена ко да не го глеам со исти очи..иам убави моменти и све, ама иам моменти коа мислам дека тоа треба да џзаврши.. го завршив конечно, тој паѓа во депресии и ме праи да се осеќам крива и тешко да ми е... се мислам не знам што осеќам ме буни... анксиозноста ми е вратена сто насто 0последниве два месеци и се испоразочарав поради тоа.., денеска ми чади од уши ми зујат уши се плашам да не имам притисок.. од све се плашамн си викам ќе полудам... дајте одговор
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Заеби таурини , магнезиуми. Јас тебе кога те читам на темава излегувам од депресијата. :D
Лупни дијазепамче, уште повеќе ќе се расположиш.[DOUBLEPOST=1497033259][/DOUBLEPOST]
Како не е битна причината? И те како е битна, битно е дали потекнува од некакво пореметување во организмот или е производ од некакви надворешни фактори кои довеле до пореметување на психата. Ако некоја девојка била силувана, ти ќе ја лечиш со таурин?

Дијазепамот и медикаментите се повремени решенија, има разни начини за справување со нечии трауми кои се изучуваат во стручна литература и не можат да бидат напишани во еден пост. Не сите стручни лица нудат медикаменти, во психологијата има повеќе гранки и повеќе решенија, на пример когнитивно бихевиоралната терапија.
Ок, според тебе делуваат ли седативите и анти-психотичните супстанции за анксиозност?


Не сакам да бидам арогантен, но за да диситураме на темава, прво мора да разберете дека ако некој е анксионзен има одредени работи што помагаат. Дали помагаат за сите и со иста мера? најверојатно не. Дали помагаат кај повеќето со повеќе од добри резултати? да. Дали ако тој што ги конзумира, утре се најде во ситуација која го потсетува на стресот или стравот кој е причинител ќе добие напад? сосема можно е, тие ситуации се доста тешки за третирање и треба долго време, финтата е да се осеќа добро кога е во по нормална средина, и да не му искача срцето низ гради додека пробува да спие, да може да се гледа со другарите на раат, да му стане проблемот прифатлив наместо да му биде пекол. Значи да прецизирам, јас никогаш не сум тврдел дека овој начин е 100% ефикасен и нема да има никогаш повеќе проблеми, него дека истите ќе се намалат осетно.

Лично се водам по правилото, додека не пробам тоа што работи кај повеќето, има најмногу докази и студии за позитивни дејства, и најлогично биолошко дејство, нема да се откажам од нивна препорака. Значи 5 работи, после кои сум скоро сигурен дека секој ќе се осеќа далеку подобро се,


1. Целосна крвна слика, целосен тест на тироидните хормони, целосен и повеќекратен дијабет тест - после обилни оброци богати со гликоза.

2. Физичка активност (со средно високо ниво на кардио одржувано во котинуитет барем 20 минути)

3. Веган диета со многу здрави масти, јатки, семиња, масла.

4. Суплеметација со горенаведените продукти- ашваганда, магнезиум, таурин и активен б комплекс, омега 3.

5. Додавање на зачини во исхраната (анти - инфламаторна диета - турмерик, црно семе, ѓумбир, рузмарин)

Ако после 3 недели од овие суплементи и начин на живот, нема осетно подобрување можеме да кажеме дека методот е неуспешен, се до тогаш никогаш нема да идам против себе, моите сознанија, искуството до сега и начинот на кој функционира човечкото тело, ги порача ли ти продуктите кои го зборевме бтњ?

Проблемот е што повеќето сакате да го решите проблемот, ама не целосно. Секогаш има некое ама, или не можете да ја смените диетата, или игнорирате се што ќе ви се предложи, или се заебавате на туѓа сметка без притоа да земете у предвид дека некој пробува да ви помогне, тука не зборам за тебе него за ситуацијава генерално, знам дека ти не си една од нив, али ипак.

Бонус прашање, дали и кога некој психолог или доктор, ќе ти каже дека можеш да добиеш паничен напад заради атеросклероза? дали мислиш дека некој доктор ќе ти каже дека можеш да добиеш паничен напад заради хипоглицемија?
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Лупни дијазепамче, уште повеќе ќе се расположиш.[DOUBLEPOST=1497033259][/DOUBLEPOST]

Ок, според тебе делуваат ли седативите и анти-психотичните супстанции за анксиозност?


Не сакам да бидам арогантен, но за да диситураме на темава, прво мора да разберете дека ако некој е анксионзен има одредени работи што помагаат. Дали помагаат за сите и со иста мера? најверојатно не. Дали помагаат кај повеќето со повеќе од добри резултати? да. Дали ако тој што ги конзумира, утре се најде во ситуација која го потсетува на стресот или стравот кој е причинител ќе добие напад? сосема можно е, тие ситуации се доста тешки за третирање и треба долго време, финтата е да се осеќа добро кога е во по нормална средина, и да не му искача срцето низ гради додека пробува да спие, да може да се гледа со другарите на раат, да му стане проблемот прифатлив наместо да му биде пекол. Значи да прецизирам, јас никогаш не сум тврдел дека овој начин е 100% ефикасен и нема да има никогаш повеќе проблеми, него дека истите ќе се намалат осетно.

Лично се водам по правилото, додека не пробам тоа што работи кај повеќето, има најмногу докази и студии за позитивни дејства, и најлогично биолошко дејство, нема да се откажам од нивна препорака. Значи 5 работи, после кои сум скоро сигурен дека секој ќе се осеќа далеку подобро се,


1. Целосна крвна слика, целосен тест на тироидните хормони, целосен и повеќекратен дијабет тест - после обилни оброци богати со гликоза.

2. Физичка активност (со средно високо ниво на кардио одржувано во котинуитет барем 20 минути)

3. Веган диета со многу здрави масти, јатки, семиња, масла.

4. Суплеметација со горенаведените продукти- ашваганда, магнезиум, таурин и активен б комплекс, омега 3.

5. Додавање на зачини во исхраната (анти - инфламаторна диета - турмерик, црно семе, ѓумбир, рузмарин)

Ако после 3 недели од овие суплементи и начин на живот, нема осетно подобрување можеме да кажеме дека методот е неуспешен, се до тогаш никогаш нема да идам против себе, моите сознанија, искуството до сега и начинот на кој функционира човечкото тело, ги порача ли ти продуктите кои го зборевме бтњ?

Проблемот е што повеќето сакате да го решите проблемот, ама не целосно. Секогаш има некое ама, или не можете да ја смените диетата, или игнорирате се што ќе ви се предложи, или се заебавате на туѓа сметка без притоа да земете у предвид дека некој пробува да ви помогне, тука не зборам за тебе него за ситуацијава генерално, знам дека ти не си една од нив, али ипак.

Бонус прашање, дали и кога некој психолог или доктор, ќе ти каже дека можеш да добиеш паничен напад заради атеросклероза? дали мислиш дека некој доктор ќе ти каже дека можеш да добиеш паничен напад заради хипоглицемија?
Не, не мислам дека медикаментите помагаат на долг рок. Пази, помагаат, исто како што(и самиот рече) помагаат и суплементите и ова никој не го оспорува. Ама факт е дека треба работа на психата(во случај кога е настанат проблем ради претрпена траума) за да има успех на долг рок. Останатото е само помошно средтсво за да се постигне крајниот резултат.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Лупни дијазепамче, уште повеќе ќе се расположиш
1. Дијазепамот не расположува - смирува и успива
2. Не конзумирам дијазепам и никакви таблети од класот на бензодиазепини.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ок ај вака, кој сака да проба ќе му пратам гратис неколку дози - од суплементиве, чисто како да се проба. Кој сака податоци нека ми остаи преку пп
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ок ај вака, кој сака да проба ќе му пратам гратис неколку дози - од суплементиве, чисто како да се проба. Кој сака податоци нека ми остаи преку пп
Разбери веќе еднаш, се е до психата.
И јас ќе им пратам пласебо бонбончиња, ќе им кажам помага за ова помага за она, кај сите ќе успеам.
Тоа анксиозност се ви е во главата.
Самото тоа што темава е во философија и психологија, јасно е...
Да беше до исхрана, таурини и слични пласеба, ќе беше во здравје.
Така што, со оглед на тоа во кој под-форум се наоѓаме, слободно може да се каже: Не ми филозофирај многу-многу.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Разбери веќе еднаш, се е до психата.
И јас ќе им пратам пласебо бонбончиња, ќе им кажам помага за ова помага за она, кај сите ќе успеам.
Тоа анксиозност се ви е во главата.
Самото тоа што темава е во философија и психологија, јасно е...
Да беше до исхрана, магнезиуми, таурини и слични пласеба, ќе беше во здравје.
Така што, со оглед на тоа во кој под-форум се наоѓаме, слободно може да се каже: Не ми филозофирај многу-многу.
:D

Да да, исто како пласебо апчињата кои ги пијат, само чудно како тие не им помагаат, ама затоа овие нагло наспроти се друго, ќе станат успешно селективно пласебо XD
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
ама затоа овие нагло наспроти се друго
Кое пласебо на кого не му помогнало?
За ваква монтирана работа како анксиозност, во многу случаи пласебо помага повеќе од ретардирани терапии препишани од нубски доктори.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Кое пласебо на кого не му помогнало?
За ваква монтирана работа како анксиозност, во многу случаи пласебо помага повеќе од ретардирани терапии препишани од нубски доктори.
Ако има помагало било што, и не би имале проблем кој им го прави животот непријатен, немало да пишуваат овде. Јас НЕ верувам у селективно, пласебо кое работи а се друго НЕ.

Нубските доктори не се воопшто криви, крива е литературата која ги учи дека нема друга опција, и замисли да веруваат дека САМО тоа што е одобрено од медицината работи а ништо друго не, иако постојат милиони организми и супстанции - и воедно пази - се е легитимно кога е тестирано и во форма на официјален медикамент, а кога истите докази се спроведуваат за сите други супстанци, од истиот биолошки институт кој ги прави тестовите на медикаментите, нагло не е? rofl.

Е тоа е лицемерието и игноратноста која треба да се смени, не докторите - докторите си ја работат работата горе доле правилно во целост. Еве им понудив да тестираат на членовите кои постираат на темава и имаат проблеми free of charge, онака буквално ништо не губат, знаеш колку ќе се нафатат? :)))
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Еве им понудив да тестираат на членовите кои постираат на темава и имаат проблеми free of charge, онака буквално ништо не губат, знаеш колку ќе се нафатат? :)))
Знаеш кој би било добро да тестира? Оној што претрпел некаква траума во животот и како резултат на тоа добил анксиозност. За тежината на траумата нема да зборуваме, секој различно гледа на нештата и нешто што за некој е ситница, за друг може да биде страшно.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Тоа анксиозност се ви е во главата.
.
Зад црните мисли и хоророт што се случува во главата на анксиозноте стојат РЕАЛНИ внатрешни конфликти кои за да се создадат и предизвикаат анксиозност влијаеле долгогодишни фактори. Знам дека ова не може да го разбереш бидејќи не си го доживеал. Јас ова што го пишувам е од лично искуство.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Знаеш кој би било добро да тестира? Оној што претрпел некаква траума во животот и како резултат на тоа добил анксиозност. За тежината на траумата нема да зборуваме, секој различно гледа на нештата и нешто што за некој е ситница, за друг може да биде страшно.
Не гледам никаква логика во ова. Ако некој раскине врска, битна ли е причината за истата, или нејзиниот резултат т.е. ефект кај партнерите?

Битно е дали и колку помага или не, и како може оние на темава да имаат подобрување или целосно опоравување. За да се претрпи и остави позади себе таа траума, има илјадници фактори, битно е да се помогне во процесот, секое друго оправдување е само тоа, оправдување.

И да, не сакав да се вмешам во темава, ама јас имам претрпено не една него повеќе трауми, и успешно сум ги предробил сите, за вас не знам но знам дека дел од вас можеби го потикнува ова што ви се случува, и не сака целосно да се заборави. Зошто по ѓаволите иначе би имало таков отпор??
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
стојат РЕАЛНИ внатрешни конфликти кои за да се создадат и предизвикаат анксиозност влијаеле долгогодишни фактори
Зошто бе не би можел да го разберам?
Го разбирам. Во поголем дел од случаите, да, точно е.
„Се ви е во главата“ важи за моменталната состојба, не за што било и како било претходно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom