Анксиозност

Член од
28 декември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
1
Многу е непријатно ме фаќа нервоза и напнатост на секое облачно време. Црвенило на лицето ми избива. Незнам кој е "тригерот" што го прави ова. Не верувам дека е до "стадо менталитет". А и немам доволно цврст сон.
И ја го јадам истиот стап. Ваљда кога си анксиозен си влијае и времето на расположението.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Од прошлата год. некаде Март па до ден денес, неможе да се опoравам. Тахикардија „јака“, многу отчукувања, (понекаш толку јаки што мислам гради ке ми излезат - најчесто на промена на време), некаде во Февруари годинава морав да се проверам, ЕКГ-то ми беше во ваздух - 140b/s, измореност/напнатост, како да губам воздух, навечер дури така у дремка кога си, знам да станам нагло како да се гушам без воздух. И ред други работи..

Некогаш, еве на пример вчера и денес, се си е океј.. На Кардио после неколку тестови, ми рекоа нема од што да се плашам, да се навикнам на вакви ситуации и да пробам да се смирам психички (што и да значи тоа). Ми препишаа Деметрин(Demetrin/Prazepam), лабаво апче за анксиозност, кое (би требало) да се пие како терапија околу месец дена. Некогаш стварно не ми делува, ништо не ме смирува па полка диазепам зимам бар да заспијам.

Близок пријател, кардиолог во 8ми Септември ме тешеше со тоа како се повеќе и повеќе млади луѓе имале слични проблеми и дека треба да пробам да не „мислам“ на тоа и да не се устручавам да земам дијазепам доколку помогне во смирување (нормално нели, да не го искористувам па да се дрогирам ко луд). 25 имам иначе.. :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Од прошлата год. некаде Март па до ден денес, неможе да се опoравам. Тахикардија „јака“, многу отчукувања, (понекаш толку јаки што мислам гради ке ми излезат - најчесто на промена на време), некаде во Февруари годинава морав да се проверам, ЕКГ-то ми беше во ваздух - 140b/s, измореност/напнатост, како да губам воздух, навечер дури така у дремка кога си, знам да станам нагло како да се гушам без воздух. И ред други работи..

Некогаш, еве на пример вчера и денес, се си е океј.. На Кардио после неколку тестови, ми рекоа нема од што да се плашам, да се навикнам на вакви ситуации и да пробам да се смирам психички (што и да значи тоа). Ми препишаа Деметрин(Demetrin/Prazepam), лабаво апче за анксиозност, кое (би требало) да се пие како терапија околу месец дена. Некогаш стварно не ми делува, ништо не ме смирува па полка диазепам зимам бар да заспијам.

Близок пријател, кардиолог во 8ми Септември ме тешеше со тоа како се повеќе и повеќе млади луѓе имале слични проблеми и дека треба да пробам да не „мислам“ на тоа и да не се устручавам да земам дијазепам доколку помогне во смирување (нормално нели, да не го искористувам па да се дрогирам ко луд). 25 имам иначе.. :D
Боље Диазепам од Алкохол и Мара...пробај и некои антидепресив или антипсихотик ќе ти каже психијатар што ти одговара и кој. Седативи се ок и веднаш делуваат ама не треба долго и понекогаш треба и нешто друго.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Боље Диазепам од Алкохол и Мара...пробај и некои антидепресив или антипсихотик ќе ти каже психијатар што ти одговара и кој. Седативи се ок и веднаш делуваат ама не треба долго и понекогаш треба и нешто друго.
Дада.. и ја не сакам да се форсирам со апови, не ни пијам нешто многу, ама некад вака бар половинка да те смири е ок..
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Дада.. и ја не сакам да се форсирам со апови, не ни пијам нешто многу, ама некад вака бар половинка да те смири е ок..
Е штом ти поминува со пола Диазепам ништо не ти е. Терај...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Од прошлата год. некаде Март па до ден денес, неможе да се опoравам. Тахикардија „јака“, многу отчукувања, (понекаш толку јаки што мислам гради ке ми излезат - најчесто на промена на време), некаде во Февруари годинава морав да се проверам, ЕКГ-то ми беше во ваздух - 140b/s, измореност/напнатост, како да губам воздух, навечер дури така у дремка кога си, знам да станам нагло како да се гушам без воздух. И ред други работи..

Некогаш, еве на пример вчера и денес, се си е океј.. На Кардио после неколку тестови, ми рекоа нема од што да се плашам, да се навикнам на вакви ситуации и да пробам да се смирам психички (што и да значи тоа). Ми препишаа Деметрин(Demetrin/Prazepam), лабаво апче за анксиозност, кое (би требало) да се пие како терапија околу месец дена. Некогаш стварно не ми делува, ништо не ме смирува па полка диазепам зимам бар да заспијам.

Близок пријател, кардиолог во 8ми Септември ме тешеше со тоа како се повеќе и повеќе млади луѓе имале слични проблеми и дека треба да пробам да не „мислам“ на тоа и да не се устручавам да земам дијазепам доколку помогне во смирување (нормално нели, да не го искористувам па да се дрогирам ко луд). 25 имам иначе.. :D
Ако сакаш да бидеш сигурен, направи ехокардиографија, и доплер на екстремитети, и каротидни артерии.

Друго, да не имаш проблем со тиорида/дигестија? ова се други 2 работи што влијаат. Исто така обрати внимание, дали аритмиите имаат конекција со оброци - периоди после нив.

Трето, анемиа?

Четврто, крчиш ли? дишиш на уста додека спиеш, апнеа?

И за крај, тиамин - б1 витамин, во комбинација со магнезиум и таурин решаваат одлично аритмии кај грото од луѓе. Магнезиум цитрат од зегин, таурин од било која билдинг продавница, гледај да биде некој солиден бренд, 1 до 2 грама максимум на ден, не повеќе.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ако сакаш да бидеш сигурен, направи ехокардиографија, и доплер на екстремитети, и каротидни артерии.

Друго, да не имаш проблем со тиорида/дигестија? ова се други 2 работи што влијаат. Исто така обрати внимание, дали аритмиите имаат конекција со оброци - периоди после нив.

Трето, анемиа?

Четврто, крчиш ли? дишиш на уста додека спиеш, апнеа?

И за крај, тиамин - б1 витамин, во комбинација со магнезиум и таурин решаваат одлично аритмии кај грото од луѓе. Магнезиум цитрат од зегин, таурин од било која билдинг продавница, гледај да биде некој солиден бренд, 1 до 2 грама максимум на ден, не повеќе.
Многу прашања на кој немам одговор :D
1. Бидејќи не сум правел тестови не би знаел дали имам или немам проблем. Вака сум ок..
2. Имам приметено дека после одредени оброци (фаст фуд) имам зголемени отчукување и потешкотии во дишење. А да бидам искрен, не јадам зеленчук, така да сите оброци ми се од типот на сувомеснати производи, пецива, брза храна итн итн.
3. Не.. Бар според систематски, резултатите ми беа одлични.
4. Не крчам; можеби понекогаш; Не би знаел дали е апнеа или од претерано мислење на самиот проблем.. Понекогаш, имам случаеви како да немам доволно кислород па станувам.. Али како што кажав, мислам дека е од претерано „секирање“ и мислење само на тоа..
 
Член од
2 јуни 2010
Мислења
8
Поени од реакции
1
Многу прашања на кој немам одговор :D
1. Бидејќи не сум правел тестови не би знаел дали имам или немам проблем. Вака сум ок..
2. Имам приметено дека после одредени оброци (фаст фуд) имам зголемени отчукување и потешкотии во дишење. А да бидам искрен, не јадам зеленчук, така да сите оброци ми се од типот на сувомеснати производи, пецива, брза храна итн итн.
3. Не.. Бар според систематски, резултатите ми беа одлични.
4. Не крчам; можеби понекогаш; Не би знаел дали е апнеа или од претерано мислење на самиот проблем.. Понекогаш, имам случаеви како да немам доволно кислород па станувам.. Али како што кажав, мислам дека е од претерано „секирање“ и мислење само на тоа..
А да си испиташ тироидни хормони.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Многу прашања на кој немам одговор :D
1. Бидејќи не сум правел тестови не би знаел дали имам или немам проблем. Вака сум ок..
2. Имам приметено дека после одредени оброци (фаст фуд) имам зголемени отчукување и потешкотии во дишење. А да бидам искрен, не јадам зеленчук, така да сите оброци ми се од типот на сувомеснати производи, пецива, брза храна итн итн.
3. Не.. Бар според систематски, резултатите ми беа одлични.
4. Не крчам; можеби понекогаш; Не би знаел дали е апнеа или од претерано мислење на самиот проблем.. Понекогаш, имам случаеви како да немам доволно кислород па станувам.. Али како што кажав, мислам дека е од претерано „секирање“ и мислење само на тоа..
1. Направи ги тестовите.

2. Според храната сомнителен си, следен пат после едно 90-на минути од оброк, измери притисок и шеќер (во аптеки мерат за 20 денари ако немаш апаратче) воедно и не кажа дали имаш проблеми со дигестија, киселини, ждригавица, надуеност - ако имаш и од тоа може аритмии да се јават.

4. Може да е паничен напад, а може да е и апнеа која предизвикува паничен напад.

5. Можеш и да пробаш да не јадеш ништо најмалце 6h пред легнување, најдобро воопшто да не вечераш, 2-3 дена ќе бидат доста за тест.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
1. Направи ги тестовите.

2. Според храната сомнителен си, следен пат после едно 90-на минути од оброк, измери притисок и шеќер (во аптеки мерат за 20 денари ако немаш апаратче) воедно и не кажа дали имаш проблеми со дигестија, киселини, ждригавица, надуеност - ако имаш и од тоа може аритмии да се јават.

4. Може да е паничен напад, а може да е и апнеа која предизвикува паничен напад.

5. Можеш и да пробаш да не јадеш ништо најмалце 6h пред легнување, најдобро воопшто да не вечераш, 2-3 дена ќе бидат доста за тест.
Ќе гледам се да напавам само треба еден ден да најдам слободен .. Немам иначе такви работи, а и почнав да практикувам да не вечерам. Ќе видиме што ќе биде..не сакам да преовеличувам, не е дека којзнае што ми се случува али што знам, не сум навикнат на вакви работи :)
 
Член од
1 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
4
Јас сум медицинско лице. И не постои испитување што го немам направено од снимање глава срце еег доплери очи уши срце крв витамини минерали, руски електро сонди чудесии. Имам анксиозност и страв од отворен простор, шетање сама по улици и слично и до тоа дојде од земјотресот што беше пред неколку години после поплавите во Стајковци. Додека сум дома и на затворено немам гајле само што ќе излезам од капија почиња стегање у гради вртоглавица заматен вид и чувство дека ќе умрам. :) Тоа беше пред година дена. Мене ми помогна маслото од Фрејхер и психотерапија со психолог. А во најголемата анксиозност и неизлегување од дома нејадење и кнедли у грло и све по ред јас користев марихуана со ниеден негативен и несакан симптом.
Сега кога ќе ме фати стравот од умирачка сама по улица или на работа или автобус си користам методи од книгата моќта на потсвеста. Од 100 посто анксиозност сега имам некаде 30 посто и симптоми сведени на минимум.... не дека нешто кажав што може да помогне кој знае колку ама сепак сакав да споделам искуство. За оние што немаат ама баш никаква физичка болест тврдам дека е све во потсвеста и навиките. Фаламногучаопријатно. :)
 
M

martin64

Гостин
Дечки јас имам 19 години и имам проблем со социјална анксиозност, највеќе имам проблем кога сум на на журка трезен и сите играат а јас дремам како мисир.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Дечки јас имам 19 години и имам проблем со социјална анксиозност, највеќе имам проблем кога сум на на журка трезен и сите играат а јас дремам како мисир.
па играј и ти, мешај куковима
 
M

martin64

Гостин
Nekako mnogu mi e tapa a porano bev povlecen i sramezliv, sega ne sum do tolku se druzam no porano imav losi naviki i sega isto
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.932
Дечки јас имам 19 години и имам проблем со социјална анксиозност, највеќе имам проблем кога сум на на журка трезен и сите играат а јас дремам како мисир.
Е да, сеа ти си мисирот со анксиозност, а тие падавичари кои као играат тие се ок. Дај бе дете не си ставај такви етикети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom