Анксиозност

Член од
14 мај 2016
Мислења
18
Поени од реакции
1
ne sakam nikoj da me sozaluva nitu pak zali samo sakam da si ja olesnam dusata ne veruvam deka postoi covek koj saka da go zalat mojata kerka ima maksimalna ljubov od mene i od tatko i ne vikam deka sum sovrsena majka se trudam greska ta mi e vo pravo si sto neznam da bidam po jaka i hrabra i da naucam da gi krijam moite emocii ete da bidam kako majkati i sosema si vo pravo ali deka sakam da me sozaluvate ili nekoj da me sozaluva toa ne go sakam jas moite problemi gi pisuvam na forumi da si ja olesnam dusata za mojte problemi znaete samo vie i mojot soprug i ke pobaram strucna pomos ke se boram da go resam problemot
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
ne sakam nikoj da me sozaluva nitu pak zali samo sakam da si ja olesnam dusata ne veruvam deka postoi covek koj saka da go zalat mojata kerka ima maksimalna ljubov od mene i od tatko i ne vikam deka sum sovrsena majka se trudam greska ta mi e vo pravo si sto neznam da bidam po jaka i hrabra i da naucam da gi krijam moite emocii ete da bidam kako majkati i sosema si vo pravo ali deka sakam da me sozaluvate ili nekoj da me sozaluva toa ne go sakam jas moite problemi gi pisuvam na forumi da si ja olesnam dusata za mojte problemi znaete samo vie i mojot soprug i ke pobaram strucna pomos ke se boram da go resam problemot
Кога ќе имаш мака и ти е тешко на душата, слободно пиши и олесни се тука на форумов(сепак тој и за тоа и служи, да помага, едуцира, за дискусии, за празнење и полнење на енергија)...немој да ги регистрираш зајадливците со нивните нечовечки коментари...Ако сакаш можеш мене и во пп да ми пишеш.
Секое добро:)
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
ne sakam nikoj da me sozaluva nitu pak zali samo sakam da si ja olesnam dusata ne veruvam deka postoi covek koj saka da go zalat mojata kerka ima maksimalna ljubov od mene i od tatko i ne vikam deka sum sovrsena majka se trudam greska ta mi e vo pravo si sto neznam da bidam po jaka i hrabra i da naucam da gi krijam moite emocii ete da bidam kako majkati i sosema si vo pravo ali deka sakam da me sozaluvate ili nekoj da me sozaluva toa ne go sakam jas moite problemi gi pisuvam na forumi da si ja olesnam dusata za mojte problemi znaete samo vie i mojot soprug i ke pobaram strucna pomos ke se boram da go resam problemot
Дрскоста моја сепак се исплатеше. Значи не си побарала никаква стручна помош претходно, и ако моето зајадливо однесување и моите нечовечки коментари како што кажа членката погоре, на некој начин те мотивирале да идеш да побараш помош, тогаш супер што да ти кажам, mission accomplished.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Јас па би рекол дека пациентите се во катастрофална состојба, и тука е проблемот. Не е толку до психијатрите, доѓа човек на "распаѓање" како оваа од горе, и што со него?

Човек што нема пробано зеленчук во животот, 30 кг + и дијабет, спорт не виделе, социјализација уште помалце, дефицити во се што постои, како да го оправиш тој човек? со разговор? лолз.

Згора на тоа, ти кога би барала помош, и воедно не би прифаќала совети, што треба човек да си помисли? да ги моли да пробаат?
Јас сменив 6-7 психијатри во текот на цело основно. Цел живот сум анксиозен, посебно во контекст на социјализација, сум имал проблеми со физички контакт, дури и со родители, проблеми со зближување, проблеми со споделување емоции, нешто што само се зголемуваше со цело малтретирање што секојдневно го трпев во основно. Додади на тоа хиперактивен карактер кој што има склоности кон брзо разочарување што се претвора во депресија. И наравно, bullying доведува до конфликти шо во очите на наставници те праи швркнат и ги тераат родителите да те носат на психијатар. Ми поставуваа прашања кои што мојот 10 годишен мозок немаше теоретски шанси да ги разбере од типот на "Што е причината за ова однесување?" и тешки глупости ко "Ама не треба да се нервираш кога те начекуваат во ходник и те штипат. Игнорирај ги и ќе им здосади, зошто им обраќаш внимание?". Комплетно бескорисни. Претпоследниот, кај кој што бев пред нецела година, ми даде 30 минути да му ги сумирам сите срања од дома, школо, маало и факс и на крај имаше само да ми каже, чим твоите не се разведени и имаш девојка топ ти е животот. Еве ти бедоксинче. Уствари тек коа стигнав до rock bottom конечно најдов асален психијатар шо ми ги сконта фрките у глава кои никој дотогаш ги немаше разбрано и ми даде соодветна терапија за истото. Не ми има помогнато ни исхрана, ни спорт, а уште помалку социјализација. Нишо од тоа не помага коа мозокот ти е сјебан.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Луѓе како ви влијаат жештиниве врз анксиозноста ? Мене многу ме утепуваат психофизички. :(
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Искуство со работилниците на Милка Ололоска ? Да сподели некој искуство што бил ...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.355
Јас тргам на авантура. Сама, во непозната земја, не го зборувам јазикот, автобусот ќе ме остави надвор од градот среде ноќ. Цел месец далеку од комфорната зона и единствената личност која ми смирува анксиозност и панични напади(освен мене). Треба ли да потенцирам дека нивото на анксиозност ми е до облаци? Плус и некоја меланхолија ме пукна. Ако преживеам, ќе раскажувам.
Пак јас. Нови места, сама, долг и напорен пат. Вечерва кога почнав да размислувам за тоа и паничен напад добив. Ќе ви пишувам од три држави. Не им дозволувам на демоните да ме совладаат. :)
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
78
Поени од реакции
53
здраво дечки ај да споделам и јас нешто,сопругата моја има анкциозност како последица на смртен случај ова му е четврта година кај шо се бори и се е во ред додека ги пие апчињата но кога веќе ке почни да ги откажува или целосно ке ги откажи болеста пак му се враќа,и стандард тахикардија над 100,несоница!!! пробав на секој начин да му објаснам дека искрено нема фајде од докторите дека мора да пробаме друг начин и нормално ме напаѓа како мене не ми е гајле,не сум знаел како му е итн. не сака ништо да превземи буквално а тоа има влијание и на бракот и на сите околу неа осебено сеа кога пробваме да имаме деца итн...стварно незнам шо да превземам повеќе..позз
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
здраво дечки ај да споделам и јас нешто,сопругата моја има анкциозност како последица на смртен случај ова му е четврта година кај шо се бори и се е во ред додека ги пие апчињата но кога веќе ке почни да ги откажува или целосно ке ги откажи болеста пак му се враќа,и стандард тахикардија над 100,несоница!!! пробав на секој начин да му објаснам дека искрено нема фајде од докторите дека мора да пробаме друг начин и нормално ме напаѓа како мене не ми е гајле,не сум знаел како му е итн. не сака ништо да превземи буквално а тоа има влијание и на бракот и на сите околу неа осебено сеа кога пробваме да имаме деца итн...стварно незнам шо да превземам повеќе..позз
https://forum.kajgana.com/threads/Анксиозност.43609/page-109#post-8083086
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
[QUOTmajkoyside, post: 8153482, member: 26328"]https://forum.kajgana.com/threads/Анксиозност.43609/page-109#post-8083086[/QUOTE]
,,,,,majko mila i vo anksioznost go imalo pa i so preporaki plus,,,,vreme e veke acid ili gospozhata da povikaat pop pa cel forum da go pop,rskaat.so k,rstena vodica a chlenovive da kazhat po edno tripati oche nash za da se prochistat nekoi raboti ,,,ochebijno nisu chista posla ovde,,,
,,,,definitivno aksonsko neurotransmiterska reakcija ke bide podobrena so crno seme i magnezijum a procesot na sozdavanje i otstranuvanje na takanarechenata sostojba od nemajkade narechena anksioznost ko so raka ke bide odnesena i spored preporakite gorenavedeni site ke bidat so cvetni venchinja na.glava,,,
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
[QUOTmajkoyside, post: 8153482, member: 26328"]https://forum.kajgana.com/threads/Анксиозност.43609/page-109#post-8083086
,,,,,majko mila i vo anksioznost go imalo pa i so preporaki plus,,,,vreme e veke acid ili gospozhata da povikaat pop pa cel forum da go pop,rskaat.so k,rstena vodica a chlenovive da kazhat po edno tripati oche nash za da se prochistat nekoi raboti ,,,ochebijno nisu chista posla ovde,,,
,,,,definitivno aksonsko neurotransmiterska reakcija ke bide podobrena so crno seme i magnezijum a procesot na sozdavanje i otstranuvanje na takanarechenata sostojba od nemajkade narechena anksioznost ko so raka ke bide odnesena i spored preporakite gorenavedeni site ke bidat so cvetni venchinja na.glava,,,
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Многу често се прашувам зошто анксиозноста во Македонија е толку зголемена последниве децении? Можеби проблемот лежи во родителите кои премногу заштитнички се однесуваат кон децата.

 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Многу често се прашувам зошто анксиозноста во Македонија е толку зголемена последниве децении? Можеби проблемот лежи во родителите кои премногу заштитнички се однесуваат кон децата.

Анксиозноста има размери на епидемија низ целиот западен свет, како нуспроизвод на модерноста. Македонија е само парче од сложувалката.

Според мене проблемот лежи во преголемите барања што околината/општеството ги наложува кон индивидуата (или пак самата врз себе) во услови кога едно општеството е атрофирано до состојба на аномија и општа декаденција.

Веќе не важат традиционалните норми на однесување и вредности, а сепак постојано свесно и подсвесно ни се сугерира: биди успешен, биди богат, биди прв. Од друга страна медиумите и социјалните мрежи, и покрај огромниот позитивен капацитет што го имаат, се ужас. Нема ден, а на ФБ да не прочитам за некое убиство, болест, свирепост. Тука е и постмодернизмот што стави се на “осуденичка клупа“ така да и традиционалните прибежишта како религијата, филозофските учења, политички идеологии се изгубија во баналност.

Тоа е енормен товар со кој треба да се носи една млада личност што уште се оформува како карактер (анксиозноста е најзастапена помеѓу личности од 20 до 30 години). Ако на тоа се додадат тригери како трауматични настани, генетика, лоши животни навики, алкохолизмот, пушењето, лошиот избор на животен партнер, тешкотии во интерперсоналните односи ...сите тие неизвесности, неуспеси што се таложат некаде во нашиот мозок, најпосле излегуваат во форма на анксиозно пореметување, како постојан “лебдечки“ страв.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Многу често се прашувам зошто анксиозноста во Македонија е толку зголемена последниве децении? Можеби проблемот лежи во родителите кои премногу заштитнички се однесуваат кон децата.

Заради несигурноста.На пример имаш млад брачен пар со 2 деца двајцата одат на работа меѓутоа потпишуваат договор на еден месец.Газдите во секој момент можат да ги испуштат од на работа и оп ето ти криза и анксиозност.Порано не било така за разлика од денес вработените работеле на истото работно место се до пензија па сигурноста била многу поголема.Проблем не се родителите туку општеството,не случајно школите се се попразни,за брзо време многу наставници ќе останат без работа.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Човек што нема пробано зеленчук во животот, 30 кг + и дијабет, спорт не виделе, социјализација уште помалце, дефицити во се што постои, како да го оправиш тој човек? со разговор? лолз.
Добро озбилен си со муабетов? Малце од логички и научен аспект ако разгледаме, поврзаноста не ти има логика. Ко демек ако си слаб, спортуваш, се социјализираш не смееш да имаш анксиозност пошто нели така функционираат работите. Не дека анксиозност е состојба/болест која се лечи(y)
Ондак зошто постојат психолози и психијатри дај сите ќе спортуваме, ќе си јадеме зеленчук и здрави прави, СРЕЌНИ пред се без никакви стравови.


Дајте ве молам прочитајте, научете што е анксиозност па после коментирајте, а не вакви глупости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom