Анксиозност

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од pisatelka, 21 август 2010.

1. shutrak

shutrak opsenar

Член од:
    3 јуни 2011
    Мислења:
    17.049
    Допаѓања:
    11.964
    ,,,ako e svetlo kafena togash e normalna,,,
    ,,,i definitivno nishto organsko ne ti e ,,
    ,,,e sega samo treba ko machka da gi otvorish noktite da go zgrapchish zhivotot i da uzhivash vo nego,,,chek malku,,,ili ushte podobro bi ti doshlo da odish na nekoe gradilishte i da rastovarash cigli i vreki so cement,,,e veruvaj mi duri togash ke nemash vreme da razmisluvash za nepostoechki prichiniteli,,,posle takov zamor ima da spiesh ko bebushka,,-)

На katinakatalina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. yana147

yana147

Член од:
    14 мај 2016
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    a crniot drob e dobar se isptano dali nesto drugo treba da ispituvam? izmetot ne mi e normalna temno kafena boja kako cokolado tuku medova boja svetlo kafena a ako jadam crno cokolado ona sto e za gotvenje togas e normlna boja a bez temno coklado setlo kafena boja medova internistot sunjase na crniot drob se proverivme i se vo red i mi vika ako sakas da ti dadam uput za skopije ama ne zemav uput zosto bi e preku glava od doktori ispituvanje toa mi e stres

3. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    15.102
    Допаѓања:
    14.037
    Те толерирам на неколку поста, дај земи почни да читаш што пишувам па после цитирај ме. Што сум напишал, објасни?

4. shutrak

shutrak opsenar

Член од:
    3 јуни 2011
    Мислења:
    17.049
    Допаѓања:
    11.964
    ,,,ova e.toa shto si go napishal,,,chitaj i samiot,,,,
    ,,,tireoidnite hormoni ne.go reshavaat problemot so nedostatok na jod,,,
    ,,,,jodot e.toj shto gi reshava problemite na tireoidnite hormoni,,,toa e.toa ni pomalku ni poveke,,,
    ,,,,a ako e.za trpenje trpen si so edni te isti tezi i Bogu se dozhalilo,,,
    ,,,ajt pozzzz,,,

5. yana147

yana147

Член од:
    14 мај 2016
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    a crniot drob e dobar se isptano dali nesto drugo treba da ispituvam? izmetot ne mi e normalna temno kafena boja kako cokolado tuku medova boja svetlo kafena a ako jadam crno cokolado ona sto e za gotvenje togas e normlna boja a bez temno coklado setlo kafena boja medova internistot sunjase na crniot drob se proverivme i se vo red i mi vika ako sakas da ti dadam uput za skopije ama ne zemav uput zosto bi e preku glava od doktori ispituvanje toa mi e stres bas me isplasivte deka ne toa od anksioznosta i na psihicka baza nez stvarno veke sto da ispitam :(

6. луткан

луткан

Член од:
    26 јуни 2017
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    0
    добро луѓе има ли некој анксиозен што има проблем со рамнотежата, матна глава, секој направен чекор да го осеќа во мозокот, да му смета гласна музика и народ околу него..

7. Bodhidharma

Bodhidharma Avatara

Член од:
    17 септември 2011
    Мислења:
    4.883
    Допаѓања:
    2.855
    Рамнотежа и матна глава тешко да е до психолошки проблем. Мора да имаш некои проблематики поврзани со уво или притисок или што знам артритис....изгуглај на нет и ќе видиш што може да биде. https://www.google.com/search?q=Poo...0&sourceid=chrome&ie=UTF-8#q=Balance+Problems
    А за глупа гласна музика и глуп народ....само глупаци може да поднесат такво нешто :)
    --- Споено дупло мислење, 19 јули 2017 во 09:11 ---
    Кога сме на темата.....мислам дека може да помогне многу....

8. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    15.102
    Допаѓања:
    14.037
    И што не ти е јасно? ај објасни или не цитирај ич. Јодот и нутриентите кои ги набројав го таргетираат проблемот, хормоните не, си читал а не си разбрал.
    --- Споено дупло мислење, 19 јули 2017 во 16:00 ---
    Класични симптоми на анксиозност, исто така за секој случај кога ќе ти се случи тоа мери притисок и шеќер, и провери го железото.

9. луткан

луткан

Член од:
    26 јуни 2017
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    0
    крвната слика е одлична, крвен притисок малку висок(инаку од самото будење на сабајле ме фаќа тоа чуство и ме држи цел ден ).Инаку бев спортист и не сум навикнат на вакви промени (ме отепуе..)

10. PIRATIC

PIRATIC diplomiran klozetar

Член од:
    26 јануари 2012
    Мислења:
    4.646
    Допаѓања:
    3.665
    Ова не е баш здравствен проблем од внатрешна физичка/телесна природа, туку повеќе мислам дека е проблем од социјален и психолошки карактер !
    Без разлика на финансиската состојба не се сите луѓе исти, постојат два типа на луѓе, едниот тип едноставно обожава секојдневни излегувања, дружења со голем број на луѓе, кафичи, кафани, ресторанти, дискотеки, пијанки, гласна музика било да е народна музика или пак модерна музика, фестивали, разни музички хепенинзи, свадби, слави, шетање(патување) по цел свет, зимски одмори, летни одмори, шопинзи и.т.н. од друга страна пак постојат и луѓе кои и покрај тоа што имаат доволно финансии не ги влече и не прават ама баш ништо од горе наброеново !
    П.С. А и што ќе изгуби човек ако ги пропушти концертите на Цеца, Брена, Аца Лукас и остала Балканска турбо-фолк музичка бижутерија !

11. koletheman

koletheman

Член од:
    3 март 2010
    Мислења:
    445
    Допаѓања:
    123
    дали можи опаѓањето на косата да биди предизвикано од психичко замарање, умствена исцрпеност, стрес, анксиозност, депресија, нервоза, страв. Јас го има сево ова во големи размери и овие 5-6 години ја изгубив косата за неверојатни 80 посто. Надежен сончев колектор сум.

Од суплементи испорбано се, и од iherb, vitacost и од тукашниве аптеки. Лек нема.

Што нема лек нема ама дали има надеж дека ќе се поврати косата ако е од причините што ги наведов. Значи не се работи за алопеција или генетски фактор.
    Инаку дел ми се изретче во тинејџерски години од константно пеглање, восок и лак.
    Од кога почнада мисе ретчи последниве години имав секојдневно 100 влакна на перница насабајле, и редовно од тогаш ми се прават црвени мозолки со гној, најверојатно од некоја напнатост и негативни чуства, (не е фолукулитис) туку се јавуваат од главоболка или од нервирање или изложеност на јака светлина( сонце, компјутер, мобилен). Најчесто се јавуваат на скалпот, некогаш и на лице, и бавно заздравуваат, сум бил на дерматолог врска немаат од животот/ УПМ

Сподели преку: