Анксиозност

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.221
imam ispitano se za crnot drob alt ast bilirubini crp hepatitis a b c eho bukvalno se e vo normala alt 15 ast 14 bilirubinite vo normala direkten indirekten se e vo normala za toa se plasam sto moze da bide a stolicata mi e svetlo kafena i bidijki lekarive mi prevrlaat na psihicka baza jas pisuvam tuka a kojzna sto mi e :(
,,,ako e svetlo kafena togash e normalna,,,
,,,i definitivno nishto organsko ne ti e ,,
,,,e sega samo treba ko machka da gi otvorish noktite da go zgrapchish zhivotot i da uzhivash vo nego,,,chek malku,,,ili ushte podobro bi ti doshlo da odish na nekoe gradilishte i da rastovarash cigli i vreki so cement,,,e veruvaj mi duri togash ke nemash vreme da razmisluvash za nepostoechki prichiniteli,,,posle takov zamor ima da spiesh ko bebushka,,-)
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
18
Поени од реакции
1
a crniot drob e dobar se isptano dali nesto drugo treba da ispituvam? izmetot ne mi e normalna temno kafena boja kako cokolado tuku medova boja svetlo kafena a ako jadam crno cokolado ona sto e za gotvenje togas e normlna boja a bez temno coklado setlo kafena boja medova internistot sunjase na crniot drob se proverivme i se vo red i mi vika ako sakas da ti dadam uput za skopije ama ne zemav uput zosto bi e preku glava od doktori ispituvanje toa mi e stres
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
,,,ako

,,ako mu dozvolish da te lazhe i zheden preku voda ke te prenese,
,,emocija i emocionalna sostojba se razlichni sostojbi,,zatoa sekogash,,
,,,-sega i tuka-,,,[DOUBLEPOST=1500196156][/DOUBLEPOST]
,,,aj pa i ti dosta treseshe zeleni,,,jodot e toj shto gi regulira tireoidnite hormoni a ne ti kako shto si napishal,,,
,,,vodi malku smetka shto pishuvash,,,tukashnive pishuvanki gi chitaat chlenovi so maka,,,
Те толерирам на неколку поста, дај земи почни да читаш што пишувам па после цитирај ме. Што сум напишал, објасни?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.221
Тироидните хормони, не го решаваат проблемот со недостаток на јод, селениум и цинк + б витамини, затоа ви е мизерно дури и кога сте на нив
,,,ova e.toa shto si go napishal,,,chitaj i samiot,,,,
,,,tireoidnite hormoni ne.go reshavaat problemot so nedostatok na jod,,,
,,,,jodot e.toj shto gi reshava problemite na tireoidnite hormoni,,,toa e.toa ni pomalku ni poveke,,,
,,,,a ako e.za trpenje trpen si so edni te isti tezi i Bogu se dozhalilo,,,
,,,ajt pozzzz,,,
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
18
Поени од реакции
1
a crniot drob e dobar se isptano dali nesto drugo treba da ispituvam? izmetot ne mi e normalna temno kafena boja kako cokolado tuku medova boja svetlo kafena a ako jadam crno cokolado ona sto e za gotvenje togas e normlna boja a bez temno coklado setlo kafena boja medova internistot sunjase na crniot drob se proverivme i se vo red i mi vika ako sakas da ti dadam uput za skopije ama ne zemav uput zosto bi e preku glava od doktori ispituvanje toa mi e stres bas me isplasivte deka ne toa od anksioznosta i na psihicka baza nez stvarno veke sto da ispitam :(
 
Член од
26 јуни 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
добро луѓе има ли некој анксиозен што има проблем со рамнотежата, матна глава, секој направен чекор да го осеќа во мозокот, да му смета гласна музика и народ околу него..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
добро луѓе има ли некој анксиозен што има проблем со рамнотежата, матна глава, секој направен чекор да го осеќа во мозокот, да му смета гласна музика и народ околу него..
Рамнотежа и матна глава тешко да е до психолошки проблем. Мора да имаш некои проблематики поврзани со уво или притисок или што знам артритис....изгуглај на нет и ќе видиш што може да биде. https://www.google.com/search?q=Poor+Balance&rlz=1C1CHBD_enMK720MK720&oq=Poor+Balance&aqs=chrome..69i57j69i60&sourceid=chrome&ie=UTF-8#q=Balance+Problems
А за глупа гласна музика и глуп народ....само глупаци може да поднесат такво нешто :)[DOUBLEPOST=1500448296][/DOUBLEPOST]Кога сме на темата.....мислам дека може да помогне многу....
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
,,,ova e.toa shto si go napishal,,,chitaj i samiot,,,,
,,,tireoidnite hormoni ne.go reshavaat problemot so nedostatok na jod,,,
,,,,jodot e.toj shto gi reshava problemite na tireoidnite hormoni,,,toa e.toa ni pomalku ni poveke,,,
,,,,a ako e.za trpenje trpen si so edni te isti tezi i Bogu se dozhalilo,,,
,,,ajt pozzzz,,,
И што не ти е јасно? ај објасни или не цитирај ич. Јодот и нутриентите кои ги набројав го таргетираат проблемот, хормоните не, си читал а не си разбрал.[DOUBLEPOST=1500472804][/DOUBLEPOST]
добро луѓе има ли некој анксиозен што има проблем со рамнотежата, матна глава, секој направен чекор да го осеќа во мозокот, да му смета гласна музика и народ околу него..
Класични симптоми на анксиозност, исто така за секој случај кога ќе ти се случи тоа мери притисок и шеќер, и провери го железото.
 
Член од
26 јуни 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
И што не ти е јасно? ај објасни или не цитирај ич. Јодот и нутриентите кои ги набројав го таргетираат проблемот, хормоните не, си читал а не си разбрал.[DOUBLEPOST=1500472804][/DOUBLEPOST]

Класични симптоми на анксиозност, исто така за секој случај кога ќе ти се случи тоа мери притисок и шеќер, и провери го железото.
крвната слика е одлична, крвен притисок малку висок(инаку од самото будење на сабајле ме фаќа тоа чуство и ме држи цел ден ).Инаку бев спортист и не сум навикнат на вакви промени (ме отепуе..)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
добро луѓе има ли некој анксиозен што има проблем со рамнотежата, матна глава, секој направен чекор да го осеќа во мозокот, да му смета гласна музика и народ околу него..
Ова не е баш здравствен проблем од внатрешна физичка/телесна природа, туку повеќе мислам дека е проблем од социјален и психолошки карактер !
Без разлика на финансиската состојба не се сите луѓе исти, постојат два типа на луѓе, едниот тип едноставно обожава секојдневни излегувања, дружења со голем број на луѓе, кафичи, кафани, ресторанти, дискотеки, пијанки, гласна музика било да е народна музика или пак модерна музика, фестивали, разни музички хепенинзи, свадби, слави, шетање(патување) по цел свет, зимски одмори, летни одмори, шопинзи и.т.н. од друга страна пак постојат и луѓе кои и покрај тоа што имаат доволно финансии не ги влече и не прават ама баш ништо од горе наброеново !
П.С. А и што ќе изгуби човек ако ги пропушти концертите на Цеца, Брена, Аца Лукас и остала Балканска турбо-фолк музичка бижутерија !
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
дали можи опаѓањето на косата да биди предизвикано од психичко замарање, умствена исцрпеност, стрес, анксиозност, депресија, нервоза, страв. Јас го има сево ова во големи размери и овие 5-6 години ја изгубив косата за неверојатни 80 посто. Надежен сончев колектор сум.

Од суплементи испорбано се, и од iherb, vitacost и од тукашниве аптеки. Лек нема.

Што нема лек нема ама дали има надеж дека ќе се поврати косата ако е од причините што ги наведов. Значи не се работи за алопеција или генетски фактор.
Инаку дел ми се изретче во тинејџерски години од константно пеглање, восок и лак.
Од кога почнада мисе ретчи последниве години имав секојдневно 100 влакна на перница насабајле, и редовно од тогаш ми се прават црвени мозолки со гној, најверојатно од некоја напнатост и негативни чуства, (не е фолукулитис) туку се јавуваат од главоболка или од нервирање или изложеност на јака светлина( сонце, компјутер, мобилен). Најчесто се јавуваат на скалпот, некогаш и на лице, и бавно заздравуваат, сум бил на дерматолог врска немаат од животот/ УПМ
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Дали и како може да се измери нивото на серотонинот во организмот ?

На пр. дали може да се измери преку крвна слика како железото ?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.919
Стварно ме исцрпува ова замарање до крајности, за све и свашта. Огромна препрека во животот. Сакам еден ден да се разбудам и да не ми е гајле ама баш буквално за никој и ништо, само за сам себеси. Аман веќе.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.873
Стварно ме исцрпува ова замарање до крајности, за све и свашта. Огромна препрека во животот. Сакам еден ден да се разбудам и да не ми е гајле ама баш буквално за никој и ништо, само за сам себеси. Аман веќе.
Ој легни си и сабајле кога ќе станиш нов човек, ти си господар на својот ум, што ќе одлучиш тоа ќе биде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom