Анксиозност

Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
[QUOTE="Agda Beata, post: 8110010, member
Него за деновиве се натерав да одам на настан на јавно место(веќе платив за да не откажам),

Децо, овака се пребродува страв.[/QUOTE]

Велиш дека си се натерала да одиш...па тоа ти е мила моја исто психичка подготовка, не туку и продавај гачки на @Ligar :P
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
Велиш дека си се натерала да одиш...па тоа ти е мила моја исто психичка подготовка, не туку и продавај гачки на @Ligar :P
СЕ натерав значи купив карта и решив да отидам без многу размислување.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
dali poradi anksioznosta mozat da se pojavat bolki vo gorniot del od stomakot pod gradniot kos doktorite trvrad deka mi e na psihicka baza a mene ne mi se veruva i stolicata mi e svetlo kafena citav deka toa e simtom na rak na pankreasot preplasena sum 4 veceri ne sum spiena nejam kerkickata da ja ostavam sama ima cetri godini nema ni da se sekava na mene prven mislev deka imam hepatis sto posvetla stolicata proveriv nemam i enzimite na crniot drob se vo red sega procititav deka toa e simptom za rak na pankreasot a site mi vikaat na psihicka baza vo eden moment mi e preku glava od doktori i ne mi se zivee a pak od druga strana sakam da ja gledam mojata kerkicka kako raste :(
Toa e simptom na anksioznost, nemoj da se grizis bez potreba, zosto uste pogolemi bolki ke imas. Jas imam takvi bolki poveke od dve godini, skoro sekoj den. Prvata godina imav mnogu pointenzivni bolki, odnosno uzasni bolki, bukvalno kako nekoj da mi zabiva noz vo gradite, bolki sto traele so casovi. Nesto ima sto ti sozdava stres i treba da prepoznaes sto e, dali e covecki faktor, finansii, preterano konzumiranje cigari, kafe, alkohol i dr. Ako mozis trudi se da smenis nesto , ako ne e vo tvoja mokj raboti na toa da ja prifatis situacijata takva kakva sto e.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
18
Поени од реакции
1
mene najveke me zagrizuva promenata na stolicata sto e posvetla boja ja prasuvam doktorkata na psihicka baza ti e aj ova sto me boli na psihicka baza mi ima logika ama kako uspeav psihicki i stolicata da ja smenam posvetla da stane toa mnogu me zagruzava dali vi se veruva deka veke gosina dena i vazala samo po doktori se akam site internisti gi pominav imam 24 godini a ispagam samo na doktor da odam a ne sakam vakov zivot i ne mi treba podobro mrtva nego vaka da ziveam ova ne e zivot ova e prezivuvanje i izmacuvanje edino nesto sto drzi vo zivot e toa sto imam dete inace odamna bi si presudila me boli i toa sto nikoj ne me razbira koga ke kazam sto imam maka sto me boli samo dobivam pak li nesto te boli izveduvas kako moze celo vreme samo ti da odis po doktori samo tebe nesto da tie i jas se prasuvam kako moze koga ke se smenis koga ke bides covek i normalna devojka od 24 god a ne kako baba samo po doktori da odis kako jas da sakam taka da bide kako da sakam stolicata da mi bide posvetla i stomakot da me boli pa se bi dala na svetot samo veke da ne vidam lekar ni pa sakam nesto da me boli i maci samo nekoj sto se nasol vo ovaa sostojba moze da te razbere prasaj patalec a ne katalec mene stravot za zivot mi se javi od kako dobiv dete prethodno nemav maka od nisto bev energicna polna zivot ne sum imala negativni misli od kako dobiv dete se smeniv mi se pojavi stravot od smrt sto ako se razbolam i go ostavam moeto dete samo koga najveke sum mu potrebno a na seto toa i rezultirase sto poslem poragajot mi se pojavi problem so tiroidnata zlezda mnogu e dobro sto postojat vakvi forumi barem vie ke me razberete dali nekoj mu se ima javeno promena vo stolicata od anksioznosta da mu bide posvetla ili mojata doktorka e budala?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
mene najveke me zagrizuva promenata na stolicata sto e posvetla boja ja prasuvam doktorkata na psihicka baza ti e aj ova sto me boli na psihicka baza mi ima logika ama kako uspeav psihicki i stolicata da ja smenam posvetla da stane toa mnogu me zagruzava dali vi se veruva deka veke gosina dena i vazala samo po doktori se akam site internisti gi pominav imam 24 godini a ispagam samo na doktor da odam a ne sakam vakov zivot i ne mi treba podobro mrtva nego vaka da ziveam ova ne e zivot ova e prezivuvanje i izmacuvanje edino nesto sto drzi vo zivot e toa sto imam dete inace odamna bi si presudila me boli i toa sto nikoj ne me razbira koga ke kazam sto imam maka sto me boli samo dobivam pak li nesto te boli izveduvas kako moze celo vreme samo ti da odis po doktori samo tebe nesto da tie i jas se prasuvam kako moze koga ke se smenis koga ke bides covek i normalna devojka od 24 god a ne kako baba samo po doktori da odis kako jas da sakam taka da bide kako da sakam stolicata da mi bide posvetla i stomakot da me boli pa se bi dala na svetot samo veke da ne vidam lekar ni pa sakam nesto da me boli i maci samo nekoj sto se nasol vo ovaa sostojba moze da te razbere prasaj patalec a ne katalec mene stravot za zivot mi se javi od kako dobiv dete prethodno nemav maka od nisto bev energicna polna zivot ne sum imala negativni misli od kako dobiv dete se smeniv mi se pojavi stravot od smrt sto ako se razbolam i go ostavam moeto dete samo koga najveke sum mu potrebno a na seto toa i rezultirase sto poslem poragajot mi se pojavi problem so tiroidnata zlezda mnogu e dobro sto postojat vakvi forumi barem vie ke me razberete dali nekoj mu se ima javeno promena vo stolicata od anksioznosta da mu bide posvetla ili mojata doktorka e budala?
Прво, смени ја докторката. :)
Второ, можно е да имаш хормонски проблем(како резултат од пораѓај, па проблеми со штитната жлезда...) провери тироидна жлезда пак и гледај да ја средиш. Често и таа знае да предизвика анксиозност. Хормони исто провери си.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
18
Поени од реакции
1
tiroidnata zlezda mi e ok provereni mi se hormonite pijam eutoroks i ok se hormonite i ja proveruvam na sekoj 4 meseci krvna slika pravam sekoj mesec i do sega se e normalno nez sto bi mozelo da dade posetla stolica na google mi dava rak na pankresot ili hepatis ali hepatitis imam provereno nemam i enzimite na crniot drob se normalni taka da ili e voa prvovo ili neznam vise kaj mi e glavata mnogu doktori imam prasano za stolicata ali nikoj mi nema dadeno odgovor osven psihicki
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
tiroidnata zlezda mi e ok provereni mi se hormonite pijam eutoroks i ok se hormonite i ja proveruvam na sekoj 4 meseci krvna slika pravam sekoj mesec i do sega se e normalno nez sto bi mozelo da dade posetla stolica na google mi dava rak na pankresot ili hepatis ali hepatitis imam provereno nemam i enzimite na crniot drob se normalni taka da ili e voa prvovo ili neznam vise kaj mi e glavata mnogu doktori imam prasano za stolicata ali nikoj mi nema dadeno odgovor osven psihicki
На интернет сите симптоми водат кон канцер. :) И не, не е канцер светла столица, напротив.
Крвната слика ти е показател дека си океј. Следно што треба да направиш е да разговараш со кбт терапевт.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
18
Поени од реакции
1
mnogu mi e tesko znam deka ke umram a i podobro taka taka resiv vako zivot ne mi trepa noki ne prespani od doktor na doktor a resine nema nema izlez voa e izmacuvanje i za mene i za site okolu mene nemozam veke da gi izmacuvam nemozam da bidam sebicna sto ke mu e na deteto vakva majka ne mu treba podobro bez majka negoli vakva se nadevam deka koga ke porasne ke mi prosti za se pa i jas ne sakam da bidam bolna ama taka sudbinata resila na mnogu forumi imam pisano za problem so posvetla stolica nikoj mu se nema deseno nesto slicno ke da se tie izumreni sto im se desilo mnogu dokori imam prasano se i e mene od psihata ke da sum nekoj maher koj psihicki moze da promeni boja na izmet ako veruvame vo dedo mraz taka i voa e mozno zivot e surov ali jas sum uste po surova i jas ke go kazam krajot na igrata vi posakuvam da ste zdravi toa e najvazno i da se izborite so anksioznosta pozz
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
mnogu mi e tesko znam deka ke umram a i podobro taka taka resiv vako zivot ne mi trepa noki ne prespani od doktor na doktor a resine nema nema izlez voa e izmacuvanje i za mene i za site okolu mene nemozam veke da gi izmacuvam nemozam da bidam sebicna sto ke mu e na deteto vakva majka ne mu treba podobro bez majka negoli vakva se nadevam deka koga ke porasne ke mi prosti za se pa i jas ne sakam da bidam bolna ama taka sudbinata resila na mnogu forumi imam pisano za problem so posvetla stolica nikoj mu se nema deseno nesto slicno ke da se tie izumreni sto im se desilo mnogu dokori imam prasano se i e mene od psihata ke da sum nekoj maher koj psihicki moze da promeni boja na izmet ako veruvame vo dedo mraz taka i voa e mozno zivot e surov ali jas sum uste po surova i jas ke go kazam krajot na igrata vi posakuvam da ste zdravi toa e najvazno i da se izborite so anksioznosta pozz
Еј, Јана, немој!
Твојот живот, особено во последните неколку години бил крајно измачувачки.
Твојот ум е навикнат на оваа ситуација, премногу нахранет со црни мисли и сега конечно „сфаќа“ дека нема излез.
Ова е апсолутно погрешно!
Јас те уверувам дека немаш никаков рак. Твојот мозок те лаже, од сите тие црни мисли и работи што ги читаш на интернет.
Проблеми со тироидата се многу чести кај жените, но посериозните симптоми се ретки и може да се живее нормален живот.
Животот ќе ти се среди, и ќе се чудиш како си можела некогаш да се чувствуваш вака :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Тироидните хормони, не го решаваат проблемот со недостаток на јод, селениум и цинк + б витамини, затоа ви е мизерно дури и кога сте на нив
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
mnogu mi e tesko znam deka ke umram a i podobro taka taka resiv vako zivot ne mi trepa noki ne prespani od doktor na doktor a resine nema nema izlez voa e izmacuvanje i za mene i za site okolu mene nemozam veke da gi izmacuvam nemozam da bidam sebicna sto ke mu e na deteto vakva majka ne mu treba podobro bez majka negoli vakva se nadevam deka koga ke porasne ke mi prosti za se pa i jas ne sakam da bidam bolna ama taka sudbinata resila na mnogu forumi imam pisano za problem so posvetla stolica nikoj mu se nema deseno nesto slicno ke da se tie izumreni sto im se desilo mnogu dokori imam prasano se i e mene od psihata ke da sum nekoj maher koj psihicki moze da promeni boja na izmet ako veruvame vo dedo mraz taka i voa e mozno zivot e surov ali jas sum uste po surova i jas ke go kazam krajot na igrata vi posakuvam da ste zdravi toa e najvazno i da se izborite so anksioznosta pozz
,,,aj bez izbrzuvanje i negativni misli,,,vaka stoi rabotata so svetlio izmet ili mozhe da bide i sosema bel,,
,,,se raboti za jetrata pokonkretno za izlachuvanjeto na urobilinigenot posledovatelno i za bilirubinot
,,,ili za za zholchkata i opstrukcija na zholchnite patishta,,,
,,,ovia ti se dve smernici koga ke odish na matichen da te usmeri na laboratoriski pretragi,za dobivanje na rezultati i ponatamishen tretman,,
,,,ovaa sostojba nema ama nikakva vrska so anksioznost koja ti si ja stvarash samata,,
,,,za takvi crni misli potrebni se i neshto vistinski potemni rezultati a ne svetla stolica,,,zatoa shtom si so dete ne si ti veke taa shto odluchuva shto i kako,postojat povisoki prioriteti shto nalagaat borba za zhivot pa makar i grebela so nokti,,,
,,,pamet i um neka te vodat a ne momentalni emocionalni sostojbi,,,
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.923
^Па тоа е проблемот, што нејзе умот ја лаже и си поигрува со неа, нема тука никакви емоции.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
,,,ako
^Па тоа е проблемот, што нејзе умот ја лаже и си поигрува со неа, нема тука никакви емоции.
,,ako mu dozvolish da te lazhe i zheden preku voda ke te prenese,
,,emocija i emocionalna sostojba se razlichni sostojbi,,zatoa sekogash,,
,,,-sega i tuka-,,,[DOUBLEPOST=1500196156][/DOUBLEPOST]
Тироидните хормони, не го решаваат проблемот со недостаток на јод, селениум и цинк + б витамини, затоа ви е мизерно дури и кога сте на нив
,,,aj pa i ti dosta treseshe zeleni,,,jodot e toj shto gi regulira tireoidnite hormoni a ne ti kako shto si napishal,,,
,,,vodi malku smetka shto pishuvash,,,tukashnive pishuvanki gi chitaat chlenovi so maka,,,
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2016
Мислења
18
Поени од реакции
1
imam ispitano se za crnot drob alt ast bilirubini crp hepatitis a b c eho bukvalno se e vo normala alt 15 ast 14 bilirubinite vo normala direkten indirekten se e vo normala za toa se plasam sto moze da bide a stolicata mi e svetlo kafena i bidijki lekarive mi prevrlaat na psihicka baza jas pisuvam tuka a kojzna sto mi e :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom