Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Мене ме интересира дали другарката на Шекерка, Белчева, ќе успее да лапне сериозна бројка на гласови од контото на СДСМ во општина Центар. :D
Опасна оваа Шекерка, во вакви чувствителни моменти му прави проблем на Зоки. :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.298
Поени од реакции
78.971
Во втор круг во Карпош оди СДСМ со Левица.
Од каде оваа информација?
Автоматски споено мислење:

Седумнаесет со бројка (17) згради на една улица. Па добро бре дали има некој нормален што ќе сака да живее тука? Кога ќе пукне балончич имам да биди олеле мајко.

Најголем проблем е што јавноста не ја разбира магнитудата на проблемов и сите додатни проблеми кои од тоа ќе произлезат.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Требаше на жителите во Капиштец да им биде јасно каде оди работата кога се подигна зграда кај оние 4 бели кули близина на Зебра. Зградата каде што е Биотек сега и направи бел ден да не видат неколку спрата последната од тие 4 бели згради. Тој дел улиците Козара, Бел Камен има да биде полошо од Дебар Мало и ќе личи повеќе на некој кварт од Бангладеш, Индија или Пакистан. Мали тесни улици што треба да опслужат нови 17 згради(засега).
GGWP со градењето со усул :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.298
Поени од реакции
78.971
Требаше на жителите во Капиштец да им биде јасно каде оди работата кога се подигна зграда кај оние 4 бели кули близина на Зебра. Зградата каде што е Биотек сега и направи бел ден да не видат неколку спрата последната од тие 4 бели згради. Тој дел улиците Козара, Бел Камен има да биде полошо од Дебар Мало и ќе личи повеќе на некој кварт од Бангладеш, Индија или Пакистан. Мали тесни улици што треба да опслужат нови 17 згради(засега).
GGWP со градењето со усул :D
Дебар маало е ужасно лошо (нема паркинг, нема простор, нема вода во високите спратови...), но, во Острово и кај Рампа е полошо од Дебар Маало (за нијанса). Ова ми личи дека ќе биде како кај Рампа, таму у еден реон е оноа фантастично како некој у општина го склопил тој дел. Неверојатно.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.575
Јас не разбирам зошто воопшто купуваат станови да живеат на тие локации. Ај тие што живееле веќе таму ги разбирам, али да купиш стан во зграда која е буквално заглавена во уличка ми е навистина неразбиливо. Да додадам и пример позади универзална сала. Значи уште кога ќе треба да се тргне за тој регион почнува да ме фаќа сафра за паркинг. Дебар Маало и да не го спомнувам еднаш имам вртено 50 минути барајќи какво било паркинг место.

Се е набутано тесно. Зграда лепенка од лево, зграда лепенка од десно, зграда на 4-6 метри пред тебе со едно мочано уличе каде што еден ако се паркира на 20 минути треба да правиш математички пресметки дали ќе можеш да се протнеш да го поминеш, позади тебе или уште една лепенка или некое мало паркингче со нова зграда на 10 метри. Нема накаде да се свртиш и некој ладно ти вика 1200-1400 евра метар квадратен и му викаш "Ок тоа е разумна цена ќе го купам". Тие локации за над 700 евра не треба да идат од што се катастрофа.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Јас не разбирам зошто воопшто купуваат станови да живеат на тие локации. Ај тие што живееле веќе таму ги разбирам, али да купиш стан во зграда која е буквално заглавена во уличка ми е навистина неразбиливо. Да додадам и пример позади универзална сала. Значи уште кога ќе треба да се тргне за тој регион почнува да ме фаќа сафра за паркинг. Дебар Маало и да не го спомнувам еднаш имам вртено 50 минути барајќи какво било паркинг место.
Види паркирање за некој што живее во тие реони и нема сопствен паркинг е лошо. За некој што и не живее таму и бара место за паркирање е уште полошо. Доколку си имаш подземно паркинг место и го немаш тој проблем со паркирање сепак не е толку лошо. Имаш улички кои не се прометни и се доста мирни.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Све додека не почне да се шири градот надвор од менталните граници што постојат, ќе се чудиме на мали бангладеш у сред центар. Итна дислокација на гипсовите долж Вардар и урбанизација на тој реон. Ме интересира дали некој нешто планира со она делче карши ПИОМ гледам има неколку станбени зградби у изградба па се до чувени Космос. Тоа чергарите све на клоци треба да летаат.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.575
Види паркирање за некој што живее во тие реони и нема сопствен паркинг е лошо. За некој што и не живее таму и бара место за паркирање е уште полошо. Доколку си имаш подземно паркинг место и го немаш тој проблем со паркирање сепак не е толку лошо. Имаш улички кои не се прометни и се доста мирни.
Па нормално дека се мирни од двете страни уличката е со зидови од згради. А и навистина ме интересира тој аспект на мирност? Може ли да ми го објасниш што е тоа мирност и како го нема по другите општини? Дека не е како Чаирчани и Тетовци да се доселуваат па да викаат, конечно мир да не мораш со џукели до продавница да се тепаш да отидеш.

Зошто вреди тој метар квадратен 1200-1400 евра? Знам дека секој си има различни барања и што му е приоритет во животот али кога и да прашам некој што живее таму, освен "Центар си е Центар" и "мирно е" не сум добил друг одговор. Разбирам градски ѕид, околу зелен пазар, ама дебар маало и позади унверзална не знам навистина.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Па нормално дека се мирни од двете страни уличката е со зидови од згради. А и навистина ме интересира тој аспект на мирност? Може ли да ми го објасниш што е тоа мирност и како го нема по другите општини? Дека не е како Чаирчани и Тетовци да се доселуваат па да викаат, конечно мир да не мораш со џукели до продавница да се тепаш да отидеш.

Зошто вреди тој метар квадратен 1200-1400 евра? Знам дека секој си има различни барања и што му е приоритет во животот али кога и да прашам некој што живее таму, освен "Центар си е Центар" и "мирно е" не сум добил друг одговор. Разбирам градски ѕид, околу зелен пазар, ама дебар маало и позади унверзална не знам навистина.
Eве ќе ти набројам неколку предности. Добар дел од фирмите се сместени во Центар, притоа треба да си дебилен идиот ако треба за 2км максимум да возиш низ хаосот и можеш пешки да отидеш. Градски парк е 15 мин одење, кејот исто така. Водно ти е во близина. Подобрите средни училишта се во Центар. Градинки има, колеги ги носат децата во градинка од Аердром. Автохтони нема, но на пат е да се смени тоа.

Сега ова се предностите, но ако се стави на кантар преовладуваат недостатоците. Имам живеено на сите локации што ги наброја и најдобар дел ми е бил зелен пазар позади scout.мк зградите кои имаат мала дистанца од зелен пазар. Се друго што е веднаш до зелен пазар е на исто па и полошо ниво од Дебар Маало.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
ДПНЕ не се никаква опозиција туку се еден вид на приврзок на власта, вазали кои глуматарат некаква кобајаги опозиција имагинарна, министерот за опозиција во владата на З.З. Кико Жмицкоски и неговите пајташи им креираат на избори цензус, кворум и секако им гласаат закони во собрание. Ова е убедливо најслабата, најанемичната, квислиншка, вазалска, преварантско-манипулаторска опозиција во последниве 3 децении, откако сме независна држава. Всушност за да падне Заев и Заевистите од власт мора прво да падне/пропадне ваквото Жмицковистичко ДПНЕ. Океј гласајте си ги пак на избори, Жмицко, Данела, Гога, Мизрахи, Антоњо, Ќорчев, Тим4о и.т.н. ама после да нема плачки зошто вака било така било. Наместо Заев да падне од власт и да отиде во опозиција он со ваква опозиција всушност се повеќе ја зголемува својата моќ од година во година и со секои нови избори. Толку ли не може да се сфати тоа дека оваа гарнитура на чело на ДПНЕ (партијата што го украде името/називот/буквите ВМРО од славната Македонска Илинденска историја) со вакви килави и превртливи политики не може да го сруши Заев ниту на централно, ниту на локално ниво. Страшно е тоа како голем дел од народот е со испран мозок и не умее да размислува малку и со своја глава !
П.С. И Жмицко е вешт манипулатор и преварант, да, ама овој Муртинецов што продавал роба на пијаците по Србија е бајаги повешт играч !
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.609
Во право е. На неколку саати до крај на истекот на рокот за кандидатури, Мицко уште нема кандидат во Струмица. Најверојатно неможат да најдат до толку голема будала шо ќе прифати однапред изгубени избори.

дпмне реформаторска. :pos: :pos: :pos:
 
Член од
23 август 2020
Мислења
257
Поени од реакции
427
Battleground општини ќе бидат Кичево, Струга, Карпош, Штип, Охрид и Скопје како град
Кичево лагано ќе победи кандидатот на ДУИ. Инаку Тетово и во Гостивар ќе биде неизвесно и доста интересно, зависи многу и од гласачите на вмро и сдсм во втор круг.

Мој тип : Бејта од ДУИ победник во Гостивар, а Касами од БЕСА во Тетово пред Арифи.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Во право е. На неколку саати до крај на истекот на рокот за кандидатури, Мицко уште нема кандидат во Струмица. Најверојатно неможат да најдат до толку голема будала шо ќе прифати однапред изгубени избори.

дпмне реформаторска. :pos: :pos: :pos:
Остај тоа што тие се тешки гревови ама јас сеуште неможам да сфатам како може некој со 2 грама мозок да гласа за некој ко Костадин Костадинов ?
Нема ли тој народ грам достоинство и 2 грама мозок?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.298
Поени од реакции
78.971
Гласам за Левица на овие избори и тоа не е непознато.
Сепак, приоритет ми е ВМРО и СДСМ да изгубат што повеќе гласови. Постепено да сфатат дека пушење албански курови и двојни аршини кон сопствениот народ, не може да им излезе на добро.

Не ми е приоритет Левица да победи (што е невозможно секако сега), а секако ќе гласам за нив.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom