Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Не треба да се стручњак, доволно е или да ги читаш законите за избори, или да имаш common sense со математика.

Еве ти конкретни примери баш од избориве:
За Скопје имаше 12 кандидати за градоначалник, но никој од нив не освои 50% од гласовите, што значи дека во вториот круг одат само првите двајца со најмногу гласови, каде што гласачите што во првиот круг гласале за некој од 10те кандидати што не влегуваат во втор круг сега можат да го дадат гласот за било кој кандидат и со тоа да го променат победникот. Т.е., ако во прв круг Данела имаше освоено најмногу гласови, во вториот круг тие што не гласале ниту за неа ниту за Шилегов сега може ќе гласаат за Шилегов и он ќе победи. Недемократски и нефер е да прогласиш победник со освоени 30-40% од гласовите, затоа што тоа не е мнозинство.

На претседателските избори 1999 се случи токму тоа. Борис Трајковски имаше освоено 21% од гласовите и беше втор, зад Тито Петковски кој имаше 33%. Како најдобро рангирани отидоа во втор круг, каде што гласачите што во првиот круг не гласале за никој од нив, овојпат гласаа повеќе за Борис и он победи со 53%.

Можеби не се согласувам многу со правилото да има втор круг во општини каде што има само 2 градоначалници, а никој не освоил 50%, затоа што истите тие пак ќе бидат во втор круг и тогаш дури и со помалку од 50% ќе победат, но ете, да го сфатиме како втора шанса жителите на таа општина убаво да размислат кој сакаат да им ја води општината наредните 4 години. Демир Хисар е најинтересен ваков пример на избориве, едниот кандидат 46.92%, другиот 47.37%. Само 23 гласа разлика помеѓу нив. Во втор круг било кој може да биде победник.

Идеално ќе беше ако ни во втор круг никој нема 50% - да има нови избори со скроз нови кандидати, но тоа ќе биде ептен трошење пари. Но од друга страна веќе кога секако се повторува првиот круг во општини што немале 30% излезност - зошто па да не и ова?
Во 2 круг само треба да излезат 30% од гласачите а за победа не е како за во прв круг правилото 50% + 1 туку кој ќе освое повеќе гласови!
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
357
Поени од реакции
708
Ајде уште 10 дена, да падне оваа куртонска влада да Бог да што е можно побргу. Менгеле две дози вакцинација ќе форсира за влез во кафичи и кафани, пеколен рецепт за катастрофа на избориве во втор круг. НУЛА гласови има да освојат мајмуни стокосани.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Одлично !!

После оваа изјава уште во 7 саат ќе се нацртам пред гласачкото место. Поголема мотивација од ова нема.
Уште да не беше Заев - Заев, можеби ќе го сфатев сериозно, ама со оглед на тоа што сè што кажа до сега излажа...

Но да, добра мотивација за народот во што поголем број да излезе во втор круг да гласа против Шилегов и СДСМ со надеж дека ќе падне владата :icon_lol:

Во 2 круг само треба да излезат 30% од гласачите а за победа не е како за во прв круг правилото 50% + 1 туку кој ќе освое повеќе гласови!
А јас што пишав? o_O
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.576
Уште да не беше Заев - Заев, можеби ќе го сфатев сериозно, ама со оглед на тоа што сè што кажа до сега излажа...

Но да, добра мотивација за народот во што поголем број да излезе во втор круг да гласа против Шилегов и СДСМ со надеж дека ќе падне владата :icon_lol:


А јас што пишав? o_O
Не е важно дали лажел или не. Впрочем не ни гледам што е толку важно кој е градоначалник на Скопје. Ако СДС изгуби во Битола, Куманово, Карпош, Кочани и Охрид и ако ДУИ изгубат во барем две од Тетово, Кичево и Струга. После таков пораз владата ќе има паднато 100%. Новото мнозинство ќе биде ДПНЕ + АА + Беса + ЛДП/ДОМ.

Мислам во овој случај поразот на ДУИ е далеку поважен од поразот на СДС на ниво на Скопје. Јас и би ги потикнал да се концентрираат на Скопје додека ДПНЕ би требало сите средства да ги фрла на Битола, Кичево, Тетово и Охрид.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Нова влада секако ќе има без разлика на вториот круг кој секако нема да биде во полза на сдс.Немој да мислите дека од дуи ќе плачат за сдс.Заев е готов знае и самиот исто како што знаеше дека ако не го сменеше името никогаш немаше да биде власт и премиер.Така да се е очекувано..
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Уште да не беше Заев - Заев, можеби ќе го сфатев сериозно, ама со оглед на тоа што сè што кажа до сега излажа...

Но да, добра мотивација за народот во што поголем број да излезе во втор круг да гласа против Шилегов и СДСМ со надеж дека ќе падне владата :icon_lol:


А јас што пишав? o_O
Заев ништо чудно да рече на 31ви дека победиле во Шуто Оризари и Демир Капија и поради тоа е потврден концептот на едно општество и одиме напред!
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Заев у survival mode на тв21 очај. Пука со цела муниција али ефект на ќорци.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Му ги стаиле Муслиу и Селмани да си викаат ти мене сердаре ја тебе војводо. Платена политичка програма е ова бе. Кој паѓа на ова бе.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
До мене ли е или Данела у фацата сварно личи на јагне?
Таков сурат има некако потсека на овца или мало јагне.o_O
Опа, излезе фетишот на виделина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
До мене ли е или Данела у фацата сварно личи на јагне?
Таков сурат има некако потсека на овца или мало јагне.o_O
Не знам за офца, ама мене на пишија ме потсеќа суратот!
...нели за вкусови не се дискутира.
Ете некои тука за добра милфица ја рачунаат.
Јас приметувам на овие најдобри, бирани и фотошопирани слики дека апла се гледа како једва ботоксот држи за да не се распадне "фацата".
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom