Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
20.705
Град СК и Битола, во другите општини ќе може најверојатно и без нив.
И во Велес и Охрид ДПМНЕ ќе бира помеѓу Левица и ДУИ, за Карпош и Центар ако тепаат мислам дека ќе им треба, Штип и Прилеп имаат ДПМНЕ мнозинство, други места не знам.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.256
Поени од реакции
36.020
Ако ја поддржат Беса, Дуи ќе му повлече поддршка за Скопје и Куманово. Ако ги поддржат Дуи, Беса може да ја урне владината коалиција. Мислам дека ќе се решат за „округло па на ќоше“ став кај што нема да поддржат ни еден од кандидатите. Втора опција е некоја блага поддршка да и дадат на Беса, со оглед на тоа што Скопје и Куманово и со поддршка од Дуи скоро сигурно ќе ги изгубат, а ако Касами стане градоначалник добиваат уште еден пратеник од Сдсм. Дуи не верувам дека ќе форсираат за предвремени избори, иако според резултатите такви избори би им одговарале.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.168
Поени од реакции
25.748
Па добро, имаше побитни работи на избориве како што е тоталниот крах што им се деси на Сдс :D

Инаку, може се надеваа на повеќе гласови ама во процент се горе доле таму кај што и се прогнозираше. Околу 7% мислам дека се. Сеа влажни соништа за 100 илјади гласа е друга работа посебно на ваква излезност :D Јас лично мислев дека за нијанса подобро ќе поминат. Парламентарни да беа најверојатно и ќе поминеа подобро зашо темите се други, вака локални си бараат посилна инфраструктура и фаци на терен. Инаку да, се сложувам советниците не им се од голема тактичка важност поради мизерниот резултат на Сдс. Некако сите очекуваа дека ќе биде тесно и овие ќе бидат одлучувачки фактор. Вака Вмро стана хегемон во повеќето скопски општини :D
За Град Скопје им се клучни на Вмро за да направат мнозинство со Алијанса, Карпош исто така и Центар не знам како е распоредот и дали тие зелените + Сдсм имаат мнозинство. По другиве градови кај што освоија некој советник не знам како е распоредот на мандатите.
Епа затоа се нервозни. Во градот во кој се најсилни се небитни, надвор од него немаат база.

Левица учествуваше на избори на кои покри 1.161.631 гласач, а остави 656.442 непокриени. Или во превод 63.89% од целовкупното гласачко тело. Од тие 656.442 во мнозинско македонски средини се 276.264 додека во мнозинско немакедонски 380.178 гласачи. Што би значело дека од мнозинско македонските средини покри 80.79% од популацијата.

Притоа доби 50.045 гласа од кои 24.946 во Скопје и 25.099 надвор од Скопје. Мнооооогу далеку од 100те илјади што ги очекуваа.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.034
Поени од реакции
18.040
Не треб да се национализираат него забранат. Парите од фирмите на Мијалков и Заев да се вратат во буџетот на МКД. Мијалков е минато во Вмро, него сега го држи СДСМ. Јас не сум за затвор за Мијалков или Заев јас сум за бесилка на двајцата.
Автоматски споено мислење:



Сине јас во 2001ва дојдов во МКД. Ти каде беше? Јас на фамилиите на загинатите бранители во дом на АРМ им делев и пари и помош, ти каде беше?

Нормално де, бугар е му одговара распад... Ти реков споро сфаќаш.
Види јас не сум човек буквалист мене ми е мило ако ти си го правел тоа, јас можам со тебе да се пцујам или тепам до смрт ама како Македонец уште другиот ден за вакво нешто да ти подадам рака и да те давам како пример за тоа дело. Работата е што ти размислуваш клиентелистички а јас со идеали, бугарот го сфаќам јас но убаво кажа, и јас сум со идеја подобро да не снема од мапата него да живееме вака, со Мицкоски и таа политика пак не очекува оваа приказна, ќе дозволиме 20% да одлучуваат за нас и ете од најмала работа како ова со Тетекс па се до убиства да ги ставаме на срце и да дигаме раменици. Јас ниту сметам дека Апасиев е Бог ниту пак размислувам за приватизирање или влегување на Кина, еве нека сум прост сум јас за тие високи политики и на крајот од денот и јас и фамилијарно сме живееле од 10 прсти, ниту дедо влегол во тогаш единствената партија, ниту тато како голем патриот и искрен Македонец(иако не е Македонец) во вмро и да добива корист до ден денешен од тоа, ниту пак јас иако кога сум доле сум со дечките од Левица или во штаб сум не сум зачленил ни пак ќе се зачленам некогаш, напротив кога би биле власт би ги корегирал во секоја можност за доброто на Македонија, единствено во нив гледам некоја позитивна иднина за најминамалните работи а тоа е безбедност и подобрување на секојдневниот живот пред се за нас Македонците затоа што твоите и овие сега не уништија. Впрочем најголемата поддршка за Левица ја давам затоа што твојата партија не го направи тоа во периодот од 2008 до 2014 кога можеа барем да пробаат да го направат тоа, тогаш да направеа некои работи немаше ни да постои Левица ни пак ќе дискутиравме за ова, уште ќе владееше Груевски и сите че гласавме за него. На крајот од денот таа е паролата ако си ја заборавил, ако нема слобода има смрт. Се надевам дека ми ја сфаќаш поентата.

Јас во 2001 сум имал една година, кога би имало друга 2001 мислам дека јасно ти е каде би бил.
 
Последно уредено:
M

Macedon1um

Гостин
Епа затоа се нервозни. Во градот во кој се најсилни се небитни, надвор од него немаат база.

Левица учествуваше на избори на кои покри 1.161.631 гласач, а остави 656.442 непокриени. Или во превод 63.89% од целовкупното гласачко тело. Од тие 656.442 во мнозинско македонски средини се 276.264 додека во мнозинско немакедонски 380.178 гласачи. Што би значело дека од мнозинско македонските средини покри 80.79% од популацијата.

Притоа доби 54.632 гласа од кои 29.533 во Скопје и 25.099 надвор од Скопје. Мнооооогу далеку од 100те илјади што ги очекуваа.
Доволно е во Центар и Град Скопје од нивните советници да зависи мнозинството и тука е огромното влијание и преговарачка моќ. А растот на Левица во бројки е евидентен, да „влијанието“ сега и покрај советниците не им е огромно при гласање поради катастрофалните резултати на Сдс ама тие 50 и кусур советници се идни медиуми (како што се Апасиев и Крмов само 2ца в особрание) кои ќе им ја вадат маста на градоначалниците кои ќе ги потценат и игнорираат нив. И да не ги викаат по телевизии тоа ништо нема да промени во време на социјални мрежи, со мал буџет огромен дофат се добива до гласачкото тело.

Да ова е победа за Дпмне ама и жежок костен во рака, ќе имаат градоначалници без подршка од владата а незадоволството (ќе) расте а брзо идат парламентарни
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
20.705
Епа затоа се нервозни. Во градот во кој се најсилни се небитни, надвор од него немаат база.

Левица учествуваше на избори на кои покри 1.161.631 гласач, а остави 656.442 непокриени. Или во превод 63.89% од целовкупното гласачко тело. Од тие 656.442 во мнозинско македонски средини се 276.264 додека во мнозинско немакедонски 380.178 гласачи. Што би значело дека од мнозинско македонските средини покри 80.79% од популацијата.

Притоа доби 54.632 гласа од кои 29.533 во Скопје и 25.099 надвор од Скопје. Мнооооогу далеку од 100те илјади што ги очекуваа.
Прв пат слушам дека Левица очекувале 100к+ гласови освен од симпатизери тука на форумов.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.435
Поени од реакции
22.780
И во Велес и Охрид ДПМНЕ ќе бира помеѓу Левица и ДУИ, за Карпош и Центар ако тепаат мислам дека ќе им треба, Штип и Прилеп имаат ДПМНЕ мнозинство, други места не знам.
Не би ме изненадило ново парламенарно мнозинство со амин од калето со Вмро и Дуи. Поготово ако Данела го добие Скопје.
 
Член од
11 август 2017
Мислења
459
Поени од реакции
372
Епа затоа се нервозни. Во градот во кој се најсилни се небитни, надвор од него немаат база.

Левица учествуваше на избори на кои покри 1.161.631 гласач, а остави 656.442 непокриени. Или во превод 63.89% од целовкупното гласачко тело. Од тие 656.442 во мнозинско македонски средини се 276.264 додека во мнозинско немакедонски 380.178 гласачи. Што би значело дека од мнозинско македонските средини покри 80.79% од популацијата.

Притоа доби 54.632 гласа од кои 29.533 во Скопје и 25.099 надвор од Скопје. Мнооооогу далеку од 100те илјади што ги очекуваа.
Левица на ниво на Скопје за градоначалник доби 20.609 гласа, а за советничката листа нешто помалку, 20.333. На парламентарните избори Левица на ниво на Скопје имаше околу 15.000 гласа, тоа значи дека имаат раст од 5000 гласа во главниот град, што не е за потценување.
 
M

Macedon1um

Гостин
Не би ме изненадило ново парламенарно мнозинство со амин од калето со Вмро и Дуи. Поготово ако Данела го добие Скопје.
Така викаат и од Алијанса/Алтернатива, ако направат ваков самоубиствен потег Дпмне им предвидуам многу „блескава“ иднина
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.800
Поени од реакции
17.571
Kolku malce treba da se zaboravi se sto naprai vmro izminatite godini. Edni dobri rezultati, i site si se vratija vo jatotot. Se zaborai celoto nivno kumuvanje so vlasta, i za promena na ime, i se ostanato. Za zal niso cudno da e isplanirani ova. Zaev mirno kje si ja prepusti vlasta i kje si tera biznisi, otkako si zavrsi toa so si zavrsi. Vajda ne mislite deka ovaa garnitura na sds kje go apsi :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.034
Поени од реакции
18.040
Kolku malce treba da se zaboravi se sto naprai vmro izminatite godini. Edni dobri rezultati, i site si se vratija vo jatotot. Se zaborai celoto nivno kumuvanje so vlasta, i za promena na ime, i se ostanato. Za zal niso cudno da e isplanirani ova. Zaev mirno kje si ja prepusti vlasta i kje si tera biznisi, otkako si zavrsi toa so si zavrsi. Vajda ne mislite deka ovaa garnitura na sds kje go apsi :)
Се гледа кој заборава ама и кој памти се :)
Сега има за кого да се гласа ако ништо друго :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.800
Поени од реакции
17.571
Така викаат и од Алијанса/Алтернатива, ако направат ваков самоубиствен потег Дпмне им предвидуам многу „блескава“ иднина
Hah samoubistvo. Lugjevo gi boli kur za makedonija, bitno im e partijata da im dojde na vlast. So gjavolot kje koaliciraat a ne pa dui. Oni amin od kaleto go gledaat kako vetar u grb, a ne znak za kompromitacija.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.168
Поени од реакции
25.748
Левица на ниво на Скопје за градоначалник доби 20.609 гласа, а за советничката листа нешто помалку, 20.333. На парламентарните избори Левица на ниво на Скопје имаше околу 15.000 гласа, тоа значи дека имаат раст од 5000 гласа во главниот град, што не е за потценување.
Моја грешка, немаат 29.533, туку 24.946, за советите на сите општини во Скопје во кои учествуваа (без Сарај и Чаир). Град Скопје како целина е друга приказна, таму логично е да имаат помалку. И да, во Скопје растот им е одличен, надвор од Скопје им е само 4.000 гласа. И тоа е долгорочниот проблем на Левица.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.435
Поени од реакции
22.780
Левица на ниво на Скопје за градоначалник доби 20.609 гласа, а за советничката листа нешто помалку, 20.333. На парламентарните избори Левица на ниво на Скопје имаше околу 15.000 гласа, тоа значи дека имаат раст од 5000 гласа во главниот град, што не е за потценување.
5000 гласа не е за потценување? абе види, првиот пат од 0 гласови на 1000 ако дошле проценутално тоа е пораст упм ама апсолутно ништо не мења. Исто и ова со цифрата дури од 5000 во град од 500 000+.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom