Анализа на крв - толкување резултати

Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Последен пат направив крвна слика пред околу 6 месеци (некаде октомври, ноември). Тогаш ми беше добра сликата. Да не ти доваѓа на памет што може да ми е? Јас сум доста уплашен, а и искрено ме уплаши другар денес. За недостаток на витамини мислам дека не е, затоа што во последно време јадам многу овошје, зеленчук. А и пијам витамини, антиоксиданси, зелен чај и се што ќе прочитам дека е кориссно за здравјето.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Здраво.

Можеби сум офтопик, но сакам да прашам за проблемов што ме мачи, а кој би настојувал да го дијагностицирам со вадење на крв. Имено еднаш во денот, може и еднаш во 2 дена, ми се случува нагло тресење на рацете, тресење на снагата и губење на силата, вртоглавици. Во последно време и сум доста нервозен, но сум бил и другпат нервозен, па не ми се случувало до толку. Ова ме тера да отидам да извадам крв. Дали некој знае дали вадењето крв ќе ми помогне околу ова (да дијагностицирам што е ) или дали некој имал ваков проблем па да ми каже што може да биде и како би го остранил ова.

Последен пат какви ти беа референците на гликемијата во крвта? Твојот матичен го знае проблемот? Најдобро е да појдеш и детално да кажеш што ти е и детално да ти се испита се.
Мене по симптомите ми укажува на проблеми со шекерот, зошто сите симптоми ги имаш ко за хипергликемија. Колку јас знам ...
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Последен пат какви ти беа референците на гликемијата во крвта? Твојот матичен го знае проблемот? Најдобро е да појдеш и детално да кажеш што ти е и детално да ти се испита се.
Мене по симптомите ми укажува на проблеми со шекерот, зошто сите симптоми ги имаш ко за хипергликемија. Колку јас знам ...
Овој проблем го забележав уште пред 6 месеци и веднаш отидов да направам крвна слика, и референците на гликемија во крвта беа 4.5 а нормални вредноси беа од 3.9-6.1. Тогаш се беше добро (мислам на крвната слика) и престанав понатамошни испитувања. Мислев дека тресењето на рацете ми е од стрес и нервоза.
 
Е

експерт

Гостин
Овој проблем го забележав уште пред 6 месеци и веднаш отидов да направам крвна слика, и референците на гликемија во крвта беа 4.5 а нормални вредноси беа од 3.9-6.1. Тогаш се беше добро (мислам на крвната слика) и престанав понатамошни испитувања. Мислев дека тресењето на рацете ми е од стрес и нервоза.
И јас се согласувам дека тресењето на рацете ти е од нервоза. Не кажа возраст, ама претпоставувам дека си млад, и да имаш некои проблеми со шеќерот во крвта, не се согласувам дека ти е ХИПЕРгликемија туку ХИПОгликемија, и тогаш само треба да се напиеш блага вода, ова може да ти се случува ако не јадеш доволно.
Инаку погоре имаше напишано дека земаш се што се препорачува за здрав живот, ќе ти препорачам да не веруваш во сите реклами.
И немој многу да се нервираш и да се грижиш, оти полека ќе прераснеш во хипохондрик.
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
И јас се согласувам дека тресењето на рацете ти е од нервоза. Не кажа возраст, ама претпоставувам дека си млад, и да имаш некои проблеми со шеќерот во крвта, не се согласувам дека ти е ХИПЕРгликемија туку ХИПОгликемија, и тогаш само треба да се напиеш блага вода, ова може да ти се случува ако не јадеш доволно.
Инаку погоре имаше напишано дека земаш се што се препорачува за здрав живот, ќе ти препорачам да не веруваш во сите реклами.
И немој многу да се нервираш и да се грижиш, оти полека ќе прераснеш во хипохондрик.
Искрен да бидам, многу се нервирав во последно време ради една доста банална работа, и од тогаш и почна ова тресење на рацете (но тоа не е секогаш). Веднаш отидов на крвна слика и супер ми беше сликата. Со татко ми и други луѓе што сум разговарал ме уверуваат дека тоа ми е само од нервоза, и дека со престанувањето на нервирањето сето ова ќе помине. Сепак поминаа некаде 6 месеци од последната крвна слика, па ќе си отидам пак.

aleks10 напиша:
Искрен да бидам, многу се нервирав во последно време ради една доста банална работа, и од тогаш и почна ова тресење на рацете (но тоа не е секогаш). Веднаш отидов на крвна слика и супер ми беше сликата. Со татко ми и други луѓе што сум разговарал ме уверуваат дека тоа ми е само од нервоза, и дека со престанувањето на нервирањето сето ова ќе помине. Сепак поминаа некаде 6 месеци од последната крвна слика, па ќе си отидам пак.
За возраст заборавив 26 годишен сум
 
Е

експерт

Гостин
Искрен да бидам, многу се нервирав во последно време ради една доста банална работа, и од тогаш и почна ова тресење на рацете (но тоа не е секогаш). Веднаш отидов на крвна слика и супер ми беше сликата. Со татко ми и други луѓе што сум разговарал ме уверуваат дека тоа ми е само од нервоза, и дека со престанувањето на нервирањето сето ова ќе помине. Сепак поминаа некаде 6 месеци од последната крвна слика, па ќе си отидам пак.



За возраст заборавив 26 годишен сум
ок, без навреда, веќе си станал хипохондрик :)

се надевам ќе биде се во ред
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Стално утнувам со хипо и хипер, колку и да ги разликувам. Туку тресењето на рацете, а другите симптоми укажуваат само на нервоза?

Остај хипохондрик, никогаш не е на одмет да се направи саглам анализа на крвта кога човек не се чувствува ко што нормално е.
 
Е

експерт

Гостин
Остај хипохондрик, никогаш не е на одмет да се направи саглам анализа на крвта кога човек не се чувствува ко што нормално е.
Да, ама што ќе остани за другите што се навистина болни ако сите сакаат да си ја проверат крвта на секои неколку месеци.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Да, ама што ќе остани за другите што се навистина болни ако сите сакаат да си ја проверат крвта на секои неколку месеци.

Плаќаме по 30-40-50 години здравствено, па и да ти кажам ич не ми е гајле како државата ќе го среди тој проблем. Зошто ми е преку глава. За моето здравје, да мислам како тоа тие ќе го организираат?
Станува збор за крвна слика, не некои комплицирани испитувања што со себе повлекуваат разни реагенси кои стално во нашево тркачко здравство ги нема.

Посакувам порано да се свестев и да бев поголем хипохондрик, а не да оставам се на докторите.
Да не забегуваме од темата, зборот ми е, дека ако човек сам не се осети дека нешто не е во ред со него и на време тоа да го среди, после залудно плукаме по оној последниот.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Правев крвна слика и има неколку работи кои ме загрижуваат, па ми треба помош:

Еритороцитите (4,2-5,5) мене ми е 5,7

Лимфоцитите (0,05-0,08) мене ми е 0,17

Албимин (35-50) мене ми е 50

Според мене мислам дека не станува збор за нешто сериозно, во понеделник ќе се консултирам со лекар, ама од корист ќе ми биде доколку може некој да ми даде помош.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Правев крвна слика и има неколку работи кои ме загрижуваат, па ми треба помош:

Еритороцитите (4,2-5,5) мене ми е 5,7

Лимфоцитите (0,05-0,08) мене ми е 0,17

Албимин (35-50) мене ми е 50

Според мене мислам дека не станува збор за нешто сериозно, во понеделник ќе се консултирам со лекар, ама од корист ќе ми биде доколку може некој да ми даде помош.
Однеси ги резултатите на лекар за секој случај, ама мислам дека нема потреба за паника, се додека се движат околу нормалната граница
 

NutriVita

Hranata kako lek
Член од
8 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Од што ми се намалени триглицеридите и ггт? Не се многу, не се под нормалата. Пред неколку месеци само триглецеридите беа намалени, а сега и ггт. Можно ли е да е од нејадење црвено месо и пржени работи? И што треба да направам за да ги нормализирам? Всушност што значат овие намалени вредности?
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Од што ми се намалени триглицеридите и ггт? Не се многу, но се под нормалата. Пред неколку месеци само триглецеридите беа намалени, а сега и ггт. Можно ли е да е од нејадење црвено месо и пржени работи? И што треба да направам за да ги нормализирам? Всушност што значат овие намалени вредности?
Некој ?!?
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Некој ?!?[/QUOTE
Во моментов ги имам резултатите пред мене, и гледам дека и некои други вредности се ниски. Освен триглицридите кои се 0.3, ГГТ 6, ниски се и холестеролот 4.0 и Uric Acid- 180.
Ниски се и HCT, 33,3%, MCV 74.1.

Единствено повисоко е Mid 11,8% и MCHC 36,6.

Докториве само рекоа повеќе да јадеш, а јас јадам премногу, и никој не ми објасни што значи ова. Барем да знам што е и што е тоа што треба повеќе да јадам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom