Анализа на крв - толкување резултати

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Од што ми се намалени триглицеридите и ггт? Не се многу, не се под нормалата. Пред неколку месеци само триглецеридите беа намалени, а сега и ггт. Можно ли е да е од нејадење црвено месо и пржени работи? И што треба да направам за да ги нормализирам? Всушност што значат овие намалени вредности?
Искрено, зошто не отиднеш кај некој нутриционист? Тој спрема сите твои резултати, твојата тежина и твојата крвна група може да ти даде третмани. Секако тоа ќе си го платиш но сепак се ќе биде во ред. Немаш потреба од паника. Немој само да претеруваш со јадењето! Ќе си внесуваш безпотребно јагленхидрати кои ако невежбаш ќе ти прејдат во сало(народно кажано).




Правев крвна слика и има неколку работи кои ме загрижуваат, па ми треба помош:

Еритороцитите (4,2-5,5) мене ми е 5,7

Лимфоцитите (0,05-0,08) мене ми е 0,17

Албимин (35-50) мене ми е 50

Според мене мислам дека не станува збор за нешто сериозно, во понеделник ќе се консултирам со лекар, ама од корист ќе ми биде доколку може некој да ми даде помош.

Не е убаво да се шегуваш за такви работи.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Лабораторискиот преглед на крвта кај пациентите е еден од најважните показатели за ситуацијата на организмот и укажуваат на некоја скриена или веќе манифестирана болест.

Секој човек во зависност од телесната тежина има од 5 до 8 литра крв, која го снабдува внатрешните органи со кислород и хранливи материи, содржи бели (леукоцити) и црвени (еритроцити) кои претставуваат одбранбену ќелии на организмот.

Анализа на крвта спаѓа во стандардна процедура на секој преглед, посебно ако пациентот се жали на симптоми кои не укажуваат на конкретно заболување и помага при поставување точна дијагноза.
Kај дијагностицирани заболувања кај кои лечењето е во тек, анализата на крвта укажува на успешно применета терапија.

Најчести анализи:

Седиментација - нормална вредност 10 и 20mm/h ,доколку вредноста е поголема тогаш во организмот има жариште на инфекции.


  • M (20-50 год) 3-13 mm/h
  • M (над 50 год) 2-23 mm/h
  • Ж ( 20-50 год) 4-24 mm/h
  • Ж (над 50 год) 5-28 mm/h

Крвна слика - Пред се се одредува бројот на еритроцити, леукоцити, тромбоцити.


  • RBC - Еритроцити (црвени крни зрнца) кои го пренесуваат кислородот од градниот кош кон останатите делови на телото.Нормална вредност:5-6 милиони/mm3. Намалена вредност на еритроцитите може да е знак за анемија или пак губење на крв поради крварење, а зголемување на еритроцитите може да се јави и кај сосема здрави особи.
  • WBC - Леукоцити (бели крвни зрнца) служат за одбрана на организмот од бактерии, вируси.Нормална вредност:5-10.000 милиони/mm3.Резултатите пониски од граничната вредност најчесто е знак за вирусни инфекции, а зголемување е знак за бактериски инфекции.
  • PLT - Тромбоцити (крвни плочки) нормална вредност 250.000-400.000 милиони/mm3.Зголемен број на тромбоцити доведува до крвно згрутчување во кардиоваскуларниот систем, а намалување се јавува при хемотерапи, малигни заболувања, хепатитис Ц.
  • Hb- Концентрација на хемоглобин во крвта е зависно од полот. Како просечна вредност за мажи се смета од 140-180 g/L, а за жени 120-160 g/L.
  • Глукоза - Гликемија го покажува количеството шеќер во крвта.Нормална вредност 3,33 до 6,10mmol/l.
  • Hct - удел на крвните ќелии или хематокрит во вкупната количина крв.​
  • MCV - Среден обем на еритроцити.
  • MCHC - Средна концентрација на хемоглобин во еритроцити.
  • RDW - Ширина на дистрибуција на еритроцитите, сортирање на еритроцити по големина.
  • MTV - Просечен среден обем на тромбоцити

Состојба на црниот дроб

Во внатрешноста на црниот дроб се чисти крвта и се разградуваат супстанци кои се најважни за живот.Три најважни ензими се GOT чија нормална вредност е 5 до 15u/l, GPT - 5 до 19u/l и GGT со нормална вредност 4 до 18 u/l.


Состојба на бубрезите


  • Urea- Нормално 1,7-8,3 mmol/l
  • Креатинин - нормално мажи 62-106, жени 44-80 umol/l

Панкреас


  • S-алфа амилаза - нормална: 28-100 IJ/I
  • U-алфа амилаза - нормална: - 0-450 IJ/I Зголемено ниво укажува на пореметување на функцијата на панкреасот(производство на инсулин)


Железо е еден од есенцијалните олигоелементи во организмот, составен дел од хемоглобин, миоглобин и многу ензими.Главно складиште на железото е ретикулоендотелниот систем, црн дроб, коскена срж, бубрези.Концентрацијата на железо во серумот е определен од неколку фактори вклучувајќи апсорпција од црева, депонирање во цревата, црниот дроб, слезина и коскена срж, губење хемоглобин и синтеза на нов хемоглобин.
Заедно со хемоглобинот, еритроцитите и параметрите кои ја одредуваат морфологијата на еритроцитите(MCV, MCH и MCHC) пружа увид за состојбата на коскената срж.Определување само на железото нема никакво значење за дијагноза на анемија.
Нормална вредност: мажи 10,6-28,3;жени 6,6-26,0 umol/l

Штитна жлезда - Лачи хормон тироксин (Т4) и триодтироксин (Т3).Двата се неопходни за добра работа на метаболизмот.Се мерат вредностите на Т4 хормони и слободен FT4 кој не е врзан за белковини.Нормална вредност на вкупен T4 хормон е 58 - 161nmol/l, а на FT4 тироксин е 10.3 - 23.1pmol/l.

Масти во крв


  • Холестерол нормална вредност < 5,2; Висок > 6,2 mmol/l
  • HDL холестерол(добар) нормален > 1,54; Низок < 1,0 mmol/l
  • LDL холестерол (лош) нормален < 2,6; Висок > 4,1 mmol/l
  • Триглицериди нормална вредност < 1,7; Висока > 2,3 mmol/l

Електролити


  • Натриум (Na) - 139-154 mmol/l Намалено ниво кај бубрежно болни
  • Калиум (К) - 3,8-5,3 mmol/l Зголемено ниво кај бубрежно болни

Анализа на крв би требало да направите барем еднаш годишно иако немате никакви здравствени проблеми, затоа што раното откривање на болеста е од пресудно значење за поуспешно лекување.
како мало дополнување кон веќе напишаново http://www.mondo.rs/s191207/Magazin/Zdravlje/Kako_se_citaju_analize_krvi.html
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
значи имав малце покачени тробмоцити, дали е опасно , знам дека е опасно во поголеми, но доктортката ми рече да не секирам не беше многу покачено, и исто така, спортувам, се хранам прилично здраво.... што може да биде?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.507
Поени од реакции
1.722
значи имав малце покачени тробмоцити, дали е опасно , знам дека е опасно во поголеми, но доктортката ми рече да не секирам не беше многу покачено, и исто така, спортувам, се хранам прилично здраво.... што може да биде?
Скоро е невозможно секој можен параметар да биде во граници на нормалата. Штом медицинско лице утврдило дека не станува збор за никаков проблем, нема потреба од загрижување.
Кај вас станува збор за покачено ниво на тромбоцити поради тоа што спортувате. Најчесто, кај луѓето кои имаат поголема физичка активност се јавува покачен број на тромбоцити - така да, немате за што да се грижите.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.401
Поени од реакции
6.021
На обична анализа на крв и мокраќа ,се манифестира присуство на марихуана со зголемување на нешто или њет ?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
На обична анализа на крв и мокраќа ,се манифестира присуство на марихуана со зголемување на нешто или њет ?
Види во мокраќата ќе те познаат одма ако имаш дувано, е сега незнам после колку дена исчезнува присуството во мокрачата.

Ако имаш дувано боље не иди на прегледи :) Или 2-3 дена пред испитувањата испиј едно 2-3 литра млеко, помага.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.401
Поени од реакции
6.021
Види во мокраќата ќе те познаат одма ако имаш дувано, е сега незнам после колку дена исчезнува присуството во мокрачата.

Ако имаш дувано боље не иди на прегледи :) Или 2-3 дена пред испитувањата испиј едно 2-3 литра млеко, помага.
абе имаше 2 недели поминато и како што бев болен од незнам што( налик грип,па налик хроничен бронхитис) и на крај ми најдоја бактерии во мокраќата(а и имаше и уште нешто покачено на тестојте али ваљда било од антибиотиците),а не осеќам никакви болки при знаеш што,па ме копкаше тие бактерии во превод да не значат(освен нечисто шишенце каде беше мокраќата) и тхц :) ? Пошо ако одам на микробиологија нема шанси да не ми најдат,тхц и друго поврзано со тоа.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
абе имаше 2 недели поминато и како што бев болен од незнам што( налик грип,па налик хроничен бронхитис) и на крај ми најдоја бактерии во мокраќата(а и имаше и уште нешто покачено на тестојте али ваљда било од антибиотиците),а не осеќам никакви болки при знаеш што,па ме копкаше тие бактерии во превод да не значат(освен нечисто шишенце каде беше мокраќата) и тхц :) ? Пошо ако одам на микробиологија нема шанси да не ми најдат,тхц и друго поврзано со тоа.

Следен пат, додека мокриш во чашата само плукни.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Пошо ако одам на микробиологија нема шанси да не ми најдат,тхц и друго поврзано со тоа.
Жити се, баш ме интересира како ќе ти најдат ТХЦ на микробиологија.. :)
Нема ништо да ти откријат освен ако ти не сакаш. Оди и прави испитувања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom