Америка го поседува оружјето кое го разви Никола Тесла

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
сеа ке треба да го испробаат некаде „ин лајв“ како функционира... која беше на ред за спроведување на демократија? - сирија или некоја друга беше?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Поентата е да се исфрли експлозивот како пропелент на проектил, наместо тоа да се употрбува електо магнетисмот.
Инаку одамна постојат мали електро-магнетни пиштолчиња кој исфрлаат проектили. на тој принцип работи и пиштолот за ковање на шајки.
На кој принцип работи чудово, последователно линиски наместени електро магнетни калеми еден додруг, сериски се активираат 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 првиот го повлеку проектилот се гаси презема вториот и така до дестиот/ педесетиот ( не е битно) проектилот со самото поминување низ секој нов калем добива наа забрзување, е сега прашањее единствено колку е функционален и практичен топов, колку ке издржат калемите, колку струја му треба итн итн,сепак нај евтино решение си останува стариот добар барут за испукување на проектили.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.067
Поени од реакции
4.716
Поентата е да се исфрли експлозивот како пропелент на проектил, наместо тоа да се употрбува електо магнетисмот.
Инаку одамна постојат мали електро-магнетни пиштолчиња кој исфрлаат проектили. на тој принцип работи и пиштолот за ковање на шајки.
На кој принцип работи чудово, последователно линиски наместени електро магнетни калеми еден додруг, сериски се активираат 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 првиот го повлеку проектилот се гаси презема вториот и така до дестиот/ педесетиот ( не е битно) проектилот со самото поминување низ секој нов калем добива наа забрзување, е сега прашањее единствено колку е функционален и практичен топов, колку ке издржат калемите, колку струја му треба итн итн,сепак нај евтино решение си останува стариот добар барут за испукување на проектили.
Ова за што пишуваш не е coilgun?
Мислам дека ова оружје е railgun.
Баш сега видов што е разликата, иначе и јас мислев дека работа така како што го опиша ти. :)
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Ова е всушност таен проект на морнарицата за комуникација со подморници додека истите се под вода а истиот користи инфразвук(како китовите),ова нема никаква врска со оружје кое прави циклони,земјотреси торнада и слично.
Ова е моментално најмоќното оружје на светов ... "првично" било наменето за таа намена,и да може да предизвика циклони,земјотреси, да биде причинител за активирање на вулкани ...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ова за што пишуваш не е coilgun?
Мислам дека ова оружје е railgun.
Баш сега видов што е разликата, иначе и јас мислев дека работа така како што го опиша ти. :)
Исто ти доаѓа а вака а така раил гун се нарекува бидејќи се работи за повеќе наредени калеми, паралелно еден спроти друг за поголем ефект,инаку нема друг начин за создавање на електро магнетно поле освен со калем.
 
B

Black Guard

Гостин
Ова е моментално најмоќното оружје на светов ... "првично" било наменето за таа намена,и да може да предизвика циклони,земјотреси, да биде причинител за активирање на вулкани ...
Дај жити се објасни ми го механизмот т.е како бе со антени(?) ќе се предизвикуваат земјотреси,урагани,активирање на вулкани цунами????
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Дај жити се објасни ми го механизмот т.е како бе со антени(?) ќе се предизвикуваат земјотреси,урагани,активирање на вулкани цунами????
И јас се чудев,не само тоа туку може да исклучи струја,да делува на луѓето ... сега ќе ти дадам видеа да изгледаш па после ќе дискутираме пак :)


 
B

Black Guard

Гостин
Не ги гледам,сакам ти да ми објасниш:)

Еве и ја ќе ти пуштам видео

 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
гледај ги видеата ќе ти биде јасно за што уствари се работи ...
и првично е изградена за откривање и уништување на непријателски ракети - вели основачот на HAARP а не за комуникација на морнарица или што ти ја знам :)
 
B

Black Guard

Гостин
Абе тоа е проект на морнарицата и военото воздухопловство и се користи за комуникации а токму поради тие видеа проектот е мистерија:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom