Американски фудбал - NFL лига

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.871
Поени од реакции
11.490
@dragonsky ne bese bas na sredina, a forata e shto premalku utakmici se igraat vo sezona, posebno sega koga sekoj natprevar e eliminacionen, pa i vo regularniot del kade ima samo 16 utakmici. Normalno e da se taktizira. Da bese 15tina jadri ponapred ke beshe ok odluka, spored mene.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Едно лаичко прашање: због зашто толку малку утакмици се играат? Сфаќам тоа повреди, потреси, физичка захтевност, ама минимум логика е дома-гости да изигра...

И зошто им служат тоа новчаниците и крпите врзани на колк?
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
142
Поени од реакции
61
Едно лаичко прашање: због зашто толку малку утакмици се играат? Сфаќам тоа повреди, потреси, физичка захтевност, ама минимум логика е дома-гости да изигра...

И зошто им служат тоа новчаниците и крпите врзани на колк?
Џебови за топлење,нели е логично...:)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.916
Поени од реакции
84.333
Едно лаичко прашање: због зашто толку малку утакмици се играат? Сфаќам тоа повреди, потреси, физичка захтевност, ама минимум логика е дома-гости да изигра...

И зошто им служат тоа новчаниците и крпите врзани на колк?
Па толку екипи се..реално физички е напорна играва, а и МНОГУ повеќе ми се свиѓа вака што е. У старт секоја лига кај што имаш 82 меча 70% од регуларниот дел и више не ти е интересен..вака секој меч е битен...

На пример во една дивизија има 16 екипи....и секоја екипа игра 16 меча. Тамам е :D (не играат меѓу себе али ипак)

Новчаниците ако не се лажам им се за топлење на раците..ноу џоук :D (нека ме поправи некој ако сум ептен грешка....)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Едно лаичко прашање: због зашто толку малку утакмици се играат? Сфаќам тоа повреди, потреси, физичка захтевност, ама минимум логика е дома-гости да изигра...

И зошто им служат тоа новчаниците и крпите врзани на колк?
Због тоа што го наброја.

Едино сакаат да ја продужат сезоната за 2 утакмици плус во регуларна, на сметка на предсезонските утакмици. Па и до 20 утакмици во регулар сизн би било изводливо, све повеќе едноставно нема шанси. Според мене подобар потег им е проширување на плејофот од 6 на 8 екипи во конференција, налик на тој во НБА.

Грејачи што при оксидирање се џебовите да не им смрзнат рацете на квотербековите, а крпите ги користат за бришење на нараквиците фаќачите и тркачите, пред месец дена изгуглав детално за ова. :pos:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.871
Поени од реакции
11.490
Едно лаичко прашање: због зашто толку малку утакмици се играат? Сфаќам тоа повреди, потреси, физичка захтевност, ама минимум логика е дома-гости да изигра...

И зошто им служат тоа новчаниците и крпите врзани на колк?
Sporedi gledanost na NFL i NBA vo Amerika. :D posebno sunday i monday night. Toa e edna od pricinite.
Vtorata vekje bese spomnata, igrata e mnogu fizicka, sekoja utakmica ima po 1-2 povredi barem.

@ElNinho se deshava da probaat da go fatat igrachot i da go soprat, pa ke go fatat za krpcheto i otide igrachot. :D
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Од Далас ќе изгубат ама ако не ми е криво, прејака утакмица вечерва.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.916
Поени од реакции
84.333
Во сабота кога сите кладилници освен Моцарт беа затворени излегов да го уплатам ливчево...и дознав дека во додаток само тие од сабота ги има...па 5 минути ја мачев таа што работи да ми ги најде и додатниве...али се исплатеше :D И тоа на најладниот ден во годината..

Освен Грин Беј сите беа доминантни уште у прва четвртинa:ojeaa::pivo2::sakasuste: (колку се хардкор стариве емоџиња нек си ибат матер :D ) :tvg:
upload_2017-1-9_1-42-57.png
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Наредната со Каубојс, колку и да ми се симпатична екипа годинава со Зик и Дак, сакам да фејлнат повеќе од тоа што фејлна Бекам утакмицава.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Од Далас ќе изгубат ама ако не ми е криво, прејака утакмица вечерва.
Лол, какво губење, гуштерите Елиот и Прескот ќе флопнат ко Дјурент и Кари. :D

Исто ко што флопнаа впрочем шанкурињава Менинг и Бекам денеска. Овие ми се можеби најпреценетото дуо во НФЛ. Менинг џуниор е чист просек, а Бекам ептен форсира на тоа еднорачно фаќање, и денеска 2-3 пати испушти топка ради тоа.

Мислам дека одбраната на Пекерс е подобра од таа на Далас и тоа ќе пресуди иако ќе има многу поени вкупно.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
142
Поени од реакции
61
Цела НФЛ организација е посветена за намалување на повредите на главата затоа и се високи казните на кацига во кацига.
Продолжување на сезоната е само фантазија на секој фан.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.916
Поени од реакции
84.333
Едвај ја чекам следнава недела. Муабетов го правам од кога го почнав акаунтов али тие што не гледаат Плејоф НФЛ го промашуваат најдобрата спортска работа. Највозбудливо ми е дефинитивно... тука негде се нели и Финалиња во НБА, 1/2 финалиња во ЛШ (финалет не до толку дека е една утакмица) и пар ствари али НФЛ Плејоф...секоја утакмица е мој до моега... глеј ја само следнава недела какви бедс утакмици има... ќе биде јако :drk: :drk: :drk:
Од Далас ќе изгубат ама ако не ми е криво, прејака утакмица вечерва.
Ја уште стојам на муабетот од осма недела дека Далас го губат првиот плејоф меч :D

Ако Грин беј играат како второ полувреме..башка после првиот дел на сезоната Грин Беј нема што да изгуби...рукињава ќе им смрзне гомното од страв... кај виделе Елиот и Дак играње 17 утакмици у сезона, на полн стадион кога цела нација очекува од тебе да победиш, а ако изгубиш одма си хејтан...

Ќе биде јака офанзивна утакмица и таа, ако немаат повреди од денеска Пакерс ќе се носат и со Каубојс сто посто.[DOUBLEPOST=1483923676][/DOUBLEPOST]
Лол, какво губење, гуштерите Елиот и Прескот ќе флопнат ко Дјурент и Кари. :D

Исто ко што флопнаа впрочем шанкурињава Менинг и Бекам денеска. Овие ми се можеби најпреценетото дуо во НФЛ. Менинг џуниор е чист просек, а Бекам ептен форсира на тоа еднорачно фаќање, и денеска 2-3 пати испушти топка ради тоа.

Мислам дека одбраната на Пекерс е подобра од таа на Далас и тоа ќе пресуди иако ќе има многу поени вкупно.
Фациште е менинг. Чист просек е...али се гледа дека човекот работел за да стигне до тука. Има просеци што до сега 3 пати ќе се пензионираа.... Илај ми е многу јак лик што ете успева во сенка на брат му паметно чекор по чекор без форсирање да направи супер кариера и да се пензионира со пар прстени. И башка 90% од времето е порсек...али и он као Флако на пример знае 10% од времето да се шекне и да биде ѕвер.

Не е лош ОБЏ али годинава нешто се хејташе со организацијата мислам, и ете малце падна у форма..... не е уопште реален резултатов ја мислам...ептен паднаа Џајантс..
Цела НФЛ организација е посветена за намалување на повредите на главата затоа и се високи казните на кацига во кацига.
Продолжување на сезоната е само фантазија на секој фан.
Мене ми е тамам и вака не мора да продолжуваат.
 
Последно уредено:

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Си го ставив во потпис царот :D
Гази се до крај, иако не ми беа како екипа омилени овај секс што му го дава мајсторот вреди за сите пари.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.229
Поени од реакции
6.710
Супербоул според мене Џајантс-Патриотс...Иначе вчера најјако,хрватскиов коментатор шо коментираше Атланта-Сан Антонио неам појма од каде ја извади информацијата дека Беличик,тренерот на Патриотс бил Хрват по потекло :pos::pos:
Кур а...пак ќе идам контра на сите,Патриотс-Каубојс финале :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom