Американски фудбал - NFL лига

Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Договорот на Фолс е 5-6 милиони, а играчот од прва рунда што би го земале ќе биде многу вреден за да остане филаделфија во win-now, зашто е 5 години под вредноста на пазарот за играч кој ќе биде битен.
Фолс нема да ги носи на грб до победа, таму е како гејм менаџер и ќе живеат тие недели од дефанзивен придонес и изнудени грешки.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.916
Поени од реакции
84.333
Тагнувајте тука ден пред драфтот да не се заборават луѓе, мора константни потсетувања за драфтов
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Недела а? Се погоди прва недела да работам после толку време.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Недела а? Се погоди прва недела да работам после толку време.
Барем моментално драфтот е сетиран за задутре од 11. Лично и мене ми испадна преку недела повеќе да ми одговара, така да што е до мене може да остане задутре, само мора да се помести порано, околу 8 зашто 240 пика ќе треба да се направат.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Нека биди утре горе долу навечер се повеќето послободни, недела викенд да шетниш ваму таму лани баш така заборавив дека е драфтот.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Датумот е ставен чисто провизорно засега, јас сум да биде викендот или понеделникот, значи 1,2 или 3. Но секако како мнозинството ќе сака, тогаш ќе го ставиме, ако сакате и во среда да остане (за навечер нормално).

Драфт распоредот ќе го сменам со тоа што новиве тројца ќе бираат први, а потоа ќе се оди по обратен редослед од минатогодишниот пласман. Односно прв ќе бира @Prime како последнопласиран, па @dragonsky па @Near и тн. После оној што ќе бира 16ти, ќе го има и 17тиот пик, односно првиот во втората рунда и така до крај со таа ротација.

Дали сте за, во поглед на распоредот, последните 3 кола ги ставам да бидат меѓудивизиски match-ups, да се јадеме за плејоф?
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Датумот е ставен чисто провизорно засега, јас сум да биде викендот или понеделникот, значи 1,2 или 3. Но секако како мнозинството ќе сака, тогаш ќе го ставиме, ако сакате и во среда да остане (за навечер нормално).

Драфт распоредот ќе го сменам со тоа што новиве тројца ќе бираат први, а потоа ќе се оди по обратен редослед од минатогодишниот пласман. Односно прв ќе бира @Prime како последнопласиран, па @dragonsky па @Near и тн. После оној што ќе бира 16ти, ќе го има и 17тиот пик, односно првиот во втората рунда и така до крај со таа ротација.

Дали сте за, во поглед на распоредот, последните 3 кола ги ставам да бидат меѓудивизиски match-ups, да се јадеме за плејоф?
Не заборавај да ставиш време за пикање да е минута, ќе скапеме пред компјутер ако е повеќе.

Во однос на драфтот, гласам за било кој ден освен Недела, испадна само тој ден да не ми одговара и тоа само оваа (иднава) недела. Може и меѓудивизиските да бидат на крај, нека биде интересно :D
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Датумот е ставен чисто провизорно засега, јас сум да биде викендот или понеделникот, значи 1,2 или 3. Но секако како мнозинството ќе сака, тогаш ќе го ставиме, ако сакате и во среда да остане (за навечер нормално).

Драфт распоредот ќе го сменам со тоа што новиве тројца ќе бираат први, а потоа ќе се оди по обратен редослед од минатогодишниот пласман. Односно прв ќе бира @Prime како последнопласиран, па @dragonsky па @Near и тн. После оној што ќе бира 16ти, ќе го има и 17тиот пик, односно првиот во втората рунда и така до крај со таа ротација.

Дали сте за, во поглед на распоредот, последните 3 кола ги ставам да бидат меѓудивизиски match-ups, да се јадеме за плејоф?
Околу датумот за драфтот според мене колку покасно толку подобро, рачунајте на 31 август има уште едно коло од предсезоната. Ако е драфтот пред 31.08 можно е да драфоваш играч и да се повреди во предсезоната.
Ако се промени времето за драфтот ми одговара било кога освен во среда - 05.09 нема да можам да бидам присутен на драфтот, а недела на 02.09 од 18:00 до отприлика 20:00 имам драфт во друга лига.
Околу драфт распоредот ок и интересна опција е да биди обратно од ланскиот пласман.
За распоредот супер идеа да бидат меѓу дивизиски дуели последните 3 кола.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
И јас мислам дека понеделник е најдобар избор за драфт. Моментално го поставив да биде во 21,30. Ако има некој што е втора смена до покасно, ќе го поместиме за од 22,30-23.

Ма да и да го оставите компјутерот сам да бира, не е ништо оппасно, мене лани сам ми одбра па со дополнително земање на фри ејџенс стигнав да бидам вице-шампион. :D

Capture.JPG

Конечноит драфт распоред е овој каков што го договоривме, може да си ги планирате веќе пиковите.

Времетрањето за бирање на играч ќе биде 45 секунди, дефинтивно е доволно, и така драфтот ќе се заврши за максимум 3 саати.

Исто го одредив и распоредот, ќе играме 2 пати со дивизискте ривали, на почетокот и на крајот, плус 4 утакмици со вкрстувачката дивизија плус 3 рандом противници.

Односно изгледа вака:
1,2,3 коло - меѓудивизиски утакмици
4,5,6,7 коло - вкрстуваат East and West и North and South, секој со секого.
8,9,10 коло - со рандом противници (од тие што не се имате сретнато дотогаш секако)
11,12,13 коло - реванш меѓудивизиски утакмици

Значи ќе играте 6 меча со своите дивизиски ривали, и 7 со по 1 тим од останатите 12.

Промени има и во поглед на поените, иако се минимални.
Оваа сезона повеќе значење ќе им дадеме на одбраните и кикерите, да не бидат практично декор.
Така, за евентуално задржување на противникот на 0 поени место 10, вашата одбрана ќе добие 13 поени, од 1-6 вие добивате 9 поени, од 7-13 добивате 6 итн. Односно зголемени се ланските поени за одбраната за +1, освен за оставањето на „clean sheet“ кое се зголеми за +3.

Овојпат и за промашен PAT ќе се озема -1 бод. Значи за промашен поен по ТД, не за field goal, за промашен FG нема да следува минусирање. Додека, за погоден FG од 1-39 метри имате 3 поени, 40-49 метри ќе имате 4 поени, за 50+ погоден 5 поени.

Останува да ве прашам дали сте и за уште една, фактички голема промена, дали да го зголемиме бројот на поени за QB Touchdown. Досега за ТД од квотер се добиваа 4 поени, дали сте да го зголемиме на 5? Или мислите дека доволна важност имаат квотерите и со стандардниот скоринг?

Изјаснувањето за овој амандман ќе трае до почетокот на драфтот. :D

Тоа е тоа, за симболичната награда која дефинитивно ќе ја има, ќе се договориме после драфтот. :D
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.350
Поени од реакции
7.486
Еј, со вакви правила и мене ми се игра :) Знам касно се јавувам.
Енивејз, не ви кажувам кој ми беше кикер лани, да видам кој ќе го драфтне :)
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Исто можеме да изиграме Survival лига. Одзема 1 минута неделно да се игра се што треба е да одберете една НФЛ екипа во колото која ќе победи, ако погодите имате право да играте и нареднато коло, со тоа што немате право повеќе да ја одбирате истата екипа,а ако промашите испаѓате од лигата,
Пример првото коло одбирате дека Питсбург ќе го победи Кливленд, ако победи одите во 2 коло и немате право повеќе да го бирате Питсбург во сезоната, ако промаште толку испаѓате.

Никој нема увид кој која екипа ја одбрал. Бројот на учесници не е битен ама колку повеќе толку поинтересно. Победник е онај што ќе успее да опстане најдолго без да промаши. Ако има интерес можам да креирам лига.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Еј, со вакви правила и мене ми се игра :) Знам касно се јавувам.
Енивејз, не ви кажувам кој ми беше кикер лани, да видам кој ќе го драфтне :)
Епа педер, ти се откажа :D

Инаку back to the real life NFL, Бекам очекувано стана најплатениот ресивер во лигата, 95м/5г, а Калил Мек се заканува со бојкот на регуларна сезона утакмиците ако не добие договор.

Тука сакам да кажам дека ова е од оние работи кои ми се приглупи во НФЛ. Прво за Бекам, договорот е заслужен не навлеугвам во сумата која ја доби, но глеам јавно објавува видеа кај што денса, леонардо-ди-каприо-во-волкот-од-вол-стрит гифови, јачања... Истото го правеше и Тод Грли кога го доби договорот.

Јасно ми е све дека тоа е голем момент за нив (за кого не би бил), ама ми е малку сељачки да ставаат потенцирање строго на тоа, фактички на пријтеливе им е побитно тоа да го добијат тој животен договор него да освојат СБ.

Друго, холдаутов и неговите дозволени граници. Мислам дека имаат премногу слобода да бојкотираат играчите во НФЛ. Овој Мек е под договор со кој ќе земе 13 милиони годинава, он ќе бојкотира ко да е реферндум во прашање. Штом се под договор а бојкотираат треба да им се намали и сумата на гарантирани пари според мене. Но нема да се деси ова пошто во пракса е обратно, играчите добиваат се поголеми права.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
И јас мислам дека понеделник е најдобар избор за драфт. Моментално го поставив да биде во 21,30. Ако има некој што е втора смена до покасно, ќе го поместиме за од 22,30-23.

Ма да и да го оставите компјутерот сам да бира, не е ништо оппасно, мене лани сам ми одбра па со дополнително земање на фри ејџенс стигнав да бидам вице-шампион. :D

Прегледај го приврзокот 196020

Конечноит драфт распоред е овој каков што го договоривме, може да си ги планирате веќе пиковите.

Времетрањето за бирање на играч ќе биде 45 секунди, дефинтивно е доволно, и така драфтот ќе се заврши за максимум 3 саати.

Исто го одредив и распоредот, ќе играме 2 пати со дивизискте ривали, на почетокот и на крајот, плус 4 утакмици со вкрстувачката дивизија плус 3 рандом противници.

Односно изгледа вака:
1,2,3 коло - меѓудивизиски утакмици
4,5,6,7 коло - вкрстуваат East and West и North and South, секој со секого.
8,9,10 коло - со рандом противници (од тие што не се имате сретнато дотогаш секако)
11,12,13 коло - реванш меѓудивизиски утакмици

Значи ќе играте 6 меча со своите дивизиски ривали, и 7 со по 1 тим од останатите 12.

Промени има и во поглед на поените, иако се минимални.
Оваа сезона повеќе значење ќе им дадеме на одбраните и кикерите, да не бидат практично декор.
Така, за евентуално задржување на противникот на 0 поени место 10, вашата одбрана ќе добие 13 поени, од 1-6 вие добивате 9 поени, од 7-13 добивате 6 итн. Односно зголемени се ланските поени за одбраната за +1, освен за оставањето на „clean sheet“ кое се зголеми за +3.

Овојпат и за промашен PAT ќе се озема -1 бод. Значи за промашен поен по ТД, не за field goal, за промашен FG нема да следува минусирање. Додека, за погоден FG од 1-39 метри имате 3 поени, 40-49 метри ќе имате 4 поени, за 50+ погоден 5 поени.

Останува да ве прашам дали сте и за уште една, фактички голема промена, дали да го зголемиме бројот на поени за QB Touchdown. Досега за ТД од квотер се добиваа 4 поени, дали сте да го зголемиме на 5? Или мислите дека доволна важност имаат квотерите и со стандардниот скоринг?

Изјаснувањето за овој амандман ќе трае до почетокот на драфтот. :D

Тоа е тоа, за симболичната награда која дефинитивно ќе ја има, ќе се договориме после драфтот. :D
А шо да правиме ние шо сме трета смена на работа? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom