Алфа Ромео

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дали можеби некој знае добар сервис за Алфа Ромео во Скопје? :)
Илија на главната улица во Ѓорче, одма до општината? Така му се вика и сервисот, стриктно за италијански возила е.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Фала ти многу. :)
Не сум го посетила сервисов ама од кога знам за себе работи и нонстоп има возила таму, така што веројатно го бива. Плус не е онаков маалски сервис, една гаража и тоа, сега за знаење не би знаела да ти кажам. Можеби членот @Наќо Скопски знае повеќе
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
Ако е за механичар Илија,ако е електронски Коска у Влае.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.785
Поени од реакции
29.213
,,,Toni,,,pred Arachinovo naselbata,,,uskluchivo alfi raboti,,,
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Има некој директно искуство со 159?

Се загреав пак за Алфа, се движат околу 4000 евра, 1.9 примероци од 2006 па нагоре.

На што да пазам кога ќе ја гледам колава. Знам дека имаат проблеми со електроника и со предница. Колку се скапи деловите како замаец и ламела, репарација на дизни и сличи така поскапи дефекти.

Али воопшто вреди да носам со мене обд2 читач за да ја проверам за грешки?

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
Има некој директно искуство со 159?

Се загреав пак за Алфа, се движат околу 4000 евра, 1.9 примероци од 2006 па нагоре.

На што да пазам кога ќе ја гледам колава. Знам дека имаат проблеми со електроника и со предница. Колку се скапи деловите како замаец и ламела, репарација на дизни и сличи така поскапи дефекти.

Али воопшто вреди да носам со мене обд2 читач за да ја проверам за грешки?

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Sobidna, zede kolice? Inace imas dva modeli so 1.9 jtd 120ks 8v so edna bregasta i bez klapni na usis i 1.9jtd 150ks 16v so dve bregasti i klapni na usis.
Edina mana m32menjac i teska prednica. Nemas korozia, nemas maka so dizni kako kaj golfojte, nemas problemi so turbina, nemas problem so pumpa ali ako e 16v racunaj kad tad klapnite ke zatvorat pa ke mora vadenje mehanicki i isklucvanje softverski. Obd nemas potreba poso za da proveris tocno km moras cela sal tabbla da ja izvadis i cel ecu da se proverva. Dpf se krsi mehanicki i posle softverski go isklucvas a to se praj se komplet egr off, dpf off, flaps (klapni) off remap i vozis bez briga. Sledna mana termostat. Imas od 2000 se do 5500. Za tie pari 4000evra podobra opcia ti e opel astra h ili vectra c.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Sobidna, zede kolice? Inace imas dva modeli so 1.9 jtd 120ks 8v so edna bregasta i bez klapni na usis i 1.9jtd 150ks 16v so dve bregasti i klapni na usis.
Edina mana m32menjac i teska prednica. Nemas korozia, nemas maka so dizni kako kaj golfojte, nemas problemi so turbina, nemas problem so pumpa ali ako e 16v racunaj kad tad klapnite ke zatvorat pa ke mora vadenje mehanicki i isklucvanje softverski. Obd nemas potreba poso za da proveris tocno km moras cela sal tabbla da ja izvadis i cel ecu da se proverva. Dpf se krsi mehanicki i posle softverski go isklucvas a to se praj se komplet egr off, dpf off, flaps (klapni) off remap i vozis bez briga. Sledna mana termostat. Imas od 2000 se do 5500. Za tie pari 4000evra podobra opcia ti e opel astra h ili vectra c.
Убаво му кажа, ремап само ако сакаш да останиш без турбо и замаец (скапо ќе те кошта), 120кс не би препорачал за оваа кола претешка е за толку малку коњи и се пати со тој мотор, клапни има само на тие мотори со метална усисна грана, со пластични немаат.
Како што кажа М32 мењач, гомно од мењач кратко кажано ама и за тоа има решение.. 2.4 или 2.0 мотор
За одржување е скапичка посебно подвозје..
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.051
Поени од реакции
12.936
Каде може да се најде во Скопје клуч за Алфа Ромео Брера со чип? Од официјален салон бараат 500 евра за клучот + 200 евра за чипирање што е премногу. Од АлиЕспрес се проверив ама немаше за Брера со чип, сите беа или кутијата, или само блејд или фул целото ама без чип. Евентуално и нешто онлајн ако некој порачувал би вршело работа посекако.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Каде може да се најде во Скопје клуч за Алфа Ромео Брера со чип? Од официјален салон бараат 500 евра за клучот + 200 евра за чипирање што е премногу. Од АлиЕспрес се проверив ама немаше за Брера со чип, сите беа или кутијата, или само блејд или фул целото ама без чип. Евентуално и нешто онлајн ако некој порачувал би вршело работа посекако.
Може да се направи ... побарај ги дечките
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Каде може да се најде во Скопје клуч за Алфа Ромео Брера со чип? Од официјален салон бараат 500 евра за клучот + 200 евра за чипирање што е премногу. Од АлиЕспрес се проверив ама немаше за Брера со чип, сите беа или кутијата, или само блејд или фул целото ама без чип. Евентуално и нешто онлајн ако некој порачувал би вршело работа посекако.
Има доста поефтини решениа од тоа, пример да смениш брава и имобилајзер од брера за делови, се ќе ти функционира освен клучот нема да влегува во бравите на вратите, а централно, палење се ќе функционира. Не сум сигурен ама мислам дека со алфа 159 исто е се (не ме држи за збор).
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Каде може да се најде во Скопје клуч за Алфа Ромео Брера со чип? Од официјален салон бараат 500 евра за клучот + 200 евра за чипирање што е премногу. Од АлиЕспрес се проверив ама немаше за Брера со чип, сите беа или кутијата, или само блејд или фул целото ама без чип. Евентуално и нешто онлајн ако некој порачувал би вршело работа посекако.
пробај со дечкиве....мене ми го оправија даљинското за 10 минути ....со компјутери и клучеви прават чуда

 

Kajgana Shop

На врв Bottom