Алфа Ромео

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.221
Незнам дали е нормално прва,втора,трета да е над 10 константно,т.е да се движи од 10 до 20.А и онака на мерачот приметив дека нивото паѓа бргу.
,,,obidi se da.shaltash.pomedju 2500 do 3000 vrtezhi ,,, tjka bi trebalo da ti e najoptimalno,,,a deka znae momentalna potroshuvashka da.bide enormna neka ne te. chudi,,, ubavo ti prepodacha Boki,,,postavi go trimot na prosechna potroshuvachka,,,
,,,a vprochem potroshuvachka vo gradski uslovi nikogash ne e merilo za vistinska potroshuvachka,,, i namali toa gazenjeto na papucha,,, iamo e alfa ama i taa ima dusha,,,
,,,,ednash alfa zasekogash alfist,,,,)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
,,,obidi se da.shaltash.pomedju 2500 do 3000 vrtezhi ,,, tjka bi trebalo da ti e najoptimalno,,,a deka znae momentalna potroshuvashka da.bide enormna neka ne te. chudi,,, ubavo ti prepodacha Boki,,,postavi go trimot na prosechna potroshuvachka,,,
,,,a vprochem potroshuvachka vo gradski uslovi nikogash ne e merilo za vistinska potroshuvachka,,, i namali toa gazenjeto na papucha,,, iamo e alfa ama i taa ima dusha,,,
,,,,ednash alfa zasekogash alfist,,,,)
Ќе го тестирам у реални услови,му сипав 20 литра па ќе видам
Alfa forever :)
 
Последно уредено:

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ќе го тестирам у реални услови,му сипав 20 литра па ќе видам
Alfa forever :)
Ја брат на мојата 156 2.4jtd градска трошеше 8,5 - 9.0 така да кај тебе би било литро помалку...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
Треба да забранат вакви смрдливи дизели низ град, додека ќе ги има ќе се гушиме во смогови.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Треба да забранат вакви смрдливи дизели низ град, додека ќе ги има ќе се гушиме во смогови.
Не е во тоа фората туку во тоа што луѓето од тука до ондела си одат со кола. Во белгија на работа користат градски превоз точак итн.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
Не е во тоа фората туку во тоа што луѓето од тука до ондела си одат со кола. Во белгија на работа користат градски превоз точак итн.
Друго е бензин друго е дизел, не знам кој будала дозволи увоз на стари дизели кои пуштаат црнила од аупух, све освен најнов дизелаш од салон ако не е купен не би пуштал да се вози друго. Ако не си запознаен NoX честиците кои ги испуштаат дизеливе се најголем причинител на смог и загадување у градов преку зима.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Ја брат на мојата 156 2.4jtd градска трошеше 8,5 - 9.0 така да кај тебе би било литро помалку...
На борд ми покажува средна потрошувачка 9.2 и тоа со пензионерско возење.Повеќето возење е низ град,но има нешто и отворено.Мислам дека е многу..[DOUBLEPOST=1506678473][/DOUBLEPOST]
Треба да забранат вакви смрдливи дизели низ град, додека ќе ги има ќе се гушиме во смогови.
Па немаме сите пари да возиме нов бензинец како тебе,ќе мора смрдлив дизел да возиме јбг.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
На борд ми покажува средна потрошувачка 9.2 и тоа со пензионерско возење.Повеќето возење е низ град,но има нешто и отворено.Мислам дека е многу..
Стави точно 9 литра и вози градска тестираја точно колку ке поминеш. Искрено мислам,дека е многу ако стварно толку ти троши
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
На борд ми покажува средна потрошувачка 9.2 и тоа со пензионерско возење.Повеќето возење е низ град,но има нешто и отворено.Мислам дека е многу..[DOUBLEPOST=1506678473][/DOUBLEPOST]
Па немаме сите пари да возиме нов бензинец како тебе,ќе мора смрдлив дизел да возиме јбг.
За тие пари што си ги дал за тој смрдлив дизел си можел бензинец да купиш и плин да му ставиш
 
Последно уредено:

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
156 ка имам веќе две ипол години,а од пред три месеци и 159 2.2 jts
Честитки за изборот на возило, но не и мотор.

Добар мотор во смисла на издржливост, но зеде мотор кој не трпи плин, троши ко луд, а не оди. Башка веќе ако сакаше Опел мотор да возиш, да земеше 1.8, што влегува во сите Опели ќе ставеше плин без проблем.

Пак јас.Колку е нормална потрошувачка за дизелот?
147ца 1.9 JTDm 8v 120 ks,некако покажува ненормална потрошувачка бордот.12-14-15 градска,при појако газење и преку 20 :confused: Тек у 4-та кога се вози иде под 8.
Се работи за нормално возење.
Многу е,ко џип да возам 3000 кубика.
Дали нешто колава не е у ред?
Сигурен си дека го гледаш вистинскиот борд? Имаш Current consumption и Average consumption. Ако гледаш на Current кај сите така ни покажува. Кликни уште еднаш и види која ти е Average consumption. Тука се гледа колку ти троши.

,,,obidi se da.shaltash.pomedju 2500 do 3000 vrtezhi ,,, tjka bi trebalo da ti e najoptimalno,,,a deka znae momentalna potroshuvashka da.bide enormna neka ne te. chudi,,, ubavo ti prepodacha Boki,,,postavi go trimot na prosechna potroshuvachka,,,
,,,a vprochem potroshuvachka vo gradski uslovi nikogash ne e merilo za vistinska potroshuvachka,,, i namali toa gazenjeto na papucha,,, iamo e alfa ama i taa ima dusha,,,
,,,,ednash alfa zasekogash alfist,,,,)
Какви 2500-3000 обртаи човече што зборуваш? Ќе се отепа некаде низ градов. Знаеш што значи да зедиш турбо дизел на 2500-3000 секое тргнување?

2000 обртаи ти се сосема доволни. Во возење да бидеш околу или под 1500 обртаи за економична вожња.

Не е во тоа фората туку во тоа што луѓето од тука до ондела си одат со кола. Во белгија на работа користат градски превоз точак итн.
Каааааааако не бе. Во Белгија користеле само градски. My Ass!

Сите си користат коли за на работа.

Убавината е што ако немаш услов каде да паркираш во центар, си земаш метро и ќе стигниш на време.

И таму калкуклирав дали повеќе ми се исплаќа со кола или пешки. Ако таму кај што одев беше блиску до метро станица или трамвај станица, одев со тоа. Ако немаше трамвај или метро одев со кола.

Центарот е полн со метро станици или трамваи. Перферијата подобра е трамвајнската мрежа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Сигурен си дека го гледаш вистинскиот борд? Имаш Current consumption и Average consumption. Ако гледаш на Current кај сите така ни покажува. Кликни уште еднаш и види која ти е Average consumption. Тука се гледа колку ти троши.
Брат знам англиски до толку.Нормално average..И вика 9.2/100
И тоа на некоја си полуградска вожња,кај што нема толку гужви.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Едно прашање во врска со капакот за airbag кај совозачот речиси цел испадна како да го вратам назад дали ако го повлечам посилно мозе да се активира ? Иначе за алфа 147 станува збор.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Zdravo lugje!!
Imam edna dilema ..imeno sum golem fan na alfa do sega imav 156 2.0 ts i 1.9 jtd redizajn. Vo momenov bidejki ja prodadov 156kata baram 159ka...ama nikako da se odlucam dali 1.9 ili 2.4 210. Se iznaslusav mn losi i dobri raboti za dvete ama izgleda od nekoj sto ja nema poseduvana. Me interesira koja varijamta e podobra, kako se za odrzavanje podetalno ( primee za ceni ako nekoj zne set kaisi,prednica , lemela) koja bi im bila potrosuvacka ?
Sekoja informacija e dobredojdena !! :)
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
135
Поени од реакции
41
Што пари е ламела потисна и друк лагер за Алфа 156 2003 140кс 1.9јтд. ми понудија валео за 13500 па викам да не е скапо?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom