Алергии

Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
јас добро е немам алергии си го направив тоа тестот на све што е можно ама добро е испадна дека на ништо не сум алергичен
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
1
Можеби малку доцнам со одговорот, прашањата дали има некаков лек за алергија на полен се од минатата година, но се надевам дека сепак некому ќе помогнам. Јас имав алергија на полен 12 години и секоја година ми беше се полошо - носот ми течеше како чешма, очите ми потекуваа, кивав без престан.......не помагаше ни лоратадин, ни тафен, ни флексоназе. Конечно се решив да отидам на пулмоалергологија во државна болница, каде др. Зоран Арсовски ми препорача да примам вакцина. Таа се порачува од Германија и е малку скапа (200Е) една, но трае отприлика 8 месеци. Се прима на секои 2 недели, а лекувањето трае година или две. Морам да признаам дека малку е досадно тоа одење таму на секои 2 недели, ама вреди. Оваа година немав никакви проблеми.
:helou:
 
Г

Гоццццце

Гостин
Ја сум алергичен од сонце. Кога одиме на одмор првите 3-4 дена не ми е ништо. После тоа на градите ми се појавуваат црвенки и ме чешаат ненормално, и ако постојам уште малце под сонце и + солена вода, мислам ке ги откорнам. Јбг
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Баш ми е мило шо сте отвориле оваква тема интересни работи човек може да прочита, преосетлив сум од сонцева светлина никогаш е можам да се исончам, туку само горам,а такви изгореници последен пат се искомлицираа од солената вода, па морав и на доктор....
Алергичен сум на поленов прав и прашина....................
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
alergiiiii... bolest koja tesko se leci .
imam alerkija pri promena na temperatura od ladno na toplo i obratno, mi izleguvaat crveni tocki i predizvikuvat cesanje..... mislam deka nema lek
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Ја сум алергичен од сонце. Кога одиме на одмор првите 3-4 дена не ми е ништо. После тоа на градите ми се појавуваат црвенки и ме чешаат ненормално, и ако постојам уште малце под сонце и + солена вода, мислам ке ги откорнам. Јбг
И јас го имав истиот проблем уназад 6-7 години. Се појавува освен на градите (бар кај мене) и на надлактиците и на долниот дел на нозете. Не само што чеша, туку и пече и боцка внатрешно. Ужасно чувство.:icon_conf Башка естетски изглеа лошо со тоа црвениците по раце и нозе.

Најголемиот проблем е што на секој одмор треба да бараш лекар, па да ти дава апчиња, па гелови некои... и на крај советот е да седиш не под сенка, туку онаму кај што не те допира сонце... а ти си на одмор :uvo:.
Ова ми се случуваше до последниот одмор. Поучена од дотогашното искуство пред да одам на одмор си отидов на лекар овде чисто да се исконсултирам како не би го преседела цел одмор под длабока сенка и добив некои апчиња * кои требаше да ги пијам недела дена пред одморот, односно пред да се изложиш на сонце.

Конечно го поминав цел одмор без иритација на кожа и без чешање и што е најважно на сонце.

* името на апчињата не го спомнувам зошто не знам дали се даваат општо за сите или само во зависност од тип на кожа.
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Јас сум алергична на оние белите што летаат од тополите.Смрт ми е од нив!Почнувам да кивам,очите ме утепуваат од чешање и носот ми тече како чешма!
И јас исто!Ама и на киви сум алергична.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Алергична сум на јајца, млечни производи, мајонез и останати производи што содржат јајца, односно на најубавите и основни работи.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Темата е малце стара, ама пред 5-6 дена целиот се нафрлив и како луд се чешев, примав 3 инекции и ми рекоа дека сум алергичен на нешто, сега држам некои си ебани диети ( варен компир, ориз и такви ствари ). Од време на време ке се нафрлам дневно по еднаш до двапати и тоа надвор кога сум и ке ми спане, да поминат лекарствата па ке идам на алерготест.
Е сега ме интересира дали тој алерго тест може да се прави преку крвта и каков друг начин има на правење на тест?
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
еххх... барем за алергии не ми прајте муабет.... на пролет па до доцна есен почнувамд а се драпам... очи да ме чешаат и да изгледам ко тежок алкохоличар.. носот не чешми.... потоци... грлото ми иде да го откорнам... батали тоа алергиите што ми се на сонце и поленов прав и трева... на храна што имам мал миљон алергии... ај да не почнувам све: домати, пченица, моркови, компири, ореви, ф*стаци, кикирики... и уште мал миљон други работи.. па така да тој период коа ми се појавуваат алергиите спрејче насобек ( беконазе ) и едни апчиња на л беа мислам...

Инаку за алерготест мислам дека има два начина .. едниот коа отприлика знаеш на што си алергичен.. тоа на двете раце ти ставаат нешто као раствори ли .. незнам баш точно.. рецимо ако си алергичен на лекови , лекови ти ставаат и те боцкаат за да видат каде и дали има реакција...
овој алерго тест јас што го правев .. фино културно ти зеаат крв од вена и после два три дена црно на бело си имаш резултати... јас мислам дека овој вториов начин е мн бољи затоа што барем знаеш на што и колку точно си алергичен...
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.478
Поени од реакции
5.450
Порано како помал памтим имав алергија од ТРАВА и КРЕМ од двете најубави нешта, не дека јадем трава:) ама ка мал мнoгу сакав да трчам низ трава ама не можев ми излагаше алергија исто така со кремот најсладок а неможев да го јадам :)
Сеа моментално на ништо не сум алергичен и си цепим фудбал на трава, и веќе не јадам крем освен со палачинки:)
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Можеби малку доцнам со одговорот, прашањата дали има некаков лек за алергија на полен се од минатата година, но се надевам дека сепак некому ќе помогнам. Јас имав алергија на полен 12 години и секоја година ми беше се полошо - носот ми течеше како чешма, очите ми потекуваа, кивав без престан.......не помагаше ни лоратадин, ни тафен, ни флексоназе. Конечно се решив да отидам на пулмоалергологија во државна болница, каде др. Зоран Арсовски ми препорача да примам вакцина. Таа се порачува од Германија и е малку скапа (200Е) една, но трае отприлика 8 месеци. Се прима на секои 2 недели, а лекувањето трае година или две. Морам да признаам дека малку е досадно тоа одење таму на секои 2 недели, ама вреди. Оваа година немав никакви проблеми.
:helou:

I jas sum istiot slucaj samo sho nekako vo poslednite dve godni se gubi polnoto dejstvo na alergijata...Porano i od nosot imav maka sega samo ochite po malku ama se trpi :)...A za vakva terapija....Kje ti e... terapijata :)
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
27
Поени од реакции
0
nema neso so poise mrazam od alergii pred nekolku nedeli sfativ deka sum alergicna na jabolka na polen i na prasina sum si bila odsekogas no veke se naviknav i ne mi ni smetaat a poslednive godini nekako prestanaa:toe:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Јас сум многу алергичен на сите видови полен и помалку на прашина, и тоа го открив пред 2 години. Пред тоа секоја пролет ме кинеше главоболка, и сите мислевме дека е од синуси, ама испадна алергија. Докторката тогаш (не се сеќавам на името) ми препиша едни апчиња, Цетиризин да ги пијам на пролет и на лето кога цветаат растенијата, и оттогаш немам проблеми. Кога ќе осетам тегоби, си пијам од Цетиризинот една недела и после си немам проблеми. Ако не знаете од лекови за алергија, пробајте ги овие. Порано беа 20 денари со рецепта, сега не знам, не сум купил одамна.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Најчудно од све е дека ова ми се случи прв пат и гледам трае 5-6 дена ( сеуште пијам таблети и од време на време се исфрлувам и после извезно време се повлекува). До сега сум се ваљал во прашина и трева, сум јадел све и сешто ( како циганска торба ми е стомакот ) и никогаш не сум се исфрлил.
Некаде прочитав дека секој 10 европеец е алергичен на нешто, ме интересира дали е тоа наследно или го добиваш туку така одеднашка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom