Алергии

N

NeMiRnA

Гостин
Nesakam da zboruvam na ovaa tema,premnogu mi e bolna,ama aj ke zboruvam.Alergicna sum na:polen,domasna prasina,pceli,osi(me ima kasnato za jazik i tesko pominav)jagodi,jajca,kivi,konzervansi,orevi,prvo proletno sonce(sega liceto celo mi se lupi kako da sum bila na odmor)nekoi vidovi na treva.I aj sea kako mi e ? :( od doma da ne izlezam u stakleno zvono da me cuvaat :( ,srekja sto ne me fakaat sekogas.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Дали алергијата е нешто што трае до крајот на животот? Кој има повеќе информации? Што е најделотворно против алергијата (кои лекови, инекции итн.). Слушнав дека имало некои вакцини, од кои се губеле алергиите (наводно). Има спас, или да одам кај некоја баба со иљачи што лечи (и од уроци и chapter-и) :)

Јас сум алергичен на полен, прашина и др., еве сега е веќе почната. Ме чешаат очите, црвени ми се белките, кивам, ми тече носот и ме чеша...

Совети?
 
Член од
21 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
Super :),si mislev sama sum na planetava vaka cela alergicna na se sto lazi,leta,se jade,dise i sl....u stvari bas na se,bukvalno. edno mozam da vi kazam i preporacam.Prvo, konecno ottarasuvanje od nea nema,no sepak,postoi ednen dobar cicko so edni magicni pilulcinja koi te pravat imun na se duri za 1god.Toj cicko e dermatolog i se vikaaaaa:::::::kako se vikase cickoto?:(,ej mi tekna Dr.Dohcev.Obidete se so nego mene mi pomogna.GooD LucK!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Алергиите во размери на епидемија

Алергиите во Европа достигнуваат епидемиски размери, а неуспехот во нивното лекување се повеќе го чини општеството и здравствениот систем на Стариот континент, тврдат експертите од Глобалната европска мрежа за алергии и астма (ГАЛЕН).

Околу една третина од европската популација страда од некој вид алергии, а само во Велика Британија до 2015 година секое второ дете ќе има алергија, што ќе чини милиони евра во лекарските сметки, отсуствување од работа и намалено присуство на ученици во школите.

Алергиите се предизвикани од различни фактори - загадување на воздухот и животинското крзно, но нивната зачестеност варира од земја во земја. Алергиите се најчести во Велика Британија и Ирска, како и во Канада, Австралија и САД.

ГАЛЕН предупредува дека алергиите се распространети и во новите земји-членки на Европската унија. Неуспехот во лекувањето на алергиите може да го зголеми ризикот пациентот во доцниот период од животот да добие астма, па е важно нивното рано дијагностицирање и лекување.

Експертите од ГАЛЕН веќе утврдија стандардна пракса за дијагностицирање на алергиите за цела Европа, а сега се занимаваат со изработка на директиви за најдобро лекување на тие состојби.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
iam alergija na polen,i tokmu vo ovoj period znaci kolku sto trae proletta,otprilika 3meseci kivam,mi tece nosot,ocite mi se poteceni i red drugi raboti,lekovite sto bi trebalo da gi zemam se vikaat Antihistamini,ama teraat nevideno mnogu na spienje i koga gi zemav spiev po 12-14h,a bidejki nesakam da ja hiberniram cela prolet ne gi zemam pa sum ko buli topka u noseto toj period:)
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
_ZlObNiCa напиша:
iam alergija na polen,i tokmu vo ovoj period znaci kolku sto trae proletta,otprilika 3meseci kivam,mi tece nosot,ocite mi se poteceni i red drugi raboti,lekovite sto bi trebalo da gi zemam se vikaat Antihistamini,ama teraat nevideno mnogu na spienje i koga gi zemav spiev po 12-14h,a bidejki nesakam da ja hiberniram cela prolet ne gi zemam pa sum ko buli topka u noseto toj period:)
Ima najmilo ventilator koj barem doma ti go procistuva vozduhot od polen i olesnuva simptomi i disenje , znam deka najgolemiot problem e nadvor ama sepak prispienje vikat ova top e
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Mi se pojavuva alergija koga se pumpam so cokolado
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ragazza напиша:
Ima najmilo ventilator koj barem doma ti go procistuva vozduhot od polen i olesnuva simptomi i disenje , znam deka najgolemiot problem e nadvor ama sepak prispienje vikat ova top e
Proletva (od mart navaka) kako so zajdov so alergija od prasina polen dim od cigari .... dojdov do faza na kupuvanje vakov "ventilator".
Ustvari toa i ne e bas ventilator tuku Procistuvac na Vozduh! koj bi trebalo da eliminira prisustvo na polen,prasina dim, vlakna od mace/kuce itd vo prostorijata kade sto najvekje prestojuvate/spiete.
Znaci toa se vika "Air Purifier"(Google-it) koj raboti na princip na filtriranje na vozduhot.Kaj nas normalno tesko se naogjaat vakvi uredi koi otstranuvaat do 99,97% od prasina, polen, cad od cigari, bakterii i sto uste ne.Kaj nas zimi Zepter sto ima eden proizvod "Therapy Air" ali kosta neverojatni 400eu(na popust:lud: ) inaku cenata mu bila preku 500eu.

Inaku za precistuvacive najbitno e uredot da ima HEPA filter:
HEPA stands for High Efficiency Particulate Arrested Filter, and like the name says, these filters are designed to remove 99.97% of all airborne pollutants 0.3 microns or larger from the air that passes through the filter (these include tobacco smoke, household dust and pollen).

Ako nekoja razmisluva da si zeme vakov procistuvac neka go pogledne ovoj model na Gorenje:http://www.gorenje.si/10842 .Za cudo go ima i vo nasevo Gorenje na partizaqnska, a cenata mu e mnogu poprikladna od tie na Zepter, samo 7500den.Ja go zemav vcera i sea za sea mi vrsi rabota.

I ovlaznuvacite na vozduhot mozat da pomognat, posebno zimno vreme pogotovo ako koristite parno za greenje i vozduhot doma vi e maximalno suv.Go usisuvaat vozduhot i go pominuvaat niz sad so voda koja so vreme pozoltuva :).Cenata im e okolu 50eu i gi ima po prodavnicive.

P.S. Ne si igrajte so ventilatori zasto celiot polen, prasina i sl. ke go razduva niz prostorot i ke go disete, sto znaci samo beter ke vi bide :bip: :lud:
 

OBI VAN

Kenobi
Член од
5 мај 2006
Мислења
127
Поени од реакции
0
Сите уживаат во пролет на топлото време и сл. А ја да му е*ам матер на оној кој ги зимисли алергиите :bip: а особено онаа од полен и зелен трева
Ако некој знае некој лек против или барм да се намали дејството нека пишеееееее.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
ja alergicen sum na luti piperki
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
OBI VAN напиша:
Сите уживаат во пролет на топлото време и сл. А ја да му е*ам матер на оној кој ги зимисли алергиите :bip: а особено онаа од полен и зелен трева
Ако некој знае некој лек против или барм да се намали дејството нека пишеееееее.
Polenot najvekje go ima vo vozduhot nautro a i koga duva vetar, po moznost ne izleguvaj nadvor toa vreme.
Mene dijagnozata mi e alergiski rinitis i mi dadova da pijam cel mesec Loratadin apcinja, Cvitamin 1000mg i Flixonase sprej za nos(2x2 vprskuvanja) ili Tafen sprej (vtoriov e poeftin :) ).
Mozes da probas so sprej ako imas problemi so nosot, u sekoj slucaj idi na doktor da vidis so ke ti kaze.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Koga bev mala bev alergicka na mnogu raboti i nisto ne smeev da jadam, a sto mi bese najmaka imav mnogu beleci od alergiite sto mi izleguvaa i sto jas gi cesav.Denes sup super jadam se sto ke posakam samo odvreme na vreme mi se pojavuvaat alergii od nekoja torta i slicno,ako majka mi go smeni prasokot za perenje togas pak mi izleguva alergija i isto alergicna sum na polen a i na sredstvoto za cistenje staklo e toa me ubiva non stop kijam od nego i samo nosot me cesa
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
aman od vremevo...sonce,cvetaat lipite,polen....kako se odrazuva toa na mene:kivanje,cesanje vo ocite,ne izleguvane od doma!AMAN vise!
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Alergicna sum na polen i sekoja prolet maki macam,posebno koga cvetaat lipite sostojbata mi e najlosa.Kivam premnogu i nosot mi teci,mi se zatnuva i glasot mi se menuva i site mislat deka sum nastinata.Najmnogu me nervira so me cesa grloto i nikako ne mozam da se pocesam,a me cesa i nosot,usite i ocite i koga ke mi stanat crveni i ke me bolat od cesanje kapam kapki.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
OBI VAN напиша:
Сите уживаат во пролет на топлото време и сл. А ја да му е*ам матер на оној кој ги зимисли алергиите :bip: а особено онаа од полен и зелен трева
Ако некој знае некој лек против или барм да се намали дејството нека пишеееееее.
И јас ја имам истата алергија. Носов ми тече како чешма и ептен ме нервира. Кивам по 100 пати во серија. Нека иде се у пу*ку ма*ер.
Инаку јас пијам по една таблетка дневно Лоратадин и кога ќе ја испијам неколку саати после ми престанува носот, ама после пак се по старо. Инаку овие апчиња тераат многу на спиење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom