Александар Македонски и Афганистан

Дискусија во форумот 'Историја' започната од navsistem, 19 октомври 2012.

 1. navsistem

  navsistem

  Член од:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  37
  Еве една тема интересна за дискусија, па повелете.

  Како и секој Македонец, така и мене патот (потрагата по парче леб) ме донесе во Афганистан, каде животот не вреди ниту 5 пари.

  Но да почнеме од почеток. Нашата база се наога на 3км од градот Калат Сити во провинцијата Забул. Тоа е на југот и е најутепаниот дел на цел Афганистан каде Талибаните го имаат последниот збор.

  На воздушна линија од нецел 1км се наога уште една база каде е Американската војска. Е таа база е изградена внатре во тврдината која според локалното население е направена пред мнугу векови од голем војсководец, и таа легенда се пренесувала со векови. Таа тврдина е изградена од Александар Македонски.

  Луѓето кои работат таму кажуваат дека е најстратегиското место во целата покраина, каде и англичаните и русите имале свои бази. Кажуваат дека тврдината има толку дебели зидови правени од камен,така да преку лето внатре е како со клима, а преку зима топло.
  Војската кога копала внатре,има пронајдено тунели кои се претпоставува дека излегуваат на другиот крај од градот како и артефакти.

  Народот кој живее тука е од доминантното племе Пашту, кое е добронамерно и се занимава со одгледување стока.

  Во нашата база работат локални работници кои пратејќи го нивниот јазик успеав да пронајдам преку 30 зборови кои се исти во македонскиот јазик, а нивната народна музика многу потсетува на нашите чалгии....

  Е сега дали некој мене може да ми објасни како е тоа можно како и тоа дека имињата како Васил,Филоп (кај нас Филип), Румена да ги даваат на своите деца. Еве и една фотографија па дискутирајте. [​IMG]
   

  Прикачени податотеки:

  • castle4.jpg
   castle4.jpg
   Големина:
   1,5 MB
   Прегледи:
   141
  На тапа фраер, Снајпер ЏО, zmej gorjanin и уште 18 други им се допаѓа ова.
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Гостин

  Уште се чудам како Македонија, како држава не се засрами да има трупи во Авганистан и Ирак и да биде дел од тие окупаторски сили, кој му еб**а матер на невиниот народ во името на демократијата. Колку работници од Македонија пред 15/20 години работеа таму.. :|
  [​IMG]
  Да се навратам сега:
  Иначе добро напишан текст, ме заинтересира тоа како се задржале некои традиции меѓу народот и посебно како што напомена ти се работи за прлично неистражен терен. А и верувам дека сега имало големи кражби или имало напади во тој реон. Веќе видено и на другите подрачја, забележано е и на други места. Значи влијанието се ширело насекаде.. Штета би сакал да имаше и едно видео и повеќе да знаеме што мисли народот таму. Очекувам уште... :)
   
  На Maco_xo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. navsistem

  navsistem

  Член од:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  37
  Имам гледно слики од еден Американец (се надевам дека ке дојде пак) кој бил во единицата Блек Вотер (кој е запознаен сигурно знае за што зборувам) кој има преку 2000 фотографии од цел Афганистан.

  Сум гледал доста фотографии, па првата шанса ќе преснимам нешто што е интересно, па ќе постирам.
   
  На Мезнаеш и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 4. kviki

  kviki

  Член од:
  14 јуни 2008
  Мислења:
  1.369
  Допаѓања:
  1.068
  Ајде ако најдеш слики од артефактите ова она, па и ако можеш да ги снимиш нивните "чалгии" закачи нешто на нет и прати навака.
   
 5. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.852
  Овде зборите за АВганистан државата или некоја друга држава аФганистан ?
  На НАШИТЕ ЧАЛГИИ НАШИ ЧАЛГИИ ? :pos: Да не се трескаме од земја подобро би било, самиот збор чалгија на турски значи безделничење/безделник второ од каде НАШИ ЧАЛГИИ, когаи ритамот и тактот,начинот на изведба,инструментите се Ориентални, Тамбура тарабука,цимајле и да не должам многу. Оф бре зини земјо ке станеме бетер од бугарине, тие сегде први ние уште попрви :tapp: :pos:
  Да ги прочитав дека свират на гуслиња и гајди ај некако, и тие не се само на македонецот, но се голта некако ама ова со чалгииве :pos:
   
  На methMKD, MEDDLE и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 6. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.908
  Допаѓања:
  888
  Ритамот и тактот, начинот на изведба, тамбура и тарабука... се е ориентално...
  Од каде ти тоа го знаеш? Она што се нарекува ориентално можеби има сосема друго потекло? Можеби е со афричко потекло? Ти заклучи и пресуди. Заклучи дека Румена е ориентално име и дека официјалната верзија е закон и донесе таква пресуда, а сите останати се проскрибирани како незнајковци.

  Од мое долгогодишно животно искуство сум заклучил дека големите “учења“ големи и извикани научници испаднало дека се големи заблуди што човечкото знаење го довеле до ќорсокак па потоа морало да се враќа назад за да продолжи онаму каде незнаејќи скршнало...

  Остави ги луѓето да си се искажат за нешто што самите го искусиле, а кое оди во прилог на македонската кауза. Времето ќе покаже дали биле во право или не. Ова твоево личи на она потсмевањето со Антиквизација и со потсмевањето со Калашите.

  Впрочем, кој гарантира дека инструментите, мелосот и сл. не го превзеле Турците од Византијците (всушност Македонците) и аналогно, претходно, во антиката, Персијците од Македонците? Па сега истите ни се враќаат како “ориентални“?

  Кога може Евреите кои што се традиционално “затворен“, расистички народ кој тешко прима надворешни влијанија, пред 2000 и нешто години да имаат примено многу влијание од Македонските освојувачи и колонисти, тогаш што останува за многу поотворени народи?
   
  На Lurtz, ctrkantia и Donald Sikert им се допаѓа ова.
 7. King_Stone

  King_Stone Гостин

  Што е тоа евреите што примиле од своите освојувачи,напротив тие цел свет го променија, од многубоштво (само немој да ми кажеш дека Исус е Македонец).

  И друго Византијците се нарекувале РОМЕИ,што нема врска со Македонија,само заради една династија,која и таа била романизирана.
   
  На MEDDLE му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MEDDLE

  MEDDLE уставен кривичар

  Член од:
  19 февруари 2008
  Мислења:
  1.995
  Допаѓања:
  1.405
  Друже.. оп стоп малце.. темава е Александар Македонски и Авганистан..
  Јес да и мене. ко на dobro poznat ми е се ова малку „чудно“ (малце поише додуше), но нека стаи navsistem поише слики, ил инешто друго во врска со неговово патешествие па да видиме што како...
  а вака као ти си почнал од старт покренуваш историска дебата, и тоа неосновано.. која од старт, со се претпоставки ти е погрешна..
  па да ти се закачи сеа некој бугар.. или не знам некои што е поучен во историја.. прво шо ќе се фати е за ова Визнантијциве..
  Од каде бре тие да ти биле македонци?!
  И одма ќе имаш оф топик мислења и серења.. затоа.. не се жести многу..
  ако на некому сево ова му е смешно, вклучувајќи ме и мене, што онда одма скокаш дали треба или не треба да е смешно, па уште и историски збориш... пази богати!! :confused:

  И у право е dobro poznat со вакви дразнења се поише и поише се понашаме ко бугарине..
   
  На methMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.908
  Допаѓања:
  888
  Како прво Арамејскиот јазик. Како второ имало влијание во целосната култура, поготово кај младиот свет кои ја следеле модата како и сите млади во светов...
  А што биле Византијците? Населението? Не зборувам за владетелите како Римски цареви. Населението било од древни времиња пелазгиско. Што станало со тоа население? Римјаните ги истребиле и доселиле свое население од Италија? (ова се однесува и на турскиот период) Па и така да е, Италиотите (Ромеите) се поблиски до Македонците отколку до “Грците“.
   
 10. King_Stone

  King_Stone Гостин

  Како прво,арамејскиот јазик,спаѓа во семитска група,што нема никаква врска со јазикот на Македонците од антика.Тој се јавува после асирското ропство на Израел.А за таа мода сто си пишал,сегде се казува како Хеленизација
   
  На methMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 11. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.852
  Ова тебе повеќе ти наликува

  на ова

  Или на ова

  Ај да не се маваме од земја може ? Помалку боли.
  отишла чалгијата со аце во северна африка и турција авганистан а после 3000 години пак се вратила во македонија и тоа само во градските средини,тоа што се препеани 99.9% од песните не е битно.

  Опомена пред бан.
   
  На methMKD и sphinx им се допаѓа ова.
 12. Во Авганистан,старата македонска империја има оставено најголемо влијание,и самите тогашни Согдијанци,Бактријанци најмногу ја имаат прифатено тогашната македонска филозофија.

  Најверојатно голема чест им направил Александар со што зел за прва жена од нивни краишта и им оставил впечаток на слободоумен и храбар младич.

  Стрмните предели и планините донело до тоа да влијанието од тогаш до ден денес да се изразува во многу нивни работи,особено зборам за генот,каде што добар дел од населението на Авганистан драстично се разликува од индо-азијатите таму.

  Да не зборувам за шари,носии,симболи па дури и национална свест на некои племиња таму...
   
  На тапа фраер му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.972
  За разлика од татарите,гејците и многу други ние не лажеме и крадеме туѓи истории.Ние ја кажуваме вистината,која кога тогаш ќе излезе на виделина
   
 14. Bratot

  Bratot Стоик и Машкртник!

  Член од:
  27 јануари 2007
  Мислења:
  17.089
  Допаѓања:
  4.395
  Дискусијава е EPIC. Нема конкуренција.

  Мене ми е единствено криво, што поради недоволното познавање на историјата одредени луѓе не се во состојба аргументирано да си ги поткрепат ставовите и стануваат жртви на потсмевање од страна на други луѓе кои се на исто ниво како нив меѓутоа со таа разлика што тие кукавички се држат за историско популистичките догми без да си дозволат за нијанса поширок поглед.

  Со Авганистан и Кавкаскиот регион конкретно имаме неколку заеднички работи кои се врзуваат директно со Александар, а тоа е симболот на вечноста, најмалце 2 музички инструменти и едно куче.

  За сите овие работи веќе било пишувано.
   
 15. Beck's

  Beck's

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.284
  Допаѓања:
  8.961
  Znaci se naogas vo Fob Lagman. Sum bil i ja na ova baza edno dobri 6 meseca. Se vrativ vo Juli i ne idam vise:icon_mrgr: Od bazata moze mnogu dobro da se gleda toa mesto sto e izgradeno od Aleksandar Makedonski a i imam mnogu sliki od vnatresnosta koi mi gi dade eden amerikanski vojnik. Samo ke treba da gi baram sea pa ke gi spodelam so vas.

  Pozdravi gi elektricarite od Makedonija sto se, kazi im od Supervisorot na Ecolog, eeee dobri vreminja sme pominale tamu:)
   

Сподели преку: