Александар Македонски и Афганистан

K

King_Stone

Гостин
имам претчувство дека оваа дискусија добра ќе биде.
Инаку King_Stone, http://rosetta-stone.etf.ukim.edu.mk/
Тоа ти што ми го нудиш како доказ,тој е единствен доказ врз кои се гради цела теорија ,друго нема.Тоа ти е демотско египетски(коптски),односно последната фаза од реформата на египетското писмо,кога повеке хиероглифите не се употребуваат.Тоа писмо го користи коптската црква,односно оној дел од Египтјаните врз кои не е извршена исламизација.Ако го прифатам овој твој доказ се отвора друго прашање,зошто старогрчкиот кој што е напишан на Каменот,нема многу разлика со сегашната грчка алфабет по 2300 години,а овој антички македонски се разликува многууу од кирилицата во сегашна Македонија.Многу азбуки не трпеле промена(латиницата,грузиската и други).Прашањето ми беше конкретно,каде се изгубил континуитетот???
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Бугариве и Грциве веќе можат да ни гледаат во грб со ваквиве приказни.

Очекувам во иднина теми со наслов "Тевтонскиот ред продолжение на гардата на Александар Македонски","Влијанието на филозофијата на Филип во Светата Римска Империја","Монголците изгубената коњаница на Александар Македонски" и секако
"Античките Македонци првите космонаути "


.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Очекувам во иднина...
Јас па очекувам во сегашноста луѓе што не ги интересира или немаат поим од историјата да избегнуваат да си ги лечат своите лични фрустрации и комплекси на овој подфорум, и да си изберат некој од другите што повеќе им одговара.

Александар и Македонците стигнале до Авганистан, и тоа е ФАКТ кој никој не може да го измени.

Тоа што човекот еве после толку време и до ден денешен е толку славен, а некому очигледно тоа му смета не е проблем на Александар, туку на тие што им смета.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
135
Поени од реакции
99
Тоа ти што ми го нудиш како доказ,тој е единствен доказ врз кои се гради цела теорија ,друго нема.Тоа ти е демотско египетски(коптски),односно последната фаза од реформата на египетското писмо,кога повеке хиероглифите не се употребуваат.Тоа писмо го користи коптската црква,односно оној дел од Египтјаните врз кои не е извршена исламизација.Ако го прифатам овој твој доказ се отвора друго прашање,зошто старогрчкиот кој што е напишан на Каменот,нема многу разлика со сегашната грчка алфабет по 2300 години,а овој антички македонски се разликува многууу од кирилицата во сегашна Македонија.Многу азбуки не трпеле промена(латиницата,грузиската и други).Прашањето ми беше конкретно,каде се изгубил континуитетот???
не можам да кажам дека сум некој голем познавач на историјата и не смеам да си дозволам самиот себе да се правам паметњакович ама знам дека каменот од розета е сведок за Македонскиот јазик во антиката но сепак истото писмо се среќава и на територија на денешна Македонија, како уште поголем доказ за тоа дека Античкиот Македонски јазик е предок на денешниот може да се виде така наречениот "речникот на Хесихиј" исто така имаше едно племе кое наводно било остатоци од Македонската античка администрација некаде во средниот исток и тие имаат сличен јазик со нашиот јазик.
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
не можам да кажам дека сум некој голем познавач на историјата и не смеам да си дозволам самиот себе да се правам паметњакович ама знам дека каменот од розета е сведок за Македонскиот јазик во антиката но сепак истото писмо се среќава и на територија на денешна Македонија, како уште поголем доказ за тоа дека Античкиот Македонски јазик е предок на денешниот може да се виде така наречениот "речникот на Хесихиј" исто така имаше едно племе кое наводно било остатоци од Македонската античка администрација некаде во средниот исток и тие имаат сличен јазик со нашиот јазик.
Значи вчера донесоа книга,т.е учебник од едно локално школо по историја.....Реков ај да не ме мафтосуваат ова локалците,викнав еден Авганистанец кој работи како преведувач од Пашту и Дари на анлиски јазик.Значи го прочита оној дел каде се пишува за тврдината,и е убаво напишано дека е направена од Александар од Мацидона,така е пишано во книгата....Значи нема шанса да ме лаже бидејки повторно бев кај друг преведувач кој ми го кажа истото.Е сега прашањето е дали само си ја напишале историјата,или некој им кажал да пишува Александар од Македонија, а не Александар Велики....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Значи вчера донесоа книга,т.е учебник од едно локално школо по историја.....Реков ај да не ме мафтосуваат ова локалците,викнав еден Авганистанец кој работи како преведувач од Пашту и Дари на анлиски јазик.Значи го прочита оној дел каде се пишува за тврдината,и е убаво напишано дека е направена од Александар од Мацидона,така е пишано во книгата....Значи нема шанса да ме лаже бидејки повторно бев кај друг преведувач кој ми го кажа истото.Е сега прашањето е дали само си ја напишале историјата,или некој им кажал да пишува Александар од Македонија, а не Александар Велики....
Многу интересно, дали имаш можност да направиш слики од лице место од тврдината, но и од евентуални врежани текстови во нејзината внатрешност или непосредна близина?
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
Многу интересно, дали имаш можност да направиш слики од лице место од тврдината, но и од евентуални врежани текстови во нејзината внатрешност или непосредна близина?
Не зошто сум во друга база,а тврдината е веднаш спроти нас.....Ке видам ако има уште наши луге ке стапам во контакт со нив....Инаку денес запознав Авганистанец по име Васил.....Е па сега коментирајте.....
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Не зошто сум во друга база,а тврдината е веднаш спроти нас.....Ке видам ако има уште наши луге ке стапам во контакт со нив....Инаку денес запознав Авганистанец по име Васил.....Е па сега коментирајте.....
navsistem,

Темата ја отвори со слични информации, и еве веќе затеравме четврта страна дискусија овде. Редно е да приложиш било какви доплнителни докази за тврдењата.
Значи во време кога на секој еден мобилен телефон има милион мали апликации што можат чуда да прават, можеш барем да снимиш видео или аудио, или барем да сликаш дел од овие работи за кои збориш и да ги покажеш тука на темава.

Ако имаш опција да се вклучуваш на интернет и еве да учествуваш во дискусииве на форумов, тогаш имаш начин и како тие видео-аудио или било какви други материјали да ги поставиш тука или на некој соодветен сајт за тоа и да ги линкаш тука.

Ако треба некој совет од техничка природа слободно пиши на приватна порака.
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
Се е убаво ама има еден проблем:(....Се наогам во база каде е е Американската војска каде е строго забрането користење на мобилен телефон....Значи ако те фатат следува летање дома.....Знам дека темата е интересна ама во поглед на видео запис или аудио не можам да направам ништо......Знам дека има еден сајт на Американец каде тврдината е сликана од внатре....eve link
http://www.afcent.af.mil/news/story.asp?id=123209079
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
Денес со еден од локалците кои работат кај нас,доскутирав на тема имиња на наеселнието.Дознав дека кај машката популација користат имиња кои се типични за една муслиманска земја(Фарук,Хоџа,итн)но и имиња кои се нетипични за овој крај(Васил,Васе,Филоп,итн)....Кај женската популација пак се користат исто типични муслимански имиња(Фатиме,Шукрије,итн)но и имиња кои не се типични за овој регион(Коштана,Филимена,итн)......На радиото кое го имаме во нашиот пик-ап свиреше некоја нивна музика која многу потсетува на нашиот македонски ритам и мелос......Не можам да документирам ништо во врска со ова,но ке гледам да направам напори да ви презентирам нешто.....Поздрав
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Денес со еден од локалците кои работат кај нас,доскутирав на тема имиња на наеселнието. ... На радиото кое го имаме во нашиот пик-ап свиреше некоја нивна музика која многу потсетува на нашиот македонски ритам и мелос...
Se slozuvam so Cento, moras da prezentiras konkretni informacii za istite da mozat da se analiziraat i sporedat za da ima seriozna diskusija. Bez toa, ostanuvame na kafanski muabet od tipot na Dobro Poznat ili Risto Pop Trajanov pogore.

So ogled na ogranicuvanjata, mislam deka e najlesno da se fokusiras na tvrdinata.
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
Herat Avganistan.jpg

Оваа локација е во Херат,сега точно не знам дали е на југ или север,зошто јас сум во областа Забул.Тврдината е изградена во времето на Александар Македонски,и е сочувана до денес.Додека беа оние со српот и чеканот:):),ја користеле како административа зграда:tapp::tapp:.....Денес е заштитена од страна на Авганистанската влада....
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 15:21 ---
North Afganistan.jpg

Се наога во јужниот дел на Авганистан,но оставена на забот на времето,за жал.....Најверојатно не побудила интерес кај Авганистанската влада....
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 15:27 ---
Qalat city Afganistan Alexandar the great fortress.jpg
Тврдината на Александар Македонски во провинцијата Забул,веднаш до Калат сити.....Се гледа од мојата база......Тврдина со огромни зидови и подземни тунели кои водат кон градот....Русите ја користеле како база,а сега се демокративе стационирани.......Најдени се артефакти кои се веднаш изнесени од тврдината,кока војската копала внатре.....
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 15:31 ---
Шлагот велат доага на крај.....Еве една фотографија која успеав да ја најдам со помош на еден од овие демократите кој имал шанса да го прошета цел Авганистан.Значи се работи за фотографија на девојка која работи како преведувач од Пашту јазик на англиски,родена во Авганистан и како мала преселена во Америка.Батката ја сликал и случајно ја пронајде оваа фотографија....Е сега останува на вас да потврдите колку е веродостојна оваа фотографија,бидејки се работи за девојка која е по потекло од тука,ама порасната во сосема друга средина....Уживајте
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 15:33 ---
Pashtu girl return from USA.jpg
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Прегледај го приврзокот 51634

Оваа локација е во Херат,сега точно не знам дали е на југ или север,зошто јас сум во областа Забул.Тврдината е изградена во времето на Александар Македонски,и е сочувана до денес.Додека беа оние со српот и чеканот:):),ја користеле како административа зграда:tapp::tapp:.....Денес е заштитена од страна на Авганистанската влада....
Градот Херат е разурнат потполно во 1221 година од страна на Монголите, ова тврдина е градена од 13 - 15 век почнувајќи од Картид Амир Факр ал Дин па повторно разурната во 1380 од страната на Тимур и пак градена од страна на Кула је Икхтјар ал Дин
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Обновена тврдината на Александар во Авганистан


Импозантната тврдина од кули е изградена на утврдување од времето на Александар Велики

ХЕРАТ – Во 70-тите години на минатиот век патуваа туристи до западен Авганистан за да се искачат на урнатините на античко утврдување, тврдина што личи на замок од песок којашто илјадници години гледа кон градот Херат. Тогаш тврдината се распаѓаше, но денес, новообновената градба, која датира уште од времето на Александар Велики, е охрабрувачки знак за напредок во земјата погодена од војни.

Стотици авганистански мајстори работеа на враќање на минатата слава на урнатините со помош од Трустот за култура „Ага Кан“ и околу 2,4 милиони долари од американската и од германската влада.

Американскиот амбасадор во Авганистан, Рајан Крокер, беше меѓу туристите што пред неколку децении беа привлечени кон Херат, и во неделата тој учествуваше на свеченоста по повод реставрацијата на тврдината и отворањето на нов музеј со авганистански артефакти на локацијата. „До пред 35 години, туристи од целиот свет доаѓаа тука за да го доживеат наследството, историјата и неспоредливите национални пејсажи“, изјави Крокер. „Со нетрпение го очекуваме денот кога Авганистанците и посетителите од целиот свет уште еднаш ќе дојдат тука за да дознаат нешто повеќе за богатата историја на Авганистан и да уживаат во извонредната гостопримливост и убавините што ги нудат оваа земја и нејзиниот народ “, изјави тој.

Туризмот изгледа нереален во Авганистан, каде што десетици илјадници странски сили веќе 10 година се ангажирани во борби против талибанските бунтовници.

Сепак, обновената импозантна градба од тули наречена „Кала Ихтјарудин“ е нов симбол на желбата на нацијата да излезе од крвавиот конфликт. „Како што покажува оваа тврдина, Авганистан стоел како голема нација. Тоа повторно ќе се случи“, изјави Крокер.


Неодамна имаше талибански напади внатре во Херат. Тие се ретки, иако има области во периферијата на градот каде што се се влошува насилството. Неколку официјални лица предупредуваа на церемонијата на друга закана: неконтролиран развој на настани што загрозува други историски локации во градот во должина на познатиот Пат на свилата, кој во античко време ги поврзуваше Европа и Азија. „Додека седиме зад високите ѕидови на овој импресивен споменик, прославувајќи ги резултатите од нашиот заеднички напор за да се спаси оваа локација, би сакал да ги потсетам сите тука присутни дека брзината со која се уништуваат историските места и објекти во овој град далеку ги надминува четириесетината објекти што ги реставриравме во последниве седум години“, изјави Аџмал Маиванди, главен извршен претставник во Трустот за култура „Ага Кан“.

Министерството за информација и култура сега е заштитник на тврдината, која ги преживеа неколкугодишните територијални пресметки меѓу Персијците, Узбеците и Авганистанците и денешните талибанци. Сегашната градба е изградена на локација на античко утврдување за кое некои историчари тврдат дека била изградена од македонскиот крал-воин Александар Велики, околу 330 г.п.н.е. Пушкарниците и кулите што стојат се' уште, се верува дека датираат од 14 или од 15 век, кога тврдината била реконструирана откако била уништена од монголските освојувачи. Дел од делата со сини плочки од тој период се' уште може да се забележат на некои кули.

УНЕСКО изведе обемно реновирање на локацијата во 70-тите години на минатиот век. Министерството за култура го презеде управувањето на локацијата во 2005 година и од 2008 работи на реставрирањето заедно со Трустот за култура „Ага Кан“, со американската влада и со германската влада. Американската поддршка за реставрација на тврдината дојде од Фондот за зачувување на културата на американскиот амбасадор, и тоа е најголемиот проект во светот на овој Фонд.

Мохамад Рафик, ѕидар од Харат што работеше на проектот, вели дека бил горд на работата бидејќи ја гледа како дел од поголема реконструкција на земјата. „Тоа не беше само за заработување пари. Тоа беше добра работа“, рече тој. „Ова е најголемиот споменик во регионот. Сторивме се' што можевме за оваа реконструкција, за да го копираме стариот начин на градба“. (АП)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BE80BACDA2A4144E93EE35970E96BEB6
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 16:53 ---
Томислав Гошевски блогира од Авганистан за погледот од таму - наваму и за општата ситуација на лице место.

п.с. Како придонес во предизборната битка и антиквизацијата како една од нај жешките теми во таа битка, ке објавам две фотографиикои можеби и сум ги објавил веќе, ме мрзи да проверувам. На нив се наоѓа тврдината на Александар Македонски(или Велики, кој како гледа на антиквизацијата) која се наоѓа во непосредна близина на мојата база. Александар стигнал и до овде. Си велам…да не се сетат Авганистанциве па да се антиквизираат, да ни го земат Александар. Ете…тие имаат и оригинални артефакти…Кој знае.


http://avganturamk.wordpress.com/2012/01/01/глобализацијата-и-антиквизацијата-в/
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 17:06 ---
A New Occupant for an Ancient Afghan Fortress

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5565415
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 17:13 ---
I think most of my posts from FOB Apache have included at least one picture of Alexander the Great’s Castle. It really is an impressive sight sitting near the floor of the Tarnak River valley in Qalat. When you consider it was built some 2000 years ago and has been used as a military fortress every since, it only adds to the mystique. It is currently used by the Afghan National Army (ANA).
This was my second visit, the first one being last October shortly after I arrived. There hasn’t been much change in the last 6 months, except for further deterioration of some of the hard structures, like the broken glass of ’Tea Room’ at the apex of the hill.

t really isn’t a castle in the sense of the castles dotting the landscape of Europe. Instead, it is a mud-walled fortress occupying the entire hilltop overlooking the valley. Inside the walls there are numerous buildings of various design and states of disrepair. The mud-walled buildings are from before 2001, but no one can tell you for sure how old they are. They, along with the walls of the Castle, require routine maintenance/rebuilding as the rains wash away the mud. The ANA Captain that gave me a tour last fall said most of the mud buildings were probably nor more than 100 years old. he said the caverns in the hilltop were older, but there are no records or pictures to know for sure.
The views from the top are beautiful and offer an amazing panoramic view of the entire valley for miles. It is easy to see why it has been used by the military since the invasion of Alexander the Great.



Повеќе слики на:

http://danbohmer.wordpress.com/2012/04/22/seeing-things-from-alexander-the-greats-point-of-view/
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 17:22 ---
Градот Херат е разурнат потполно во 1221 година од страна на Монголите, ова тврдина е градена од 13 - 15 век почнувајќи од Картид Амир Факр ал Дин па повторно разурната во 1380 од страната на Тимур и пак градена од страна на Кула је Икхтјар ал Дин
The current structure was built on the site of an ancient citadel that some historians claim was established by Macedonian warrior-king Alexander the Great around 330 B.C. The battlements and towers that still stand are believed to date from the 14th or 15th century when it was reconstructed after being destroyed by Mongol invaders. Some of the blue tile work from that period can still be seen on some towers.




http://www.msnbc.msn.com/id/44931701/ns/travel-destination_travel/t/restored-citadel-symbol-hope-afghanistan/#.UJFPxYI-e_M
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 17:24 ---


In the distance, ruins of a castle said to have been built then abandoned by Alexander the Great on his way to India, lord it over the surrounding landscape. This massive structure, appears to have just sprouted up out of the sand. I found it bizarrely reminiscent of the crystal gardens my first graders used to make by pouring laundry blueing over charcoal brickets - only beige. Everything here is beige...land, vehicles, clothing...Anyway, rumored to be about 2000 years old, this fortress used by Greeks, Russians, British, Taliban and now Americans, catches both eye and imagination.

http://combatgranny.blogspot.com/2012/05/blog-post.html

По се изгледа има повеќе тврдини од времето на Александар во Авганистан.

Ве затрупав малку со фотографии, а верувам дека можете да најдете и повеќе доколку пребарате по нетов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom