Албанците марионети на "Славомакедонците"

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Slabo rezonirash. Sekoj moze da glumi intelektualec. I kosmopolit. I da e od 'onie' koi 'razmisluvaat'. Dzabe, koga drugarchinjata ti se poglasni. I slovenecot nad mene dava se' od sebe.:toe:
No koga na kraj, mnogu normalno, ke probash da gi opravdash -nema vekje da bidesh 'poseben'.
Ова е многу верна слика.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Temava e otvorena od covek, koj se smeta za navreden, i sekako custvuva deka ne trebalo da im dade na Shqiptarite da izucuvaat fakulteti ova ona... Zatoa shto eve taka etnocentriskicki bi vlijael faxot na niv, pa ke se bunele... I voopshto ne trebalo univerziteti... A shqiptarite kutrite plakaat danoci, manoci kurci palci...
Pa sepak ne treba da ima univerzitet finansiran od drzavata...

E nema vishe be, nema... Ke pletete karti kako ovaa shto ti si ja nacukal, ke se zadovoluvate so idilicni, seljcaci, prozaicni teorii za nekakvi drevni narodi, ke pukate na prazno so cel da pomine nekoja cavka da utepate i na kraj da se pofalite deka ste otepale orel i toa namerno... A nekoj ke si gradi, ke si gradi, ke si gradi... I kur nema da go boli za toa shto vie ste "izgoreni" da bidite patrioti...

Eh be, kako ne se rodiv vo Germanija... Nemashe da se sramam od ova Balkanov... Ke go zalev...
Ако сакаш да си најдеш ќора причина за да си допасуваш постот да ти одговара тебе во ред.

Ич не ми сметаат образовни институции за Албанците, но ми сметаат идиоти кои наместо да ги КОРИСТАТ тие средини за интелектуален напредок, тие се докажуваат преку расистички пароли од типот “Славомакедонци“.

Нека одат бе нека си протестираат, нивно право. Ама за кој курац мора да ја вреѓа цела нација.
Нека плукаат по политичарите, по системот. А не по Македонците.


Воопшто не сте во право на темава, а сепак “патриотскиот“ дух не ви дава да ја признаете грешката на орг. протести туку отворено си ги поддржувате браќата.

Па некој уше ми постирал текст од МАКЕДОНСКИ новинар критички осврнат кон таквите појави кај нас и одма еуфорија во “интелектуалното“ крило на форумов.
А никогаш не сте се запрашале зашто не се јави некој Албански новинар кој ќе биде самокритичен и ќе се обиде непристрасно да напише критички текст за расистичките пароли на своите сонародници.

И тоа е во ред, затоа велам... поштедете не' од лицемерие.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Хмм..чекај сеа да размислам...Кога албанците викаат дека зборот албанец за нив е навредлив, македонците се вадат на тоа дека меѓусебе така се викаме. Пеќи, така нека е. Епа и албанците почнаа да ве викаат така како што се викате меѓусебе...
Da si glupav, pa da se nerviram. Ne si.:smir:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Da si glupav, pa da se nerviram. Ne si.:smir:

Па така е бе друже, го игнорираат фактот дека зброт Албанци за нас е навредлив, ама барате разбирање дека славомакедонци било за вас навредливо.

Пеќи, меѓусебе се викаме шќиптари, така не викате и вие. Меѓусебе се викате славомакедонци, така ќе ве викаме и ние. А почитта што треба да постои....е тоа одамна изумре.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Па така е бе друже, го игнорираат фактот дека зброт Албанци за нас е навредлив, ама барате разбирање дека славомакедонци било за вас навредливо.

Пеќи, меѓусебе се викаме шќиптари, така не викате и вие. Меѓусебе се викате славомакедонци, така ќе ве викаме и ние. А почитта што треба да постои....е тоа одамна изумре.
Јас не сум слушнал меѓусебе да се викаме славо македонци :toe: незнам од каде ти е ова
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Па така е бе друже, го игнорираат фактот дека зброт Албанци за нас е навредлив, ама барате разбирање дека славомакедонци било за вас навредливо.

Пеќи, меѓусебе се викаме шќиптари, така не викате и вие. Меѓусебе се викате славомакедонци, така ќе ве викаме и ние. А почитта што треба да постои....е тоа одамна изумре.
Се губиш у интелектот шо не го поседуваш...
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Па така е бе друже, го игнорираат фактот дека зброт Албанци за нас е навредлив, ама барате разбирање дека славомакедонци било за вас навредливо.
Славомакедонци беше јавно кажано на ТВ, а албанец немам слушнато да биде спомнато.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Kolku se smeshni "pametnive" Albanci, edno dete od 100-te ke go pratat na fakultet od shtalata direks i mislat deka ni trebaat takvi da ni solat pamet. Kolku bi bila prekrasna drzavava bez Albancite. Amerika alone e kniga koja bi trebalo sekoj hristijan da ja procita za napasta narecena muslimanstvo.
Edna dobra misla: Nema neutralen musliman ima samo ekrstremisticki naklonet musliman i onoj koj ne go osuduva ekstremickiot musliman, musliman. Nemame samo nie problem so niv, nasekade niz svetov baraat prava, a ne znaat zoshto im se. Se lutea zoshto gi tretiravme kako stoka pred krizata 2001 a se odnesuvaat kako stoka.
Ne znaat sho znaci kvalitet na zivot sakaat samo kvantitet. Nivnata religija e tolku losha sho coveshtvoto ke odi u kurac od niv. Miloshevic ne ja zavrshi rabotata a i Hitler zaeba rabota.
Pozdrav do Albancite sho protestirale od fakultetite, samo cekam da go vidam mojot drugar hristijan koj sho mi kazuvashe kako toa site Albanci ne bile loshi i ekstremni i da go prasham dali za tie sho mi kazuvashe bea na ovoj protest. :nenene:
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Kolku se smeshni "pametnive" Albanci, edno dete od 100-te ke go pratat na fakultet od shtalata direks i mislat deka ni trebaat takvi da ni solat pamet. Kolku bi bila prekrasna drzavava bez Albancite. Amerika alone e kniga koja bi trebalo sekoj hristijan da ja procita za napasta narecena muslimanstvo.
Edna dobra misla: Nema neutralen musliman ima samo ekrstremisticki naklonet musliman i onoj koj ne go osuduva ekstremickiot musliman, musliman. Nemame samo nie problem so niv, nasekade niz svetov baraat prava, a ne znaat zoshto im se. Se lutea zoshto gi tretiravme kako stoka pred krizata 2001 a se odnesuvaat kako stoka.
Ne znaat sho znaci kvalitet na zivot sakaat samo kvantitet. Nivnata religija e tolku losha sho coveshtvoto ke odi u kurac od niv. Miloshevic ne ja zavrshi rabotata a i Hitler zaeba rabota.
Pozdrav do Albancite sho protestirale od fakultetite, samo cekam da go vidam mojot drugar hristijan koj sho mi kazuvashe kako toa site Albanci ne bile loshi i ekstremni i da go prasham dali za tie sho mi kazuvashe bea na ovoj protest. :nenene:
А ти каков си? Добар или лош? Гледам се изнапиша албанец албанец, и ајде да не играме барби и триста глупости, се знае кога го пишувате тоа албанец, кога сакате да не навредувате, не дека не сакате мнгоу, а да Кириле, сега одам на предавање на факс, а ти ... ај можда за градинар ке те вработам еден ден.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Kolku se smeshni "pametnive" Albanci, edno dete od 100-te ke go pratat na fakultet od shtalata direks i mislat deka ni trebaat takvi da ni solat pamet. Kolku bi bila prekrasna drzavava bez Albancite. Amerika alone e kniga koja bi trebalo sekoj hristijan da ja procita za napasta narecena muslimanstvo.
Edna dobra misla: Nema neutralen musliman ima samo ekrstremisticki naklonet musliman i onoj koj ne go osuduva ekstremickiot musliman, musliman. Nemame samo nie problem so niv, nasekade niz svetov baraat prava, a ne znaat zoshto im se. Se lutea zoshto gi tretiravme kako stoka pred krizata 2001 a se odnesuvaat kako stoka.
Ne znaat sho znaci kvalitet na zivot sakaat samo kvantitet. Nivnata religija e tolku losha sho coveshtvoto ke odi u kurac od niv. Miloshevic ne ja zavrshi rabotata a i Hitler zaeba rabota.
Pozdrav do Albancite sho protestirale od fakultetite, samo cekam da go vidam mojot drugar hristijan koj sho mi kazuvashe kako toa site Albanci ne bile loshi i ekstremni i da go prasham dali za tie sho mi kazuvashe bea na ovoj protest. :nenene:
Генерализацијата е ужасна работа, понекогаш.
Ако јас бев албанец, на пример, и имав 7 побратими македонци (побратим веројатно знаеш што значи) - после читањето на текстов ќе се згрозев. Како резонираш бе чоек, Милошевиќ, Хитлер ги споменуваш...

Најлесно е да кажеш ти (или Идриз): ма диво племе сте Албанци (славомакедонци, ќе се делиме). Потешко е да најдеш доблест и да се обидеш да промениш нешто, да дадеш минимален придонес кој подобрување на фактичката ситуација во која се наоѓаме, нашата реалност.

Не ти го бришам мислењето, иако е крајно навредливо, бидејќи темава изобилува со слични мислења, што од глупавост, што од желба за /или одговор на/ провокација.

И сакам да видам if we can better that. Секој треба да даде уддел. Секој треба да рашири погледи, секој треба да прифати дека заедно, не само македонци и албанци, туку и сите други народи и народности кои живеат во земјава - се луѓе од крв и месо, со слични соништа, планови за иднина, навиваме за исти клубови, ни се допаѓаат исти девојки. А овие испади, овие навреди - се резултат на политичка манипулација.

Мораме подобро, и верувам дека можеме.
Јас друго чаре, несакам. Ама, секој треба да помисли 10 пати пред да напише нешто на темава и крајно, да покаже самокритика кога е потребна кон својот "народ" како што јас сега постапувам со тебе - иако во никој случај не те рамнам на гледиштата на цел народ, т.е. не генерализирам - како ти.

А книгите за исламски фундаменталисти и глобалната опасност само ќе го хранат јазот кој некому ќе му е оправдание за остварување на виши цели, а некому причина за лично богатство и стекнување моќ.
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
... Секој треба да даде уддел.... Секој треба да рашири погледи... секој треба да прифати дека заедно...
Да да треба, треба... Све ние нешто некому праштаме и рака пружаме. Најтешко е да го реализираш и после да го кажеш очигледното во денешниов свет! Македонците илјадапати до сега покажаа и докажаа дека сакаат соживот. Проблемот, кој сите избегнуваат да го кажат е дека Албанците СЕ НАВИСТИНА ДИВО ПЛЕМЕ и не сакаат соживот. Јеби га!
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Мојата лична марионета се вика Илир и сака да јаде ќебапи многу. :back:
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Генерализацијата е ужасна работа, понекогаш.
Ако јас бев албанец, на пример, и имав 7 побратими македонци (побратим веројатно знаеш што значи) - после читањето на текстов ќе се згрозев. Како резонираш бе чоек, Милошевиќ, Хитлер ги споменуваш...

LOL LOL LOL
Celiot svet svakja deka vojnata so muslimanite tek pocnuva. Tvojata idea za sozivot se odnesuva na lugje a ne na zivotni, tuka ti e greshkata. BTW Albancite ne sakat sozivot, tuku dominacija. Sekoe nivno versko i bilo kakvo veruvanje e povrzano so krv, odmazda, vladeenje. Treba da procitash malce za muslimanite kako narod za da ja razberesh vistinskata pricina i da bidesh zagrizen za tvoite hristijani naslednici.
Miloshevic so kandilo ke go barame za nekoja godina ako prodolzat da se kotat brakjata nashi ni nebile.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Па така е бе друже, го игнорираат фактот дека зброт Албанци за нас е навредлив,

А почитта што треба да постои....е тоа одамна изумре.

Rymz,kazi mi edna rabota:-Kako e mozno da se navreduvate od zborot ,,Albanci,,koga i vo vasiot majcin jazik go koristite terminot,,shqiptar,,?

Jas ne sum ve cul vo albanskiot jazik da koristite termini ,,Albanec,Albanija,,
tuku ,,Shqiptar,Shqiperia,,

Neli Ustavnoto ime na Republika Albanija ne e Albanija,ami Shqiperia(kolku sto znam jas)?

A,inace pocitta izumre tokmu zaradi vasata arogancija i zelbata od makedonskata zemja da napravite albanski rezervat!

Dosega nekolkupati sum spomnal,deka niedna Balkanska drzava ne moze da se narece ,,Velika,,

Za mene ,,velika,,e drzava,koja ima minimum 1.000.000 kvadratni kilometri i minimum 30.000.000 naselenie,dokolku pravime materijalen muabet,iako velicinata na edna nacija ne se meri ni po gorenavedenite standardi,tuku po duhovnite vrhovenstva,koi taa nacija gi dostignala.



A,inace sto se odnesuva do poimot ,,generaliziranje,,-vistina e deka vo globala site generalizirame,koga imame opredeleni stereotipi kon odreden narod.Vo slucajov nie imame stereotipi kon vas,nesto sto bi trebalo da se nadmine i izmeni.
Od vasa starna barame samo da ne rabotite protiv interesite na ovaa drzava,zatoa sto sepak avtohtonno i mnozinsko naselenie vo ovaa drzava se Makedoncite.
Makedonija,kako sto moze so vas,taka moze i bez vas.Nisto ne e odlucuvacko.

I pak ke se navratam na generaliziranjeto:jas mnogupati imam upateno bezbroj navredi kon vas...
No,sekako deka koga velam ,,Albancite se nikakvi,,ne mislam na site Albanci.
Ministerot za zdravstvo (na primer)Bujar Osmani i ministerot za trud i socijalna politika-Dzeljalj Bajrami iako se makedonski Albanci, vo kraen slucaj mi deluvaat kako mnogu inteligentni i razumni licnosti,potrezveni duri i od nekoi makedonski politicari.

Fakt e deka mora da kolaborirame zaedno.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Па марионети се.
Јас порано дома имав двајца Албанци-марионети, ама едниот ми го земаа затоа што немав соодветни конци.
Тој што остана куца место мене на пц. :icon_cool
 

Kajgana Shop

На врв Bottom