Албанија - енергетска супер сила

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Боби[Мкд];3737175 напиша:
Хаха Албанија енергетска супер сила, цел ден немаат вода луѓето таму. Водата иде еднаш во денот, (пола час) и треба да седиш цела вечер буден за да знајш коа ќе дојдит за да ја наполниш цистерната која надкуќа сејт. Жими енергетскава сила.

А за струја да не збориме, де имат, де немат. Да не збориме каблите за струја се еден метар до балконите а не подземја, скери. :S

--- надополнето ---

И тоа ова во Тирана, секоја куќа имат цистерна над нејзе.
629 милион евра инвестиции во енергетиката, не е малку.
Најдобро е што албанската влада не лаже , да рече ќе инвестираме 8 милиарди евра , а на крај да се пофали со инвестиции во тениски игралишта со вредност од 50.000 евра.
Катастрофално е кога еден премиер се занимава со тениски игралишта , односно инвестиции од 50.000 евра.

За 2010 во Македонија е предвидено да има 200 милиони евра странски инвестиции , најмалку во Европа. Под прашалник се и овие 200 милиони.

--- надополнето ---

Канаѓаните ги зголемуваат инвестициите во албанската нафтена индустрија


Канадската компанија „Банкерс Петролеум“, која под концесија ги има албанските нафтени полиња во Патос-Мартинез, своите капацеитети ќе ги прошири и во подрачјето на Дивјак, попознат како Блок Ф.

- Компанијата ќе инвестира околу 115 милиони американски долари за проширување на капацитетите за зголемување на производството на нафта и гас во Албанија и нејзин извоз, изјави Дритан Прифти министер за економија ие енергетика при потпишувањето на договорот.
Претседателот на компанијата Леонида Чоба даде гаранции дека инвестииците во Албанија во овој сектор ќе продолжат.
- Со новата инвестиција „Банкер Петролеум“ ќе го зголеми дневното производтсво на нафта за 12.000 барели, додека следната година за 25.000 барели, најави Чоба.
Оваа канадска компанија до сега во Албанија има инвестирано 400 милиони евра, со што го осовремени и зголеми производството на нафта во земјата.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.402
Поени од реакции
54.676
Во Албанија за шест месеци украдена струја вредна 75 милиони евра

Во Албанија и понатаму масовно се краде, но и не се плаќа потрошената електрична енергија. Само во првите шест месеци од годинава, според весникот „Шќип“ загубата на електрична енергија се пресметува на милијарда и 285 милиони киловат часови.

Пресметана со актуелната просечна цена на енергијата, и намалена за 10 отсто, колку што е дозволен процент на загуба, произлегува дека украдената енергија изнесува 75 милиони евра.

И официјалната статистика потврдува дека загубата бележи раст од 3,7 отсто споредено со првото полугодие лани и таа изнесува 27,2 отсто од вкупната количина струја пуштена во мрежата.

На чешката компанија ЧЕЗ, која од средината на минатата година е газда на албанската електродистрибуција, попусти и се акциите на предупредување на должниците, давањето можност за плаќање на рати на заостанатиот долг, исклучувањата на нелегалните линии и на должниците.

Покрај домаќинствата во списокот на должници се и државни институции, болници, училишта, подрачни единици на министерствата, полициски комесаријати и други институции.

извор

Така ти е. Кога си енергетска суер сила не мораш да водиш сметка ни за плаќање на електрична енергија ни за нејзино крадење.:pos2:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Во Албанија и понатаму масовно се краде, но и не се плаќа потрошената електрична енергија. Само во првите шест месеци од годинава, според весникот „Шќип“ загубата на електрична енергија се пресметува на милијарда и 285 милиони киловат часови.

Пресметана со актуелната просечна цена на енергијата, и намалена за 10 отсто, колку што е дозволен процент на загуба, произлегува дека украдената енергија изнесува 75 милиони евра.

И официјалната статистика потврдува дека загубата бележи раст од 3,7 отсто споредено со првото полугодие лани и таа изнесува 27,2 отсто од вкупната количина струја пуштена во мрежата.

На чешката компанија ЧЕЗ, која од средината на минатата година е газда на албанската електродистрибуција, попусти и се акциите на предупредување на должниците, давањето можност за плаќање на рати на заостанатиот долг, исклучувањата на нелегалните линии и на должниците.

Покрај домаќинствата во списокот на должници се и државни институции, болници, училишта, подрачни единици на министерствата, полициски комесаријати и други институции.

извор

Така ти е. Кога си енергетска суер сила не мораш да водиш сметка ни за плаќање на електрична енергија ни за нејзино крадење.:pos2:
Кај не се краде жити се , тука ем се краде ем се плаче дека ЕВН не краде , разбираш во каква беда сме.

Во Неготино се краде струја


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=28104

,,Електростопанство на Македонија" минатата година регистрира загуби од 920 милиони денари или околу 15 милиони евра

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1703&stID=30438&pR=6

Австриската ЕВН ја купи ЕСМ „Дистрибуција“ пред една година. Во времето на преземањето, „Дистрибуција“ имаше вкупни побарувања по сите основи, вклучувајќи ги и кражбите и неплатените сметки, во висина од 150 милиони евра.
http://www.vesnik.mk/?ItemID=87A2175F66582843A12CD690A11AFB9D

ЕВН ги краде граѓаните
http://www.vest.com.mk/?ItemID=CB6E22FE613D544085D5C4D00582E82E&arc=1

Една петтина Црногорци крадат струја


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=68101032308&id=11&prilog=0&setIzdanie=22002
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.001
Поени од реакции
2.374
Кај не се краде жити се , тука ем се краде ем се плаче дека ЕВН не краде , разбираш во каква беда сме.

Во Неготино се краде струја


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=28104

,,Електростопанство на Македонија" минатата година регистрира загуби од 920 милиони денари или околу 15 милиони евра

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1703&stID=30438&pR=6

Австриската ЕВН ја купи ЕСМ „Дистрибуција“ пред една година. Во времето на преземањето, „Дистрибуција“ имаше вкупни побарувања по сите основи, вклучувајќи ги и кражбите и неплатените сметки, во висина од 150 милиони евра.
http://www.vesnik.mk/?ItemID=87A2175F66582843A12CD690A11AFB9D

ЕВН ги краде граѓаните
http://www.vest.com.mk/?ItemID=CB6E22FE613D544085D5C4D00582E82E&arc=1

Една петтина Црногорци крадат струја


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=68101032308&id=11&prilog=0&setIzdanie=22002

Па кој рече дека во Македонија не се крадело струја???


Во време на есм секој 6-ти крадел, денес малку потешко оди, најмногу се краде по планинските села каде што нема ни наплата редовна, но бројката не е ни приближно 75 милиони евра.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Па кој рече дека во Македонија не се крадело струја???


Во време на есм секој 6-ти крадел, денес малку потешко оди, најмногу се краде по планинските села каде што нема ни наплата редовна, но бројката не е ни приближно 75 милиони евра.
75 милиони се загубите диструбутерот , еден дел се од загубите поради старата мрежа , друг дел заради кражбите и трет заради неплаќањето.

Производството на струја веќе забележува нагорна линија , поради новите инвестиции , во првите 6 месеци од 2010 се произведени 52% повеќе електрична енергија во споредба со истиот период од 2009.

Албанија извозе 100% повеќе електрична енергија во споредба со 2009 година.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Канадски пофалби за албанската економија

По американското списание „Њусвик“, и канадскиот дневен весник „Глоуб енд мејл“ во суперлатив зборува за албанската економија, пренесува порталот „Албеу“. Според статистиката што ја публикува весникот, Албанија се вбројува меѓу земјите со најдобра перспектива за странски инвестиции.

- И покрај глобалната рецесија, Албанија во последните три-четири години цути. Од еден див комунистички режим и најсиромашна земја до 1990 година, сега, во овие години на демократија, цути од странски инвестиции - пишува колумнистот на весникот, Нил Рејнолдс.

Според него, Албанија е земја со економска динамика како и сите други земји на Балканот и годинава ќе забележи раст во економијата од 3,5 отсто. Пред една недела американското списание „Њусвик“ ја стави Албанија на 57 место меѓу 100-те земји во кои најдобро се живее. (В.Т.)

dnevnik
 
Член од
1 ноември 2009
Мислења
76
Поени од реакции
1
340 мегавати
-----------------------------

ova ne e mnogu. bugarskata nuklearka ima dva reaktori so moknost 1000 megavati seki. i uste dva so moknost 600 megawati. i dva so 400 koi veke ne rabotaat.
a vo belene verojatno ke izgradat uste dva 1000 megavatski reaktori.
340 megavati ne e mnogu.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.001
Поени од реакции
2.374
75 милиони се загубите диструбутерот , еден дел се од загубите поради старата мрежа , друг дел заради кражбите и трет заради неплаќањето.

Производството на струја веќе забележува нагорна линија , поради новите инвестиции , во првите 6 месеци од 2010 се произведени 52% повеќе електрична енергија во споредба со истиот период од 2009.

Албанија извозе 100% повеќе електрична енергија во споредба со 2009 година.
Канадски пофалби за албанската економија

По американското списание „Њусвик“, и канадскиот дневен весник „Глоуб енд мејл“ во суперлатив зборува за албанската економија, пренесува порталот „Албеу“. Според статистиката што ја публикува весникот, Албанија се вбројува меѓу земјите со најдобра перспектива за странски инвестиции.

- И покрај глобалната рецесија, Албанија во последните три-четири години цути. Од еден див комунистички режим и најсиромашна земја до 1990 година, сега, во овие години на демократија, цути од странски инвестиции - пишува колумнистот на весникот, Нил Рејнолдс.

Според него, Албанија е земја со економска динамика како и сите други земји на Балканот и годинава ќе забележи раст во економијата од 3,5 отсто. Пред една недела американското списание „Њусвик“ ја стави Албанија на 57 место меѓу 100-те земји во кои најдобро се живее. (В.Т.)

dnevnik
Епа машко штом си запнал толку Албанија супер енергетска сила што не идеш таму да живееш? Си видел во Тетово колку албанци доаѓаат да амалат по порој и речица за 10 евра на ден?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.093
Поени од реакции
3.338
Некои членови се многу влезени во филм.
Албанија од сите Балкански земји е најзаостаната на полето на снабдувањето со ел. енергија. Тоа го потврдуваат и снемувањето на струја во цели градови во Албанија и по неколку часови.

Насловот е смешен во најмала рака...
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Абе луге, сте чуле за албанската подморница дека плива под вода, над вода да могат подморнарците да си земат воздух?
Супер сила е Албаниа оти за секои човек имат бункер.
Ајде молам, со една каскада светска енергетска веле сила:vozbud:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Некои членови се многу влезени во филм.
Албанија од сите Балкански земји е најзаостаната на полето на снабдувањето со ел. енергија. Тоа го потврдуваат и снемувањето на струја во цели градови во Албанија и по неколку часови.

Насловот е смешен во најмала рака...
За кое време зборуваш ти ?

Кога зборуваш за Албанија , треба да си во тек со времето , пошто таму работите се менуваат многу брзо.

Ако си биден од Приштина до Драч пред некоја година , ќе плукаше po албанците, заради катастрофалните патишта , но ако си во тек со времето ,денеска ќе речеш , Албанија има инвестирано речиси 1 миларда евра , во изградба на автопат во најтешкиот дел од државата низ планински предели. Денеска од границата со Косово до Драч се патува за 2 часа , порано се патувало за 6 часа.

Сега прочитав дека во Кукс , ке се изгради нова хидроцентрала , со вредност од 12.8 милион евра , ќе се вработат меѓу 520-580 работници.
http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=191084&ref=lajme

Денеска исто така прочитав :

Можеме само да нагаѓаме какво чувство го обзеде премиерот Никола Груевски кога минатиот викенд во романтичниот Салцбург наздравуваше со црногорскиот колега Мило Ѓукановиќ и со албанскиот Сали Бериша, на коктелот што го приреди австрискиот премиер Вернер Фајман за лидерите од регионов. Албанија, од 2007 година е членка на НАТО и туристичка дестинација во развој, која според инвестициите, се најде на 29. место во светот. Црна Гора станува туристичка дестинација на Холивуд и го зазема високото 23. место во светот според инвестициите. Двете земји имаат релативно ниска стапка на невработеност, Албанија 12 отсто, Црна Гора 14 отсто.
Македонија, пак, според инвестициите е на 75. место, а стапката на невработеност изнесува 33 отсто.
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=EAAC7CD9D15C3B47BA6253F3A9C1E9B3


Поздрав со оваа видео


Овде можеш да ги видиш промените ( за една година)

 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
За кое време зборуваш ти ?

Кога зборуваш за Албанија , треба да си во тек со времето , пошто таму работите се менуваат многу брзо.

Ако си биден од Приштина до Драч пред некоја година , ќе плукаше po албанците, заради катастрофалните патишта , но ако си во тек со времето ,денеска ќе речеш , Албанија има инвестирано речиси 1 миларда евра , во изградба на автопат во најтешкиот дел од државата низ планински предели. Денеска од границата со Косово до Драч се патува за 2 часа , порано се патувало за 6 часа.

Сега прочитав дека во Кукс , ке се изгради нова хидроцентрала , со вредност од 12.8 милион евра , ќе се вработат меѓу 520-580 работници.
http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=191084&ref=lajme

Денеска исто така прочитав :

Можеме само да нагаѓаме какво чувство го обзеде премиерот Никола Груевски кога минатиот викенд во романтичниот Салцбург наздравуваше со црногорскиот колега Мило Ѓукановиќ и со албанскиот Сали Бериша, на коктелот што го приреди австрискиот премиер Вернер Фајман за лидерите од регионов. Албанија, од 2007 година е членка на НАТО и туристичка дестинација во развој, која според инвестициите, се најде на 29. место во светот. Црна Гора станува туристичка дестинација на Холивуд и го зазема високото 23. место во светот според инвестициите. Двете земји имаат релативно ниска стапка на невработеност, Албанија 12 отсто, Црна Гора 14 отсто.
Македонија, пак, според инвестициите е на 75. место, а стапката на невработеност изнесува 33 отсто.
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=EAAC7CD9D15C3B47BA6253F3A9C1E9B3


Поздрав со оваа видео


Овде можеш да ги видиш промените ( за една година)

Радвам се дека Албаниja е намерила своja пат и са започнали процеси за jaкнене,но има многу уште работа...надевам се не се плашите от работа. А и да не забораваме дека днес Албаниja и албанскиja народ изживуваш своja ренесанс,ако се това го изкористат имат реален шанс за успехи.
Нема веке една голема држава на западниот Балкан,коjaто да подтиска развитието на помалите,това исто е един голем плус за Албаниja.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Абе луге, сте чуле за албанската подморница дека плива под вода, над вода да могат подморнарците да си земат воздух?
Супер сила е Албаниа оти за секои човек имат бункер.
Ајде молам, со една каскада светска енергетска веле сила:vozbud:
Убаво си го напишал ова.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Некои членови се многу влезени во филм.
Албанија од сите Балкански земји е најзаостаната на полето на снабдувањето со ел. енергија. Тоа го потврдуваат и снемувањето на струја во цели градови во Албанија и по неколку часови.

Насловот е смешен во најмала рака...
Албанија инвестира 400 милиони евра за пренос на енергија

Енергетскиот сектор е еден од најуспешните во Албанија, каде што само за подобрување на капацитетите за дистрибуцијата и пренос на енергија се инвестирани над 400 милиони евра. Ова на конференцијата на тема „Ден на Албанија во енергетската заедница“ одржана во Виена го изјави албанскиот министер за економија и енергетика Дритан Прифти, оценувајќи го како „многу позитивен знак“.

На собирот учествуваа претставници на албанското министерство за економија и енергетика, на албанската електрокорпорација КЕШ, како и на многу компании што вршат дистрибуција на струја. Прифти изјави дека се елиминирани проблемите во снабдувањето со електрична енергија, бидејќи, како што рекол, веќе нема рестрикции.

Во врска со нафтениот сектор, тој го нагласил фактот дека Албанија е единствена земја во светот каде што има раст на производството на нафта. (В.Т.)

dnevnik
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.093
Поени од реакции
3.338
Албанија инвестира 400 милиони евра за пренос на енергија

Енергетскиот сектор е еден од најуспешните во Албанија, каде што само за подобрување на капацитетите за дистрибуцијата и пренос на енергија се инвестирани над 400 милиони евра. Ова на конференцијата на тема „Ден на Албанија во енергетската заедница“ одржана во Виена го изјави албанскиот министер за економија и енергетика Дритан Прифти, оценувајќи го како „многу позитивен знак“.

На собирот учествуваа претставници на албанското министерство за економија и енергетика, на албанската електрокорпорација КЕШ, како и на многу компании што вршат дистрибуција на струја. Прифти изјави дека се елиминирани проблемите во снабдувањето со електрична енергија, бидејќи, како што рекол, веќе нема рестрикции.

Во врска со нафтениот сектор, тој го нагласил фактот дека Албанија е единствена земја во светот каде што има раст на производството на нафта. (В.Т.)

dnevnik
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=120251

Инвестираат во џебовите на поединци... мафија. :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom