Албанија - енергетска супер сила

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.355
Поени од реакции
3.565
Почна реализацијата на најголемиот енергетски проект во Албанија, каскадата на реката Девол, кого го реализираат два енергетски гиганта во Европа, ЕВН од Австрија и Штаткрафт од Норвешка, јави дописникот на МИА од Тирана.
На поставувањето на камен темелникот премиерот Сали Бериша синоќа оцени дека почетокот на изградба на овој објект значи и почеток на остварување на неговата визија, земјата да ја претвори во енергетска супер сила.
„Убеден сум дека ова е еден од најголемите денови во историјата на нашата земја. Денеска ги удираме темели со кои земјата ја претвораме во енергетска супер сила“, рече Бериша.
Каскадата на Девол е најголема хидро енергетска инвестиција во моментов во Европа. Предвидува да ангажира околу пет илјади работници. Ќе бидат изградени три ХЕЦ со вкупна инсталирана моќност од 340 мегавати и годишно производство од илјада гигават часови, а ќе се инвестираат околу милијарда евра.
На свеченоста присуствувал и гувернерот на Долна Австрија, Ервин Прел, кој се заблагодарил за досегашната добра соработка со албанската влада, како и извршниот директор на ЕВН Буркард Хофер.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=109771
 
R

RAYTHEON23

Гостин
уште 500-700 милиони и нуклеарка...ова е губење време:toe:
 
N

n/a

Гостин
`Слабата и неразвиена,назадна` Албанија оваа година реализира патна и железничка инфраструктура,како и хидроцентрали,инфраструктура во градовите (не само на морето) за над
10 милијарди еура.

`
Богатата и развиена` Македонија нема сила да си ги закрпи патиштата од тоа кратерите што искочиле по нив,да не зборуваме за завршување на делници кои што се `планираат` и за кои што има готови проекти едно дваесет години.

Некој некого прави луд другарчиња... :)
Хехехе ...
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
`Слабата и неразвиена,назадна` Албанија оваа година реализира патна и железничка инфраструктура,како и хидроцентрали,инфраструктура во градовите (не само на морето) за над
10 милијарди еура.

`
Богатата и развиена` Македонија нема сила да си ги закрпи патиштата од тоа кратерите што искочиле по нив,да не зборуваме за завршување на делници кои што се `планираат` и за кои што има готови проекти едно дваесет години.

Некој некого прави луд другарчиња... :)
Хехехе ...
Некој некого прави луд веќе 20 години.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
Незнам кај кого во главен град има рестрикции на струја по неколку часа секој ден :smir:
 
Член од
1 јуни 2009
Мислења
42
Поени од реакции
2
Браво за Албанија кои беа најнеразвиената земја на светот пред 40-50 години.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Абе не да се засрамат што толку години се шупакот на Европа со толкав брег на топло море, уште се фалат што конечно во 2009 влегле во 21 век и добиле струја. :tapp: Може и имиња им дале конечно на улиците? Кој ги знае напредуваат...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
167
Не се палете, со оглед на тоа дека до пред некоја година албанија обавезно бараше да го пуштаме дрим појако за да имаат малку струја во лето со тешки рестрикции со оваа инвестиција само албанија ќе добие најверојатно постабилен извор на струја и со добра надеж нема да има повеќе рестрикции на струја.
Значи ова само до некаде и решава некои проблеми на албанија а таа ни од далеку не станува никаква супер сила.
 

Soreno

Big Brother
Член од
14 јануари 2009
Мислења
530
Поени од реакции
19
He he ,ova e smeshno. So 340 MW ne se stava super sila..
340 MW e edno nishto za edna normalna drjava
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
He he ,ova e smeshno. So 340 MW ne se stava super sila..
340 MW e edno nishto za edna normalna drjava
Представам си со требаше да пишуват ако имаха нуклеарка со мокност почти 4 000 МW/h- космическа сила :vozbud:
Колко монтирани мокности има во Албаниja?
 

Soreno

Big Brother
Член од
14 јануари 2009
Мислења
530
Поени од реакции
19
Представам си со требаше да пишуват ако имаха нуклеарка со мокност почти 4 000 МW/h- космическа сила :vozbud:
Колко монтирани мокности има во Албаниja?
Po taa logika Bulgarie treba na e Super Mega Multi sila vo energetikata so moshnostite deka gi imame :vozbud:
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Токму тоа ми беше муабетот, ако некоја земја на Балканов има капацитет да стане супер сила, тогаш тоа е Бугарија.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Представам си со требаше да пишуват ако имаха нуклеарка со мокност почти 4 000 МW/h- космическа сила :vozbud:
Колко монтирани мокности има во Албаниja?
можеби исто колку кај нас-политички медиумски пропаганди:raz::raz::raz:
или се лажам....
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
Каскадата на Девол е најголема хидро енергетска инвестиција во моментов во Европа. Предвидува да ангажира околу пет илјади работници. Ќе бидат изградени три ХЕЦ со вкупна инсталирана моќност од 340 мегавати и годишно производство од илјада гигават часови, а ќе се инвестираат околу милијарда евра.
WTF?
Хидроелектраната Ѓердап изградена уште пред 40 години е шест пати посилна и тие ќе станале енергетска супер сила :nesum::nesum::nesum:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.331
Поени од реакции
3.729
:cds: Албанија - енергетска супер сила
 

Kajgana Shop

На врв Bottom