Албанија - енергетска супер сила

Член од
12 јануари 2010
Мислења
86
Поени од реакции
23
Хахахахаахахха е не можам да се изнасмеам со 340 мW струја односно пола рек е смешно....енергетска сила хах...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.098
Поени од реакции
3.350
Хахахахаахахха е не можам да се изнасмеам со 340 мW струја односно пола рек е смешно....енергетска сила хах...
А бе остај то, ама тие имаат 400 милиони евра инвестиции... :pos2:
А понекогаш и цела Албанија останува без струја со часови...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.879
Албанија енергетска сила во албанија поточно на потегот корча тирана
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
646
http://en.wikipedia.org/wiki/Three_gorges_dam
Вистинска енергетска супер сила што прави, или ставено во бројки, 26 генератори по 700 мегавати , илити 80 000 гигавати на година. Не дека тоа што во Албанија се случува е лошо, но сепак треба да се има во предвид значењето на енергетска супер сила , без разлика дали имаме субјективни афинитети кон некоја држава или не. Пред фактите и боговите молчат.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.297
Поени од реакции
1.754
И пред неколку дена цела Албанија немаше струја,можеби од преголемиот енергетски капацитет..:pos2:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.098
Поени од реакции
3.350
И пред неколку дена цела Албанија немаше струја,можеби од преголемиот енергетски капацитет..:pos2:
Пуштиле премногу струја, па прегорела цела Албанија.... :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
добар чекор за еден од горките проблеми на таа држава но решението е далеку од својот крај....не е само направи две хидроцентрали и шибај,каде е инсталацијата и инфраструктурата-тоа се ОГРОМНИ средства,труд и напор......Албанија енергетска сила-некогаш и негде
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.333
Поени од реакции
3.531
Пред 10 години оваа тема е отворена, Албанија не стана енергетска супер сила, се зборуваше за атомска централа но ништо од тоа, меѓутоа се изградија неколку хидроелектрани од тогаш.


Хидроцентралите кај реката Фан, во северна Албанија, вкупно 5 хидроцентрали со инсталирана моќност од 109 MW , од кои најголемата изградена со инсталирана моќност од 74,6 MW. Турска инвестиција, вредност 210 милиони евра.

Хидроцентралата на Бања кај Грамш, испитувањата и припремите траеја од 2009-2013, а самата изградба од 2013-2016 година кога почна со производство на струја. Инвестиција на норвешката компанија Статкрафт. Водениот волум е 400 милиони м3. Инсталирана моќност 72 MW. Инвестиција тешка 289 милиони евра. Компанијата изгради целосно нов пат со неколку моста покрај езерото, бидејќи стариот пат беше зафатен од водите.

https://www.youtube.com/watch?v=eddEgsRrmEQ


Хидроцентралата Ашта 1 и 2 во близина на Скадар, пуштено во употреба во 2012 година, изградено за 30 месеци, вредност преку 200 милиони евра, австриска инвестиција ,инсталирана моќност 48,2 MW.

https://www.youtube.com/watch?v=E3AX34pRuWY


Изградени се еден куп хидроцентрали, мислам дека овие се најголемите завршени.

Во тек :

Хидроцентрала Моглица, во близина на Хец Бања, норвешка инвестиција Статкрафт, инсталирана моќност 184 MW, ќе биде тоа 4-та најголема хидроцентрала во Албанија, ѕидот на браната ќе има висина од 160 метри и по видот на материјалот кој е употребен наводно е меѓу највисоките во свет, работите се завршени, веќе се полни со вода.

https://www.youtube.com/watch?v=tto8ScjsQVM

Снимка од пред една година
https://www.youtube.com/watch?v=LOJhKD0J-p4&t=181s

Хидроцентрала Каливач во северна Албанија, турско-албанска инвестиција, инсталирана моќност 111 MW, вредност 125 милиони евра, се очекува да заврши во 2021 г.Инаку во Албанија 100% од електричната енергија се произведува преку хидроцентрали. Се планира инвестиција во сончева енергија, близу Валона инвестиција од 70 милиони евра за инсталирана моќност од 50 MW, како и над водите на езерото Вау и Дејес за моќност под 20 MW.
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.917
Поени од реакции
56.040
Пред 10 години оваа тема е отворена, Албанија не стана енергетска супер сила, се зборуваше за атомска централа но ништо од тоа, ....
Стварно? Кој би рекол...
Ја више ја ранучав како енергетска супер-сила, рамо до рамо со Русија и слични. Баш се имав израдувано дека ќе се смилуваат и ќе ни дадат малку поевтина енергија, барем заради вас, ако ништо друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom