Албанизација на Балканот

Член од
26 септември 2007
Мислења
2.088
Поени од реакции
1.992
Па еве и Андон да е? Андон да не е Христијанско име? Пак е словенска интерпретација на Антонио.
Zaboraviv, i Adam e slovensko ime, vie ste najprvi, najdobri, naj....
Автоматски споено мислење:

Nue, еден од најтешките босови во Nioh. Не сум знаел дека е шиптaр.
Ма да вака кога ќе му го погледнам дизајнот, личи малце на шиптaр.
Од шиптaрија до јапонија (y)

Прегледај го приврзокот 401376
Noe , Noe, toj sto ja zemal kozata da ja spasi, i da go spasi covecanstvoto, ... i takvite ,ubavi kako tebe (sto gi sakaat mnogu po zatvorite)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Zaboraviv, i Adam e slovensko ime, vie ste najprvi, najdobri, naj....
Адам не е Словенско, Словенски се Репош, Костадин, Воислава, Мара, Јелена, Анѓелина, Богдан, Јон, Андон.... И разно разни други имања што ги носеле истакнати луѓе во историјата за кои вие тврдите дека се Албанци.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.088
Поени од реакции
1.992
Адам не е Словенско, Словенски се Репош, Костадин, Воислава, Мара, Јелена, Анѓелина, Богдан, Јон, Андон.... И разно разни други имања што ги носеле истакнати луѓе во историјата за кои вие тврдите дека се Албанци.
Ne be ne. Se e slovensko...uzivaj, naj naj ste vie slovenite...cekaj sega potomci na Ace ste ili na slovenite??
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Ne be ne. Se e slovensko...uzivaj, naj naj ste vie slovenite...cekaj sega potomci na Ace ste ili na slovenite??
Не прејудицирам Али за Македонците, само ти кажувам дека повеќе во историјата на Албанците има словенски имиња, отколку кај Македонците. А од друга страна вие најголеми словенофоби.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.652
Поени од реакции
23.687
Не прејудицирам Али за Македонците, само ти кажувам дека повеќе во историјата на Албанците има словенски имиња, отколку кај Македонците. А од друга страна вие најголеми словенофоби.
Кавказците се славенофоби и со сите останати нечовечки атрибути. Домородците од пред 17 век во Албанија немаат фрка со никого.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.088
Поени од реакции
1.992
Не прејудицирам Али за Македонците, само ти кажувам дека повеќе во историјата на Албанците има словенски имиња, отколку кај Македонците. А од друга страна вие најголеми словенофоби.
Ne vredi da se objasnuva covek so edna grupa frustrirani lugje sto jasno pokazhuvat deka se albanofobi. Prasa nekoj sto znaci, se obidov da mu objasnam, i kako sto ocekuvav ( duri i vo temat za Viski), ke se najde nekoj pameten da ja spinuva celata situacija, i da se isprazni.
Temata sozhivot ja inficiravte so primeri protiv sozhivot, isto i tuka, aj ve molam nemojte da se doblizhite vo temite za viski i fudbal so vakvi stavovi.
I vo ova tema nema da me vidite veke.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.652
Поени од реакции
23.687
Ne vredi da se objasnuva covek so edna grupa frustrirani lugje sto jasno pokazhuvat deka se albanofobi. Prasa nekoj sto znaci, se obidov da mu objasnam, i kako sto ocekuvav ( duri i vo temat za Viski), ke se najde nekoj pameten da ja spinuva celata situacija, i da se isprazni.
Temata sozhivot ja inficiravte so primeri protiv sozhivot, isto i tuka, aj ve molam nemojte da se doblizhite vo temite za viski i fudbal so vakvi stavovi.
I vo ova tema nema da me vidite veke.
Ја истотака прашав за значење на некои албански имиња и сеуште никој сериозно не ми одговори. Сега треба ја да се љутам затоа што не давате објаснување и не покажувате соживот ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Ne vredi da se objasnuva covek so edna grupa frustrirani lugje sto jasno pokazhuvat deka se albanofobi. Prasa nekoj sto znaci, se obidov da mu objasnam, i kako sto ocekuvav ( duri i vo temat za Viski), ke se najde nekoj pameten da ja spinuva celata situacija, i da se isprazni.
Temata sozhivot ja inficiravte so primeri protiv sozhivot, isto i tuka, aj ve molam nemojte da se doblizhite vo temite za viski i fudbal so vakvi stavovi.
I vo ova tema nema da me vidite veke.
Море Алија, што сега се љутиш? Не смеам да имам поинакво мислење? Зошто ти е страв од вистината?

Богдан неможе да биде фамилијарно име на луѓе кои немаат словенско потекло. Богдан, Божидар се дава име на дете кога родителите не ни очекувале веќе да имаат деца или доколку еден од дедовците се викал Богдан. До пред 100 години тоа било основно правило кај сите словенски народи. Ако се роди со коса, ќе го крстат Репош, Ако се роди околу св.Константин и Елена, ќе го крстат Костадин, ако некој има само едно женско дете, а посакува да е машко, ќе ја крсти Воислава...

Ова тврдење ви е многу комично, исто ко на некој индијанец да му тврдите дека Умпах Пах е често христијанско име.

Има ли нешто лошо ако имате словенски корени, а ве пошкипштариле качачките потерџии?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.433
Поени од реакции
4.929
Адам не е Словенско, Словенски се Репош, Костадин, Воислава, Мара, Јелена, Анѓелина, Богдан, Јон, Андон.... И разно разни други имања што ги носеле истакнати луѓе во историјата за кои вие тврдите дека се Албанци.
Словенски имиња се овие, не верувам дека има албанец кој вика другачије.
Ама дека беа албанци викаат сите историчари и сите енциклопедии.
Освен вас, кој е во право, светот или вие?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.652
Поени од реакции
23.687
Словенски имиња се овие, не верувам дека има албанец кој вика другачије.
Ама дека беа албанци викаат сите историчари и сите енциклопедии.
Освен вас, кој е во право, светот или вие?
Постов е " Сам себе го убивал ".
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.433
Поени од реакции
4.929
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.652
Поени од реакции
23.687
Како бе?
Автоматски споено мислење:


Во друга држава куршум се јаде заради оваа постапка.
Епа вака :
Прво викаш : " Словенски имиња се овие, не верувам дека има албанец кој вика другачије. "
А после викаш : " Ама дека беа албанци викаат сите историчари и сите енциклопедии. "

Значи ако се обични луѓе со вакви имиња тогаш се словени (не алабанци), но ако се познати истотиски личности со вакви имиња тогаш мора да се алабанци заради тоа што некои историчари и енциклопедии така викале.
Селанец некој од Дебар што се викал Репош е каур и словен ама брат му на Скендербег што исто така се вика Репош не се каур и не е словен.

Не е ова шизофренично ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Словенски имиња се овие, не верувам дека има албанец кој вика другачије.
Ама дека беа албанци викаат сите историчари и сите енциклопедии.
Освен вас, кој е во право, светот или вие?
За што кој е во право? Зошто Албанци земале Словенски имиња, ако не се Словени. Имињата кај Словените се стриктно наменски, слично како кај индијанците. Така било и во 20 век, а има случаи и во 21 век. Затоа имаме име како Стојан, Трајче, Трпе сеуште.

Кој што сака може да вика, ама фактот дека цела фамилија на Скендербеј носела Словенски имиња, е нешто што ако не сега, во иднина ќе почне да им мати умот на све повеќе и повеќе луѓе. И Бугарите викаат дека сме биле Бугари се додека Тито не рекол поинаку и зел Запад ги поддржува, па не значи дека е тоа вистина. И нас ни е забрането да ги учиме нашите деца дека Грците ги избркале Егејците, па не значи дека тоа не е вистина.

Историјата ја пишуваат победниците пуно, а сега вие сте победници и уживајте, треба само да пазите на однесувањето, пошто светот е скала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom