Албанец премиер

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
И сега апелирам СДСМ и ВМРО ДПМНЕ да се договорат „победникот“ да биде поддржан за влада ако има уцени.
Наивно....единствена надеж за СДС е да има уцени. Тоа беше исто и 2016 на избори, каде ако ти текнува Грујо имаше еден говор каде спомна да не се доведеме до таква ситуација.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Наивно....единствена надеж за СДС е да има уцени. Тоа беше исто и 2016 на избори, каде ако ти текнува Грујо имаше еден говор каде спомна да не се доведеме до таква ситуација.
Наивно, ама тоа не се прави на прес конференција. Грујо му нудеше на Заев поддршка за да формира влада без да го уценуваат, но на Заев токму тоа му беше целта, да ги спроведе немакедонските барања.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Хех...социјална пензија за секоја жена што нема работен ден. За што ќе земаат пензија? За нивната репродуктивна работа на полето демографска превласт во државата. Се котат ко зајаци и за тоа и пензија бараат за ко ќе дојдат во климактериум.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Хех...социјална пензија за секоја жена што нема работен ден. За што ќе земаат пензија? За нивната репродуктивна работа на полето демографска превласт во државата. Се котат ко зајаци и за тоа и пензија бараат за ко ќе дојдат во климактериум.
Све тоа булете да земаат пензија, голем бенефит државата имала од нив.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Се што е насила е осудено на пропаст! Ако правиш шупак држава во која крадиш, се богатиш, не плаќаш даноци, пикаш некомпетентни роднини, а кои не ни одат на работа, тогаш луѓето сакаат да учат англиски, германски и француски оти не гледаат перспектива во државава која ја работите по формула за правење бачило.
Ако минативе години не ја опљачкаа и силуваа државата и народот ќе си беше среќен дека живее во функционална држава и самите ќе баравме да учиме албански, турски, ромски оти ако ни е убаво - сите ќе сакаме поубаво да си се разбираме едни со други. Ќе си останат во пензија сами со нивниот хард кор национализам! Селмани кој имаше интегритет и почит кај Макендонците на крајот влезе во националистичкиот филм и ја заеба работата. Истото ќе му се случи и на овој. А ако биде нерешено мислам никој нема да формира влада и ќе си има фино лепо втори избори така што спремајте се за долга политичка криза ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Наивно, ама тоа не се прави на прес конференција. Грујо му нудеше на Заев поддршка за да формира влада без да го уценуваат, но на Заев токму тоа му беше целта, да ги спроведе немакедонските барања.
Нормално, еве и шарениве толку ги изебал да веќе се негови....стокхолмски синдром, како го викаа. Немало да гласат против, дома ќе седеле :LOL:
А се радуваат на тоа кој ќе им го пушел на албанциве у коалиција....несвесни дека стапот ние го јадеме на крај. Болен народ нема што, нека победи СДС и нека си ебе матер се, ич кур не треба да не боли.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
По која логика некој мисли дека ќе има Албанец премиер?
На сите ни е јасно дека ДУИ претрпеа тежок удар, изгубија доста голем дел од гласачкото тело. Ова им е само сламка за спас. Самите Албански партии не ја поддржаа и нема да ја поддржат оваа иницијатива. Алијанса и Беса почнаа да влечат огромен број на гласачи. Дури имаше и остри реакции и од двете по големи Албански партии дека Дуи со овој потег само сака да си ги задржи фотељите. Јас барем колку што сум информиран (може грешам)
- Партијата која што има најголем број на гласови прави влада - Нејзиниот кандидат е премиер.
Зашто некој мисли дека ДУИ ќе може да собере повеќе гласови од дпне или сдс?
Проста математика - Во Македонија моментално нека има 30% албанци (над 18 години збориме тука). Од тие 30 %, у најдобар случај 25% да гласаат за Дуи - Остануваат 75%. Не може 25% од гласачкото тело да бира Премиер. Алијанса, Беса, ПДШ - сите тие се Албански партии, секоја од нив може да напраи влада - Коалиција со Партијата која што ќе добие највеќе гласови на изборите.
Во Ниту еден случај Дпне и Сдс нема да се согласат на оваа идеа на Дуи дури и ако дуи ги „уцени“ дека нема да коалицира со нив. Зашто? Па кој е будала да ја отстапи таа функција на „помалиот“ коалиционен партнер?

Дека ќе има во блиска иднина Албанец за премиер/претседател тоа на сите ни е јасно. Пред некое време гледав статистика, некаде 50-50 беа Македонците и Албанците со првачиња/новороденчиња (не ме држете за збор). За 12 тина години, кога албанците ќе добијат доста по голем број на гласачко тело - проста математика, наталитетот им е доста поголем од тој кај Македонците, Албанска политичка партија ќе може слободно на избори да си освои мнозинство на гласови и она да бара Македонска партија за да формира влада. Според некоја моја, лаичка проценка тоа би било за 12-18 години. Значи за 12-18 години ќе може тотално легитимно, без никакви малверзации и прљави игри, албанска партија ќе може да си победи на избори.
Самите бројки не се во корист на Дуи. Сега прв пат Албанецот има солиден избор на сериозни, свежи, нови, партии со не толку корумпирани, извалкани политичари за којшто може да гласат.
Од друга страна, нашите 2 најголеми политички партии
сдс и дпне се исто така во многу незавидна позиција. Тоа остава простор на другите, по „мали“ партии без разлика која нација,вера,идеологија ја имаат како основа да добијат на значење - да повлечат повеќе гласови, пратенички места и слично.
Според мене овие избори ќе бидат нај заебаните избори во последните 20 години. Излезеноста ќе биде доста намалена. Ништо чудно, значи ништо чудно, само како опција со минимални шанси, сепак да го ставиме на маса:
Доколку Дуи, освои поголем број на гласови од останатите албански партии а помалку од Македонските пол. партии и на маса за коалиција ги „уценува“ да има Албанец премиер - дпне и сдс да направат за прв пат нивна коалиција. Со тоа што ќе имаат Апсолутно мнозинство. Пак ќе кажам, проблемот е со тоа што нико не би сакал да се откаже од таа позиција - Премиер. Иако на маса се може да се договори нели.

Сеа за кампањава што ја кажуваат, ова по 1 вработен од секоја фамилија ми е малце Б.Ц момент. У 2002 може запали, ама и доста фамилии бевме изгорени од тоа. Останавме со стварно по 1 вработен во фамилија.
Албански да се учи задолжително ? Вработување и у приватен сектор ? Тие работи не можеш да ги оствариш.
Како ти ќе му диктираш на приватниот сектор и ќе го контролираш дали вработува Албанци, Македонци,Роми итн? Тоа е чиста глупост. Ако гледаме така тогаш треба во секоја фирма да има САМО 30% албанци,15% други националности и 55% Македонци. (од ракав истресени процентите за ова). Дали тоа значи дека од Македонски пошти ќе ги избркаат Албанците доколку се над 30%? Прво дали тоа ќе биде фер за тој човек што си ја работи работата да биде избркан од работа само заради тоа што е Албанец? Ако не ги бркаат, тогаш дали ќе биде фер Албанците да имаат над 30% во Македонски Пошти?
Во училиштата јас кога бев 5то одделение прв пат ставија Албански јазик, 2 часа во неделата. Јас од албански јазик научив само да пцујам, бројам до 5 и комуницирам дур играм фудбал (ме крие и слично, неколку зборчиња), а се тоа ми беше научено пошто растев со Албанци, турци, бошњаци итн. Ништо у школо. Предметот само 1 година мислам дека се предаваше. Тотален Феил им беше. Не викам дека не е добро јазик како јазик (кој било) да се знае,доколку ти имаш желба да го научиш, но нема зашто некој тебе да те обврзува и да те тера да го знаеш.
Дали тоа некој размислил како ќе изреагираат тие други 70%? Дали тие 70% ќе сакаат да учат албански јазик ? Ќе сакаат во приватните сектори да МОРА законски да имаат одреден процент на Албанци. Тука не зборам само за Македонците, тука се и Ромите, Власите, Србите, Бошњаците, Македонските Муслимани (торбешите),Турците итн. Тоа е тотално неизводливо.
Не може малцинството да диригира што да прави мнозинството. Тука не зборам за нација, вера, раса, туку зборам за % на добиени гласови - поддршка од народот. Сепак на демократски избор - НАРОДОТ БИРА партија која што ќе прави влада. ВО тој НАРОД спаѓаат сите државјани, не само Македонците и Албанците. Како што кажав, Албанците имаат повеќе сериозни политички партии сега, не е само 1. не е само ДУИ па она со поголем % од освоени гласови од Албанскиот Блок да земе и да биде гласот и лицето на сите Албанци. Исто како што и дпне или сдс не може да биде гласот и лицето на сите Македонци.


За вработувањето...
Од вакво вработување по партиска книшка и рамковен договор (небитно за која националност се работи) 90% од квалитетниот кадар ќе си отиде. И албанци и македонци. И Албанецот нема да биде вработен само заради тоа што е Албанец, исто ко што и Македонецот не е вработен само заради тоа што е Македонец. Јасно ни е на сите дека во вакво сценарио ќе изгубиме сите ние којшто сме необоени. Без разлика на вера, раса, нација и религија. Мислам дека на сите ни е доста од ваков систем. „Нема“ Албанец што влегол државно а да не е бутнат од партија, „нема“ македонец што влегол државно а да не е бутнат од партија. Крај на муабетот. У превод се ќе си остане ко што си беше и до сеа, + - некој процент што и нема да биде толку приметлив.

За крај
Од моја гледна точка, Дуи згрешија баш сега што го предложија ова со Албанец премиер. Не е погоден момент. Барем според мене. Бидејки и без тоа, Дуи имаат огромно гласачко тело, и без тоа можеа лагано да си добијат коалиција со дпне или сдс. Вака некако ми изгледа дека преголем залак сакаат да земат, сепак, рано е за Премиер да се мисли... Само во политиката ништо не се знае, ние можеме само да кажеме сопствени мислења и по некоја анализа да си направиме. А и што друго да се праи у слободно време де :)
Извинете за ултра долгиот пост.
Останете ми со здравје :D
Остај ти ,,статистики" со 50% ученици албанци, гледај малку бројки на гласачи. Константно од циклус до циклус бројките за албанските етнички партии+одреден број од сдс се околу 16-17%, што е и реалната бројка на албанците во државава.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.423
Поени од реакции
4.253
Остај ти ,,статистики" со 50% ученици албанци, гледај малку бројки на гласачи. Константно од циклус до циклус бројките за албанските етнички партии+одреден број од сдс се околу 16-17%, што е и реалната бројка на албанците во државава.
Jа се согласувам. Проблемот е што...ОНИ НИВНИТЕ ГИ БРКААТ, а сакаат ние да останеме тука и да трпиме глупости....
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Хех...социјална пензија за секоја жена што нема работен ден. За што ќе земаат пензија? За нивната репродуктивна работа на полето демографска превласт во државата. Се котат ко зајаци и за тоа и пензија бараат за ко ќе дојдат во климактериум.
А зошто само за жена? Пола МК нека не оди на работа, оп пензиичка. Лесна работичка, тежок ручок.
Автоматски споено мислење:

Остај ти ,,статистики" со 50% ученици албанци, гледај малку бројки на гласачи. Константно од циклус до циклус бројките за албанските етнички партии+одреден број од сдс се околу 16-17%, што е и реалната бројка на албанците во државава.
Бројот на иселени Албанци е во голем обем. Села (со алб. население) во кои до пред 10-15 години вриело од деца и ученици, сега едвај паралелка составуваат. И кај Македонците има иселување, но овде е подраматично. Кај Албанците е намален наталитетот прилично, ако пред 30 години имаа редовно барем по 4-5 деца, сега е мноооогу поинаку. Многу од Албанците се преселени в град, живеат „модерен“ живот, „учат“ факултети, стапуваат во брак на 30 години (не на 19)...
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
А зошто само за жена? Пола МК нека не оди на работа, оп пензиичка
Шо знам...можда изумил чоекот да побара пензии и за терористите од учк, не е една работа за барање, не му е лесно и него да имаме разбирачка.

Па пола и онака не оди на работа. Или е вработена по рамковен и седи дома, или се фриленсери, работат со бело и ограбување на банки во слободно време. Сега уште булите му останаа да ги ухлебат, да ги закачат на буџетот, една пензиичка да капе. Каурите нека рмбаат, нека плаќаат даноци и комуналии, ако не стасаат пари ќе земеме уште една еврообврзница па децата каурски ќе ја враќаат.

Па Бујар сака мачедониа северут да ја праи Шведска, социјална држава. Тоа што пола држава не плаќа ни данок ни придонеси нека му ја мисли некој друг, а се знае кој ќе биде тоа.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Јас мислам време е навистина. Време е и македонскиот јазик да го пишеме бугарски. Ние да се пишеме бугари и имаме бугарска историја. Време сите да почнеме да учиме албански, и албанците да имаат сите приоритети и подобности при вработување. И на крај навистина мислам дека е време да се самоукинеме и да си ги скратиме маките. Ваков безрбетен народ воопшто не треба да постои.
Точно,веке сме на пат кон самоукинување.Уште албанец премиер и договор со бугарите и работата е готова!И јас веќе не гледам никаква причина за постоење на држава која е под уцена на една партија која е на власт ево веќе 18 години.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Мене ми личи ова на пуштање муабет колку да го размислуваат сите, и да не нè шокира ако по 4-5 години, или кога се наредни избори, ова биде направено.

Што се однесува до мене лично, не ме интересира која националност е премиерот, сè додека е од партијата која победила и формира Влада, а не од коалиционен партнер на партијата која победила.
Или сликовито: ако СДССМ победи, нека го сменат претседателот на СДССМ со нивни член Албанец, па нека биде тој премиер. Ама не ми е логично премиер да биде со сила Албанец, односно од партија која добила само 5 или 15 пратенички места.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.423
Поени од реакции
4.253
Мене ми личи ова на пуштање муабет колку да го размислуваат сите, и да не нè шокира ако по 4-5 години, или кога се наредни избори, ова биде направено.

Што се однесува до мене лично, не ме интересира која националност е премиерот, сè додека е од партијата која победила и формира Влада, а не од коалиционен партнер на партијата која победила.
Или сликовито: ако СДССМ победи, нека го сменат претседателот на СДССМ со нивни член Албанец, па нека биде тој премиер. Ама не ми е логично премиер да биде со сила Албанец, односно од партија која добила само 5 или 15 пратенички места.
Соросидната корупција најчесто представува отсуство од логика...
Глеј на тоа вака
-HoodThugNiggas(TM) во сад ги обвинуваат белците за системски рацизам. Белците, кои на крајот на краиштата само 60-70 години ги држеле во ропство.Ропство, во кое биле продадени од други африканци(исто како роптство во рим и други медитерански цивилизации). И покрај укинувањето на законот за сегрегација, си формираат гета со ненормална стапка на криминал, и со генерален став на антогонизирање на полицајци до степен на "пукај прво". Ама белците им се криви оти се однесуваат насилно, немаат работа , цело време се дрогирани , и ги решетаат.
-Лгбт заедницата, со нивните ненормални барања, имагинативни родови и родови политики(што се косат со основна биологија за да се самовалидизираат), и вршат индоктринација на сите медиуми. И влечат куп деца во тие кругови.
-Феминацистите со #MeToo, што промовираат сексуална сегрегација, лицемерно мизогинисти, и GoldDigging, традиција за срамење и ограбување богати бели мужи.
- И делот кога овие ЛГБТ и феминистки подржуваат про исламски здружениа(со контрадикторни ставови).
-И хипстери, кои ...незнам..иронија...
Така да отвореното општество на Сорос е куп нелогични контрадикторни глупости што планираат да го поебат човештвото во недоглед/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom